Poliranje i/ili politiranje (šelakovo)

Sve o obradi drveta
Post Reply
User avatar
Pigmalion
Šegrt
Posts: 37
Joined: 16 May 2009 10:15
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Pigmalion »

Nije bitno za sada, ne bih da se puno siri cela prica jer sam i sam vec preduzeo neke korake i nadam se da ce to da prestane. Ako ne bude odjeka obraticu se svima vama i zatraziti pomoc. Hvala unapred.
User avatar
trivun
Majstor početnik
Posts: 148
Joined: 03 Sep 2007 09:12
Location: Niš

Post by trivun »

Å to se tiče nanošenja bimštajna na lopticu u pravu si. Radi se o sajtu slovenačke firme ili šta je već Samson Kamnik. I recept po kome ja radim je uglavnom taj njihov stim što sam ja neke stvari (naravno na svoju ruku) ubacio ili zamenio delovima iz nekih drugih recepata.
Sada su mi neke stvari malo jasnije. Pored ovog nanošenja bimštajna na lopticu ja još koristim čistu nerazređenu polituru. Vidim da je to potpuno drugačije od onoga što ti radiš. Moguće da je upravo to irazlog zbog čega ja imam problema u tom delu. Verovatno suviše brzo steže da bi se bilo šta uradilo. A nerazređena politura koju po receptu koristim je 20% rastvor šelaka u špiritusu. Možda je to malo prejako?
A što se tiče čelične vune primetio sam da u izvesnoj meri drvo menja boju ali nisam preterano obraćao pažnju na to zato što mi je bila zgodna za ove poslove. Inače od šmirgli koristim neku švajcarsku nešto što počinje na "si...." ali ne mogu da se trenutno setim. Pogledaću.
Hvala na odgovorima i savetima. Čekam dalje.
User avatar
Pigmalion
Šegrt
Posts: 37
Joined: 16 May 2009 10:15
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Pigmalion »

Da, Samson-Kamnik, nikako nisam mogao da se setim. Nekad sam kod njih nabavljao materijal pa zato znam za njih ali to vec odavno ne radim. Secam se takodje, da dok sam citao njihov clanak o politiranju da mi je sam postupak bio donekle cudan i da nisam razumeo bas sta se u kojoj fazi radi a onda izrazi prepolitiranje, izopoliranje,...po tome sam znao da onaj clanak sto si napisao nekako nije tvoj s obzirom da se ovde takvi izrazi ne koriste. Izvini opet za kritike, bile su dobronamerne. Sad nesto razmisljam ne znam da li sam na pocetku napisao faze politiranja a mrzi me da citam sve sto sam napisao pa cu ih ponovo napisati. Nije ih na odmet znati i stalno ih drzati u glavi. Znaci politiranje delimo na 4 faze:
1-nauljivanje
2-grundiranje
3-politiranja
4-vadjenje ulja
To sto koristis nerazredjenu polituru sigurno da ima uticaja na samo grundiranje jer kao sto sam i rekao suvise brzo ispari alkohol a ti jos ne uspes da bimstajn uguras u pore nego ti on ostane na povrsini. Probaj sa retkom politurom pa ces videti sta se desava. Ja sam napisao da koristim 5%-tni rastvor i on ce ti sigurno ostaviti dovoljno vremena da sateras bimstajn, pogotovo ako radis vece povrsine od recimo 1/4 m2. Mozda kod manjih povrsina to i nema toliko uticaja ali kod vecih sigurno da ima. Ja radim ovako kako sam napisao i na vecim i na malim povrsinama. Razmisli ovako: u 100% rastvora imas 5% selaka (cvrste materije), 90% cistog spiritusa i 5% vode (posto koristimo 95% spiritus). Spiritus za sebe vezuje vodu i isparavaju zajedno a ostaje ti samo tih 5% selaka. S obzirom da imamo 95% isparive materije treba joj neko vreme da ispari. E, sad, to sto ti koristis 20% selaka, 75% spiritusa, 5% vode, slozices se sa mnom da ce brze ispariti tih 80% od ovih 95%. Tih 15% mozda i ne izgleda puno ali na 1l rastvaro to je citavih 1,5dl!
Ne znam kako deluje vlaga, celicna vuna i recimo orah ili neko drugo drvo ali za hrast pouzdano znam da ce sigurno promenu boju. Treba eksperimentisati, uvek! Mi to cesto radimo, naravno ne na komadima koji su naruceni vec na nekom restlu i onda posmatramo kroz neki vremenski period sta se desava.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

