Voštana politura

Sve o obradi drveta
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Hajde i ja nesto da napisem;

Pre nekoliko godina sam i ja pokusavao nesto sa selakom, voskovima, uljima, pa stoga mogu nesto i da kazem u vezi toga:

mbole:" Na kutiji pise da je u pitanju cist karnauba vosak, znaci bez silikona i slicnih dodataka."

Tim fabrikama nista ne verujem! Voleo bih da je tako, ali u politure cesto stavljaju silikon. A i male kolicine mogu da predstavljaju problem u dodiru sa lakovima. Po stranim casopisima se cesto vidi neki BRIWAX ili slicno, koji svi koriste. Ja sam rastvorio vosak u terpentinu, ne znam koji odnos jer sam dodavao terpentin dok nisam dobio zeljenu gustinu. To je od prilike kao svinjska mast kad je malo hladnije. Zasto bas toliko? Zato sto u toj gustini mogu da ga tanko razmazem a da nije previse retko pa da mora da se ponavlja previse puta. Vosak koristim za razne stvari. U glavnom za podmazivanje alata, za lakse srafljenje srafa u drvo.... Sve ono gde sumnjam da WD-40 ili neka masinska maziva mogu da mi kasnije prave probleme, tako sto ce da penetriraju duboko u drvo ili da me zeza kod lakiranja, a naravno, lakse je koristiti vosak u obliku paste.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Sto se tice terpentina, kupujte u originalnoj metalnoj ambalazi. Litar je oko 400din ZVEZDIN. Prodavci hoce da pretacu u neke plosticne flasice od 100ml koje se vremenom skroz skvrce kao da si ih vakumirao. Vosak treba ispolirati, tj. treba skinuti visak jer se u suprotnom lepi za ruke a i lepi prasinu.
Sto se finisa tice, selak politure jesu lepe i za restauraciju nezamenjive. Za svakodnevnu uporebu su neisplative. To trljanje nema ko da plati. (ili veoma malo njih). Cena selaka je vrlo visoka. Izbeljeni odvosteni selak je astronomski skup. Ja sam klasican oranz placao 15evra kilo i to je kao super cena. Litar poliuretanskog laka je oko 5 evra.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Sto se ulja tice, za namestaj je jedan od najlepsih finisa, bar po meni. Drvo dolazi do izrazaja, ima lepu dubinu i teksturu ali trazi besprekornu pripremu i ne daje bog zna kakvu zastitu. Ali mnogo lepo izgleda, bar meni. Vecina danasnjih musterija voli da im namestaj bude lakiram u visokom slaju a meni licno to izgleda plastificirano.
STo se tice vodenih lakova (neko je i to pomenuo), ako se lakira u debelom sloju, primetna je belicasta boja. Narocito dako je taman bajc a svetlo jako. Ljudi to ne vole. Vole zuckasti ton klasicnih lakova.

Jedno pitanje: Hocu da drvo premazem lanenim uljem da "ozivim" drvo, da ga blago obajcujem i da izlakiram ali vodelim ili poliuretanskim lakom (ne uljanim). Koja je procedura i sta koristiti?

Moze da se otvori i nova tema za ovo pitanje.


Morao sam poruku da podelim na tri dela. Nikako nije htela da prodje cela. Zasto?
Last edited by velja on 30 May 2009 07:15, edited 1 time in total.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

velja wrote:Morao sam poruku da podelim na tri dela. Nikako nije htela da prodje cela. Zasto?
Ja ne vidim racionalno objašnjenje sem da ti je bila loša konekcija ili da je u tom momentu server na Veratu pravio probleme :( , što i nije tako retko.
User avatar
Pigmalion
Šegrt
Posts: 37
Joined: 16 May 2009 10:15
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Pigmalion »

Па, изгледа једноставно, шта више, много једноставније од шелака.
Међутим, имам и ја које питањце:
1) како се одређује 1 восак : 3 терпентина? Прецизном вагом или нпр. кашиком? Колико се мора бити прецизан?
2) да ли припремљена паста мора одмах да се потроши, тј. да ли увек мора да се спреми свежа? Ако може да стоји, онда колико дуго?
3) и ја сам чуо за верзију воштане политуре у коју се додаје ланено уље. У чему би могла бити разлика?
4) да ли је ово идеалан финиш за нпр. играчке, креветац, даске за припремање хране?
5) колико често би требало обнављати/одржавати овако воскиран комад намештаја?
6) ако бих хтео да користим само воштану политуру, без шелака на крају, колико пута треба да понављам воскарење?
7) како се у будућности решити воска, ако треба да се шмиргла?

