Izrada cnc mašine

Deo foruma namenjen velikim projektima, koji ne spadaju u nameštaj
User avatar
digger
Majstor
Posts: 352
Joined: 23 May 2008 14:59
Location: Tamo daleko

Post by digger »

Savo,

za pocetak ce ti to biti dovoljno. Sta si namerio da koristis od drajvera koji ce da pogone motore? Sta ces koristiti kao Break out board (plocica koja je izmedju lpt porta i drajvera) i koja 'desifruje' sve impulse koji stizu iz lpt porta i salju ih na odgovarajuce drajvere koji onda pogone motore?

Put pred tobom je dugacak put, sa dosta ucenja. Samo hrabro i uspeces!
User avatar
savak
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 19 Nov 2013 22:01
Location: Banatsko Aranđelovo

Post by savak »

Ovako, obradni motor će biti 2,2 kw 24000 obrtaja, step motori Nema 34, drajveri DMA882S Stepper motor driver crne boje, (dal mu boja igra ulogu ne zmam), za Z osu i tri komada AM882H plave boje.Imaće trafo od 17,5 A a ne napajanje za svaki drajver.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Iskreno... meni nikad nije bilo jasno sto je CNC ostao na paralel portu pored ekstremno jeftinog eterneta, koji za tu namenu ima brdo prednosti.
User avatar
sonus70
Samostalni majstor
Posts: 179
Joined: 30 Jul 2017 10:38
Location: Novi Sad

Post by sonus70 »

Mach i ostali programi su još iz DOS ere kad je paralelni port postojao na svakom kompu. I nisu morali da brinu o sinhronizaciji pošto su sve linije na paralelu sinhronizovane. Kod USB (seriske) ili IP(paketske) veze bi na strani mašine morao imati još nešto dodatne elektronike koja bi to prevodila na nešto što bi pucao u steper drajver. Ovako je PC to direktno radio.
User avatar
ZASto
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 238
Joined: 01 Dec 2013 11:15
Location: Београд, Врачар
Contact:

Post by ZASto »

LinuxCNC koristi RTkernel patch da bi sa LPT portom radio u "realnom vremenu".
Mach3, odnosvo njegov LPT drajver sedi odmah iznad Ring0 kernela da bi takođe radio u "realnom vremenu".
Da se razumemo, nijedan OS ne radi u realnom vremenu.
I Lin i Win se veoma oslanjaju na kojekakve tajmerske interapte, Win uz sve to ume da radi i Housekeeping u pozadini, tako da je veoma teško obezbediti Step impulse sa što manjim Jitter-om na LPT portu.
U međuvremenu je LPT port počeo polako ali sigurno da nestaje sa matičnih ploča (ali još nije do kraja proteran) tako da predstavlja najjeftiniju varijantu za pogon motora CNC mašine.

Eksterni kontroleri rasterećuju računar obimnog posla generisanja impulsa za step/servo drajvere.
Moja preporuka je korišćenje kontrolera koji se priključuju preko LAN-a pošto je time uticaj smetnji daleko smanjen. USB-u hoće da smeta frekventni regulator, a o plazmi da ne govorim.
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
User avatar
digger
Majstor
Posts: 352
Joined: 23 May 2008 14:59
Location: Tamo daleko

Post by digger »

Tri motora ili 4? Jel planiras da postavis i cetvrtu osu?

Pretpostavljam da ti sve ovo izgleda previse, ali kasnije, kad se sve zavrsi, onda se lupis po celu i kazes sebi sto nisam mislio na to. :)
User avatar
savak
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 19 Nov 2013 22:01
Location: Banatsko Aranđelovo

Post by savak »

4 motora. Planiram da uradim i 4 osu koja će biti montažno-demontažna. Čak šta više planirao sam da kasnije ubacim još jednu pinolu. Kakvo je vaše mišljenje oko odabira drajvera i motora? Konkretno mislim na ovo moje što sam napisao.
User avatar
digger
Majstor
Posts: 352
Joined: 23 May 2008 14:59
Location: Tamo daleko

Post by digger »

Cetiri motora za tri ose? Za tako robustan sto, mislim da je to ok. Ne mogu da se setim, ali mogu da iskopam, koliki su moji motori. Most sa Z osom i spindlom ima ok 50 kg. Nisma merio, ali kada sam ga prenosio, tako mi je delovalo. Za cetvrtu osu postoji nekoliko resenja. Jedno je da se ono montira na stolu a drugo je da se montira pored stola. Ako montiras na stolu, onda si limitiran visinom Z ose. Ako stavis pored stola, onda nisi limitiran nicim. Prakticno, koliko odmaknes A osu od stola na stranu, i po visini toliko ces moci da stavis obradni komad.

Da li planiras stavis neki prenos sa zupcastim kaisem na motore (1:4 ili sl).

Ovako to izgleda kod mene u garazi pre mnogo godina. https://youtu.be/UY0za1QORdw
User avatar
savak
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 19 Nov 2013 22:01
Location: Banatsko Aranđelovo

Post by savak »

I ti imas 4 motora. Dva za most i dva za pinolu. Mislim da će most sa Z osom imati oko 80 kg. A mašina komplet oko 500 kg. Prenos će ići preko zupčaste letve kao na tvom mach-u. Imaće one okrugle vođice gore a pinola će ići preko helikoidnih vođica. Drugar je pravio takvog Mach-a i kasnije ga prodao i napravio sebi drugu. Ono sto je napravio je zver u odnosu na mach-a. Ali moj dzep kaze malo dugačije. Bio bih zadovoljan i sa mach mate ali on hoće sličnu njegovoj da napravi.
User avatar
digger
Majstor
Posts: 352
Joined: 23 May 2008 14:59
Location: Tamo daleko

Post by digger »

Nisam mislio na taj prenos, vec na prenos izmedju motora i zupcaste letve.
User avatar
savak
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 19 Nov 2013 22:01
Location: Banatsko Aranđelovo

Post by savak »

Mislim da će biti ovako

Image

Image

Ovde ide prenos preko navojvnog vretena. Kod mene će biti prenos preko zupčaste letve.

Image
Last edited by savak on 13 Feb 2020 21:39, edited 1 time in total.
User avatar
digger
Majstor
Posts: 352
Joined: 23 May 2008 14:59
Location: Tamo daleko

Post by digger »

Interesantno resenje sa navojnim vretenom.
User avatar
niko
Majstor početnik
Posts: 104
Joined: 12 Jul 2009 13:02
Location: Banja Luka

Post by niko »

Velika steta sto je ugasen CNC Srbija forum.Tamo je bilo tako dobrih stvari.
User avatar
savak
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 19 Nov 2013 22:01
Location: Banatsko Aranđelovo

Post by savak »

Treba napraviti noc forum.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Koja je bila internet adresa tog foruma?
Post Reply