šmirgli koristim neku švajcarsku nešto što počinje na "si...." ali ne mogu da se trenutno setim
SIA: http://www.sia-abrasives.com/en/index.php
User avatar
trivun
Majstor početnik
Posts: 148
Joined: 03 Sep 2007 09:12
Location: Niš

Post by trivun »

Da sia. To je ta. Ja je par meseci unazad koristim i izgleda mi sasvim solidno. U stvari neku bolju do sad nisam ni koristio. Kako uglavnom koristim sitnije granulacije sviđa mi se to što se ne " zapuni " tako brzo a i kada se zapuni lako se izduva, tako da sa jednim komadom mogu prilično da pređem. Ima ih i na nekom sunđeru tako da su mi zgodne za neravne površine, krivine, uglove i sl.
Ha ma reko sam ja ovaj sajt je čudo. U stvari ljudi koji ga posećuju. Posebna pohvala administratorima. Samo napišeš, ma ne mora ni da napišeš, samo pomisliš na nešto i odmah dobiješ sve informacije. Malo šale ali zaista sve pohvale.
User avatar
trivun
Majstor početnik
Posts: 148
Joined: 03 Sep 2007 09:12
Location: Niš

Post by trivun »

Å to se tiče koncentracije rastvora šelaka u špiritusu, sada sam se setio nekog recepta gde se kaže na 100ml špiritusa 35gr šelaka.
I još nešto da pitam, naišao sam na neki recept (mislim baš da je kod ovih Samson Kamnik) gde se meša određena količina špiritusa i alkohola. Ima li to nekog uticaja. Zar nije to skoro isto.
User avatar
Pigmalion
Šegrt
Posts: 37
Joined: 16 May 2009 10:15
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Pigmalion »

Da, i ja sam to primetio sto se tice Administratora! Dovoljno je da mi napisemo prvo slovo, eventualno drugo i da stavimo tackice a oni znaju na sta mi mislimo.:D Svaka cast administratorima!!!
Po meni je ta koncentracija 1dl spiritusa i 35gr selaka, suvise jaka, to je 35%. Nisam probao sa tako jakom koncentracijom ali ona nikako nije dobra za grundiranje. Najjaca koncentracija sa kojom sam radio je 25% prilikom samog politiranja (gojenja politure) ali i tu treba malo veca vestina jer pocne brzo da se lepi pa moras da dodajes vise ulja, a to ulje onda moras i vise da vadis i sve to vuce jedno za drugim. Etanol=spiritus=alkohol i ne znam sta bi se novo dobilo ako bi se mesali, mozda Samson-kamnik vecu prodaju!
Last edited by Pigmalion on 27 May 2009 10:14, edited 1 time in total.
User avatar
Pigmalion
Šegrt
Posts: 37
Joined: 16 May 2009 10:15
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Pigmalion »

Ne znam sta mi bi, htedoh prvo da napisem nesto sasvim drugo a onda dok sam citao nove postove zaboravih sta sam hteo zapravo da napisem, valjda me mbole odusevio sa postom. Zaboravio sam da napisem da dok se radi grundiranje ne bi trebalo da se pojavi sjaj jer je to znak da je loptica bila suva i da se prasak nije kretao vec ostao na povrsini i mi smo ga samo uglacali a pore nam ostaju otvorene. Kod grundiranja prasak mora stalno da bude pokretan da bi mogli da ga sateramo u pore.
User avatar
trivun
Majstor početnik
Posts: 148
Joined: 03 Sep 2007 09:12
Location: Niš

Post by trivun »

To. Znači ne treba da bude sjaja.
Izvini možda pitanje nije baš u sklopu ovoga o čemu trenutno govorimo a možda i jeste. Koje platno koristiš? I grublje i finije, odnosno kako dolaziš do njega? Ja koristim neke pamučne majice ali mi se brzo cepa (verovatno od trenja) i desi se ponekad da ostane poneka tipkica od konca, tako da moram često da menjam platno na loptici, pogotovu u početnim fazama kada radim bez ulja.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Spiritus=etanol+metanol=denaturisani alkohol
Etanol=etil alkohol=C2H5OH=alkohol iz rakije, votke, konjaka...
Metanol=metil alkohol=CH3OH=ozbiljan otrov, on daje onaj karakteristican "miomiris" spiritusu.

