Poliranje i/ili politiranje (šelakovo)

Sve o obradi drveta
User avatar
rushinbrain
Majstor majstora
Posts: 528
Joined: 25 Feb 2008 12:34
Location: zagreb
Contact:

Post by rushinbrain »

Pigmalion di se moze vidjet vasi radovi
greh je stavit saraf u drvo..al nekad su grijesi slatki kao zene :D:D:D
User avatar
trivun
Majstor početnik
Posts: 148
Joined: 03 Sep 2007 09:12
Location: Niš

Post by trivun »

mbole wrote:Mozda je najbolje da coveka pustimo da dovrsi pa da onda "napadamo" sa pitanjima. Mislim da je u pravu kada ide "redom". Verovatno ce odgovori na gomilu pitanja koja nam se motaju po glavi sami doci na red.
Da ga pustimo;)
User avatar
Pigmalion
Šegrt
Posts: 37
Joined: 16 May 2009 10:15
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Pigmalion »

Sad vidim sta sam radio, ja sam slike posto su bile 3504*2336 smanjio na 800*533 a onda kad sam ih uploadovao na . jos smanjio na 320*240. Evo sada cu to ispraviti tako da ce slike stola i posrebrene noge biti 800*533, pa pogledajte ponovo slike. Ako ni ovo ne bude valjalo onda cu ih jos povecavati. Trivune, koliko si blizu ili daleko?

Da, sto se nauljivanja tice ono se vrsi bas zato da izgleda kao mokro, samo sto ja to nisam smeo tako da napisem da neko ne bi pogresno shvatio pa umesto da naulji drvo pokvasi ga vodom. Hvala mbole!

Sto se pitanja tice mozete da ih postavljate i dalje ali samo da ne brzamo nego da pitanja budu u okviru onoga sto sam pisao jer tako necemo izgubiti nit a sve ce biti razjasnjeno.

Na zalost, radovi trenutno ne mogu nigde da se vide sem na internet prezentaciji koja se trenutno redizajnira tako da su postavljene samo tri fotografije nekih ranijih radova cisto da se shvati sta mi radimo i cime se bavimo. Radovi su bili izlozeni u jednoj galeriji u Novom Sadu koja je na zalost krajem prosle godine prestala sa radom tako da trenutno trazimo adekvatnu galeriju ili salon namestaja u Novom Sadu i Beogradu gde bi ponovo mogli da izlazemo, tako da molim one koji znaju neke galeriste ili salone namestaja koji bi bili zainteresovani za saradnju da me upute na njih. Hvala.

Sad da se vratimo politirannju, odnosno gruundiranju.

Da bi mogli da politiramo (grundiramo) potrebno je da napravimo lopticu. E, sad, oko pravljenja loptice ja stalno vodim diskusiju sa jednim kolegom koji je restaurator i nikako da se slozimo oko toga, a oko svega ostalog se slazemo. Mislim da je to samo stvar navike i nista vise. Inace, da napomenem, on je jedan od onih malobrojnih restauratora koje sam ja imao prilike da upoznam i koji zna da napravi dobru, bas dobru polituru. Ja cu vam navesti i moj i njegov postipak pravljenja loptice i navesti moje razloge zasto ja to radim bas tako pa se vi sami odlucite. Da bi napravili lopticu za grundiranje (nekad to bas i nije loptica nego lopta ali to zavisi vec od velicine povrsine koju grundirate) potrebno vam je prvenstveno neko grublje platno (ja koristim lan) i vuna. Od vune napravite lopticu koju umotate u to platno ali ne vezujete, nego samo skupite da izgleda kao zavezljaj. Moj kolega restaurator bi vas savetovao da uradite isto tako ali da umesto vune koristite vatu. Zasto ja koristim vunu? Vunu koristim iz razloga sto ona uvek podjednako "pije" politure. Naime, kad jednom nakvasite vunu i trljate povrsinu u zavisnosti od jacine pritiska ona ce vise ili manje ispustiti politure (to isto se desava i ako koristite vatu) ali razlika nastaje u sledecem koraku, kad loptica postane suva vi treba ponovo da je nakvasite a tada vata vise ne prima toliko politure koliko je primila prvi put, za razliku od vune koja uvek podjednako prima i podjednako otpusta (to mozete da proverite ako komad vate i vune stavite u vodu i iscedite pa ponovo pokvasite i ponovo iscedite, videcete da vuna uvek ispusti podjednako tecnosti a da je vata ovaj drugi put ispustila daleko manje). Ja moju lopticu koristim ne znam ni ja koliko vec dugo a on stalno pravi nove loptice, odnosno ne pravi nove nego oko te stare stalno stavlja nove slojeve vate.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Od vune napravite lopticu koju umotate u to platno ali ne vezujete
Koliko shvatam, funkcija vune/vate je da upije tečnost koju polako, u zavisnosti od pritiska, ispušta kroz platno kojim se politura utrljava. Pitanje: da li može da se koristi neki veštački materijal (sunđer...) umesto vune/vate? Naravno, on bi se takođe umotao u platno.
User avatar
trivun
Majstor početnik
Posts: 148
Joined: 03 Sep 2007 09:12
Location: Niš

