CN masina

Deo foruma namenjen velikim projektima, koji ne spadaju u nameštaj
User avatar
ZASto
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 238
Joined: 01 Dec 2013 11:15
Location: Београд, Врачар
Contact:

Post by ZASto »

"Kalibracija" pri ručnoj zameni alata ne raje duže od jednog minuta.
Malko VB-like koda u Mach3 i nema da te boli glava.
Nego, obradni motor koji prihvata DIN69871 košta poprilično, kod žutih 1600+ €
Magacin alata može da bude ilinearni, i da ne smeta u radu: https://www.youtube.com/watch?v=i5Vgb4ftkHs
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
User avatar
savak
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 19 Nov 2013 22:01
Location: Banatsko Aranđelovo

Post by savak »

art of wood wrote:Å ta i gde kod nas ima da vredi pogledati?
Ako znas da preporuciš
Imaš u Kikindi čoveka koji pravi CNC mašine. Zove se Čipčić Vladimir. Možeš da odeš do njega i pogledaš, trenutno meni pravi jednu CNC. Ako nije problem postavio bih njegov kontakt telefon.
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Ja sam se vodio nekom logikom i dosao do zkljucka da to moze biti jedini razlog koji usporava takve masine, o mach3 znam malo....
Ovo sa linearnim magacinom je zanimljivo ali dosta sigurno uvecava cenu masine pa ispadne povoljnije menjati rucno alat i kalibrisati ukoliko postoji kod koji to svodi na minut vremena.
Opet na kraju sve zavisi od potreba i kolicina koje je potrebno napraviti i naravno od raspolozivog kapitala.
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

Znam za vladu....mislio sam ovih dana da idem do njega ...ne moras zbog mene da kacis broj
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pazi... ja sam "lupio" ovaj din, posto je on prvi koji mi je iskocio (ko da pamti pojedinacne standarde :)).
Ne znam sta sve ima od standarda za te prihvate, i koji je uobicajen ovde, to jest da se najlakse/najjeftinije nalaze komponente.

To takodje treba proveriti, da ne bude: motor je bio jeftiniji za 100 evrica, al je zato svaki nosac skuplji za 50 :)
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Kole-Stolar wrote:Ja sam se vodio nekom logikom i dosao do zkljucka da to moze biti jedini razlog koji usporava takve masine, o mach3 znam malo....
Ovo sa linearnim magacinom je zanimljivo ali dosta sigurno uvecava cenu masine pa ispadne povoljnije menjati rucno alat i kalibrisati ukoliko postoji kod koji to svodi na minut vremena.
Opet na kraju sve zavisi od potreba i kolicina koje je potrebno napraviti i naravno od raspolozivog kapitala.
Realno, to moze da bude minut i neka sekunda ako si u niskom startu i cekas da se zaustavi a ti krenes da menjas.
Za 10 frontova danas, nikakav problem ali ti si vezan da sedis pored masine i cekas da pritrcis, nema drugog posla.
Ako hoces magacin, vakum sto, snazan motor i slicno, to vec izadje na lepu cifru, a ti opet imas nesto sto meni lici na oglednu masinu nekog entuzijaste.
Ona je apsolutno upotrebljiva, u svakoj verziji, ali moras da znas sta gubis a sta dobijas
User avatar
ZASto
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 238
Joined: 01 Dec 2013 11:15
Location: Београд, Врачар
Contact:

Post by ZASto »

Å ta gubi a šta dobija?
Mora da postavi materijal na sto, mora da skloni gotove komade i otpad, mora da počisti piljevinu pre nego što postavi novi komad materijala.
Svaki softver koji kontroliše mašinu može i da signalizira kada je potrebno zameniti alat (audio/vizuelno).
Vakuum pumpa ima pristojnu cenu i motorče od 5 do 7,5 kW.
Kome treba mašna koja će sve da odrađuje u full-u sam, taj mora dobrano da odreši kesu, čak i kod žutih.

Ručna promena alata ne traje duže od 2-3 minuta, znači, do sledeće promene može da se ode i radi nešto drugo.
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
User avatar
J.Vlada
Majstor
Posts: 368
Joined: 09 Oct 2018 22:32
Location: Pancevo

Post by J.Vlada »

Dobio sam par odgovora u vezi masine sa pocetka price.
Odgovori su "malo" konfuzni pa ih treba uzeti sa rezervom.

Radna povrsina : 1600x1000x270
Br obrtaja : 18.000
Snaga motora : 6kw

i najveci biser
Tezina : 1 ili 2 tone !! :D:D:D:D

Kvar:
- Crkla je graficka karta
-Varijator bi trebao da se servisira ili bar proveri.

