Sadnja američkog oraha

Sve o obradi drveta
Post Reply
User avatar
Hornbeam
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 237
Joined: 15 Dec 2013 21:29
Location: Bosna i Hercegovina, Tuzla

Sadnja američkog oraha

Post by Hornbeam »

DA li je ko probao na našim prostorima zasaditi to drvo.
Stalno gledam na internetu kao dobro je tehničko drvo za izradu drški alata što je kod nas na Balkanu grab ili jasen to je kod Amerikanaca hickory /američki orah.

Kakva su iskustva?
Online
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Sadnja američkog oraha

Post by mbole »

HIckory nije americki orah..

Imas evropski i americki orah, i generalno razlika izmedju njih je u boji (americki je tamniji).

Hickory, sa druge strane jeste "nut", gde u engleskom spada svasta... od pravog oraha, preko lesnika, do kojekakvih egzoticnih biljcica. Generalno gledano, "nut" samo oznacava da plod ima spoljasnju tvrdu "koru".

Jesu srodnici, al "preko babine linije" sto bi se reklo :)

No... ne vidim zasto ne bi uspevalo i ovde.
Generalno je retko u Evropi, posto je tu ono sto je postojalo prirodno nestalo jos daaaaaaavno, u nekom od ledenih doba, tako da sve sto danas postoji s ove strane bare je u sustini uvezeno iz amerike.
Ali ima ga od Svedske, preko Nemacke pa do Francuske.
User avatar
Hornbeam
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 237
Joined: 15 Dec 2013 21:29
Location: Bosna i Hercegovina, Tuzla

Re: Sadnja američkog oraha

Post by Hornbeam »

Pa da znam cini mi se da je kukuruz uvezen iz Amerike a cini mi se i jos neka povrca.

Cudno mi je da je taj hickory ako nije orah americki, tako elastican jer znam da je orah po prirodi krhka i tvrda vocka i kao drvo.

Kako neko moze izradjivati rucke za alat od toga, znaci nije to bas ta vrsta pa je zato slicniji grabu i jasenu po elasticnosti.
Online
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Sadnja američkog oraha

Post by mbole »

Hickory je pre svega tvrd.
Sto orah bas i nije.
Orah ima Janka indeks 4,490 N, a hickory od oko 6.5 do cak 9 zavisno od podvrste (poredjenja radi grab je oko 7)

Elasticnost je osobina koji mnogi brkaju, i nemaju bas tacnu predstavu sta je.
Verovao ili ne modul elasticnosti ne opisuje elasticnost :) vec opisuje krutost.
On je za orah oko 11 GPa, a za hickory od 12 do preko 15 GPa.

Ono sto bi opisivalo elasticnost kod drveta je "modul pucanja" (bukvalan prevod sa engleskog, ne znam nas izraz), koji govori pri kom "pritisku" ce drvo poceti da puca (pritisak, zato sto se racuna sila po povrsini poprecnog preseka gredice, koja je oslonjena na krajevima a sila deluje u sredini). https://www.wood-database.com/wood-arti ... f-rupture/

I tu je orah opet losiji sa oko 110 MPa, dok kod hickory-a ide od oko 120 do 140 MPa.
Post Reply