CN masina

Deo foruma namenjen velikim projektima, koji ne spadaju u nameštaj
User avatar
J.Vlada
Majstor
Posts: 368
Joined: 09 Oct 2018 22:32
Location: Pancevo

Post by J.Vlada »

digger wrote:Pazi samo da necije djubre ne postane tvoje djubre. U tom slucaju ce te kostati vise nego da si pazario novu masinu. Ako si vec resio da uzimas polovnu masinu, ja bih probao da nadjem nekog (platim nekog) ko se razume, ko je radio na njima i ko ih je popravljao, nekoga ko moze da vidi sta im fali i sa njim bih isao u kupovinu. Obavezno da masina bude u radnom stanju. Sta ce ti gomila gvozdja? Sem ako nisi resio da pravis masinu.

Imas li ideju kakve profile za frontove hoces? Postoje nacini da se rade te stvari i jeftinije. Nemoj zaboraviti da je to velika investicija i da ce trebati vremena da prodje dok krenes da pravis prihod sa njom. Prihod krece onog momenta kada si zaradio onoliko koliko si potrosio na nju da radi, znaci sve: prevoz, instalacija, servisiranje...

M
Slazem se ja sa tobom.

Rizik da pocistis necije djubre uvek postoji kod polovnih masina.

Kad se kupuje nova, prica je sasvim drugacija. Kako po pitanju rizika tako i po pitanju cene!

Na sajmu sam video novu FELDER-ovu masinu.
Da ti pamet stane kako je lepa ali i da ti srce stane kad cujes cenu! :skratta::skratta::skratta:

Kad su mi poslali katalog, vec mi je bilo jasno! Katalog im je ukoricena knjiga od 300 strana!
70.000€ u osnovnoj varijanti. Za dodatnu opremu nisam ni pitao! :skratta::skratta::skratta:

https://www.youtube.com/watch?v=-SG7glt ... e=emb_logo

Da je to jedina investicija u radionici nesto bi se i smislilo ....

Drugi i jeftiniji nacini rada, trazi vise zaposlenih majstora a to je kod nas postalo JAKO problematicno!

Pre cu da trpim losu masinu da me za'ebava nego nekog nabedjenog majstora da mi prodaje pamet.


Ni jedna masina ili alatka meni nije skupa osim ako im se paučina uhvatila.
Last edited by J.Vlada on 05 Mar 2020 00:16, edited 1 time in total.
User avatar
J.Vlada
Majstor
Posts: 368
Joined: 09 Oct 2018 22:32
Location: Pancevo

Post by J.Vlada »

maricaiivica wrote:Sama mehanika se u Srbiji resava brzo i za male pare. Problem moze biti neka kartica koju vise nije moguce pronaci nigde. To bi se resavalo postavljanjem nove kontrole ali je onda pitanje sta si dobio za 5-6 hiljada eura (a na toliko bi izasla masina na kraju) i da li to tebi vredi te novce.
Nema smisla popravljati postojecu elektoniku kad je programiranje komplikovano i zastarelo.
Vise sam za varijantu da se preradi kompletno.

Da ne pricam u napred, za par dana ce se znati sta je bilo od cele price ....
U svakom slucaju, ako bi se odradila kako treba, bez obzira na godine, ima tu lepih mogucnosti.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

U Čačku imas coveka koji je dosta tih starih masina prepravljao, za jednu znam i sa pomeranjem stola po x osi.
Kontakt imam ako zatreba.
User avatar
digger
Majstor
Posts: 352
Joined: 23 May 2008 14:59
Location: Tamo daleko

Post by digger »

maricaiivica wrote:Sama mehanika se u Srbiji resava brzo i za male pare. Problem moze biti neka kartica koju vise nije moguce pronaci nigde. To bi se resavalo postavljanjem nove kontrole ali je onda pitanje sta si dobio za 5-6 hiljada eura (a na toliko bi izasla masina na kraju) i da li to tebi vredi te novce.
Ako se resava brzo i za male pare, onda je samogradnja najjeftiniji put?
User avatar
J.Vlada
Majstor
Posts: 368
Joined: 09 Oct 2018 22:32
Location: Pancevo

