Lakiranje masivnog namještaja.

Sve o obradi drveta
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Lakiranje masivnog namještaja.

Post by zoranp »

Kako razmišljam unaprijediti svoj posao izradjivanjem masivnih fronti i namještaja, a ovdje ima mnogo ljudi koji imaju više iskustva u izradi masivnog namještaj od mene, molio bih Vas za savjet.

Interesira me slijedeća stvar.
Lakiranje:
Trenutno lakiram kistom i valjkom, ali to oduzima mnogo vremene i zahtijeva mnogo zaj...cije.
Planiram špricati lak.
Pretpostavljam da je najbolja kombinacija kompresor i pištolj.
Može li mi netko pojasniti kakav tip pištolja sapnica i ostale opreme mi je potreban za kvalitetno lakiranje špricanjem?
Koja je optimalna snaga i pritisak kompresora?
Koja su vaša iskustva?
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Prvo, moras da imas komoru ili prostoriju gde ces samo to da radis (zbog prasine). Moras da obezbedis temporaturu oko 20°C i optimalnu vlagu (ako radis sa vodenim lakovima). Sto se tice sprica, sto skuplji i poznatije marke to je za pocetnike lakse. Sto veci kazan na kompresoru. Preporucuje se oko 300litara (moze i 50 ali ako cekas da izmedju dva prolaza kompresor nabije pritisak, poznavace ti se prelaz.

Ja sam o tome isto razmisljao ali je to mnogooo skupa investicija koja se sporo otplacuje ako radis samo za svoje potrebe. Treba razmisliti i o koriscenju usluga profesionalnih farbara. Kod mene se cena krece od 25-35 evra/metru kvadratnom ali tu spada materijal i rad (priprema, medjuslojno brusenje..). Takodje je bitno da treba dosta prakse da bi to licilo na nesto. Savet: Ako hoces sam da prskas, pocni sa lakovima malog sjaja, oni prastaju greske, visok sjaj sve pokaze..

Velja
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Post by zoranp »

Ovih stvari koje si naveo sam se upravo pribojavao.

Tip koji mi lakira MDF, mi može takodjer polakirati i masiv, tako da ću se očito odlučiti na suradnju s njim što se tiće i tog dijela posla.
Kad samo pomislim da bi pola radione morao da pregradim kako bih mogao lakirati u tom dijelu, pa svo ono brušenje, pare koje udišeš, prašina....... Sve mi se manje dopada ta ideja.

Još kad uzmem u obzir da bi sve to trebao smjestiti u podrumu kuće u kojoj živim, već mi je sada svega preko glave.
Radije taj dio preuredim u lijep prostor gdje ću smjestiti kombinirku pa udri.
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Ja sam isto tako hteo da lakiram pa kad sam saznao sve ovo sto sam ovde napisao, zadrzao sam se na sledecem: kompresor 2,2KW 50l , dva kineska sprica jedan veliki drugi mali za detalje i patinu oba po 20 evra a pre lakiranja isprskam pod dooobro da polepi sto vise prasine, pa sta mu bog da. Lak koristim 50% sjaja i manje. Najgore je kad nesto radis mesec dana i to te jos kosta da upropastis sa losim lakiranjen gde bi ustedeo 50ak evra, recimo.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
tisler
Precizni šegrt
Posts: 62
Joined: 15 Dec 2007 21:52

Post by tisler »

jao bre da znate kako mi makedonci lakiramo uhvaticete se za glavu i opet izvadimo dobar sjaj ali samo kad pada kisa ili kad ima snega salim se nije toliko strasno samo treba malo vise truda i to je to
izvinite na moj slabi srpski jezik ali trudim se
User avatar
djagi
Majstor
Posts: 309
Joined: 12 Dec 2007 01:11
Location: Trstenik

Post by djagi »

ja kao komoru koristim jednu manju prostoriju koja je pola najlonom ogradjena (pocelo probno pa tako i ostalo ,treba da se sredi) Na jednoj strani je ventilator , malo veci, koji izvlaci.Tu komade farbam i lakiram ali cim zavrsim stranu vracam nazad i redjam na police na susenje.Sasvim solidno ispadne i ja sam zadovoljan jer lepo funkcionise.
la linea

Post by la linea »

Za detaljnije informacije obratite se preduzeću ...