Post by trivun »

Pigmalion wrote:Trivune, koliko si blizu ili daleko
Pa neznam šta bih ti rekao. Pokušaću nekako da uslikam to što sam radio, ali ako može da se istakne baš politura, pa da pogledaš slike. Meni to izgleda sasvim sasvim pristojno. Neznam kako bih ti opisao. Kao da je izlakirano nekim lakom vrlo, vrlo visokog sjaja. Ili kako mbole reče kao da je mokro. U zavisnosti od svetla ponekad se ima utisak da bi se prst nakvasio ako se dodirne. Izgleda kao lakirano, ali opet ima nešto drugačije od laka. Kao da ima neku dubinu, neku trodimenzionalnost. Kažem opet meni izgleda vrlo pristojno. Moram da napomenem da svaki put izgleda sve bolje i bolje. Čini mi se da kako stičem neku rutinu u pokretima sa polirnom lopticom da tako i rad biva sve bolji. Zato sam i rekao u nekom prethodnom postu da je nemoguće skinuti veo misterije sa ovog zanata, jer imam utisak da i kada se sve tajne oko recepture i tehnologije razotkriju ostaje onaj osećaj u ruci, u pokretu, jačini pritiska na lopticu, koji pravi razliku među majstorima. Voleo bih da pogledaš izneseš svoje mišljenje. Za sada najveći problem mi prave oštri uglovi, unutrašnji, gde ne mogu lepo da priđem polirnom lopticom.Kao kada bi recimo na nekoj ravnoj površini imao lajsnu. E meto sastava te lajsne i površine mi je veliki problem. Nikako da iznađem način da to rešim. Najčešće mi se dešava da se tih mesta nemogu da odstranim ulje i ti delovi mi ostanu zamagljeni. Ako malo više čačkam oko njih onda mi se desi da politura počne da mi se skida i onda nastaje pravi haos. Samo suze što mi ne pođu. Onda popravljam te delove ali opet ne rešim to na adekvatan način i nikad nisam zadovoljan kako su mi ta mesta urađena.
U početku mi se dešavalo da dok je sve sveže izgleda super, ali kako se polako suši u dubini se pojavljuju sitne pukotinice kao kada staklo onako sitno ispuca. Na dodir sa spoljne strane je potpuno glatko. Ali vremenom sa to prevazišao, mada moram da proznam da nisam baš siguran u čemu je bio problem. Mislim da je ili u debljini nanosa, ili koncentraciji samog rastvora a možda je u pitanju i to što sam u početku bio vrlo nestrpljiv i nisam pravio dovoljno velike pauze između samih faza politiranja. A možda i nešto sasvim deseto.
Eto opet se ja raspričah, ali mislim da je bitno za sve koji bi se uhvatili u koštac sa ovim da shvate da je strpljenje veoma bitan faktor u celom procesu.
E sad dosta više ja
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Pa neznam šta bih ti rekao.
Biću malo Pigmalionov advokat: cenim da je mislio na fizičko rastojanje u km, dakle odakle je Trivun :)
User avatar
trivun
Majstor početnik
Posts: 148
Joined: 03 Sep 2007 09:12
Location: Niš

Post by trivun »

Iz Niša ili ako "oćete" u originalu iz Niš.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Na zalost, radovi trenutno ne mogu nigde da se vide sem na internet prezentaciji koja se trenutno redizajnira tako da su postavljene samo tri fotografije nekih ranijih radova cisto da se shvati sta mi radimo i cime se bavimo
Postavi u profilu link na web sajt, pa da vidimo i to malo:
Profil, Licni, Web sajt
Tada se ispod tvog imena, sa leve strane poruke, pojavi i link ka veb sajtu (tamo gde je link za PP i e-mail)
User avatar
Pigmalion
Šegrt
Posts: 37
Joined: 16 May 2009 10:15
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Pigmalion »

Hvala mbole, dodao sam sajt pa mozete pogledati. Ako vas mrzi da sve citate i pregledate celu prezentaciju mozete da odete direktno u kategoriju stolovi, tamo su postavljene te slike.