Post by J.Vlada »

maricaiivica wrote:U Čačku imas coveka koji je dosta tih starih masina prepravljao, za jednu znam i sa pomeranjem stola po x osi.
Kontakt imam ako zatreba.
Odlicno, posalji ako mozes.
Hvala
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

digger wrote:
maricaiivica wrote:Sama mehanika se u Srbiji resava brzo i za male pare. Problem moze biti neka kartica koju vise nije moguce pronaci nigde. To bi se resavalo postavljanjem nove kontrole ali je onda pitanje sta si dobio za 5-6 hiljada eura (a na toliko bi izasla masina na kraju) i da li to tebi vredi te novce.
Ako se resava brzo i za male pare, onda je samogradnja najjeftiniji put?
Ovakvu konstrukciju nece nikada napraviti za te pare.
Pogledaj samo stope, one su od plocevine barem 12mm debele :D
Tonu gvozdja uvek mozes da prodas na otpad za 160€, a da je kupis ti treba mnogo vise.
Ako su vretena i vodjice dobre, a tih godina su pravljene da traju, vec je na dobitku. Sto, vakuum pumpa, strug, motori koji mozda i mogu da se koriste i ostalo je cist car
User avatar
J.Vlada
Majstor
Posts: 368
Joined: 09 Oct 2018 22:32
Location: Pancevo

Post by J.Vlada »

maricaiivica wrote:
digger wrote:
maricaiivica wrote:Sama mehanika se u Srbiji resava brzo i za male pare. Problem moze biti neka kartica koju vise nije moguce pronaci nigde. To bi se resavalo postavljanjem nove kontrole ali je onda pitanje sta si dobio za 5-6 hiljada eura (a na toliko bi izasla masina na kraju) i da li to tebi vredi te novce.
Ako se resava brzo i za male pare, onda je samogradnja najjeftiniji put?
Ovakvu konstrukciju nece nikada napraviti za te pare.
Pogledaj samo stope, one su od plocevine barem 12mm debele :D
Tonu gvozdja uvek mozes da prodas na otpad za 160€, a da je kupis ti treba mnogo vise.
Ako su vretena i vodjice dobre, a tih godina su pravljene da traju, vec je na dobitku. Sto, vakuum pumpa, strug, motori koji mozda i mogu da se koriste i ostalo je cist car
Na taj nacin sam i ja razmisljao.
User avatar
J.Vlada
Majstor
Posts: 368
Joined: 09 Oct 2018 22:32
Location: Pancevo

Post by J.Vlada »

Uspeo sam da dodjem do jos neki fotografija.

Sad su neke stvari malo jasnije.

Kao sto @NEBMAN rece : Glodalo je direktno na motoru. Nema nikakav prenos ( kaisevi, varijator ili ....)
Obradni motor je sa vodenim hladjenjem. Vidi se mali filter za tecnost gore kod motora.

Jedna stvar me buni. Zaokruzena je crveno na slici.
Dal je moguce da masina iz tog vremena ima šarzer ( 10 alata) ?
Na drugoj slici se vidi 10 kablova koji izlaze odatle.

Druga stvar koja zbunjuje je miš?!
Masine sa tim operativnim sistemom nisu koristile miš!

Image

Image

Image
Last edited by J.Vlada on 02 Mar 2020 19:59, edited 1 time in total.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

J.Vlada wrote:...
Druga stvar koja zbunjuje je miš?!
Masine sa tim operativnim sistemom nisu koristile miš!