Sumljam da je frekventni varijator u pitanju.....
Izgleda da je masina sa obicnim ( mehanickim ) varijatorom.
Last edited by J.Vlada on 28 Feb 2020 22:01, edited 1 time in total.
User avatar
J.Vlada
Majstor
Posts: 368
Joined: 09 Oct 2018 22:32
Location: Pancevo

Post by J.Vlada »

Kad se pogledaju slike malo bolje ima nekih cudnih detalja pa ako neko ima objasnjenje, voleo bih da cujem.

Na slici su obelezeni crveno

Radni sto, ima svoj hod po jednoj osi? Cudno resenje ....

Odsis prasine je na mestu gde je obicno obradni motor sto znaci da masina ipak radi preko varijatora ili kaiseva?
Br obrtaja 18.000 je bio na starim Ober frezerima i prenos na kaiseve. Moze da se desi da je nesto u tom stilu ....

Na masini je jedno glodalo ozbiljnog precnika ( od oka, oko 16 mm) ....
Logicno je da su motor i konstrukcija bas jaki ?

Cemu rezervoar ispod masine? Ne verujem da je to motor sa vodenim hladjenjem.

Image
Last edited by J.Vlada on 28 Feb 2020 22:03, edited 1 time in total.
User avatar
nebman
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 25 Jan 2014 22:48
Location: Sabac

Post by nebman »

J.Vlada wrote:Kad se pogledaju slike malo bolje ima nekih cudnih detalja pa ako neko ima objasnjenje, voleo bih da cujem.

Na slici su obelezeni crveno

Radni sto, ima svoj hod po jednoj osi? Cudno resenje ....

Odsis prasine je na mestu gde je obicno obradni motor sto znaci da masina ipak radi preko varijatora ili kaiseva?
Br obrtaja 18.000 je bio na starim Ober frezerima i prenos na kaiseve. Moze da se desi da je nesto u tom stilu ....

Na masini je jedno glodalo ozbiljnog precnika ( od oka, oko 16 mm) ....
Logicno je da su motor i konstrukcija bas jaki ?

Cemu rezervoar ispod masine? Ne verujem da je to motor sa vodenim hladjenjem.

[url]http://img4.imagetitan.com/img4/small/21/21_dd72.png[/url]
Radni hod stola po jednoj osi je neuobicajen za konstrukcije 2000-ti , na masinama iz 90-tih je bio kod nekih proizvodjaca, ali na masinama iz 80-tih je bio cest . Postoje resenja gde je sto imao hod po x ili y osi kao na ovoj masini o kojoj pricamo , ali je bilo i masina sa kod kojih se sto spusta i podize po z osi . Ovo je sve iz perioda kad su se stolarske cnc masine pravile po uzoru za masine za metal . Ovakvo tehnicko resenje jedne ose nije lose i to ne treba da te plasi pod uslovom da na vodjicama nema fizickih ostecenja.
Na masini je obradni motor sa elektronskom regulacijom brzine , sigurno nije varijator ili kais. Samo je pitanje da li je u pitanju frekventni ( sto ti daje upravljanje preko racunara i fino podesavanje rpm ) ili je neki sistem sklopki gde moze da se izabere par brzinskih opsega ( 6000 , 9000 , 12000 , 15000 , 18000 rpm ). Ako nije frekventvni to znaci da mora da se kupi i da se radi retrofit.
Moja pretpostavka je da je motor u opsegu od 4.5 do 7.5 kw i kao takav sigurno prihvata glodala 16 mm a verovatno i 20 mm . Ovo govorim na osnovu masina koje sam imao priliku da vidim. Ako je ovakav motor u upotrebi bio dugo i to u nastavi za ocekivati je da je pretrpeo dosta udara zbog loseg upravljanja i pitanje je u kakvom je stanju , posebno lezajevi.
Rezervoar bi morao da bude rezerva vakuma , ali ovo je obicno nagadjanje.

