Galerija u sobi u stanu

Deo foruma namenjen velikim projektima, koji ne spadaju u nameštaj
Post Reply
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Galerija u sobi u stanu

Post by drBouz »

Situacija je sledeca: u gajbi kod mojih ima jedna oooogromna soba, cca 20+ kvm. oko 4.5 x 5.5m, koja je visoka 4m. Oni su tu, "spustili" plafon, pretpostavljam samo zato da ne bi uradili kako sam im ja savetovao (da naprave galeriju), da bi im bilo toplije. Ono, rigips ploce na nekih standardnih 2.zaboravihkoliko kao i preostali deo gajbe. Posto kad je sloba postao sloba, grejanje koje je bilo dobro, postalo je... kao da ga organizuju ti njegovi koji su ga i organizovali :)
E sad, doslo je do nekih promena, tako da je taj projekat u principu opet izgledan. Kuca je inace, iako nemala, kao i kod skoro svih ljudi tih godina, prilicno zakrcena kojekakvim nefunkcionalnim namestajem, plus sto kod mene ima jos i jedno pet kvadratnih metara cveca (svojevremeno bilo je oko 30 (ne zezam - bukvalno 30 kvm pod cvecem smo imali :) )), i onda je moje razmisljanje da ako dignem u visine makar i sifonjere/regale/slicne gluposti koje klopaju prostor - ima da pukne prostor/gajba -posto sam licno vise ljubitelj poluprazne kuce u kojoj imas samo i iskljucivo potreban namestaj, a ne da gajba bude pretrpana predmetima koje u principu nikada ne koristis.
I sad me kopka - da li je neko od vas radio nesto slicno (jeste sigurno)? - kakvo drvo uzeti? Da li uopste raditi konstrukciju od drveta (kojoj sam ja sklon), ili od metala, pa onda tu konstrukciju izmaskirati drvetom (imam svajs-aparat, i ponesto od tih alatica, i umeo bih i da izvarim, ali u principu ne volim gvozdje, iako u kombinaciji sa drvetom moze da bude i ok je l').
Ta soba po duzoj strani izlazi na poveliku terasu (potkrovlje, novi bgd blokovi), i jedan deo je natkriven kao naopaka kutija - tu mogu da stavim recimo grede ako bi tako pravio, pa da stoje tipa do proleca, da se dodatno prosuse, posto je to kao da su skroz napolju, samo sto ne moze na njih da padne kisa/sneg.
Dakle, ikakva sugestija, savet, itd, ako neko ima - nek' puca slobodno.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Galerija u sobi u stanu

Post by mbole »

Kakvi su ti zidovi (od cega, koliko debeli), da li na visini na kojoj bi bio pod galerije imas zid svuda unaokolo?

Neko razmisljanje je da se svuda unaokolo prisrafe fosne tipa 20cm sirine za zidove. Na njih se povezu fosne na kant na Recimo svakih 60-tak cm (ima celicnih elemenata koji za to sluze). Naravno ostavis negde prolaz za stepeniste sirine recimo 80...
Izmedju fosni se postave kratki "bloking" komadi (isto od te fosne), koji ih ukrute da se ne izvijaju i upredaju.
Sustinski dobijes nekakvu "resetku".
Odozgo, stavis neki OSB, sper, daske, sta god...

Ako zidovi nisu za to, ili imas negde "rupu"/prozor... onda bi mnorao da ides na konstrukciju na stubovima, ili neka mesana varijanta...

Sve u svemu.. bez vise podataka o samom prostoru (tlocrt, raspored prozora, vrata...) nije bas moguce smisliti optimalno resenje.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Re: Galerija u sobi u stanu

Post by drBouz »

Da, posle sam razmisljao da sam malo sto'no se kaze istrcao pred rudu sa postom, posto bi bilo pametnije da sam prvo napravio skicu, posto ta tri zida su cini mi se svi razliciti recimo. Jedan je onaj novobeogradski noseci armiranobetonski, jedan je cini mi se kombinacija cigla itd, jedan je cigla (ne znam da li je isto noseci, ili su samo noseci stubovi/grede. Al' ajde da se potrudim da napravim skice i napisem neke specifikacije, pa onda mozda bude bilo lakse za sagledavanje situacije i eventualno neke konkretnije sugestije. Jbg, imao sam covid, i fino me razlupalo za svega nekoliko dana, jedna od posledica je da recimo kratkorocno zaboravljam enormnu kolicinu informacija. Po srpski "dobar je decko, samo je malo pogubljen" :)
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Galerija u sobi u stanu

Post by maricaiivica »

drBouz wrote: 18 Nov 2022 09:05 ...
Jbg, imao sam covid, i fino me razlupalo za svega nekoliko dana, jedna od posledica je da recimo kratkorocno zaboravljam enormnu kolicinu informacija. Po srpski "dobar je decko, samo je malo pogubljen" :)
Covid :D :D :D
To su godine u pitanju :cry:
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Galerija u sobi u stanu