[url]http://img4.imagetitan.com/img4/small/21/21_dscf2207.jpg[/url]

[url]http://img4.imagetitan.com/img4/small/21/21_dscf2406.jpg[/url]

[url]http://img4.imagetitan.com/img4/small/21/21_dscf2208.jpg[/url]
Znas li koji je to operativni sistem?
P. S. Windows iz 1985. je koristio mis
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

System 1, 2, 3, 4, na Meku je takodje koristio mis od 84.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

I DOS programi su mogli da koriste misa.
User avatar
digger
Majstor
Posts: 352
Joined: 23 May 2008 14:59
Location: Tamo daleko

Post by digger »

J.Vlada wrote:
maricaiivica wrote:U Čačku imas coveka koji je dosta tih starih masina prepravljao, za jednu znam i sa pomeranjem stola po x osi.
Kontakt imam ako zatreba.
Odlicno, posalji ako mozes.
Hvala
Milan iz Cacka je sebi napravio Mechmate masinu. Ako se ne varam dve. Probaj da nadjes njegov kontakt pa pogledaj kako to izgleda.
User avatar
J.Vlada
Majstor
Posts: 368
Joined: 09 Oct 2018 22:32
Location: Pancevo

Post by J.Vlada »

@ maricaiivica, BR, mbole,

To sto spominjete su klasicni PC-i?
Ja govorim o masinama fabricke proizvodnje iz tog vremena.

Ako sam dobro shvatio, fabricke masine imaju svoje ( namenski pravljene ) i hardware i software
a kad je samogradnja, onda se koristi komp i neki software ( MACH 3....4 ili ...).

Jel tako ili ...?
Last edited by J.Vlada on 04 Mar 2020 14:11, edited 1 time in total.
User avatar
ZASto
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 238
Joined: 01 Dec 2013 11:15
Location: Београд, Врачар
Contact:

Post by ZASto »

I fabričke mašine mogu da imaju običan PC unutra. Nije nužno da imaju namenski hardver koji se, pogotovo u današnje vreme ne isplati razvijati i projektovati pošto je prodaja zilion komada istog hardvera nemoguća,
Razvijanje softvera koji će da radi na PC računaru uz pripadajući eksterni hardver je već drugi par rukava.
Mach3 je softver koji se trenutno koristi na desetinama hiljada mašina i daleko je od toga da je za mašine iz samogradnje. Gomila ozbiljnog gvožđa radi pod Mach3 programom, čiji je razvoj prestao pre oko 7 godina. Njegov naslednik je Mach4.
Svi novi kontroleri za CNC mašine su većinom eksternog tipa (Smooth Stepper, UC300, PLCM-E3, pa čak i malecki Arduino). Poenta je da se kontroler bavi kontrolom kretanja mašine umesto računara i njegovog paralelnog porta.
Da bi mašina stigla iz tačke A u tačku B, komp šalje kontroleru podatke u formatu PVT (Position Velocity over Time) a kontroler sa svoje strane generiše na osnovu dobijenih podataka trajektoriju za kretanje.

Kada su noviji računari počeli da ostaju bez paralelnog porta, krenuo je razvoj eksternih kontrolera.

Pored pomenutih Mach3 i Mach4 (koji rade na Win platformi) postoji i LinuxCNC (logično na Linux platformi - Debian), a ima još uvek da se nađe i softver pod DOS-om (zaboravih kako se zove).

Znači, sa PC i eksternim kontrolerom može da se upravlja i jako komplikovanom gvožđurijom.
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
User avatar
J.Vlada
Majstor
Posts: 368
Joined: 09 Oct 2018 22:32
Location: Pancevo

Post by J.Vlada »

digger wrote:
J.Vlada wrote:
maricaiivica wrote:U Čačku imas coveka koji je dosta tih starih masina prepravljao, za jednu znam i sa pomeranjem stola po x osi.
Kontakt imam ako zatreba.
Odlicno, posalji ako mozes.
Hvala
Milan iz Cacka je sebi napravio Mechmate masinu. Ako se ne varam dve. Probaj da nadjes njegov kontakt pa pogledaj kako to izgleda.
Vec sam razgovarao sa jednim covekom iz Čačka ali nije Milan.
Opasni Čačani.... Ja sam mislio da se u SLOBODI ČAČAK, radili samo usisivaci!!! :D =D

Mozda je prakticnije da nadjem nekog blize Pancevu zbog odrzavanja.
Last edited by J.Vlada on 04 Mar 2020 17:44, edited 1 time in total.
Post Reply