Kako spasiti jasenove stepenice

Sve o obradi drveta
User avatar
nemanjas
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 26 Oct 2016 20:22
Location: srbija -sopot

Post by nemanjas »

Interesuje me jos nesto. Kako vi odredjujete precizno ugao na stepenicama da bi se postavio gelender - ograda da bude precizan. Ja pretezbo radim ograde koje imaju gpre u dole stubove i izmedju stubova postavljam ogradu po principu tarabica poslacu vam sliku. E sada kako vi odredjujete ugao pod kojim cu krojiti letve koje idu horizontalno da bi posle kada nanesem platno izmedju stubova koje pravim posebno bilo dobro i precizno ukrojeno. Ako ste me razumeli ☺
User avatar
nemanjas
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 26 Oct 2016 20:22
Location: srbija -sopot

Post by nemanjas »

Image
User avatar
nemanjas
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 26 Oct 2016 20:22
Location: srbija -sopot

Post by nemanjas »

Image
User avatar
nemanjas
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 26 Oct 2016 20:22
Location: srbija -sopot

Post by nemanjas »

Kako taj ugao da izmerum na srebenicama buduci da kada vadim meru stepenice su gole nemaju nista
User avatar
zdravac2
Šegrt
Posts: 42
Joined: 06 Nov 2016 19:09
Location: Varaždin

Post by zdravac2 »

nemanjas wrote:Kako taj ugao da izmerum na srebenicama buduci da kada vadim meru stepenice su gole nemaju nista
Meni pada na pamet stolarski kutomjer, tako da jednu stranu postaviš po stepenicama (kosina), a drugu horizontalno (stupovi), i dobiti ćeš kut. A onda ostale samo nižeš po šabloni na isti razmak gore i dolje.

To ja ovako laički!
Druga opcija je matematika, da izmjeriš visinu (gornju i donju točku gelendera), i duljinu, te da metodom trokuta izračunaš treću stranicu i onda kutove...
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Ja ne vadim ugao, već izmjerim visinsku razliku između gornje i donje i napravim "šablon" po kome onda radim. Jeste da malo duže traje, ali je preciznije. Bar meni...
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Nikako ne odredjujem, jednostavno na montazi to sve skarabudzim
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14960
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

zdravac2 wrote:...
Druga opcija je matematika, da izmjeriš visinu (gornju i donju točku gelendera), i duljinu, te da metodom trokuta izračunaš treću stranicu i onda kutove...
Ne treba mu racunanje trece stranice da bi izracunao ugao.
Ako je visina od donje do gornje tacke recimo H, a horizontalno rastojanje B, tada je ugao:
arc tg (H/B)
Ili ako je visina i dalje H, a duzinsko rastojanje od donje do gornje tacke C (posto je to obicno lakse izmeriti), tada je ugao:
arc sin (H/C)
Svaki iole bolji digitron ima arcus sinus i arcus tangens, a ima ga i digitronce u windowsu (samo treba podesiti view na scientific).

Kad kazem gornja i donja tacka, mislim na tacku na kojoj se oslanja najnizi stub, tj. onaj na prvom stepeniku, odnosno tacku na kojoj se oslanja stub koji je na podestu/sledecoj ploci.

No... mislim da je bolje uzeti dve duze ravne letve, dve podloske, torban sraf i leptir maticu, letvama zaobliti jedan kraj i direktno skinuti ugao.
Preneses ugao na parce kartona i to ti je merka za sve. Briga te koliki je tacno.
User avatar
nemanjas
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 26 Oct 2016 20:22
Location: srbija -sopot

Post by nemanjas »

Ok tako i ja nesto slicno radim. Stavim jednu pravu letvu na prvi stepenik vertikalno a drugu na poslednji stepenik vertikalno u libelu. Posle toga umem duzu letvu i horizontalno se stavim po stepenicama da dodiruje pragove letva prati kosinu stepenica i sada gde se spoji vertilalna i horizontalna letva,posto horizontalna prati stepenice obelezim olovkom i ta letva mi je sablon. Tako isto uradum i sa dodje strane. Da li je to ispravno ili trebam ovu horizontalnu na odignem na istu visinu da bas ne dodiruje stepenice kako je ugao precizniji
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14960
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ukoliko su sve ivice pragova lepo u liniji, identicno je.
Posto obicno nisu, teoretski bi bilo preciznije da na svakoj vertikalnoj letvi obelezis istu visinu, i onda dugacku letvu postavis preko tih obelezenih mesta.

Ali... kako se radi o nesrazmerno velikim duzinama, tipa letva koja lezi na stepenicama je 5 metara, tvoja vertikalna letva je reda 10cm siroka, i dugacka letva klacka preko ivica pragova za nesto reda 1cm, ta greska je toliko mala da je zanemarljiva, tj. razlika je recimo (1*10)/500=0.02 to jest oko dva deseta dela milimetra. Olovka ti je sigurno deblja od toga :)
User avatar
nemanjas
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 26 Oct 2016 20:22
Location: srbija -sopot

Post by nemanjas »

Hvala ti mbole znaci ovako kako ja radim je ipak dobro ako sam te dobro razumeo. Znaci stavim dve vertikalne letve jednu na pocetni stepenik drugu na recimo peti, sesti izmedju nih stavim rorizontalnu da pratinivicu stepenica inobelezim taj ugao gde se preklapaju. I to je to. Jeli tako. Izvini sto te smaram ali stalo mi jevda ukapiram jer imam da radim neke bas velike stepenice
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14960
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Da, sasvim zadovoljava ako su stepenice kako treba.
Ipak, prvo proveris da ivice pragova ne beze bas mnogo (ko zna ko je i kako radio), ako beze bas... tipa klacka ti se letva 5 cm, ili lezi na donjem i gornjem pragu a u sredini veliko rastojanje, onda bolje idi na istu obelezenu visinu.
Naravno, sto je kosa letva duza, to ti je merenje preciznije.
Post Reply