Post by mbole »

Ma to je bre onaj nemac.. kako se bre bese zove...
Ni ja nikako da se setim...
:haha:
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Re: Galerija u sobi u stanu

Post by drBouz »

Nije bre. To je bilo pre olupavanja :) (ne zezam se, stvarno je izrazeno da sam cak i ja veliki, hm, kako sad to lepo napisati, ajde "mladic koji ne haje za mnogo stosta" :) primetio. Tipa ako idem da kupim pet stvari u prodavnici ako ne zapisem, vraticu se sa tri. U najboljem slucaju, kao i ranije vraticu se sa deset, al' su tri od onih pet, a ranije je to bilo tih pet i jos nekih levih pet. Ili prekines me u pola recenice - od pet puta, 3 x moram da izlomim mozak da se setim sta sam ono hteo da kazem. Bio sam par puta na operacijama, malo lomio koskice, jednom strmekn'o s bajsa bio u bolnici imao potres mozga - e glavobolja je bila jaca nego to kad izadjes sa operacije, pa kad popuste oni sedativi i anestezije ili to kad sam ravnao asvalt glavom :) . Bilo je kratko, i nimalo slatko. "ova moja" se jos nije fizicki povratila, ja jesam. Nos mi jos ne radi skroz dobro. Nebitno, nego eto, da se malo pohvalim :)

Nego, evo ovako nekako to izgleda:

https://scontent.fbeg7-2.fna.fbcdn.net/ ... e=637D6961

Vrata-izlaz na terasu (kao i terasa) su malo vise od poda, nekih 35-40cm, i idu do oko 2.5m Ispod prozora su radijatori. Ovamo po levoj strani gde su ulazna vrata, nije ravan zid do kraja, nego ima neka greda, pretpostavljam da su unutra neke cevi tipa ventilacije kojekakve ili instalacije. Ovo po desnoj strani sto sam nacrtao kao stepenice, sigurno necu da stavim te neke ogromne, a nisam siguran ni da bi ih bas tu stavio - nego eto, cisto "da ima" na slici. Ali samu tu skalameriju cu sigurno da naslonim na taj zid, cisto da upada svetlo sa prozora. Mislim da za taj raspon mora neka noseca greda vertikalna u sredini - ili da gore u plafon upucam neko sidro, posto je plafon onaj liveni beton jak, pa da onda tu horizontalnu nosecu gredu usidrim po sredini lancem za plafon, posto ta ploca tu tezinu nosi cak i sama bez problema (gore ima tipa kubik i kusur sodera na krovu, prvih 20god. nije bilo ni naznaka pukotina itd, a na taj nacin izbegnem vertikalnu gredu u donjem nivou.
Znaci nesto na ovaj fazon imam na umu, mislim, ne spratovi je l', posto nije bas toliko visoka sobica, iako bi voleo da jeste :) . Zapravo, ne bih imao nikakav problem da zivim u gajbi od dva ipo sprata na 'iljadu-dve kvadrata, kada malo bolje razmislim.

https://cdn.vox-cdn.com/thumbor/oLiaD9a ... rs_0.0.jpg
--------------------------- spojene poruke


Pih, ovaj donji link nece da mi otvori iz foruma, a isteklo je vreme za edit posta. Dobro, evo ovi neki ljudi, su vidim sebi napravili, nadam se da ne bi zamerili - cisto kao ilustracija, s tim sto je ovaj moj prostor drugaciji je l'.

https://mojepotkrovlje.rs/neobicno-potk ... -zvezdari/
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Galerija u sobi u stanu

Post by mbole »

Ajd da prvo rascistimo terminologiju, da mozemo da se razumemo.
Vertikalna greda se zove - stub :)
Grede su horizontalne.

Anker u plafon... ja ne bih bas... raznorazni problemi tu mogu da iskrsnu.
Ovi zvezdarci su imali sasvim drugu situaciju, oni su se okacili o podebelu nosecu gredu. Opterecnje veze je na smicanje, nije na cupanje...

Da... na tom rasponu, morao bi da imas stub na sredini, ali mozda mozes da kombinujes... da bi sebi pojeftinio konstrukciju.

Pa da izbegnes tri stuba koji su na donjoj strani slike, uz ovaj kontinualni zid. Verovatno mozes da direktno za njega prisrafis nekakvu gredu ili fosnu, i da ti ona bude jedna strana nosece konstrukcije. Naravno.. zavisi kakav je zid u pitanju.
Ne mora da bude bas noseci betonski, al da nije bas ni pregradni od pola cigle.

