Bukva i kerna

Sve o obradi drveta
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14954
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Bukva i kerna

Post by mbole »

Sad znam sta je kerna, ali me zanima da li je to ono sto na engleskom zovu "spalted"?

Naime, takvi komadi se koliko vidim posebno prodaju jer su dekorativni. Jedino ne sme da predje u fazu truljenja, vec samo da promeni boju.

Evo par primera:
http://chipshop.blogspot.com/2005/04/spalted-beech.html
http://www.ullapoolwoodturningcentre.co ... ge1252.htm

Takodje vidim da je cenjen i spalted maple odnosno javor sa ovakvim sarama.
Cak ljudi namerno ostavljaju daske da povuku ovu gljivicu, kako bi dobili dekorativan izgled.
User avatar
Fagus Silvatica
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 04 Jun 2009 14:56
Location: Zemun

Post by Fagus Silvatica »

Ove činije na drugom linku su od prozukle bukve,a to ne valja,to je jedna vrsta truleži...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14954
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Koliko sam uspeo da uklavirim, trik je da ta gljivica krene da radi, ali da ne odradi do kraja.
Drugim recima, kad pocne, onda je to jos uvek tvrdo samo se promenila boja, ali kad zavrsi onda je vec omeksalo i istrulilo.
Znaci treba ga uhvatiti u pravom trenutku.
A stvarno izgleda interesantno.
User avatar
Gaga
Majstor
Posts: 262
Joined: 13 Mar 2009 13:58
Location: Kolasin

Post by Gaga »

Dobro si uklavirio, samo je još bolje objašnjenje kolege Fagus. Naime oba primjera su protrulost, tj. prozuklost koja nastupa nastupa usled zagušenja drveta.

Ovakvi komadi su atraktivni za dekoraciju, tj. za tokarenje i mogu takvi ostati dosta dugo. Međutim nije to kern.
User avatar
Vukasin_1
Precizni šegrt
Posts: 68
Joined: 06 Feb 2008 20:15
Location: Nova Pazova

Post by Vukasin_1 »

Ovako "kern" na nemackom znaci srz,jezgro.....e sad ja mislim da je to "lazna srcevina",ako gresim ispravite me.
radmit
Moderator
Moderator
Posts: 1866
Joined: 11 Feb 2009 19:56
Location: Pozega
Contact:

Post by radmit »

Kern jeste u susti srce drveta ali njega ima zdravog i bolesnog da ovako prosto narodski kazemo.Zdrav kern moze da se koristi za palete,pragove za prugu i niz drugih stvari a onaj sto je zakacio odnosno poco da truli pisi propalo.U oba slucaja kada susis dasku ona se baca po kerni .Ali mislim da ce to Gaga mnogo slikovitije da objasni.
User avatar
Vukasin_1
Precizni šegrt
Posts: 68
Joined: 06 Feb 2008 20:15
Location: Nova Pazova

Post by Vukasin_1 »

Ma to je "lazno srce"ili "lazna srcevina" tako se zove u literaturi.Smrca je bakuljava vrsta ,a hrast jedricava sad predpostavlajam da znate koja jer razlika izmedju ove dve vrste na poprecnom preseku za one koji neznaju evo objasnjenje.
Kod bakulavih vrsta nema razlike u boji perifernih i centralnih delova,dok kod jedericavih ima razlike,kod bakulavih vrsta centralni deo se naziva zrelo drvo a kod jedricavih srcevina.Bukva spada u bakuljave vrste, ali se kod nje razlikuju po boji centralni i periferni delovi na poprecnom preseku zato se centralni deo jos zove i "lazna srcevina".Ona nastaje oko 50 godine zivota stabla tada dolazi do pojave sitnih pukotine na kori kroz koje prolazi kiseonik i u prvoj fazi izaziva oksidaciju tkiva takva "lazna srcevina" je zdrava dok u drugoj bazi dolazi do napada gljiva i takva "lazna srcevina" nije zdrava."lazna srcevina" je crvene boje dok je periferni deo crvenkasto beo zbog toka se drvo bukve pari da bi se boja izjednacila, to nije jedini razlog zbog koga se drvo pari ima ih jos.

