Urezivanje navoja u drvo

Sve o obradi drveta
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Urezivanje navoja u drvo

Post by mbole »

Mozda sam otkrio "toplu vodu" al mozda nekome i pomogne :)

Pravim neku "kerefeku", pa mi je trebalo da u komad drveta urezem navoj M10. Prva proba sa ureznicom za metal, nije izgledala bas sjajno. Radilo je to, ali je navoj dosta krzav iako se radi o jako tvrdom drvetu (beli grab).
Ah da nevolja je i to sto se navoj reze uzduz daske, to jest sve vreme popreko na godove.
No na kraju sam uspeo.

Izbusi se odgovarajuca rupa (u slucaju navoja M10 rupa je 8.5mm). Povrsina rupe se dobro natopi super lepkom (obican super lepak, onaj retki,ne gel varijanta).

Interesantno ali super lepak nece da veze kako treba, to jest jako dugo ostaje tecan. Ali ima i za to resenje. Prvo se pusti da iscuri sav visak, i onda jednostavno nalije voda u rupu. Sacekate par sekundi i prospete vodu. Super lepak reaguje sa vlagom i stvrdne se.
Sta smo ovim uradili? Otvrdnuli sloj drveta od oko 0.5mm, to jest koliko je super lepak prodro.

Sada se urezuje prvom ureznicom.
Kada se to ureze, fino se izduva od prasine, pa ponovo super lepak. Ovoga puta ide manja kolicina, posto je jedan deo drveta vec impregniran.

Zatim druga ureznica.
Onda ponovo super lepak i na kraju treca ureznica.
Navoj je na kraju gladak ko da je rezan u metalu.
User avatar
MapleMan
Majstor majstora
Posts: 825
Joined: 11 Mar 2010 12:23
Location: Kamenica Sr

Post by MapleMan »

Mbole vidi kako to ova teta radi http://www.youtube.com/watch?v=Lw1YqgSbKg4
Dva put zine , a tri put slaže
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ili ne znas engleski, ili nisi lepo procitao o cemu sam pisao.
Teta montira komad za obradu na strug pomocu srafa koji ima konusni NAVOJ ZA DRVO (woodworm).
Ja pisem o rezanju MASINSKOG navoja u drvetu, u koji ce kasnije biti uvijen MASINSKI sraf (M10, M8 ili koji kome vec treba)
User avatar
Nikola
Majstor majstora
Posts: 658
Joined: 13 Sep 2007 11:55
Location: Beograd

Post by Nikola »

Zanimljivo. Mogao bi ako ti nije tesko da stavis neku slicicu da vidmo kako to sve izgleda. A sto tri ureznice, da bi isao malo po malo, ili tako mora? I, da li si probao da nareznicom napravis drveni sraf? To mi je skoro palo na pamet ali nisam probao...
Trt, mrt, zivot ili smrt!
User avatar
MapleMan
Majstor majstora
Posts: 825
Joined: 11 Mar 2010 12:23
Location: Kamenica Sr

Post by MapleMan »

Ma skonto sam te skroz nego mi došlo malo da se zezam sa ovom tetom, nešto što ti radiš i ja tražim samo ne toliko sitan navoj već mnogo širi ali da je sve od drveta stim što bi sam navoj u drvetu bio mnogo širi i takođe šraf drveni da ima isti navoj recimo pola santima da je širina navoja kao stege stolarskog stola one starije što su nekad bile kontao sam da izbušim rupu 2 cm presečem 7x7 cm sa Duž 20 cm parče i to jes prepolovim ga na pola napravim navoje na jednoj starni i drugoj i spojim lepkom pa posle ga ubacim na stegu to jest klot kocku 7x7 tako da nema da mrda i razdvoji se No za savet je ovo što pišem dali je ok !
A što se tiče toga što si ti napiso o mašinskom šrafu koji ide u lepak koliko shvatim iz više puta narezanog i lepkom dobijenog , neznam mada vidim u sebi da si sigurno dobio navoj koji si želeo verovatno iz više puta E sad šta je tu topla voda taj navoj ima dve strukture jedan je drvo pa onda preko njega (dal tanko ili deblje ?) lepak što mu dođe kao kod metalnog šrafa sa osiguračem ona plastika Å to znači narezan navoj u drvetu obuhvaćen (verovatno jakim wurtovim ) lepkom po navoju u koji bez problema ide mašinski šraf po dimenz.od rupe i samog navoja u dasci U subotu sam pravio neki roštilj za spušteni plafon od 6x6 gredica drugaru A pošto su bili loši zidovi a veoma dugi šrafovi pre postavljanja rama oko sobe na zidove smo u neke rupe stavljali lepak za pločice.Å raf ostaviš 3, 4 minuta lepak blago počinje da steže dobiješ navoj posle zveke do kraja aku bušilicom dobiješ navoj do jaja