Na strani koja je do prozora, stub koji si nacrtao uz stepeniste, mogao bi da ide sa druge strane stepenista, da se poveze sa zidom, i na taj nacin dodatno stabilizuje (isto kao i onaj skroz levo gore). Tako ostaje samo srednji kome gornji kraj "visi", al njega bi trebalo da stabilizuje podna resetka.

Zvezdarcima je taj cosak "viseci", i prostor iznad stepenica potpuno otvoren, ali oni imaju luksuz povelike sobe ispred, tako da su mogli da povuku pocetak stepenica unazad, i onda to ima smisla.
Kod tebe jednostavno nema gde, osim da pravis komplet konstrukciju stepenista sa zavojem. Sto je samo po sebi prilicna zavitlancija.

Te stubove na vrhu, mozda mozes da povezes isto tako fosnom (ili dve, jedna sa jedne, druga sa druge strane stubova), i tako dobijes drugi horizontalni oslonac.

Onda ispovezujes fosnama na kant, ukrucenja izmedju da dobijes resetku...

Naravno, sve ovo bi trebalo da pogleda neko ko se ustvari razume u drvene konstrukcije. Ovo je samo neka moja ideja.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Re: Galerija u sobi u stanu

Post by drBouz »

Dobro, ajde-de, nek’ bude stub :)
Sad nesto bistrim to nesto sa plafona spust, o.k. ne mora sa/iz plafona, moze sa tik ispod plafona sa nosecih zidova. Neko sidro, iliti stara srpska rec “anker”, po kojoj su englezi smislili rec anchor :) - uglavnom recimo sa tih tacaka pa da se razvuku sa dve strane sajle sa spanerima pa da podrze nosecu norizontalnu gredu po sredini, cisto da se izbegne dakle taj stub na sredini nosece grede, a u donjem nivou/prostoru.
Stepenice nesto imam na pameti one sto su jedne za levu, druge za desnu nogu, posto one stede dosta prostora, neka varijacija na ovu temu:
https://www.tradestairs.com/acatalog/bu ... aver12.jpg -ovo sam, za sada onako u razmisljanje-fazi vise u fazonu da izvarim konstrukciju, a drvo da bude samo onaj deo gde nogica stupa. Mada, dok ne dodjem do realizacije, pretpostavljam da cu promeniti misljenje jos par puta.
Ustvari nedoumice su mi za sada - da li taj neki pod na toj konstrukciji, kakva god da bude, staviti daske, i u tom smislu da li ih kupovati odmah sad, a u smislu onoga sto rekoh u prvom postu - da imam gde da ih zavucem napolju na terasi, da ne moze kap vode na njih da padne, a da ipak budu napolju, ili razmisljati u smeru onih nekih fabrikovanih ploca, tipa blazujka, ili osb, ili nesto trece. Ne znam - nisam pametan :(
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Galerija u sobi u stanu

Post by mbole »

Daske su lepa stvar, ali u obradjenom/suvom stanju nisu ni malo jeftine.

A ako kupis gradjevinske, pa susis, negde moras posle i da ih obradis.
Ako imas cime... super... al ako racunas na "naci cu to usluzno"... prvo dobro proveri dal mozes da nadjes.

Sajle (i tacke vezivanja) koje razvlacis pod uglom... trpe ozbiljno vece opterecenje nego da su vertikalno na dole.
Jos bi kod tebe bile pod prilicno malim uglom...
Boje idi na celicnu gredu, ako bas hoces da izbegnes stub na sredini.

Te stepenice o kojima pricas.. jedna/druga noga... stede prostor, al uvecavaju prihod ortopedima :)
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Re: Galerija u sobi u stanu

Post by drBouz »

Pa nesto bas i nemam gde da ih obradim - mislim mogu na toj povelikoj terasi rucnim rendetom da ih izravnam malo, ali kontam da iz komada ako su lupam po 2.5-3m, deformacije prilikom susenja verovatno nisu male, pa je to verovatno onda izvan mojih trenutnih mogucnosti.
*i ja nesto bistrim da bi mozda te nosece dugacke grede mogao da stavim onu celicnu sinu ili kutiju. To bih se u svakom slucaju konsultovao sa nekim ko ima malo pojma o tome.
One stepenice sam naveo samo kao primer, u smislu da bi met'o neko mini-malno resenje, mozda bih napravio i neke merdevine pa neka fora da se samo-dizu/samospustaju. Ortak jedan moj u germaniji je imao neke skroz kul na tavanu, fazon kukom otvoris vratanca, i spustis merdevine, odes gore -mozes da ih dignes/sklopis, skroz simpaticno, zao mi sto nisam snimio kad sam bio, a drugar u zemunu u jednoj kuci je met'o ove "leva-desna", i stvarno su minimalisticke, ali stvarno zahtevaju nesto veci nivo spretnosti, sto jes'-jes', pa mozda ipak valja razmisljati u tom smeru, posto sam svakog dana malo stariji i raspaliji, a ne mladji i agilniji.
Post Reply