Poliranje i/ili politiranje (šelakovo)

Sve o obradi drveta
User avatar
Pigmalion
Šegrt
Posts: 37
Joined: 16 May 2009 10:15
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Pigmalion »

trivun wrote:Sve je ovo lepo samo što su autori ovih tekstova o šelaku i japanskom laku živi nepismeni. Nije mi jasno kako misle da nešto prezentuju široj javnosti kad neznaju ni reči srpskog.
Eh, da vidis sta je "nepismenost", knjiga koju citam je pisana na starom engleskom posto je prvo izdanje iz 1688 godine, a ovo izdanje koje ja imam je bukvalno samo prestampano. To bi otprilike bilo kao da mi sada citamo knjige pisane pre nego sto je Vuk Karadzic prilagodio azbuku.
Last edited by Pigmalion on 10 Jun 2009 10:06, edited 1 time in total.
User avatar
hak1
Majstor majstora
Posts: 600
Joined: 09 Jun 2008 02:33
Location: Titograd
Contact:

Post by hak1 »

Zdravo
Gdje ima da se kupi shelak,vosak za drvo i razna ulja.Ako neko zna adresu i telefon .Moze i u Bogradu.
U Crnu Goru ne mogu nigdje da nadjem
Pozdrav
Kad se spava, spavam. Kad se jede, jedem. Kad se radi, ne smetam.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Nebi lose bilo da nadjes gdje ima u Bosni, jer ima ljudi kojima das 15% od vrijednosti robe i oni ti sve donesu u PG!

Samo da ovo ne procita neko iz carine!:D
Last edited by Sasa on 03 Jun 2010 10:45, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Mrka kapa.
Od ulja ima laneno, pravi ga Zorka Sabac. Selak po prodavnicama umetnickog materijala (al to treba da se trazi).
Sve ostalo: Internet
User avatar
hak1
Majstor majstora
Posts: 600
Joined: 09 Jun 2008 02:33
Location: Titograd
Contact:

Post by hak1 »

Ovamo u Podgoricu imaju dvije prodavnice umjetnickog materijala,i prodaju uljane boje platno i neke drangulije,tako da za selak ulja vosak i ostalo treba velika muka da sa nabavi.Cuo sam da ima u Beogradu u Resavskoj ulici neka radnja.kada dobijem informacije ostaviti cu telefon ako nekome treba.
Sasa gdje ima u bosnu da vidim tamo da probam da nabavim.
Pozdrav
Kad se spava, spavam. Kad se jede, jedem. Kad se radi, ne smetam.
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Selak ima OXA u Novom Sadu.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nadjoh nesto, sto bi moglo da ti odgovara.
Ima jedno koje je mesavina lanenog i tung, i drugo koj eje samo tung:
http://www.scala.rs/index.php?option=co ... Itemid=296
User avatar
sloba10
Majstor majstora
Posts: 746
Joined: 10 Mar 2010 22:12
Location: vinski Srem

Post by sloba10 »

kilogram šelaka 5000 din. mnogo ili malo?
Дођох, видех, побледех
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Ako je beljeni bez voska to je cena. Ako je obican, oko 25evra
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
DrveniMajstor
Zarezivač olovaka
Posts: 10
Joined: 23 Dec 2010 12:31
Location: Осечина
Contact:

Post by DrveniMajstor »

Postovane kolege i uvazeni majstori,nov sam na forumu i izuzetno lepo je to sto covek moze da nadje za sebe korisno u ovim detaljnim opisima o nacinu rada sa drvetom uopste.Toniranje drveta je zajedno sa zastitom jedna izuzetno siroka grana koja stalno ima eksperimenata i eksperimenata,evo na primer kod mene u mom delu posla sa cime se bavim,probao sam razne nacine poliranja drveta,ali verovali ili ne,u spostvenoj reziji sam zakljucio da se drvo nakon smirglanja veoma dobro polira vunenom carapom,znaci da bude prava ona starinska vuna.Drvo dobije svoj prirodan sjaj i kada se to premaze samo lanenim uljem,ne treba nikakav lak,posle 2 dana kakda odstoji i ponovo tako se ispolira carapom preko ulja,dobije se po meni nesto originalno i patinirano,a ima svoj prirodan sjaj i glatkocu i mekocu za oci,probajte.Bez obzira koje je drvo u pitanju sve se isto ponasa.Taj metod koristim i zadovoljan sam sa te strane,tj.zadovoljni su oni koji kod mene nesto naruce,jos nisam imao reklamaciju.Pozdrav.
Природа је чудо Божје које нам је дато као одговор на сва наша питања.
User avatar
Khadgar2007
Zarezivač olovaka
Posts: 16
Joined: 19 Oct 2012 11:55
Location: Sisak,Hrvatska

Post by Khadgar2007 »

Pozdrav ljubiteljim politure. Znam da je tema stara ali već nu je neko vrijeme aktualno hobistički se baviti presvlačenjem drveta šelakom. Zahvaljujem se Pigmalionu koji je na prethodnim stranicama detaljno opisao postupak grundiranja i općenito pripreme drveta prije završnog nanošenja šelaka. Ali tema je upravo stala na tom dijelu a mene zanima što dalje.

Ne mogu reći da sam nešto puno radio sa šelakom, napravio sam jedno kućište za gramofon i "presvukao" ga šelakom(moj prvi pokušaj) a nisam dovoljno zatvorio pore u drvetu i sada nakon godinu dana se pojavljuju neravnine kojih prije nije bilo.
Drugi pokušaj se upravo sada odvija, mala kutija za gramofonsko pretpojačalo napravljena od jasena. Dovoljno sam zatvorio pore u drvetu pa me sada zanima kako nanositi šelak,u koliko slojeva, da li treba šmirglati površinu sa vremena na vrijeme i tako...Također imam problemčić koji mi se čini je vezan za pregustu polituru. Kada mi se osuši jedan sloj onda vidim da ima malene "brazde" kao da se šelak nije imao dovoljno vremena da se "razlije" po površini, tj. prebrzo se osušio. Kao kada bi farbao nešto sa običnom bojom za metal koja je pregusta i onda bi ostale one ružne crte po površini.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

JEdno pitanje za sve, moze li neko da pogodi koje je ovo drvo? Ovde nekoliko forumasa zna, al ih molim da cute dok ostali ne uspeju da daju misljenje.

Image
User avatar
Goran Milanovic
Zarezivač olovaka
Posts: 12
Joined: 06 Sep 2020 18:41
Location: Srbac, Republike Srpska

Post by Goran Milanovic »

Paulovnija?
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Ovo je nesto tvrdo...
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Jeste tvrdo. I nije egzoticno.
Post Reply