stare stolice

Sve o obradi drveta
Post Reply
User avatar
zoran023
Dodavač alata
Posts: 1
Joined: 30 Sep 2011 16:24

stare stolice

Post by zoran023 »

Pozdrav svima,ja sam novi clan foruma.Imam dva pitanja ako neko moze da mi pomogne savetom.Pitanje se odnosi na ove dve stolice.Ova prva stolica je marke mundus pravljena u budimpesti,ne znam koje godine,pa me interesuje da li ikako mogu da osvezim ovu intarziju (ili kako se vec zove) na sedistu,a za ovu drugu stolicu me interesuje da li se iko susretao sa ovakvim tipom stolica i da li neko zna koliko su stare,imam ih 4 u kompletu sa stolom,posto nemam nikakav podatak o njima a znam da su u nasoj porodici najmanje 70 godina.

Image


Image
User avatar
duke
Šegrt
Posts: 21
Joined: 30 Jan 2012 19:17
Location: Beograd

Post by duke »

Jedno vreme sam radio na uvozu i prodaji namestaja iz indije , vrlo cesto smo dobijali stolice oblika prikazanog na donjoj slici . Siguran sam da je nisu tamo izmislili ali znam da su skoro sve kopirali od engleza pa mozda bi mogao da potrazis na nekom engleskom sajtu , mislim da mozda imam sliku i naziv te stolice u indiji ako uspem da pronadjem dostavicu pa mozda bude dobra polazna tacka za dalje otkrivanje porekla .
User avatar
trivun
Majstor početnik
Posts: 148
Joined: 03 Sep 2007 09:12
Location: Niš

Post by trivun »

Pozdrav svima

Da probam da pomognem. Ovu sa gornje slike veoma teško. Nije nemoguće ali traži puno strpljenja, živaca i rada. Sa slike se ne vidi dobro da li je šara utisnuta ili izbočena. Koliko mogu da vidim šper ploča od koje je izrađeno sedalo je veoma oštećena, tako da tu probaš sa nekim brušenjem ali vrlo pažljivo da ne bi oštetio šaru, ali i da nebi mestimično "oljuštio" gornji sloj furnira na šper ploči. U tom slučaju bi ti ostale "rupe" na sedalu koje je jako teško popuniti a da to lepo izgleda. Kada to rešiš onda ti ostaje drugi problem. Å ara na tim stolicama je obično svetlije nijanse od ostatka sedala. Ja sam kod tih stolica posle brušenja svim granulacijama, završna 2000, sa kvašenjem između svake ruke, celo sedalo prelazio nijansom u kojoj je šara, a potom šaru štitio uglavnom slojem šelaka kako nebi upila bajc kojim sam bojio ostatak stolice. Posle toga ide vosak pa jedna ili dve ruke politure kako bi zaštitile vosak. To je postupak kojim ja tretiram ovakve stolice. Tako je meni objašnjeno i ja sam ih od tada uradio desetak. Posao je veliki i vrlo netgodan, pipav, ali na kraju se dobije lep komad nameštaja.
Ne znam koliko sam jasno ovo napisao i dali sam ti pomogao ali probaj. Imaš i stolice gde je šara bukvalno pomoću nekog šablona iscrtana. Tu ti negine pravljenje šablona prema postojećoj šari i onda isti postupak. Celo sedalu u boji šare, lepljenje šablona, pa onda tamnija nijansa.
Mislim da sam ga dovoljno zakomplikovao pa nebih dalje. Ako te nešto bude zanimalo pitaj.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14960
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

"malkice" ste zakasnili :)
poruka na koju odgovarate je od pre 4 meseca, i covek se od tad nije javljao na forumu.

Mada opet, mozda nekom drugom pomogne.

Jedino ne kapiram kako uspevate da vidite neku saru na ovoj slicici. Oci mi ispadose gladajuci, al ne vidim ama bas nista.
User avatar
peradetlic
Majstor majstora
Posts: 912
Joined: 06 Mar 2009 20:50
Location: Baranda-Ils
Contact:

Post by peradetlic »

jes zakasnio al ajd da dodam i ja koju
na toj stolici je i šper potklubučen i najbolje staviti novi jel taj nema šanse doterati bilo čime
a šare na nekim stolicma su radili molerskim češljevima tkz. tehnika floderovanje
za sve je kriv Toma Sojer
User avatar
trivun
Majstor početnik
Posts: 148
Joined: 03 Sep 2007 09:12
Location: Niš

Post by trivun »

HM. Pa nisam ni pogledao datum. Ima šare ali se ne vidi jer je kako reče pera šper potklobučen. Nije floderisano šara je utisnuta, u stvari šara je nekako izdignuta u odnosu na ostatak špera. Ne znam kako je to rađeno, verovatno nekom presom, jer pretpostavljam da u to vreme CNC nije rutinski korišten, a vidi se da nije ni ručni rad. Izgleda da je sa suprotne strane šara utisnuta (sa naličja sedala) tako da je sa lica ona blago ispupčena.
Najjednostavnije je zamena špera ali se gubi šara, e sad ako bi se to nekako moglo izvesti na novom šperu bilo bi super. Ima dosta takvih stolica, tako da bi bilo lepo neko rešenja za utiskivanje te šare. Inače stolice su sa početka 20. veka, počeci industrijske proizvodnje nameštaja, a fabrika je koliko se sećam neka u hrvatskoj. Pogledaću, kad dođem kući, imam par komada koje imaju original nalepnicu sa donje strane.
Post Reply