Ima praktičnosti u tim idejama sa navojem puno i kvalitetnije je u neku ruku malo se mučiti i što bi neki rekli komplikovati ali kvalitet je kakva ti je pre praksa bila u tome i gde si se zezno a gde seo pa razmislio za ubuduće :)
Last edited by MapleMan on 07 Sep 2010 11:41, edited 1 time in total.
Dva put zine , a tri put slaže
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nikola wrote:Zanimljivo. Mogao bi ako ti nije tesko da stavis neku slicicu da vidmo kako to sve izgleda. A sto tri ureznice, da bi isao malo po malo, ili tako mora? I, da li si probao da nareznicom napravis drveni sraf? To mi je skoro palo na pamet ali nisam probao...
Da isao sam sa standardnim rucnim ureznicama, koje idu u setu od tri komada. Imam utisak da super lepak ne prodire dovoljno duboko da bi otvrdnuo dovoljan sloj, kako bi moglo da se ide masinskom ureznicom (koja reze u jednom prolazu). Ali probacu veceras. Verovatno zavisi i od sorte drveta.
Imam nameru da probnam i da napravim sraf, al isto nisam stigao sinoc.

Fotoaparat mi je "ispustio dusu" (ponovo), pa zato nema slikica. Telefonom nema sanse da uslikam nesto tako sitno.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Jok Maple.
Navoj nije u lepku. Navoj je bas u drvetu. Super lepak je jako redak, i prodire u drvo, a sloj koji ostavlja je jaaaaako tanak. Daleko tanji nego sto je dubina navoja. Uostalom rupa u drvetu je koliki je unutrasnji precnik navoja, tako da ureznica mora da reze drvo, ne lepak. Znaci samo drvo je otvrdnuto super lepkom, tako da se ne krza kada kroz njega ide ureznica. Isao sam iz tri prolaza, kao sto se ide i za metal sa standardnim rucnim ureznicama, koje dolaze upravo u setovima po tri komada, svaka reze profil navoja malo dublje. Nisam stigao da probam sa masinskom ureznicom, koja reze iz jednog prolaza. Ako stignem probacu veceras (a i nestalo mi super lepka sinoc :))
kontao sam da izbušim rupu 2 cm presečem 7x7 cm sa Duž 20 cm parče i to jes prepolovim ga na pola napravim navoje na jednoj starni i drugoj i spojim lepkom pa posle ga ubacim na stegu to jest klot kocku 7x7
Ovo te nista nisam razumeo. Kako mislis da napravis navoje na jednoj odnosno drugoj strani?
Sraf od drveta tako velikog precnika i koraka ne bi trebalo da je (pre)veliki problem napraviti na strugu za metal (koristis glodalicu umesto noza). Sa navrtkom je malo teze, al pretpostavljam da bi ovakvom metodom "ojacavanja" drveta moglo da se izvede (ako stignem probacu). Problem je sa malim navojima gde noz ne moze da udje u rupu na navrtci, pa mora da se koristi ureznica.
Za vece navoje postoje alati bas za pravljenje navoja u drvetu (pisali smo negde o njima), ali kostaju otrovno.
User avatar
MapleMan
Majstor majstora
Posts: 825
Joined: 11 Mar 2010 12:23
Location: Kamenica Sr

Post by MapleMan »

Pa da košta zlo ! Ja sam i mislio na navrtak ali nisam naveo j eb.. zamisli parče kocke pravogaono kockasto nema veze prosto u centar izbušim rupu burgijom presečem tu gde je rupa po celoj dužini na pola odradim navoje na jednoj i drugoj starani zida unutar rupe urezuivanjem ručno jel iscrtam spojim dve pole ,strane tako da dobijem ceo navratj drveni u rupi i celo parče usadim kao komad gde će imati svrhu da se steže i gde neće moći da se razdvoji kada stežem razumeš brate :|
Last edited by MapleMan on 07 Sep 2010 13:54, edited 1 time in total.
Dva put zine , a tri put slaže
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sve razumem, osim dela gde ces uspeti rucno da urezes navoj (koji naravno posle treba i da radi :))
User avatar
MapleMan
Majstor majstora
Posts: 825
Joined: 11 Mar 2010 12:23
Location: Kamenica Sr

Post by MapleMan »

Evo ovako ko na ovoj slici jedva sam je na frku napravio Image[/IMG]

Uploaded with ..us
Dva put zine , a tri put slaže
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ma shvatio sam ja sta ti hoces da uradis, samo ne razumem kako ces uspeti da rukom urezes dobar navoj.

