kako do mašine za glodanje drveta

Sve o obradi drveta
Post Reply
User avatar
Gaga
Majstor
Posts: 262
Joined: 13 Mar 2009 13:58
Location: Kolasin

kako do mašine za glodanje drveta

Post by Gaga »

Kako sam novi u forumu najprije želim da pozdravim sve članove. O sajtu sve pozitivno. Kako vidim članstvo je
različitih djelatnosti, što ga čini velikim. Ja sam od skora penzioner a od skora koristim i računarsku tehniku.
Prilično poznajem neke lišćare pa želim da tokarim drvo pa bih molio za pomoć.Naime potrebne su mi stezne glave-
amerikaneri za čeonu obradu, cijevne ili profilne vodjice, konjić - skoro kompletan strug. Možda administrator zna
nekog alatljičara iz svog okruženja.
Još jedan problem. Kako mašinski obraditi drvenu posudu, elipsastog oblika, kojoj su sva tri pravca ovalna.
X=do 4oomm., Y=do 3oomm., Z=do 8omm.(tzv.karlica) ito i spolja i iznutra.Imam ideju: Pomoću glodalice i nekog
loptastog frezera, na konstrukciji pantografa vidjenog od Yetta majstora na temu: pisanje uz pomoć frezera, a
možda ima i nešto već vidjeno. Molio bih Yeta majstora pošto je iskusan konstruktor, da prokomentariše.
ručno je najbrže, ali ja to nemogu. Unaprijed zahvalan Gaga.
User avatar
emcanke
Majstor
Posts: 349
Joined: 04 Sep 2008 13:07
Contact:

Post by emcanke »

Zdravo Gaga@ dobro ti nama dosao!

Ako smijem da pitam, cime si se bavijo pre penzije?

Nesto mi mirise da si drvodelja... Pozdrav.
User avatar
Gaga
Majstor
Posts: 262
Joined: 13 Mar 2009 13:58
Location: Kolasin

Post by Gaga »

Bolje te našao emcanke. Ja sam ti radio 20 godina u pravosudju, petnajestak u drvopreradi i za to vrijeme sam
napravio više mašina, ono znaš bravarski. Sada želim da ob radjujem malo drugačije, pa otvaram temu za
rešavanje tih problema.
Gaga
User avatar
emcanke
Majstor
Posts: 349
Joined: 04 Sep 2008 13:07
Contact:

Post by emcanke »

Ovo sa drvenom posudom... to se moze uraditi pantografom a moze i CNC graverkom.
User avatar
Gaga
Majstor
Posts: 262
Joined: 13 Mar 2009 13:58
Location: Kolasin

Post by Gaga »

Bravo pantografom, nijesam siguran koja debljina vodjica bi zadovočljavala, obzirom na njenu dužinu od lm.
isto tako kojom jačinom glodalice, vidim imaju hibridne varijante i nadalje kojom veličinom i oblikom glodala
obzirom na dubinu obrade.
radmit
Moderator
Moderator
Posts: 1866
Joined: 11 Feb 2009 19:56
Location: Pozega
Contact:

Post by radmit »

Imas li ti mleka za karlice a lako cemo mi njih napraviti.
User avatar
Gaga
Majstor
Posts: 262
Joined: 13 Mar 2009 13:58
Location: Kolasin

Post by Gaga »

samo da ih ja napravim pa ćemo ih lako napuniti.
radmit
Moderator
Moderator
Posts: 1866
Joined: 11 Feb 2009 19:56
Location: Pozega
Contact:

Post by radmit »

Dali ti treba vise komada ili jedna ?
User avatar
Gaga
Majstor
Posts: 262
Joined: 13 Mar 2009 13:58
Location: Kolasin

Post by Gaga »

treba mi puno više
radmit
Moderator
Moderator
Posts: 1866
Joined: 11 Feb 2009 19:56
Location: Pozega
Contact:

Post by radmit »

Imam druze komplet tehnologiju i masinu za to mi smo radili male gde staju 2-3 kasike kajmaka i servira se po restoranim.Ali nevezano za to evo da ti dam neke polazne tacke ;treba ti pantograf ali jake konstrukcije jer tu mora biti veliko glodalo koje ce oslobadjati unutrasnji i spoljni deo zato nedolazi u obzir neka zezalica da nebi i prsti i komadi leteli po radionici,glodalo veceg precnika loptasto koje ce da napada po svim osama, ima caka prilikom oslobadjanja nemozes isti dan radit spoljnu i unutrasnju stranu,mislim da ti je zamisao fantasticna i da ubacis male isto za kajmak , sir za mlekare za distribuciju za markete malo da sredis oko papira i da ubijas za deset.Pitaj dalje sta te interesuje
User avatar
Gaga
Majstor
Posts: 262
Joined: 13 Mar 2009 13:58
Location: Kolasin

Post by Gaga »

nemem namjeru praviti zezealice, a niti industrijsku proizvodnju.Za konstrukciju mi je ideja da uzmem precizne vodilice za linearne ležaje debljine 35 do 40mm. ne znam da li da radim sa vretenima sva tri pravca ili da idem
ručno po kopiru. Nije loše pogledati tvoju mašinu, pa ako se dogovorimo, ne razumijem dovoljno oslobadjanje.
Nijesam siguran da li raditi x ili y kretanje vretenom a druga dva pravca voditi ručnoč Reci ako znaš nešto za
navedene djelove za strug. ručna glijeta za mašinsku obradu-kvalitetnija i taj od prilike koliko veći loptasti
frezer i gdje nabaviti.
radmit
Moderator
Moderator
Posts: 1866
Joined: 11 Feb 2009 19:56
Location: Pozega
Contact:

Post by radmit »

Sa strugom nemozes nista uraditi .Mozda mozes sa ober frezerom ali to je mukotrpan posao .Na pantograf pricvrstis orginal sa jedne strane ili model kako ga ko zove na drugoj strani kuda ide glodalo obradak stim da moras prvo raditi spoljasnju pa unutrasnju stranu uzmes deset karlica obrade se iznutra prvrnes model pa vozis spolja.Pogledaj link ima na forumu jedan pantograf sto radi kundak cisto da vidis princip rada.Sto se tice glodala nama to radi firma iz Cacka Ajdaca alati zakaci cu ti broj u pp .
User avatar
Gaga
Majstor
Posts: 262
Joined: 13 Mar 2009 13:58
Location: Kolasin

Post by Gaga »

znam šta može sa strugom ali mi je on potreban za čeona tokarenja a ne za elipse, mada i to može donekle.
Jasno mi je kako radi pantograf, nedovoljno jasno pričvršćivanje obradka. Link za izradu kundaka sam već
vidio.hvala ti za adresu, a ako uskoro naidjem javiću ti se da pogledam tvoju tehnologiju ako može.hvala
drugar.
Post Reply