Metanol se dodaje industrijski proizvedenom etanolu, i prodaje kao spiritus kako bi se sprecila proizvodnja alkoholnih pica od etanola. Ne, to nije uradjeno kako bi se zastitila dobra kapljica, vec kako drzava ne bi ostala bez poreza na alkoholna pica :)

Prodaja cistog etanola u iole vecim kolicinama je strogo kontrolisana.
Jedino mesto gde moze da se kupi cist etanol (znaci onaj u kome nema metanola) je apoteka. "Cist" je uslovno posto on uvek sadrzi neku kolicinu vode.
Metanol je koliko znam nemoguce kupiti kao fizicko lice, a i kad kupuje firma procedura uopste ne bi trebalo da je jednostavna.

Obicno se pod pojmom alkohol podrazumeva etanol.
Drugim recima kada se u spiritus doda alkohol (etanol) dobije se "malo manje denaturisan spiritus". Cemu bi to sluzilo, nemam nikakvu ideju.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Koje platno koristiš?
Koliko se secam pomenuo je laneno.
User avatar
Pigmalion
Šegrt
Posts: 37
Joined: 16 May 2009 10:15
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Pigmalion »

To. Znači ne treba da bude sjaja.
Da, to otprilike to znaci, ne treba da bude uglacano. Ja sam to ipak malo drugacije definisao zbog akcentovanja zadnje reci da ne bi ima "malo" drugacije znacenje.:lol:
A, sad da se uozbiljim. To sto ti ostaju dlacice od krpe moze da bude i od same krpe, a moze i da znaci da je politura lepljiva (opet dolazimo do gustine politure). S obzirom, da kod grundiranja nema dodavanja ulja pa nema nacina da prevazidjemo to (da mozda kasnis sa dodavannjem ulja) nego da radis sa drugom krpom ili sa redjom politurom. Ja radim sa lanenim platnom kao sto je mbole primetio, i to sa grubljim, a kad radim politiranje onda moze i neka stara majica mada ja opet kupujem platno, laneno, jer verovatno ne bih ima sta da oblacim.:)
User avatar
trivun
Majstor početnik
Posts: 148
Joined: 03 Sep 2007 09:12
Location: Niš

Post by trivun »

Ma video sam i ja da je laneno u pitanju. verovatno sam loše postavio pitanje. Mislio sam na to da li postoji da se kupi kao takvo ili koristi neki proizvod od tog platna.(Oću da kažem da li kupuje platno ili kupuje košulje od lanenog platna pa ih posle cepa). Jer ja u nišu laneno platno sem u vidu nekih kuhinjskih krpa nisam uspeo da nađem. I to vrlo grubo. Za neko finije sam iskoristio ženinu tuniku, pošto sam je ubedio da joj i nije baš neka. Ali nema više lanenih tunika. A što se tiče majica ja sečem dečije tako da još uvek imam šta da nosim. A deca, ma šta znaju deca? Å ta će im majice? Å alim se upravo zbog toga i pitam. Ako ovako nastavim ostaćemo goli. Novac trošim na razne za.......je, vezane za svoj hobi, garderobu sistematski uništavam (što za krpice što od mazanja) a para niodkud.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ljudi moji ogolicete nacisto :) Jes da ide leto, al ozonske rupe, zracenja... ipak treba imati nesto na sebi.

Zadnji put kad mi je trebalo laneno platno kupio sam dusecni carsav. Bese doduse poodavno (pre jedno godinu ili dve), a nasao sam ga na pijaci u Tuzima (pored Podgorice).
Pretpostavljam da i u Nisu ima neki buvljak ili tako nesto, a ponekad mogu da se nadju i po pijacama.
Iskreno nisam ni trazio po prodavnicama.
User avatar
trivun
Majstor početnik
Posts: 148
Joined: 03 Sep 2007 09:12
Location: Niš

Post by trivun »

Lepo sam rekao administratori su čudo. Ne samo da pronalaze po internetu nego su za ovakve ko ja počeli i po buvljacima da traže stvari. Nije ni vama lako sa nekima od nas, al šta će te . Nije ni nama sa nama. To! Dušečni čaršav. Buvljak.
Pa izvinjavam se ali šta da radim. Lako je onom u SAD ili neznam ni ja gde da radi polituru ili bilo šta drugo kad ima sve na gotovo. Sve na jednom mestu. Al ajde kod nas ako si "majstor".
Još jednom zahvaljujem se administratoru na čaršavu. Nije zbog mene, nego deca da ne idu gola. :)
Post Reply