Ostalo izbrisao - ja.
Last edited by Bojan on 15 Feb 2008 22:32, edited 1 time in total.
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

Å ta je bre sa ovim spamerima?
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

A da otvorimo jednu temu za njihovo predstavljanje?Makar ce biti svi na jednom mestu pa ko voli neka izvoli....
User avatar
kriviekser
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 231
Joined: 15 Oct 2008 09:07
Location: Beograd

Post by kriviekser »

Mali savet oko prostorije tj ventilatora. Postavlja se UVEK na donju stranu spoljnjeg zida. VELIKA greška je što to majstori stavljaju na vrh, jer je prava namena izvlačenje magle iz prostorije a ne "luftiranje". Magla je "teška" i pada dole. Ona koja krene gore (usled rada) treba da se povuče dole tj da beži od predmeta rada. Izmeri dimenzije prostorije i prema njoj kupi ventilator ili više komada. Kad ih budeš kupovao raspitaj se o snazi i izračunaj koliko izbacuju kubika na sat vremena. Ja sam tako uradio + ostavio utičnicu za klimu iznad njega radi fluktuacije i kontrole uslova rada.

E da pazi da ne perteraš sa ventilatorima zbog podpritiska...će da zuji u uške:) Lako se i to reši;)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Izmeri dimenzije prostorije i prema njoj kupi ventilator ili više komada.
Jel imas neku formulu na osnovu koje bi se izracunao potreban protok ventilatora prema dimenzijama prostorije?
User avatar
kriviekser
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 231
Joined: 15 Oct 2008 09:07
Location: Beograd

Post by kriviekser »

Izračunaš dimenziju prostorije. Visinaxširinaxdužina tj pretvoriš u kube:).

Pitaš prodavca za performanse ventilatora. On kaže recimo 2100 kubika na sat. Onda lepo podeliš to sa tvojim kubima i eto cifre. Ako ga misliš postavljati javi mi se jer ima tu još sitnica na koje treba obratiti pažnju.

E da, nemoj slučajno da kupuješ na buvljaku, izbunario sam firmu koja to valja za par puta jeftinije nego buvljari, verovao ili ne.

O sad tek vidim da smo "komšije", pravim kuću na Busijama;) E bre komšo, za tebe ću da slikam pa ti pokažem kako to izgleda ;)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Heh :)
Tu matematiku znam i ja, al kolko je pozeljno da bude ta cifra?
Znaci ako imam prostoriju 4*6*3m to daje 72 kubna metra. Sad recimo da sam nasao ventilator od 2100 m/sat. Podelio i dobio 30. I sta sad, jel to dobro ili je lose? Jel treba ventilator sa vecim protokom ili je to dosta?

Sto se tice buvljaka, oni su se prilicno izbezobrazili. Veoma cesto vidim robu iz Metroa ili Tempa, po prilicno vecoj ceni nego sto je u tim radnjama. Ja tamo idem uglavnom zato sto mogu dosta stvari da nadjem na jednom mestu, a nikako zbog cena.
User avatar
kriviekser
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 231
Joined: 15 Oct 2008 09:07
Location: Beograd

Post by kriviekser »

E tu dolazi dolazi do nekoliko faktora u igru koji utiču na ovo kao što je recimo veličina otvora svežeg vazduha. Recimo otvoriš prozor koji bi trebao da ima neki filter i priča je već dobila drugu konotaciju. Kapiraš?

Evo ti moj primer. Nešto preko 45 kuba imam u garaži i za sat vremena izbaci oko 50 puta i činjenica je da mi radi posao. Kako radi....na 1.5 m udaljenosti zapalim pljugu i ostavim je u pepeljari da dimi. Posle 15-20 sec počinje da uvlači dim. Direktno iznad mi je prozor koji otvaram otprilike dim 40x25 cm. Moja varijanta vent. je na zid a ne u zid što sam namerno uradio zbog održavanja vent. Dodatno planiram da napravim kućište koje bi oklopilo vent. i dodatno pojačalo izbacivanje magle.

E da, moj je dimenzija 300 mm i platio sam ga 2600 din (na buvljaku sam viđao isti za 7000). Da još uvek pričam o vent.:)

Ti staviš 350mm i gledaš kako će da se ponaša, a posle lako ugradiš još jedan.

Jeste šac metoda ali zaista je puno faktora u igri .... magla osnovne boje i laka nije ista, pogotovo kod farbanja drveta. Udaljenost predmeta farbanja od vent. itd.
Last edited by kriviekser on 17 Oct 2008 13:15, edited 1 time in total.
User avatar
kriviekser
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 231
Joined: 15 Oct 2008 09:07
Location: Beograd

Post by kriviekser »

2 mbole

Slikao sam mobinim pa izvini na kvalitetu

ImageImage

ImageImage

ImageImage



p.s. A da promeniš naziv teme? Neko mi je off.
Post Reply