Za Trivuna: super je ako je tako. S obzirom da radis sjajnu polituru ona tako treba i da izgleda. Postoji i mat politura ali cu o njoj pisati kad dodjemo do toga. Dobra politura treba da bude tako puna da imas utisak kao sto ti kazes da bi pokvasio prst ako je dodirnes. To sto izgleda drugacije od lakirane to je zbog selaka, on na neki cudan nacin daje toplinu politiranom drvetu. Ni sam ne znam kako to da objasnim. Sto se slika tice posalji ih ili meni na mail ili ih okaci ovde pa cu ih pogledati i dati svoj komentar. Citam ovo:
Za sada najveći problem mi prave oštri uglovi, unutrašnji, gde ne mogu lepo da priđem polirnom lopticom.Kao kada bi recimo na nekoj ravnoj površini imao lajsnu. E meto sastava te lajsne i površine mi je veliki problem. Nikako da iznađem način da to rešim. Najčešće mi se dešava da se tih mesta nemogu da odstranim ulje i ti delovi mi ostanu zamagljeni. Ako malo više čačkam oko njih onda mi se desi da politura počne da mi se skida i onda nastaje pravi haos. Samo suze što mi ne pođu. Onda popravljam te delove ali opet ne rešim to na adekvatan način i nikad nisam zadovoljan kako su mi ta mesta urađena.
i prosto ne mogu da verujem! Zasto se toliko mucis oko toga? Lajsne se lepe na kraju!!! To moderna tehnologija dozvoljava da se kompletan proizvod sklopi pa onda farba, ali ti se bavis starom tehnologijom!!! Pretpostavljam da su to neka vrata sa lajsnom, ustvari nije ni bitno sta je. Prvo se politira ravna povrsina i politira se lajsna a onda se lajsna ucvrsti na tu ravnu povrsinu i to je to. Nema tu nikakve mudrosti i razloga za toliko mucenje.
U početku mi se dešavalo da dok je sve sveže izgleda super, ali kako se polako suši u dubini se pojavljuju sitne pukotinice kao kada staklo onako sitno ispuca. Na dodir sa spoljne strane je potpuno glatko. Ali vremenom sa to prevazišao, mada moram da proznam da nisam baš siguran u čemu je bio problem. Mislim da je ili u debljini nanosa, ili koncentraciji samog rastvora a možda je u pitanju i to što sam u početku bio vrlo nestrpljiv i nisam pravio dovoljno velike pauze između samih faza politiranja. A možda i nešto sasvim deseto.
Tu gde se pojavljuju te mrazaste pukotine ce na zalost moram da ti kazem doci do ljustenja politure (ne sad, ne ni mozda posle 6 meseci ali nekad hoce i znaj da tu drvo nije zasticeno jer kroz te sitne pukotine ono upija vlagu iz prostorije, ako je to ono na sta ja mislim). Znas li sta saad radis drugacije nego tad? To se desava kad u polituri nema dovoljno elasticiteta i onda ona popuca, ali to nije najgore sto moze da se desi. Meni se na srecu nikad takve stvari nisu desavale pa ne znam ni kako bih reagovao ali ono najgore je da politura pocne da ti se izvrce. O problemima cemo pisati kasnije

