Voštana politura

Sve o obradi drveta
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Voštana politura

Post by metabo »

Tema o politiranju se razvila u jako interesantnu i kvalitetnu diskusiju. U međuvremenu se pojavila i potreba za otvaranjem teme o voštanom politiranju. Na tome posebno zahvaljujem kolegama Trivunu i Pigmalionu (ili Pigmalionu i Trivunu). Pa, izvolite...
User avatar
trivun
Majstor početnik
Posts: 148
Joined: 03 Sep 2007 09:12
Location: Niš

Post by trivun »

Trenutno sada mi je da nekažem baš urgentno ali vrlo potrebno za nameštaj. Imam neke stolice koje su mojoj ženi ostale još od babe a izgleda da ih je i ona od nekog nasledila. One su voskirane ali se vremenom i lošim čuvanjem (stajale su po podrumima) taj vosak skinuo. Negde potpuno a negde izgleda kao da je stolica prljava, ulepljena. E sada sam ja zamoljen (čitaj uslovljen) da ih sredim. Pa bih ja voleo da to uradim na originalan način. Ne dopada mi se šmirglanje i lakiranje nekim lakom. Tim pre što one na sedalu i naslonu imaju neku šaru koja kao da je utisnuta. Ali to je vrlo blago pa se bojim da bih nekom agresivnijom obradom mogao da oštetim to.
A interesuje me i za ikone ali to može da sačeka jer mi jedan Sv. Jovan krstitelj već podugo stoji do pola urađen.
A? Kakav čovek. Niočemu pojma nema a sve hoće da zna. Ko stenica. :rolleyes:


======= Metabo pomerio ovu poruku ==========
User avatar
Pigmalion
Šegrt
Posts: 37
Joined: 16 May 2009 10:15
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Pigmalion »

Pretpostavljam da je ta sara sto je utisnuta i farbana. Zar ne? Mislim da sam vidjao takve stolice kog drugara sto se bavi restauracijom, ali ih je on politirao, nije ih voskirao. Proveri da li je na tim delovima koji su ostali navosteni ostalo i politure (selaka) preko voska. Da li ima politure proverices sa alkoholom.
Ali ako zelis da ih voskiras, da se latimo onda tog voskiranja. Ja znam jednu tehniku koju cu ovde i objasniti.
Kao sto sam vec pisao voskiranje se radi na drvetu sa izrazenijim porama hrast, jasen, ...gde bi zatvaranje pora kao kod politiranja stvarno bio Sizifov posao. Prva razlika izmedju politiranja i voskiranja je u tome sto ako cemo nesto voskirati onda drvo ne nauljujemo. Za dalje bi vosak (pcelinji) trebalo pripremiti i ocistiti od necistoca. Naravno, ovo se radi samo ako vosak koji imamo nije cist jer sam video da ima i vec ociscenih i izbeljenih voskova. Izbeljivanje u ovom slucaju nije potrebno. Ciscenje voska se radi tako sto vosak izrendamo i sipamo u serpicu u koju onda sipamo i destilovanu vodu. Sve to zagrevamo dok se vosak ne otopi ali ne bi temperatura trebalo da predje nekih 70 stepeni, znaci nikako da ne prokljuca. Kada se vosak potpuno otopio na povrsini ce se pojaviti i pena, a tu penu treba pazljivo skupiti i necistoce zajedno sa njom. Posle toga ostaviti da se vosak potpuno ohladi i predje ponovo u cvrsto stanje. Izgledace kao pogaca. Izvadimo vosak iz serpice, naravno, on nece sam ispasti iz serpice vec ga je potrebno po buvu zaseci nozem. Neke eze cestice prljavstine i pesak ce se nalaziti u dnu serpice i sa donje strane ocvrsle pogace voska. Tu donju stranu cemo opet ostrugati i baciti. To sto nam je ostalo predstavlja cist vosak.
Pre nego pocnemo sa voskiranjem drvo treba pripremiti. Osmirglaj drvo i tvrdom cetkom ga dobro ocisti. Ocisti i svu prasinu koja se zavukla u pore da ne bi posle stvarala blato.
Treba pripremiti vostanu pastu. Vostana pasta po zelji moze da se tonira dodavanjem pigmenata. Pigmente mozes kupiti u prodavnici slikarskog pribora. Za pripremu pigmenata ti treba trkac i tarionik da pigmente mozes lepo da usitnis. Za trkac i tarionik ti moze posluziti mermerna ploca ali uglacana ploca. Mozda ovoizgleda nekom kao da smo u srednjem veku ali ne zaboravite da se i bavite tehnikama koje su se koristile do pocetka XX veka pa je onda pozeljno raditi sa materijalima koje su koristili stari majstori.
Ribanje pigmenata. Sipati malo zeljenog pigmenta i malo vode i ribati pigmente kruznim pokretima. Ostaviti da se samleveni pigmenti osuse i onda ih tako pripremljene koristiti. Ako imamo pigmente koji su sitno mleveni ovo mozemo da preskocimo.