Хвала за рецепт! Као што сам рекао, ја сам ово већ пробао и добио сапун уместо пасте. Међутим, сад сам видео грешку. Восак треба само да се растопи у терпентину, а ја сам то мало дуже крчкао.
Mnogo je jednostavnije nego politura i mnogo brze, a izbegavaju se i neki problemi koji mogu da se jave kod politiranja (izbijanje ulja, hrapavost, nezatvorene pore,...) a i kasnija sama obnova je mnogo brza i jednostavnija i naravno sve to utice na konacnu cenu.

1) odnos 1:3 je odokativan, jer kolicina terpentina utice jedino na mekocu paste, a s obzirom da ce terpentin kasnije ispariti nije neophodno pridrzavati se striktno recepture, ali ako bas zelis tacno, to bi bilo: na 100gr voska 300 gr terpentina
2) pripremljena pasta ne mora odmah da se potrosi ako je dobro zatvorena jer terpentin kao sto rekoh izvetri. Kasnije ako ti se i dogodi da se pasta stvrdne a ti opet dodaj terpentina i rastopi
3) od jutros preturam po nekim knjigama i ne mogu nigde da nadjem da se spominje dodavanje lanenog ulja. Jedino gde se ulje spominje sa voskom to je u pripremi uljanih boja i to kod jednog engleskog slikara koji je inace voleo da eksperimentise, u pripremi nekih grafickih boja za duboku stampu ali se umesto ulja dodaje loj i u jednoj slikarskoj tehnici koja se zove enkaustika ali koja nije u potpunosti razotkrivena, odnosno, ne zna se tacna receptura za pripremu boja.
4) ne bih rekao da je voskiranje idealan finis za stvari koje si naveo. Iako selak sam po sebi nije stetan, ako se ne varam cak se i koristio ili se jos uvek koristi u prehrambenoj industriji za premazivanje nekih bombona, mozda onih svilenih, ali nisam 100% siguran, ipak nije otporan na decije grickanje, lupanje cekicem po dasci ili secenje nozem. Po meni je selak primenljiv na garniturama za sedenje, vitrinima, stolovima ali ako ce preko njih biti staklo jer se selak otapa u alkoholu, nije otporan na toplotu,...jednostavno, na namestaju koji nije bas izlozen nekom velikom habanju.
5) koliko cesto? da budem iskren ne znam! To zavisi od habanja, preferencijala,... Ja u stanu imam stilski namestaj koji je restauriran pre nekih 10 godina (radjen je u polituri a ne voskiran) i evo sad razmisljam da to ovih meseci uradim. Selak nije nigde propao, malo jematirao ali nije problem osveziti polituru ali je tapacirung lose uradjen tako da je to jedini razlog zasto ce se ponovo restaurirati.
6) sta ja znam, mozes i 2 ruke, mada je i samo jedna ruka sasvim dovoljna, zavisi iskljucivo od tebe i koliko hoces da se zabavljas sa time. I jedna ruka vec sprecava ulazak vazdusne vlage, a sve ostalo samo daje dubinu, ali nanosi nikako ne smeju biti debeli jer ako se "okameni" vosak neces moci da ga skines pa ni povrsina nece biti glatka.
7) u buducnosti se nikako ne resavas voska. To je ono sto sam napisao da vosak zatvara sve ostale mogucnosti. Vremenom vosak dublje penetrira u drvo i jedino sto mozes je da obnovis voskiranje.

To sto si dobio sigurno nije osapunjen vosak, jer se on dobija dodavanjem kalijumkarbonata i ima sasvim drugaciju svrhu od ovoga o cemu mi pricamo. Tebi je samo ispario terpentin zbog "krckanja".
Sto se finisa tice, selak politure jesu lepe i za restauraciju nezamenjive. Za svakodnevnu uporebu su neisplative. To trljanje nema ko da plati. (ili veoma malo njih). Cena selaka je vrlo visoka.
Nije pitanje cena selaka jer ako pripremas 10% rastvor od 1kg selaka dobijes 10l politure, a to ces se sloziti je visestruko jevtinije od poliuretana i od bilo kog drugog laka, ako tako posmatramo. Ono sto je "problematicno" kod politure je to "trljanje", odnosno vreme koje je potrebno da se stvori "kozica" i to je ono sto je skupo. Politura moze da se zavrsi za 3 dana, ali to onda nije ni trajna ni dobra politura, ali je zato jevtina i nemojte se zacuditi ako vam se musterija vrati za mesec dana. Za vrhunsku polituru treba bar 30 dana, a to je priznacete prilican rok i nema svrhe raditi je na jevtinim komadima. Skoro sam citao kako se konzervacija i restauracija jednog tabernakla radila godinu dana, a nije bio u tako ocajnom stanju. Ali ova prica vec pripada drugoj temi i nema je potrebe ovde razvijati.
Last edited by Pigmalion on 30 May 2009 12:08, edited 1 time in total.
User avatar
Mladen
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 234
Joined: 07 Nov 2007 23:07