metabo: dobro si shvatio funkciju vune/vate, samo ne razumem zasto trazis supstitute za nesto sto imas bukvalno na svakom koraku, mislim da nema potrebe za tim. Razumem da kao zamenski proizvod koristis nesto cega nema trzistu ili nesto sto je skupo da ga zamenjujes sa necim jevtinijim a slicnih karakteristika ali ne razum zasto to raditi sa stvarima koje su pristupacne i koje verovatno svaka kuca ima. Ja nikad nisam probao da radim polituru sa sundjerom umotanim u krpu ili ne. E, sad si me dobro podsetio! Video sam jedan Alt Deutsch sto koji neki "kralj" "politirao" za jednu crkvu u Novom Sadu, ne znam kada je to radio ali je pre par godina bio na restauraciji kod tog mog vec spomenutog kolege. Naime, sto nije politiran to se videlo sto neko rece sa 100km, nije sto je najgore ni cetkom premazivana politura (pod tim mislim na rastvor selaka u spiritusu) vec najverovatnije sundjerom mazan, jer jedino sundjer moze da ostavi takav trag (mozda ima i jos neki proizvod ali smo mi zakljucili da je sundjer). Kad gledate tu "polituru" tacno se vide linije kako je izaslo vise selaka na mestima gde je sundjer drzan, znaci, mozete da vidite raspored prstiju tog nekog "politirca" dok je drzao sundjer.. Eto, ne mora nanosenje selaka da bude uvek dugotrajno i mukotrpno, moze nekad da bude i zabava. Da danas radi verovatno bi umesto sundjera oteo zeni par Always ulozaka i zadovoljstvu nikad kraja. Mada, mozda mi gresimo! Svrha selaka je ionako da zastiti drvo od spoljasnjih uticaja, e sad, sto mi hocemo da to bude i lepo to je vec druga stvar, ali ja bih u ovom slucaju ipak voleo UVEK da gresim.

Nego, sad nesto razmisljam jedino Trivun postavlja pitanja o polituri. Nikog drugog ne zanima ili se jos nije sretao sa njom, sto mi izgleda malo neverovatno?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

samo ne razumem zasto trazis supstitute za nesto sto imas bukvalno na svakom koraku
:)
Zato sto mu je, verovatno kao i meni, lakse da u kuci nadje parce sundjera nego vunu :) Moderna vremena.
Nego, kad kazes vuna, jel mislis na neku vunenu tkaninu, vuneno predivo, ili bas na guzvu vune?
Ako je ovo poslednje, vidim ja da ce da padne neka jagnjetina na teritoriji zemuna (spojis lepo s korisnim) :)
Nego, sad nesto razmisljam jedino Trivun postavlja pitanja o polituri. Nikog drugog ne zanima ili se jos nije sretao sa njom, sto mi izgleda malo neverovatno?
Bice da Trivun jedini to stvarno radi, a mi ostali smekujemo iz prikrajka i razmisljamo da se oprobamo.
Ustvari verovatno bi ljudi daleko cesce probali, da nabavka materijala nije slozena. Ako u Bg i NS ima mozda par mesta gde moze da se nabavi selak, mozes misliti kako je tek u manjim mestima. Drugim recima, tamo ga nema. Narucivanje iz inostranstva je skupo, mnogima nepoznato i nezgodno, skopcano sa "drndanjem" na carini...
Evo ja vec par meseci razmatram da nekako svratim do neke radnje sa slikarskim materijalom i pazarim selak, pa da probam, al uvek je neka frka da se stigne kuci s posla, muka mi je da zalazim kolima u stari deo Bg-a...
User avatar
trivun
Majstor početnik
Posts: 148
Joined: 03 Sep 2007 09:12
Location: Niš

Post by trivun »

pigmalion wrote:Znas li sta saad radis drugacije nego tad?
Pa neynam tačno. Skoro sve radim drugačije nego tad. A sve se menjalo nekako spontano da više i neznam tačno šta sam radio tad a da je drugačije naego sada. Za polituru sam se zainteresovao pre nekih 7 meseci i od tada intezivno radim na učenju te tehnike. Ali kada kažem intezivno onda to znači svakodnevno. Otprilike to izgleda ovako. Pre podne provodim dosta vremena tražeći tekstove, članke ili bilo šta na tu temu a u toku večeri sve to probam na nekom komadu i pokušavam da dođem do nekih zaključaka. Zbog toga sam verovatno i tako dosadan. Kaže moja žena koja je inače psihijatar da sam opsednut. Sad ja se baš i ne slažem sa time ali struka je na njenoj strani. Ja samo kad nešto počnem ne odustajem dok ne isteram do kraja. Od toga je verovatno važnije to što mi to nije posao. Å to bi ljudi rekli ne jedem hleba od toga. To mi dođe kao hobi. Bez obzira na sve komplikacije ipak me opušta na neki način. Kad bih živeo od toga neznam baš kako bih živeo.
E sad hteo sam ja sve to i da vam pokažem ali isprečilo se tu dosta toga. Prvo dok sam se okuražio da se upustim u avanturu postavljanja slika (mislim da ću lakše da savladam polituru nego kačenje slika). Kada sam se nekako rešio i počeo onda su nastale tehničke smetnje. Spor internet i pucanje veze. I iz tog razloga ja ću biti slobodan da pokušam da slike pošaljem na mail pigmalionu a ako on bude bio raspoložen i proceni da tu ima šta da se vidi bilokao dobro bilo kao primer kako ne treba neka ih okači.
User avatar
trivun
Majstor početnik
Posts: 148
Joined: 03 Sep 2007 09:12
Location: Niš