Moram sad da prekinem, nastavicu sutra ili kasnije veceras
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sve to zagrevamo dok se vosak ne otopi ali ne bi temperatura trebalo da predje nekih 70 stepeni, znaci nikako da ne prokljuca.
Za grejanje voska pozeljno je koristiti vodeno kupatilo (serpa u serpi sa vodom). Na taj nacin nikako ne moze da se predje 100 stepeni.
Vosak se pali na jako niskoj temperaturi od 270 stepeni. Poredjenja radi benzin koji svi smatramo vrlo zapaljivim se pali na 260. Ne bi verovali koliko brzo ringla moze da nabije preko 200 stepeni.
User avatar
Mladen
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 234
Joined: 07 Nov 2007 23:07

Post by Mladen »

Још једна интересантна тема. Ја сам пре неку годину пробао, по неком као старом рецепту, па је паста више личила на сапун. Од онда восак користим само у Пронту.:)
Али сад сте ме поново заинтересовали!
На интернету сам наилазио на мишљења да је воштана политура јако слаба заштита за дрво. Али, како су се онда вековима одржале све оне иконе и дрвенарија по манастирима?!
User avatar
Pigmalion
Šegrt
Posts: 37
Joined: 16 May 2009 10:15
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Pigmalion »

Hvala mbole, to sam zaboravio da naglasim jer to nekako podrazumevam, sve sto grejem, otapam radim na taj nacin pa jednostavno previdim da to spomenem.

Priprema paste

Za pripremu paste ce vam trebati terpentin, koji opet imate da kupite u prodavnicama slikarskog pribora ili benzin. Ako koristite benzin mislim da je bolji izbor medicinski benzin. Zasto je bolji, ne znam, ali tako su mi rekli, ja uvek imam terpentina tako da ako bas moram da radim sa voskom koristim terpentin. Vosak i terpentin (benzin) mesajte u odnosu 1:3 Stavite u serpicu vosak i prelijte ga sa terpentinom, a onda tu serpicu stavite opet u drugu serpicu u koju ste sipali vodu, moze i kljucala voda (tako ce otapanje biti brze) i zagrevati sve dok vosak u terpentinu ne predje u tecno stanje. NIKAD NE GREJATI DIREKTNO I NE NA OTVORENOM PLAMENU!!! Terpentin je kao i benzin zapaljiv. Sad mozete, ako zelite, da dodate pigment i tonirate pastu. Prilikom dodavanja treba mesati drvenom kasikom. Nemojte preterivati u dodavanju pigmenata jer premaz treba da bude lazurann, a ne pokrivan. Najpoznatije slike radjene voskom su Fajumski portreti ali su vosku dodavali i neke druge smole da bi pojacali vezivnu moc voska i da bi primio vise pigmenta. Kada ste i ovo uradili ili niste, svejedno, izvadite serpicu sa voskom i ostavite da se ohladi. Cim se ohladi stegnuce se i izgledace kao mast i time treba mazati pripremljeno drvo. Uzmite neku meksu cetku i utrljajte pastu po drvetu, nikako ne dozvolite da imate debele slojeve vec sve mora da bude dobro utrljano. Ostavite malo tako a za to vreme mozete da ocistite cetku, a onda opet sad vec cistom cetkom polirati namazanu povrsinu. Po isparavanju terpentina ostace nam pasta na povrsini drveta. Uzmite sad neku meku tkaninu i trljajte po povrsini dok je ne uglacate, dobicete svilenkast sjaj.

E, sad neke napomene. Pasta sa pcelinjim voskom spada u meke paste, a ako pcelinjem vosku dodamo i karnauba vosak dobicemo cvrscu pastu a najcvrsca pasta se dobija dodavanjem obeljenog karnauba voska. Ako pravite cvrscu pastu vodite racuna da je ona onda i manje elasticna. Gde ima da se kupi karnauba vosak (prirodan) ne znam, nikad nisam trazio posto kao sto rekoh izbegavam vostane paste.

Ovo je postupak koji mozete da koristite na ikonama.

Ako treba da radite na namestaju, a secam se da sam to citao i u nekom katalogu jednog italijanskog ateljea, posle voskiranja treba uraditi 2-3 lopte politure ali sada za razliku od politiranja ne treba koristiti bimstajn nego bas cistu polituru jer preskacemo zatvaranje pora (grundiranje). Razlika u odnosu na politiranje je i u tome sto sada sem kruznih poteza radimo i po duzini. Na taj nacin sprecava se da se prasina lepi na voskiranom predmetu, a pore nam ostaju otvorene. To bi bilo to, nadam se da sam bio od koristi.
User avatar
Pigmalion
Šegrt
Posts: 37
Joined: 16 May 2009 10:15
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Pigmalion »

Zaboravih. Ako radite ikone nemojte tonirati vosak vec prethodno izbajcujte sve delove koje zelite pa onda voskirajte.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Terpentina ima da se kupi i u farbarama (radi ga Zvezda). Nema bas u svakoj farbari, ali moze da se nadje.

