Poliranje i/ili politiranje (šelakovo)

Sve o obradi drveta
User avatar
Mladen
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 234
Joined: 07 Nov 2007 23:07

Post by Mladen »

Људи, генијални сте! Прегледао сам гомилу тема широм интернета, везаних за политирање, али је ова убедљиво најбоља!
Ланеног платна има у свим продавницама које продају штофове и слично, и мислим да није скупо, ако је исто што и сликарско платно.
(шта сам оно хтео да кажем?!) ... да, Тривуне, када ти се шмиргла запуни, најједноставније је да узмеш жичану четку и да је лагано изрибаш. Све се скине.
User avatar
Pigmalion
Šegrt
Posts: 37
Joined: 16 May 2009 10:15
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Pigmalion »

Novac trošim na razne za.......je, vezane za svoj hobi
Vidi ovako Trivune, nemoj da budes sebican i da pare trosis samo na svoj hobi!!! Imama jednu fantasticnu ideju. :D Sutra uhvati zenu pod ruku i pravac u Zaru, Mango i ostala mesta gde one vole inace da kupuju i kupi joj neke lepe carape ali pazi da da ne budu one jako mrezaste, kupi joj i neku lepu lanenu suknju, mozes i kosuljicu, sto vise to bolje i nemoj da budu preterano skupe. Ona ce biti srecna i zadovoljna i mislice kako je dobar ovaj moj Trivun i ne trosi pare samo na sebe i svoje z........je vec i na mene. E, onda, kad si to uradio uvece joj spremis neku lepu veceru, decu posaljes na spavanje, i ne zaboravi da joj naglasis da bi voleo da obuce to sto si joj kupio. Ona ce sigurno biti presrecna. E, posle vecere, ti je napadnas ali malo strasnije i obavezno vodi racuna da joj prvo kao fol slucajno satom ili prstenom poderes carape, a onda i pod naletom strasti kosulju i suknju. Kad si to uradio malo se onda onako kao pokunjis i kao zao ti je sto si joj pocepao nove stvari a ustvari presrecan si, samo ona to ne treba da vidi. Posle toga pravac u radionicu na politiranje jer imas sve sto ti treba i carape i laneno platno a valjda si se za selak i bimstajn vec snasao. E, da, mozda ne bi bilo lose da joj kupis i neki ves cisto da joj ipak nesto ostane, da se ipak i ona malo raduje. Samo kod tog vesa pazi da bude neki dobar pamucni i nemoj slucajno da budu tange vec biraj one malo vece ili je uveri da joj najbolje stoje bokserice, od njih zna da bude dobra krpa za vadjenje ulja posle politure.:lol::lol::lol:

E, sad, posto sam te ovako lepo "posavetovao" ako to ne upali pa ti ona kaze bolje kupi nesto sebi nego da trosis pare na mene, a ti onda pravo u bilo koju prodavnicu tekstila po laneno platno. Kao sto Mladen rece ima ga u svakoj prodavnici i svakakvih gustina tkanja. Ako se ne varam, zadnji put kad sam kupio mislim da je metar bio nesto oko 200-300 dinara ali to je bilo pre par meseci pa nisam bas 100% siguran jer mi je trebalo za neke ikone pa mi je ostalo. U principu, mi uvek i pravimo jastucice od tih nekih restlova. Inace, platno prvo operemo u toploj vodi da se skinu ti neki lepkovi koji se koriste u tekstilnoj industriji pa ga ona rasirimo da se susi i tek posle toga ga koristimo. To je potrebno uraditi zbog skupljanja, da ta vlakna odrade to sto treba da odrade i onda je platno spremno za spanovanje ali za polituru to ne morate da radite.
User avatar
trivun
Majstor početnik
Posts: 148
Joined: 03 Sep 2007 09:12
Location: Niš

Post by trivun »