Pozdrav
User avatar
ZASto
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 238
Joined: 01 Dec 2013 11:15
Location: Београд, Врачар
Contact:

Post by ZASto »

Ispod mašine teško da je rezervoar za vakuum. Sudovi pod pritiskom su uvek oblika bojlera inače bi ih vakuum veoma lako zgužvao. Uz to, na slici se vidi cevka za indikaciju nivoa tečnosti.
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
User avatar
J.Vlada
Majstor
Posts: 368
Joined: 09 Oct 2018 22:32
Location: Pancevo

Post by J.Vlada »

Neka je tecnost u pitanju, sigurno.
Rezervoar za vakuum je ispod pumpe, na drugoj slici

Image
User avatar
J.Vlada
Majstor
Posts: 368
Joined: 09 Oct 2018 22:32
Location: Pancevo

Post by J.Vlada »

nebman wrote:
J.Vlada wrote:Kad se pogledaju slike malo bolje ima nekih cudnih detalja pa ako neko ima objasnjenje, voleo bih da cujem.

Na slici su obelezeni crveno

Radni sto, ima svoj hod po jednoj osi? Cudno resenje ....

Odsis prasine je na mestu gde je obicno obradni motor sto znaci da masina ipak radi preko varijatora ili kaiseva?
Br obrtaja 18.000 je bio na starim Ober frezerima i prenos na kaiseve. Moze da se desi da je nesto u tom stilu ....

Na masini je jedno glodalo ozbiljnog precnika ( od oka, oko 16 mm) ....
Logicno je da su motor i konstrukcija bas jaki ?

Cemu rezervoar ispod masine? Ne verujem da je to motor sa vodenim hladjenjem.

[url]http://img4.imagetitan.com/img4/small/21/21_dd72.png[/url]
Radni hod stola po jednoj osi je neuobicajen za konstrukcije 2000-ti , na masinama iz 90-tih je bio kod nekih proizvodjaca, ali na masinama iz 80-tih je bio cest . Postoje resenja gde je sto imao hod po x ili y osi kao na ovoj masini o kojoj pricamo , ali je bilo i masina sa kod kojih se sto spusta i podize po z osi . Ovo je sve iz perioda kad su se stolarske cnc masine pravile po uzoru za masine za metal . Ovakvo tehnicko resenje jedne ose nije lose i to ne treba da te plasi pod uslovom da na vodjicama nema fizickih ostecenja.
Na masini je obradni motor sa elektronskom regulacijom brzine , sigurno nije varijator ili kais. Samo je pitanje da li je u pitanju frekventni ( sto ti daje upravljanje preko racunara i fino podesavanje rpm ) ili je neki sistem sklopki gde moze da se izabere par brzinskih opsega ( 6000 , 9000 , 12000 , 15000 , 18000 rpm ). Ako nije frekventvni to znaci da mora da se kupi i da se radi retrofit.
Moja pretpostavka je da je motor u opsegu od 4.5 do 7.5 kw i kao takav sigurno prihvata glodala 16 mm a verovatno i 20 mm . Ovo govorim na osnovu masina koje sam imao priliku da vidim. Ako je ovakav motor u upotrebi bio dugo i to u nastavi za ocekivati je da je pretrpeo dosta udara zbog loseg upravljanja i pitanje je u kakvom je stanju , posebno lezajevi.
Rezervoar bi morao da bude rezerva vakuma , ali ovo je obicno nagadjanje.

Pozdrav
Probao sam da nadjem na netu neke masine starije proizodnje ali nisam uspeo .
Ova je iz '87.

Ako znas neke modele ili ako ima neki link, zakaci da pogledamo malo.
User avatar
digger
Majstor
Posts: 352
Joined: 23 May 2008 14:59
Location: Tamo daleko

Post by digger »

Pazi samo da necije djubre ne postane tvoje djubre. U tom slucaju ce te kostati vise nego da si pazario novu masinu. Ako si vec resio da uzimas polovnu masinu, ja bih probao da nadjem nekog (platim nekog) ko se razume, ko je radio na njima i ko ih je popravljao, nekoga ko moze da vidi sta im fali i sa njim bih isao u kupovinu. Obavezno da masina bude u radnom stanju. Sta ce ti gomila gvozdja? Sem ako nisi resio da pravis masinu.

Imas li ideju kakve profile za frontove hoces? Postoje nacini da se rade te stvari i jeftinije. Nemoj zaboraviti da je to velika investicija i da ce trebati vremena da prodje dok krenes da pravis prihod sa njom. Prihod krece onog momenta kada si zaradio onoliko koliko si potrosio na nju da radi, znaci sve: prevoz, instalacija, servisiranje...

M
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Sama mehanika se u Srbiji resava brzo i za male pare. Problem moze biti neka kartica koju vise nije moguce pronaci nigde. To bi se resavalo postavljanjem nove kontrole ali je onda pitanje sta si dobio za 5-6 hiljada eura (a na toliko bi izasla masina na kraju) i da li to tebi vredi te novce.
Post Reply