Nego vidjao sam recepte gde se pored voska i terpentina dodaje i laneno ulje.

Karnauba vosak sam nalazio napolju po internetu. Prilicno je skup.

Ovde kod nas, jedino sto sam nasao na tu temu je Thurtle Wax Emerald seriju za auto. Na kutiji pise da je u pitanju cist karnauba vosak, znaci bez silikona i slicnih dodataka. E sad u cemu je rastvoren da bi bio pasta ne pise. Inace ima predivan miris (karnauba se jako koristi u kozmetickoj industriji).
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Pigmalion wrote:Zaboravih. Ako radite ikone nemojte tonirati vosak vec prethodno izbajcujte sve delove koje zelite pa onda voskirajte.
Zbog čega samo sa ikonama? Zar voskiranje nije "privremeno rešenje", a samim tim i tonirani vosak na površini nameštaja?
User avatar
Pigmalion
Šegrt
Posts: 37
Joined: 16 May 2009 10:15
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Pigmalion »

Zbog čega samo sa ikonama? Zar voskiranje nije "privremeno rešenje", a samim tim i tonirani vosak na površini nameštaja?
Jeste, ali se ikone ostavljajuu iskljucivo u vosku, a za namestaj ima dodatak. I samu recenicu pocinjem tako: "Ako treba da radite na namestaju..."
To sto si ti citirao se odnosilo na bajcovanje odnosno toniranje voska. Ako treba recimo da tonirate oreol, ili mac, ili ne znam ni ja sta na ikonama bice vam malo nezgodno da to radite sa voskom, lakse je izbajcovati pripremljeno drvo pa navuci vosak, ali kako hocete. Probajte jedno, probajte drugo, pa vidite sta vam je lakse. Po meni je lakse koristiti tonirani vosak kada obradjujete neku vecu povrsinu, a ne kada imate puno detalja pa vam treba 10 tonova, svaki detalj - drugi ton.
Last edited by Pigmalion on 29 May 2009 09:26, edited 1 time in total.
User avatar
trivun
Majstor početnik
Posts: 148
Joined: 03 Sep 2007 09:12
Location: Niš

Post by trivun »

Od koristi, od koristi. Samo podpitanjce. Koristiti ulje terpentina ili alkohol terpentina? Ne znam u čemu je razlika ali nailazio sam i na jedno i na druge. U stvari loše sam rekao. Razlika je očita a ja nisam nailazio i na jedno i na drugo već sam naišao na jedno a pročitao sam da postoji i ovo drugo. E sad sam lepo rekao. To što ja imam kupio sam u prodavnici slikarskog materijala i na njemu piše samo terpentin. U maloj je flašici i blago žućkaste boje je. Ima intezivan miris na bor ili tako nešto. Nije ni mastan poput ulja a nije ni poput alkohola. Nešto između. Prodavac nije znao šta je. On kaže da zna da je to terpentin i ništa više. Tako da ja sad neznam šta imam.
I još jedno pitanje. 2-3 lopte oliture. Faza u kojoj se koristi ulje i posle skidanje ulja ili bez ulja. Razređena politura ili čista?
User avatar
Pigmalion
Šegrt
Posts: 37
Joined: 16 May 2009 10:15
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Pigmalion »

To sto imas to je terpentinsko ulje i to je to sto ti i treba. Moze da bude bledozuckasto ili bezbojno, bar ova na koja sam ja nailazio. Politura se radi bez ulja, eventualno u trecoj lopti ako bas lepi.
User avatar
trivun
Majstor početnik
Posts: 148
Joined: 03 Sep 2007 09:12
Location: Niš

Post by trivun »

hvala puno
User avatar
Mladen
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 234
Joined: 07 Nov 2007 23:07

Post by Mladen »

Па, изгледа једноставно, шта више, много једноставније од шелака.
Међутим, имам и ја које питањце:
1) како се одређује 1 восак : 3 терпентина? Прецизном вагом или нпр. кашиком? Колико се мора бити прецизан?
2) да ли припремљена паста мора одмах да се потроши, тј. да ли увек мора да се спреми свежа? Ако може да стоји, онда колико дуго?
3) и ја сам чуо за верзију воштане политуре у коју се додаје ланено уље. У чему би могла бити разлика?
4) да ли је ово идеалан финиш за нпр. играчке, креветац, даске за припремање хране?
5) колико често би требало обнављати/одржавати овако воскиран комад намештаја?
6) ако бих хтео да користим само воштану политуру, без шелака на крају, колико пута треба да понављам воскарење?
7) како се у будућности решити воска, ако треба да се шмиргла?

Хвала за рецепт! Као што сам рекао, ја сам ово већ пробао и добио сапун уместо пасте. Међутим, сад сам видео грешку. Восак треба само да се растопи у терпентину, а ја сам то мало дуже крчкао.
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Ne mogu da repliciram. Probacu iz vise delova.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
Post Reply