Ljudi puno hvala na dobrim savetima. Svi mi se jako sviđaju osim možda ove zare, manga i tako to. Ali kako cilj opravdava sredstva onda je u redu. Naročito mi se dopada ovaj deo posle toga. Samo me strah da mi posle ne presedne. Ali u svakom slučaju hvala na savetima. Evo sve ovo samo dokazuje koliko je politiranje jedan kompleksan i zahtevan zanat. Å ta sve čovek mora da radi i kroz šta mora da prođe da bi dobio kvalitetnu polituru.
E sad šalu na stranu. Stvarno je sve vezano za ovu oblast toliko obimno da nemože sve odjednom da se ispriča. Tako na kraju dođosmo i do platna, da može da bude čaršav, slikarsko platno, čarape i košulja sa svoje (a možda je praktičnije sa tuđe žene. Tako dođeš do materijala a preskočiš zaru i mango).
Mislim da smo grundiranje apsolvirali.
Jedno pitanje za Pigmaliona. Postoji li mogućnost ukratko (znam da je skretanje od ove teme, ali makar na pp)nešto osnovno o voskarenju. Priprema voštanog poliša, nanošenje i poliranje. Imam neke recepte za pripremu ali nešto mi nije to to. Nešto tu ne ispadne kako treba. Ako je preobimno onda ništa. Drugi put.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Jedno pitanje za Pigmaliona. Postoji li mogućnost ukratko (znam da je skretanje od ove teme, ali makar na pp)nešto osnovno o voskarenju. Priprema voštanog poliša, nanošenje i poliranje. Imam neke recepte za pripremu ali nešto mi nije to to. Nešto tu ne ispadne kako treba. Ako je preobimno onda ništa. Drugi put.
Ljudi, nemojte na PP, molim vas :) . Otvarajte novu temu, pa kad vam jedno pisanje dosadi, ili vam nešto nove padne na pamet, pređite na drugo, ali nemojte da zaboravite ovo prvo.
User avatar
trivun
Majstor početnik
Posts: 148
Joined: 03 Sep 2007 09:12
Location: Niš

Post by trivun »

Slažem se, potpuno se slažem. Rekao sam na pp samo iz straha da nešto ne remetimo rad. Inače takođe mislim da je bolje otvoriti novu temu. Mislim da su ove stvari o kojima ovde na forumu razgovaramo (ne mislim samo na ovu temu nego uopšte) vrlo interesantne i bitne za svakog ko se bavi ovim poslom.
User avatar
Pigmalion
Šegrt
Posts: 37
Joined: 16 May 2009 10:15
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Pigmalion »

Vostana politura nije tako opsirna kao ova selakova i mozda moze i da se ubaci u ove tekstove ali bih trebalo da znam za sta ti tacno treba, za namestaj, ikone u doborezu,...jer se razlikuje nacin rada. Ja je licno izbegavam jer je problem sa vostanom politurom u tome sto vosak ne stari ali vremenom penetrira dublje u drvo i nekako zatvara sve druge mogucnosti.


======== Metabo otvorio novu temu u kojoj možete pisati o voštanoj polituri =======

Mislim da teme, bez obzira koliko su opširne ili ne, treba da razdvajamo u cilju kasnijeg lakšeg snalaženja i praćenja toka diskusije. Hvala.
Last edited by metabo on 28 May 2009 13:59, edited 1 time in total.
User avatar
Vlad
Šegrt
Posts: 28
Joined: 29 Apr 2009 17:10
Location: Beograd

Post by Vlad »

mbole wrote:Jedino mesto gde moze da se kupi cist etanol (znaci onaj u kome nema metanola) je apoteka. "Cist" je uslovno posto on uvek sadrzi neku kolicinu vode.
Ако под "чист етанол" подразумевамо 96%, онда се он продаје по продавницам прехрамбене робе. Апотеке продају медицински алкохол намењен за дезинфекцију који има око 70% етанола а ресто је (претпостављам) метанол и вода. Било како било, од оног из продавнице (96%) се могу правити алкохолна пића и не боли глава. Проверено.
User avatar
Vlad
Šegrt
Posts: 28
Joined: 29 Apr 2009 17:10
Location: Beograd

Post by Vlad »

mbole wrote:
Ebanizaciju smo vrsili tako sto smo eksere, celicnu vunu i jos svasta nesto gvozdeno, zardjalo potopili u koncentrisano sirce ...
Na taj nacin smo dodali tanin, da, zaboravih da kazem da su zice radjene od oraha i time ga potamnili
Otkud tanin iz gvozdja i kiseline? Tanin je organsko jedinjenje.
Мислим да гвожђе-сирће комбинација извлачи танин из дрвета када се ово њиме премаже. Ово се може искористити за "старење" нове даске и добијање "рустичног" изгледа.

јзмена: додао слику "остарене" даске.
Пошто из неког разлога не могу да подигнем слику на форум, покушаћемо на други начин.

