Impregnacija krajeva pri susenju

Sve o obradi drveta
Post Reply
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Impregnacija krajeva pri susenju

Post by velja »

Neko je pominjao bordovsku corbu kao sredstvo za zastitu od pucanja krajeva daske pri susenju. Interesuje me odnos kreca i plavog kamena i koliko vode? da li je ta smesa kasasta ili tecna kao za prskanje voca? Koliko puta treba da se premaze? Kupio sam danas neke jasenone 5-ice pa da ih omazem i da dizem na tavan.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
djagi
Majstor
Posts: 309
Joined: 12 Dec 2007 01:11
Location: Trstenik

Post by djagi »

ja sam mazao samo krecom,malo gusce.Mazano dva tri puta da napravi koricu i zastiti cela.Ako nisu okraicene okraici ih akoru obavezno skini ako negde ostane.Zbog naseg prijatelja sipca.Ako ga negde ima mazi ksilolinom
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Nije okrajcano ali je kora skinuta. Jel' je mnogo 300 evra /kubnom metru?
Last edited by velja on 19 Jan 2008 21:10, edited 1 time in total.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
djagi
Majstor
Posts: 309
Joined: 12 Dec 2007 01:11
Location: Trstenik

Post by djagi »

Mislim da nije u koliko su daske blize sredini onda prva liga.Dizi na tavan i cekaj da mu dodje vreme za upotrebu
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

ma ja am kupio dve petice i jednu colovnu po 4 metra. Petice su bas iz sredine (vidi se srce)
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
vukodlak
Zarezivač olovaka
Posts: 15
Joined: 13 Jan 2008 07:04

Post by vukodlak »

Kako zatvoriti pore na kraju daske prije odlaganja na susenje i zasto?

Image

Image

Od velike vaznosti je da se drvo prije premazivanja podreze na krajevima da se eliminise bilo kakva pukotina koja vrlo cesto nastane prilikom prvog rezanja balvana u pilani. Ne ostavljati ni najmanju pukotinu jer ce s vremenom, prilikom susenja, samo postati jos dublja (u smislu sirine i dubine te pukotine). Svjeze odrubljeni krajevi dasaka se zatim premazuju odgovarajucim premazom, namijenjenim samo za tu svrhu. Ovi premazi mogu biti na uljanoj (Dura-Seal) ili vodenoj bazi (Anchor-Seal). Obadvije vrste premaza su dizajnirane da prijanjaju za vlazno drvo (sirovo drvo), cak i ispod temperature smrzavanja (!?). Moze se biti u iskusenju da se u ovu svrhu koristi, npr. neka stara boja, ali treba odoljeti tom iskusenju. Boje, a specijalno latex boje, nisu za pokrivanje vlaznih povrsina i zeljeni efekat nece biti postignut. Premaz na krajevima daske je vrlo bitan iz poznatog razloga da drvo gubi vlaznost na krajevima mnogo brze nego u sredini, sto moze dovesti do toga da imamo lijepu gomilu skupog "ogrijevnog materijala".

Image

Image

Image

Volimo drvo i zbog toga sto je organski, ziv materijal, ali ponekad "nestasan"...
(Ovakve deformacije gradje nemaju puno veze sa samom impregnacijom krajeva, vise sa nacinom na koji daske slazemo na susenje ili kako je deblo rezano, opterecenja prilikom susenja, itd., itd.)

Image

Ponekad za vjestog majstora i nije sve izgubljeno...

Image

Kako ipak sacuvati i upotrijebiti deformisano drvo.
Last edited by vukodlak on 20 Jan 2008 08:37, edited 1 time in total.
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Ma brate Vukodlace, mnogo se oslanjas na moderna dostignuca, krec i plavi kamen tu zavrsavaju dobro posao. Mnoge stvari su iskomercijalizovane a sarene reklame nam se lepe za oci mnogo brze nego sto radi zdrav razum. drvo ako je uvijeno, pokrivice se bez obzira cime ga tretirao. To je bilo pre 500 godina kao i sada. Nekada je gradja bila mnogo jeftinija i dostupnija pa si mogao lako da odaberes. Skoro sam bio u jednoj kuci-muzeju koja je imala daske na patosu sirine od 50-70 cm. Kuca je pravljena oko 1920godine. Mislite da je sad lako naci drvo iz koga se mogu izvuci daske 50 cm sirine na duzii od 4 m?
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Oslanjanje na moderne materijale i nije tako veliki problem.
Mnogo je veci sto ovde bas i ne mozes da udjes u prvu radnju i nadjes ih.
Verovatno bi bilo lakse (a ko zna mozda i jeftinije) uci u prodavnicu i kupiti taj Dura-Anchor-Seal, nego muckati krec i plavi kamen. No izgleda da je najbliza prodavnica koja to drzi jendno 10-tak iljada Km odavde :(
User avatar
vukodlak
Zarezivač olovaka
Posts: 15
Joined: 13 Jan 2008 07:04

Post by vukodlak »

Slazem se.
User avatar
Nole1
Precizni šegrt
Posts: 67
Joined: 10 Mar 2008 17:42
Location: Zrenjanin

Post by Nole1 »

I drvofix radi posao, tek da dam svoj komentar. A ako si uzeo jasen nadam se da si ga uzeo bez kerna tj obojenja blizu srca. Jeste da si dobio daske sa manjom verovatnocom da se iskrive ali kako ces da resis kern u finalnom proizvodu. pogotovo ako je tamne boje. Ja licno to nevolim kod jasena a i on nije dobar za parenje kao orah. Pozdrav.
User avatar
slaven.sa
Precizni šegrt
Posts: 83
Joined: 26 Aug 2007 00:59

Post by slaven.sa »

staklena voda savrsena
User avatar
pajja
Vrhunski majstor
Posts: 1023
Joined: 26 Jan 2008 17:10
Location: Bela Crkva - Banat
Contact:

Post by pajja »

ma uzmi obicnu masnu farbu - bitno je da vlaga tuda ne izlazi
User avatar
vladapvlvc
Samostalni majstor
Posts: 170
Joined: 26 Feb 2008 22:50
Location: OBRENOVAC BRE

Post by vladapvlvc »

A moze li svinjska mast?
VELIKE tajne MALIH majstora
User avatar
pajja
Vrhunski majstor
Posts: 1023
Joined: 26 Jan 2008 17:10
Location: Bela Crkva - Banat
Contact:

Post by pajja »

hehehe ti bi da omastis brke
User avatar
pajja
Vrhunski majstor
Posts: 1023
Joined: 26 Jan 2008 17:10
Location: Bela Crkva - Banat
Contact:

Post by pajja »

ajd na sastanak stolara - vidis kako im je bilo !!!
Post Reply