Nego, probao sam veceras (ustvari zezam se celo popodne i vece).

Nareznica definitivno ne moze da radi. Isivise zahvata u jednom prolazu i kida navoj. Takodje masinska ureznica (ona koja ide iz jednog prolaza) kida navoj. Malo manje nego nareznica ali i dalje to nije to. Znaci treba ici sa tri ureznice (mozda bi na nekom manjem navoju moglo i sa jednom, ali bojim se da bi to bilo preslabo).

Uspeo sam da narezem spoljasnji navoj na strugu, nozem za metal, s tim da se mora ici jako polako, i mazati lepkom iz tri puta (za navoj M10, za manji verovatno manje puta, za veci verovatno vise). Na kraju moze da se protera nareznica samo da malo pocisti vrhove navoja, ali kada je navoj vec odradjen na strugu ma skoro do samog kraja.
I sraf i matica lepo rade, i drze odlicno (drvo je beli grab), bilo u kombinaciji drvo - drvo, bilo u kombinaciji drvo - metal.
User avatar
Nikola
Majstor majstora
Posts: 658
Joined: 13 Sep 2007 11:55
Location: Beograd

Post by Nikola »

Super fora! Ajd' uradi jednu seriju, ja odma' kupujem! :) Samo da bude drvo-drvo! :D
Trt, mrt, zivot ili smrt!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Koliku seriju, koji navoj, koje duzine srafa i navrtke, koje drvo?
Jedino se bojim da bi cena bolela, uzimajuci u obzir potrebno vreme za izradu :)

Meni je ovo trebalo za moj "cuveni" sto za glodalicu/cirkular/radni sto. Ima dve ploce, jednu u kojoj se nalazi prorez za nosac glodalice/cirkulara, i drugu "radnu" koja dodje preko prve, kada se ne koriste glodalica/cirkular, vec sto sluzi za montazu, stezanje... kao i svaki obican radni sto.
Da bi te dve ploce mogao da cvrsto spojim i da rastavljam po potrebi, zamislio sam da ih na uglovima povezem sa po jedinim "klinom" koji ce odozdo biti pritegnut. E sad ta gornja "radna" ploca mora da bude skroz "drvena" (ustvari je od MDF-a 3cm), to jest da nigde na njoj nema srafova i slicnih stvari koje bi mogle da ostete ostrice dleta, blanje... sa kojima ce se raditi na njoj. Takodje jedan deo ce biti "zrtveni" to jest u njega ce ulaziti za milimetar dva cirkular, glodalo...
Zato sam hteo da ti "klinovi" budu kompletno od drveta, to jest da u njima nema ni malo metala koji bi nesto mogao da osteti. A i interesantna je zanimacija :)

Evo kako izgleda "klin". Sraf je samo probna verzija u konacnoj treba da ima mnogo vecu glavu, i nesto duzi navoj. Slike su ocajne (slikano telefonom, al trenutno nema boljih)
Image
Image
User avatar
Nikola
Majstor majstora
Posts: 658
Joined: 13 Sep 2007 11:55
Location: Beograd

Post by Nikola »

Ma, zezao sam se... :) Ali mi je stvarno to padalo na pamet, ali sad sam zaboravio za koju namenu. U svakom slucaju je bilo isto tako nesto montazno-demontazno... Za camac sam smisljao gomilu takvih gluposti radi ustede prostora... Sto se tice dimenzije, nije problem koju god napravis, ja cu da se prilagodim! :) Ali, sto se tice cene - pitanje je da li bi mogao da se prilagodim! :D
Trt, mrt, zivot ili smrt!
User avatar
zvecanac
Majstor majstora
Posts: 612
Joined: 01 Oct 2008 20:54
Location: Srbija, Zvečan

Post by zvecanac »

Koliko se secam neko je na forumu objasnio kako se prave nareznice i ureznice za drvo...
Potreban je sraf i maticaa sa vecim korakom i vecom dubinom loze(najbolje od neke stege ili dizalice za kola.D se pqzljivo zaseku bonsekom ili brusilicom da imaju kanale za ciscenje kao nareznice za metal i to je to.
Video sam negde i nayutube...
I ovo ce da prodje.
(kada ti je lepo kao opomena ,kada ti je tesko kao uteha).
Strug i moja masta mogu da naprave svasta...
Post Reply