Image
Last edited by Vlad on 29 May 2009 00:49, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ако под "чист етанол" подразумевамо 96%, онда се он продаје по продавницам прехрамбене робе. Апотеке продају медицински алкохол намењен за дезинфекцију који има око 70% етанола а ресто је (претпостављам) метанол и вода. Било како било, од оног из продавнице (96%) се могу правити алкохолна пића и не боли глава. Проверено.
Cist je u smislu da su samo etanol i voda, to jest da nema metanola.
Medicinski alkohol jeste 70% etanola, a ostatak od 30% je samo voda. U njemu ne sme biti metanola, posto je on ko sto napisah ozbiljan otrov.

Sto se tice tog od 96% iz prodavnica prehrambene robe, on ne bi smeo da bude bez metanola (po zakonu). E sad kolko ovde postuju zakon je sasvim druga prica.
Ja imam negde jednu flasu na kojoj pise da je unutra etanol, nigde napomene da je denaturisan, ali se i te kako oseca "miris" (odnosno smrad) metanola, pa moze na njemu da pise sta god (pisalo i na tarabi "pi*ka" pa ipak nije, nego je taraba :))
User avatar
trivun
Majstor početnik
Posts: 148
Joined: 03 Sep 2007 09:12
Location: Niš

Post by trivun »

Kupovao sam u Maxiju neki alkohol, mislim da na njemu piše alkohol za domaćinstvo ili tako nešto, mogu da proverim, i na njemu nema nikakvih podataka. Niti da je denaturisan, ni da je etanol, ni metanol, ni kolika je jačina. I dosta je jeftiniji od recimo zvezdinog špiritola. E sad da li je razlika samo u proizvođaču ili i u kvalitetu neznam. Ja sam ga koristio za politiranje i u njemu se šelak sasvim lepo rastvara što bi trebalo da znači da ima najmanje 95% alkohola. A što se pića tiče nemam nameru da probam ništa što ne izađe iz nekog poznatog kazana. Od "svetih gnjilih šljiva".
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Evo nasao sam upravo flasu.
Pise:
Alkohol
Lako zapaljivo
Rafinisani etanol
Kvalitet I
96% (v/v) JUS E.M. 3.020
Odgovara (Ph Jug IV)

proizvodjac
Industrija spirita i kvasca
A.D. Vrenje
Beograd

Ne da smrdi na metanol, nego ubija. Iako ne pise da je denaturisan. Mozda je to deo ovih standarda koji se pominju, ali po meni moralo bi krupnim slovima da pise da je otrovno i da je denaturisan.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

A što se pića tiče nemam nameru da probam ništa što ne izađe iz nekog poznatog kazana. Od "svetih gnjilih šljiva".
Može da bude kazan poznat koliko hoćeš, ali frakciona destilacija (pečenje rakije je to) podleže zakonitostima i redosledu izdvajanja pojedinih frakcija, pa ako se ne prati taj proces na ispravan način čas posla se "otme konroli" i neki neželjeni destilat.

Å to se tiče čistoće alkohola (etanola) to je vrlo dikutabilno. Meša se idealno sa vodom u svim mogućim odnosima, pa je i odvajanje te vode jako teško. Pored pomenutog 96% alkohola, postoje i hemijski mnogi čistiji (apsolutni; 98+%), ali oni se koriste po labioratorijama i čuvaju u kontrolisanim uslovima.
User avatar
trivun
Majstor početnik
Posts: 148
Joined: 03 Sep 2007 09:12
Location: Niš

Post by trivun »

Ma mislio sam na tatin kazan i naravno tata pored njega. Provereno. Do sada nam ništa nije falilo a valjda neće ni na dalje. Doduše tata zalazi u godine?
User avatar
trivun
Majstor početnik
Posts: 148
Joined: 03 Sep 2007 09:12
Location: Niš

Post by trivun »

Evo još jedne slike. Samo slika nije baš najbolje ispala. Nešto do aparata, nešto do osvetljenja a nešto i do fotografa. Urađena je politura ali tapetarski deo nije odrađen.

Image
User avatar
trivun
Majstor početnik
Posts: 148
Joined: 03 Sep 2007 09:12
Location: Niš

Post by trivun »

Evo i jednog garderobera koji tek planiram da uradim. On je rađen kako to reče pigmalion tehnikom floderisanja, a kako mu je nekim prethodnim "restauriranjem" finiš jako lepo sređen što ću probati da pokažem na donjim slikama, a već pomenutu tehniku ne mogu da uradim, planiram da hemijski i mehanički skinem stari sloj, isfurniram i nakon toga politiram. Evo kako to sada izgleda a šta će biti kad tavršim videćemo.

Image
Post Reply