Ovo nisam prepisao iz prethodno navedene literature, vec znam.:D:D
Last edited by Vukasin_1 on 23 Sep 2009 17:15, edited 1 time in total.
User avatar
Fagus Silvatica
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 04 Jun 2009 14:56
Location: Zemun

Post by Fagus Silvatica »

kerna je lažna srčevina,kao što je rekao vukasin1,ona nastaje kao što je rekao ulaskom kiseonika,i jedne vrste gljivica,u pukotine,ili u pazuhe ispod velikih grana,u početku to je samo greška estetske prirode,dok se mehaničke funkcija ostaje nepromenjena,čak blago poboljšana,zbog nastanka jedne vrste tanina,kasnije prelazi u trulež pod dejstvom još jedne vrste gljivica,onda taj deo postaje neupotrebljiv,osim za ogrev.
radmit
Moderator
Moderator
Posts: 1866
Joined: 11 Feb 2009 19:56
Location: Pozega
Contact:

Post by radmit »

Parenjem se drvo ukrti a i termicki obradi ubiju se kojekaka cuda u njemu,prilikom susenja je mnogo mirnija kada se upari.Konkretno bukva kada se upari mnogo je laksa i lepsa za obradu.
User avatar
Fagus Silvatica
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 04 Jun 2009 14:56
Location: Zemun

Post by Fagus Silvatica »

i da dodam lažna srčevina,tj. kerna se razlikuje od srčike po tome što srčika kod jedričavih vrsta uvek ide linijom goda,a kerna ima nepravilan oblik,ne ide po liniji goda,nejbolje se uočava razlika na poprečnom preseku...
User avatar
Gaga
Majstor
Posts: 262
Joined: 13 Mar 2009 13:58
Location: Kolasin

Post by Gaga »

Pa dobro imamo dovoljno stručnih i naučlno potkovanih komentara. Kolega Mbole, Rade i ostali učesnici u ovom forumu, mislim da možemo, kako to mbole slikovito reće, uklavirimo koliko je to nama da kažem stolarima, potrebno:

Kern, najkrace receno je "mrtvo drvo", nastaje usled oboljenja drveta, uslovljenog nizom geo - klimatskih uslova.
Pojavljuje se u pocetnom dijelu stabla, pa onda moze da zatvori, pa se poonovo pojavi, i tako redom.

U industriji se koristi "zdravi kern" ali njegovo ucesce ne prelazi 20% i ono se placa kao II klasa i to iskljucivo u elementima koji se
farbaju, odnosno bajcuju. Ovaj dio je Radu dobro poznat. (ovo vazi za Italijanski standard, koji je usput receno najrigorozniji).

Rade sto se tice tvog predloga prihvatam. Bole kada bude isao u postojbinu svojih predaka, prvo svrati do tebe da upozna malo
mrcavu, a onda ga proslijedis meni da vidi kako se priprema bukovina sa, i b ez kerna, za najljepsi namjestaj.Jedan kraci seminarcic.

A sto se tice mene licno, mogao bih da je nikad vise u zivotu, pa ni u slici ne vidim, gospodju bukvu sa, i bez zdravog kerna.

Za sada toliko, sve vas kolege, srdacno pozdravljam.
User avatar
Gaga
Majstor
Posts: 262
Joined: 13 Mar 2009 13:58
Location: Kolasin

Post by Gaga »

Kada vidite
Image

bice vam jasno zasto toliko volim njeno visocanstvo "Bukvu"

:)neuspio pokusaj

*** mbole - evo sad smo to malo sredili
Last edited by mbole on 24 Sep 2009 21:47, edited 1 time in total.
User avatar
Gaga
Majstor
Posts: 262
Joined: 13 Mar 2009 13:58
Location: Kolasin

Post by Gaga »

jasno je zasto volim bukvu

Image

Hvala bole, evo sam i ja uspio
Last edited by Gaga on 24 Sep 2009 21:52, edited 1 time in total.
radmit
Moderator
Moderator
Posts: 1866
Joined: 11 Feb 2009 19:56
Location: Pozega
Contact:

Post by radmit »

Neces valjda pogoreti sve ovo?
User avatar
Gaga
Majstor
Posts: 262
Joined: 13 Mar 2009 13:58
Location: Kolasin

Post by Gaga »

Rade, potrošim za jednu grejnu sezonu 40m prostornog drveta, ovako oslušenog. Dvije kuće, četiri stana, sve na moja penzionerska pleća.

ha ha ha!
Post Reply