Post by Mladen »

Хвала за одговоре!
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Hvala na otvaranju nove teme.
Last edited by velja on 30 May 2009 21:39, edited 1 time in total.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
Vlad
Šegrt
Posts: 28
Joined: 29 Apr 2009 17:10
Location: Beograd

Post by Vlad »

velja wrote:Jedno pitanje: Hocu da drvo premazem lanenim uljem da "ozivim" drvo, da ga blago obajcujem i da izlakiram ali vodelim ili poliuretanskim lakom (ne uljanim). Koja je procedura i sta koristiti?
Мислим да би био приличан ризик ићи директно воденим или полиуретанским лаком преко ланеног уља. Никада нисам пробао, али када бих то радио, ја бих оставио да се ланено уље добро осуши па навукао један танак слојшелака преко њега. Након тога (преко шелака) би требало да може да се лакира чиме год хоћеш.
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Znam za selak. Problem je sto ja nemam selak EXTRA BLOND i bez voska, tako da bi to uticalo i na boju i na prijanjanje narednog sloja. Interesuje me da li je neko tako nesto RADIO.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ja sam radio tung uljem pa vodenim lakom, dva praga od sobnih vrata.
Ulje je bilo razredjeno uljanim razredjivacem 1:4. Namazano dva puta sa razmakom os 24 casa. Onda sam cekao jedno nedelju dana da se to lepo osusi. Nakon toga vodena podloga, pa vodeni lak (Er-Lack).
Za sada (evo dve godinice) nema nikakvih problema.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Mladen wrote:4) да ли је ово идеалан финиш за нпр. играчке, креветац, даске за припремање хране?
Za daske za klopu je idealan finis cisto ulje. Trik je da ne sme biti nikakvog, ali bas nikakvog sloja na povrsini. Inace ce to satarice, nozevi i ostale kuhinjske alatke da iseckaju. Ulje je (koliko znam) jedini finis koji ne pravi nikakav sloj.

Igracke i kreveci takodje mogu da se rade u ulju, ali kod njih nije problem ni bilo koji drugi finis. Nijedna boja ili lak nije skodljiva nakon sto se osusi (ne racunajuci stare boje sa olovom, ali njih vise i onako nigde nema).
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Kad smo vec kod "devoskiranog" selaka.
Ajde malo razjasnjenje.
Za onaj sto se kupuje u rastvoru znam da postoje dve sorte: sa voskom i bez voska
Da li je selak koji se kupuje u listicima uvek bez voska? Ili i tu ima dve sorte.
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Nije uvek bez voska. Ja sam kupio sa voskom. Kad se rastvori, javi se raslojavanje posle odredjenog perioda. I ako odlijes, opet malo povuce talog. Ako imas vise uzastopnih odlivanja kolicina se drasticno smanjuje.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
Mladen
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 234
Joined: 07 Nov 2007 23:07

Post by Mladen »

mbole wrote:Za daske za klopu je idealan finis cisto ulje
Јел мислиш на чисто ланено уље, а не фирнајз? У продавницама здраве хране има ланеног уља за исхрану, па претпостављам да је боље од сликарског. Само мислим да се дуго суши, ако се уопште и суши. Можда када би се помешало са алкохолом уместо уљаног разређивача. јмају и уља од бундеве, семенки грожђа... и свашта нешто. Кад уђем, ја прво погледам та уља, а продавачица одмах помисли да сам неки макробиотичар или вегетеријанац... кад оно цврц, ја гледам чиме да мажем даску да се месо не лепи :D
јначе, можда је беби уље бољи избор. Минерално је, па не би ужегло, а и лепо мириши, нарочито оно Џонсон са камилицом, лавандом... ма милина једна. Прави одмор за нос после силних лакова и разређивача:)
User avatar
Vlad
Šegrt
Posts: 28
Joined: 29 Apr 2009 17:10
Location: Beograd

Post by Vlad »

Mladen wrote:..., ја гледам чиме да мажем даску да се месо не лепи :D
јначе, можда је беби уље бољи избор. Минерално је, па не би ужегло, а и лепо мириши, нарочито оно Џонсон са камилицом, лавандом... ма милина једна.
Мислим да је на овом форуму то већ негде речено, али ако се ја добро сећам то уље треба заобићи јер се уопште не суши. Уосталом, нисам сигуран да би ти се допало месо које мирише на лаванду ...
Post Reply