Lakiranje masivnog namještaja.

Sve o obradi drveta
User avatar
bane
Precizni šegrt
Posts: 69
Joined: 12 Nov 2008 18:35
Location: Stockholm

Post by bane »

velja wrote:Prvo, moras da imas komoru ili prostoriju gde ces samo to da radis (zbog prasine). Moras da obezbedis temporaturu oko 20°C i optimalnu vlagu (ako radis sa vodenim lakovima). Sto se tice sprica, sto skuplji i poznatije marke to je za pocetnike lakse. Sto veci kazan na kompresoru. Preporucuje se oko 300litara (moze i 50 ali ako cekas da izmedju dva prolaza kompresor nabije pritisak, poznavace ti se prelaz.

Ja sam o tome isto razmisljao ali je to mnogooo skupa investicija koja se sporo otplacuje ako radis samo za svoje potrebe. Treba razmisliti i o koriscenju usluga profesionalnih farbara. Kod mene se cena krece od 25-35 evra/metru kvadratnom ali tu spada materijal i rad (priprema, medjuslojno brusenje..). Takodje je bitno da treba dosta prakse da bi to licilo na nesto. Savet: Ako hoces sam da prskas, pocni sa lakovima malog sjaja, oni prastaju greske, visok sjaj sve pokaze..

Velja
Pa komora ti i nije bas nesto potrebna ja farbam ispod drveta pa i nemem nekih velikih problema sa prasinom i komarcima, to sam resio tako sto lakiram poliuretanima koji brze suse (kod farbanja dosta boja imaju spore i brze ucvrscivace, naravno uzimam brzi) i farbam u 04 ujutro ili posle 23 h. A sto se tice vlage ona vise smeta nitro bazi nego vodenoj.
User avatar
djepeto
Brzi dodavač alata
Posts: 5
Joined: 19 Jan 2009 21:19

Post by djepeto »

Odmah da ti kazem nesto sto ti niko nece reci ili ce za mene reci da sam lud ili tako nesto,....ali evo ti nekoliko saveta:uvek upotrebljavaj profesionalne lakove.Evo i zasto:kod njih nema zajebancije,tu tacno se zna koliko koja komponenta se mesa sa drugom,zatim razlog zasto ti ovo pisem je i normalno finansijski.Sa losim i jeftinim lakovima nikada,ali nikada ne mozes da dobijes taj kvalitet kao sa profesionalnim.I ne samo to,mnogo stedi na vremenu,jer nesto sto bi lakirao ili farbao rucno 2 sata,sa spricanjem ces za 15 minuta a kvalitet je kao sto sam napomenuo neuporediv.Tu ti je odmah usteda u vremenu jer vreme je novac,normalno.Jos da ti kazem da obavezno prvo sto kupis ako planiras da farbas pistoljem je kvalitetna maska.Za nju ces bar morati da das izmedju 5000 i 10000 dinara,ali shvati da moras,jer dzabe pare ako unistis zdravlje!!!!!Sto se tice komore,hmmmm.Bar bi trebalo da poradis na tom da imas ventilator za izbacivanje i obavezno ventilator za ubacivanje svezeg vazduha.To je potrebno prvenstveno kao sto rekoh zbog zdravlja,zatim zbog pojave magle na materijalu i kvalitetu farbanja.Sto se tice izbora boja i lakova moj ti je savet da radis sa poliuretanima,za enterijer i naravno kvalitetnim vodenim bojama.Postoje i poliuretani na vodenoj bazi koji i nisu bas toliko skupi kao sto ljudi tvrde.Pozovi firmu GOLDA u BG-u i raspitaj se.Eto,za sada dosta od mene.Ako ti treba jos neki savet,ali ne plasi se farbi.Dzabe si nesto napravio ako ga useres sa farbanjem!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

E te vodene poliuretane vec dosta dugo trazim,a l nisam uspevao da ih ovde navatam.
U ponedeljak svracam (samo ako rade posle podne).
User avatar
rushinbrain
Majstor majstora
Posts: 528
Joined: 25 Feb 2008 12:34
Location: zagreb
Contact:

Post by rushinbrain »

mene zanima farbanje gotovog namjestaja ,stolica npr.
dali se moze ofarbat sastavljeni elementi a da nema curaka i gresaka. ili se mora komad po komad pa onda sastavljanje.
hvala
greh je stavit saraf u drvo..al nekad su grijesi slatki kao zene :D:D:D
salchi-ciro
Samostalni majstor
Posts: 166
Joined: 17 Sep 2008 17:00
Contact:

Post by salchi-ciro »

Najlakse je komad po komad,ali ni tad nije iskljucena mogucnost gresaka,radim i reparacije stolica-namestaja pa sam tako prinudjen da ih odradjujem sastavljene.Mislim da je to dosta do majstora a i do opreme i lakova za lakiranje.Kao sto rece gore djepeto samo profesionalna oprema i lakovi.koji su uradjeni na zahtjev majstora.
Post Reply