Post by trivun »

Probaću sada pa da vidimo šta će ispasti
Image

Image


Image

Image

Image

Image

Image
Last edited by trivun on 20 May 2009 08:56, edited 1 time in total.
User avatar
trivun
Majstor početnik
Posts: 148
Joined: 03 Sep 2007 09:12
Location: Niš

Post by trivun »

Eto nekako sam uspeo. Slike nisu baš neke. Neznam da li veličina odgovara ali ne umem da je podesim.
Nezna koliko sa ovih slika može da se vidi. To je sve star nameštaj od pre drugog svetskog rata koji je pre sređivanja bio u mnogo gorem stanju. Žao mi je što nemam slike pre početka da bi moglo da se uporedi. Å to se tiče stola na prvoj slici ploča je rađena iznova jer je stara bila potpuno uništena (polomljena). Tu stolarski deo nije odrađen kako treba. Ja tada nism imao abrihter i diht pa mi je daske obradio kum. Loši noževi na abrihteru, da ih provlači kroz diht ga mrzelo i ja tako dobio daske za sastavljanje sa neravnim bočnim ivicama. Nadao sam se da ću loše sastave (praznine između sastava uspeti da naknadno popunim i sakrijem) i tako ih sastavio. Po završetku šmirglanja sve je izgledalo super. Ali kada je ispolitirano sve je došlo do izražaja. U principu nije to baš katastrofalno ali poznaju se sastavi. Ta ploča će verovatno da se radi ponovo. Sada sam kupio abrihter i diht (einhel ali radi savršeno).
Voleo bih da čujem kritike. Ljudi koji su dosad videli ove radove kažu da su lepi ali to su komentari ljudi koji to gledaju samo površno. Znači " baš je super. Sija se šta oćeš više". Tako da ako je moguće KRITIKE.
User avatar
rushinbrain
Majstor majstora
Posts: 528
Joined: 25 Feb 2008 12:34
Location: zagreb
Contact:

Post by rushinbrain »

sta je ovo crno na endgrainu..od frezera??

mbole - ove dve poruke su premestene ovde iz test foruma.
Pitanje se odnosi na drugu sliku odozgo.
Last edited by mbole on 20 May 2009 22:32, edited 1 time in total.
greh je stavit saraf u drvo..al nekad su grijesi slatki kao zene :D:D:D
User avatar
trivun
Majstor početnik
Posts: 148
Joined: 03 Sep 2007 09:12
Location: Niš

Post by trivun »

Nije od frezera. Sve to je šmirglano do besvesti. Počeo sam sa granulacijom 180 a završio sa 2000. Svaku granulaciju (180,240,360,400,600,800,1000,1200,1500,2000) u dve ruke a između svake ruke kvašenje alkoholom. Na kraju savršeno glatko. Staklo. Bez ikakvog finiširanja imalo je sjaj. Onda sam naneo bajc i tada je sve bilo u redu. E kada sam počeo sa politiranjem bajc se negde skinuo a negde ostao. Nakon bajcovanja boja mu je bila tamna kao te tamnije šare koje se vide. Ali prilikom politiranja došlo je do skidanja bajca, iako je bio potpuno suv i drvo ga je u potpunosti upilo. Da li je u pitanju to što je bio nitro bajc pa je došlo do neke reakcije(rastvaranja) između alkohola i njega ili je u pitanju nešto drugo neznam. Tako da je na tim tamnijim mestima bajc verovatno dublje zašo u pore drveta.
Post Reply