Izvodjenje radova na montaznom objektu

Deo foruma namenjen velikim projektima, koji ne spadaju u nameštaj
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Tegola = bitumenska sindra
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Aha sad znam.A kod nas ih obično zovu Kanadska šindra.Ona se ono zabija sa bakrenim čavlićima i ovdje koriste OSB ploču za podlogu.Hvala vam na proširenju mog riječnika i znanja.;)
Last edited by Strkic on 05 Feb 2009 09:37, edited 1 time in total.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sovu je i Tegola Kanadeze. Verovatno je tegola komercijalni naziv nekog od poznatih proizvodjaca (kao sto pastu za cipele zovemo imalin, pastu za zube kaladont, a elektronski kalkulator digitron)
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

Imam jedno pitanje, a to je da li ste izmedju tegole i dasaka stavljali nesto u smislu neke izolacije protiv vlage?
Nekako sam preskocio,da istu paropropusnu foliju stavio sam izmedju dasaka i "tegole",
za sada tu nema problema,jedino na severnoj strani nemogu da zastitim od vode,uvek mi je nekako vlazno,na spoju stakla i drveta(pri dnu).
Danas smo postavljali konstrukciju za "AMSTRONG" plafon i mogu vam reci da sam odusevljen lakocom kojom se to postavlja.
:)
Ulazna vrata su prosla osnovnu vodenu,sutra zavrsna pa postavljanje.(mora da dodje kljuc)
Sve u svemu aktivirali smo radove
User avatar
digger
Majstor
Posts: 352
Joined: 23 May 2008 14:59
Location: Tamo daleko

Post by digger »

Dule wrote:Nekako sam preskocio,da istu paropropusnu foliju stavio sam izmedju dasaka i "tegole",
za sada tu nema problema,jedino na severnoj strani nemogu da zastitim od vode,uvek mi je nekako vlazno,na spoju stakla i drveta(pri dnu).
Da li je vlazno kada pada kisa, ili je vlazno kada je napolju hladno. Drugim recima, da li od negde curi, ili je kondenzuje vlaga? U zavsnosti od toga sta se javlja, uzroci i resenja su drugaciji. :)

Milos
User avatar
Srećko
Precizni šegrt
Posts: 74
Joined: 16 Jan 2009 22:02
Location: Niš, South Serbia

Post by Srećko »

U vezi postavljanja bitumenske šindre, mogao bih da dodam to da nijedan proizvođač iste ne preporučuje ispod nje postavljanje ter-hartije! Postavljanje bitumenskih, tzv "kondor" traka je obavezno, ali samo pri manjim nagibima krovnih ravni od 18 %. Tada se kondor lepi, tj spaja varenjem po spojevima, a takođe se i šindra postavlja lepljenjem. Mora se obratiti i pažnja na atmosferske prilike, tačnije na spoljnju temperaturu, koja ne sme biti, ako se dobro sećam, manja od 5 C. Idealno vreme za postavljanje šindre je sunčano, sa temperaturama preko 20 C, i za nju su dobri krovni nagibi veći od pomenutih 18 %. Tada se šindra jednostavno zakiva u pre toga podaščani krov (daščanje je moguće obaviti na razne načine, i raznim materijalima, od čamove daske, preko dasaka drugih lišćara pa sve do OSB ploča; koliko para - toliko muzike, samo je bitno da su daske prosušene, tj da imaju vlagu ispod 15 %), a bitumenske trake koje se nalaze na samoj šindri se spoje same pod dejstvom toplote koja dolazi od sunčevih zraka...tako da se dobije takoreći monolitni krovni pokrivač, kao da je iz jednog komada...
A što se tiče podlivanja vode ispod sloja bitumenske šindre, moguće je i to ukoliko nije ispoštovana tehnologija ugradnje, pa se "tegola" postavila na krovnu ravan čiji je nagib manji od 10 %. Takođe je moguće da izvođač radova nije postavio odgovarajuće olučne horizontale i vertikale (poštujući pad koji treba da se da horizontali i ugradivši odgovarajući presek vertikale), pa dolazi do pomenutog problema kod kolege Miloša...na žalost, danas se mnogi nazivaju majstorima...pa ne prate uputstva proizvođača, ili pak ne slušaju nadzornog organa...
A kod Duleta se javlja klasična kondenzacija, ta voda koja se javlja pri dnu prozora...i sam kaže da je na severnoj (hladnoj) strani, pa se razlika između spoljnje i unutarnje temperature manifestije tom vlagom, jer je spolja postavljena i paronepropusna fasada...Dule, kad počneš da greješ prostoriju, vlaga će nestati kroz tavansku konstrukciju...
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

A sada sledi betoniranje ploce(bilo je isuvise neravno)
Image

Na zidu pravo se vidi kako je voda curela sa stakla i to sam najteze resio na celoj gradjevini.

A sada test izdrzljivosti:
Image
User avatar
MadVlad
Precizni šegrt
Posts: 91
Joined: 13 Dec 2007 15:30

Post by MadVlad »

Jeli Dule, jel imaš kakvu računicu svega ovoga? Koja je površina objekta i krova?
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

Ako mislis koliko me je kostalo-DA.
osnova 11*5.5
User avatar
MadVlad
Precizni šegrt
Posts: 91
Joined: 13 Dec 2007 15:30

Post by MadVlad »

Dule wrote:Ako mislis koliko me je kostalo-DA.
DA - imaš računicu. DA - želio bi čuti koliko je to :D
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

Imas na PP :)
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

Nemam sliku postavljanja plafona,uradio sam spusteni plafon(svidela mi se sloboda koju dozvoljava) ARMSTRONG.
A zatim gletovanje i krecenje
Image

Opsivanje stakla sa unutrasnje strane lajsnama od furniranog medijapana
Image

Image
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

Struja
Pre unutrasnjeg zatvaranja ivericom i gipsanom tablom provukao sam plasticna gibljiva creva,
na red su dosli elektricari
Image

Image

Po podu sam se odlucio za laminat

Image
Ko kaze da nam omladina ne valja.....

Laminat pri kraju,vrata jos da se vrate i pocetak sredjivanja dvorista.

Image
User avatar
slavisa 1205
Šegrt
Posts: 22
Joined: 01 Mar 2009 19:24

Post by slavisa 1205 »

Svaka cast
User avatar
Srećko
Precizni šegrt
Posts: 74
Joined: 16 Jan 2009 22:02
Location: Niš, South Serbia

Post by Srećko »

Lepo, nema šta ;) . Samo vodi reda o završnim radovima, do sada je sve bilo OK. Uglavnom se ti završni radovi i najviše vide...poštujte uputstva proizvođača laminata, o vlagi u vazduhu prilikom montaže, da se ne bi rasušio kad počnete da grejete prostoriju, ili se prolepša vreme :cool: ...pa se posle jave oni zazori, fuge, ili reške :( , štobi rekli susjedi :D ...pozdrav!
Post Reply