Vrste lakova

Sve o obradi drveta
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

BR wrote:NAdji Dunav boje za tekstil, one su anilinske. KOristim ih godinama za farbanj drveta, koze, i slicnih organskih materijala umesto bajca. Lepo rade i za promenu boje selaka, lanenog ulja. A imas i prirodnih anilina, koji se koriste vekovima za bojenje.
Brateeee, cesto je bolje nista ne komentarisati !

Anilinskim se nazivaju boje ekstrahovane iz katrana. Neke se rastvaraju u vodi, a neke u alkoholu. Ima ih i u prahu i te se koriste za ulja, voskove, masti, lakove, smole i dr.
Kada biras bajc, bitno je za koju namenu ti treba. Furnir se na primer ne bajcuje vodenim bojama.
Bitna je i vrsta drveta, bledjenje na svetlosti, pokrivna sposobnost preko gitova i lepkova, kompatibilnost sa lakovima i ostalo. Da li je proizvodjac neki "Dunav", to uopste nije bitno.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Pezzo,

Ocigledno imas potrebu da se raspavljas, pa na koga naletis. Ajd mani me se.

Dobio je lep odgovor na pitanje gde da nadje anilinsku boju. Dunav je brend boja za tekstil, koji je proberen, i kod koga znas na cemu si. U prodavnicama nema cistih anilinskih boja, pa ko kako se snadje. A svi anilini se rastvaraju u alkoholu, i nitro razredjivacu. Samo se neki rastvaraju u vodi.

A inace, to da su anilini boje koje se dobijaju od katrana je netacno. To je samo samo jedan od nacina proizvodnje. I indigo je anilin, koristi se samo tri mileniuma, a dobija se od biljke Indigofera Tinctoria.

A ima i drugih dye boja koje se dobijaju iz biljaka, a koje su dostupne i danas. Tipa Alkanina, iz biljke Alcanna Tinctoria, koji je rastvoren u ulju bordo crven, i fenomenalan je za finisiranje oraha, a kada se nadj u baznoj sredini dobije ljubicastu boju, pa se lepo farba tkanina i koza, ali ne izgleda lepo na drvetu.

Ne moraju svi da koriste svako djubre spakovano u metalnu kanticu, za koji je potrebno posebno ovo, pa posebno ono, a najpotrebnije da iskljucis mozak i zaboravis sve sto je do sada postojalo. drvo je finisirano mnogo pre nego sto su se javili uvaljivaci svega i svacega. A i mnogo je zdravije.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

BR wrote:Pezzo,

Ocigledno imas potrebu da se raspavljas, pa na koga naletis.
Ne pada mi na pamet, imas pretrazivac pa guglaj.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

BR hvala puno mnogo mi znaci.

Dugo vec ucim o finisu na drvetu. Najveci problem je nabavka materjala kao i konzistencija onog sto ima da se kupi ovde.

Pravio sam sam orahovu i lukovu boju, kao i probao bojenje hemijom (NaOH na hrastu I Feroacetat na hrastu orahu bukvi, nisam jos ali hocu amonijak na hrastu)

Orahova radi kao bombona na hrastu I orahu ali je muka da se pravi u iole ozbiljnijoj kolicini.
Na Kupujem-Prodajem sam nasao coveka koji prodaje 1500 din/kg u ljuspicama. Kupicu da probam pa cu da javim rezultate.

Lukova jos teze (zbog kolicine lukovine koja je potrebna), ali zato na hrastu radi kao satic (ako znas sta hoces da postignes).

Hemija nije ni malo prijatna za rad a NaOH opasan kao soda :)

Nije sustina u tome, hocu nesto sto ce da mi daje ponovljive rezultate.

Rekli su mi da postoje ovde anilinske za tekstil i kozu samo ja nisam uspeo da ih nadjem.

Zato jos jednom BR hvala puno.
User avatar
kriviekser
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 231
Joined: 15 Oct 2008 09:07
Location: Beograd

Post by kriviekser »

Pozdrav,

Sad videh da sam davno bio na ovom forumu, baaaš. Svima želim dobro.

Å to se tiče ove teme, Momire probaj "bličovanje" ako nisi do sada.

Lično sam ubacio čeličnu vunu, finoće 0000 u sirće. Simpatično je šta radi drvetu to jest kako ga "stari" u zavisnosti od količine tanine u drvetu.


Isto cenim da ćeš dobiti i sa krupnijom vunom, ali ja imao ovu jer ju koristim za pranje prozora :)
Post Reply