Ojacanje drvene konstrukcije

Deo foruma namenjen velikim projektima, koji ne spadaju u nameštaj
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Pezzo wrote:Nadji nekog iskusnijeg tesara da to pregleda na licu mesta, da vidi sta je za zamenu od delova konstrukcije, a sta i kako bi se trebalo ojacati. Ovako po slikama je tesko bilo sta reci.
Pezo, zaobidji majstorsko znanje, kod bilo cega sto korisniku padne na glavu. Sa majstorskim znanjem su dosli i tu gde su dosli. Jel pustas da te operise medicinska sestra, ili doktor?
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

I sta mu ti predlazes, da ide kod lekara ?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Zamisli, kod nekog ko ima debelog iskustva sa projektoivanjem i proracunom drvenih kuca. Sekija, Zikice, Ace, Krsmanovica. Imam ih mnogo.

Da posle ne bude majstorsko stavio sam mnogo gvozdja u stubove, 4xfi 12, a propisi zahtevaju 4xfi16 kao minimum.
User avatar
mokricvor
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 02 Oct 2017 00:15
Location: beograd

Post by mokricvor »

BR wrote::/

Jako tesko napisati ukratko. Ovde nema ni jednog elementa za prihvatanje horizontalnih opterecenja. Moraju da se postave kosnici, ali ne odoka, vec onako kako treba.

Prvi korak koji treba preduzeti je naci arhitektu koji je ovo nacrtaio, uzeti mu diplomu, pa je zapaliti. Ne vredi ni papira na kome je odstampana, pa je glupo reciklirati je. Ako nema diplomu, to se ne vidi, ali ga treba pitati da treba da operise slepo crevio, da li bi pristao da ga operise gradjevinski tehnicar?

Samo opis slojeva zida je fenomenalan. drvena obloga, termo izolacija i drveni zid. Sedi -8.

E sad, sta god da se ovde uradi bez demonitranja ovoga sto je uradjeno, tesko da ce da da odgovarajuce rezultate. Ako postavite kosnike kako treba, prilicno cete sebi ograniciti prolaze, i prostor za postavljanje termo izolacije. Ovajko na sliku, ni jedan spoj nije odggovarajuce osiguran, ako neki spojevi cak nisu reseni obicnim naslanjanjem i ekserom ili srafom.Mozda bi moglo da pomogne postavljanje unutrasnje obloge koja bi bila dovoljno jaka da prenese horizontalna opterecenja (recimo sper 12mm) ali o tome moze da se prica tek kada se ovo pogleda na licu mesta, posto fotografije ne otkrivaju sta sve ne valja.

Nego, rasponi tavanjaca su mu 110 cm? A preko njih stavlja dasku?

Takodje, sta vezuje rogove? Ili su predvidjeni samo da budu spusteni na vencanice? Pa sta mu bog da?

Kako se meni cini, da bi bilo posteno resenje, ovo ce morati najpre sve dole.
prvo da zahvalim na odgovorima i interesovanju
Last edited by mokricvor on 18 Oct 2017 21:11, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ja izgubih zadnjih 15 minuta gl;edajuci ovako po slikama, no opet ima nejasnih stvari.

Prilicno bi pomogao poprecni i poduzni presek, posto ovako detalje samo vidim iz izvedenog stanja, koje nije kompletno.

A imam i pitanja.

1. Sta je pokrivac?
2. Od cega su drvene ispune (Ono sto je u projektu oznaceno kao drveni zid) Talpe? Daske? Kako su medjusobno spojene, i kako su vezane na stubove? (Ekserom, naslagane)

3. Koliko vidim slemenjaca se oslanja na drveno platno, izmedju dva stuba (Ne mogu sada da crtam po fotografijama, ali ako treba, mogu popodne) Nema nikakvog kosnika, ili kontinualne grede koja ide od zemlje do slemena?

5. Koja je dimenzija slemenjace?

4. Koje su dimenzije rogova?

5. Koji je raspon rogova?

6. Osim horiznotale galerije, i na drugoj strani postoji jedna greda koja spaja kalkanske zidove. Da li ima kosnika na toj gredi, i da li su bilo gde nacrtane?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Da dodam.

Projekat ima detal;ja koji se bas i ne slazu sa fotografijama. Recimo, izgleda da po porjektu dve grede koje nose galeriju produzavaju do slemena, i drasticno skracuju raspone. Na izvedenom ih nema.

Ako postoje u preseku, onda je jednako kriv i izvodjac. Ne da je arhitektonsko resenje dobro ako je onako kako mi se cini, ali je i izvodjac dodatno napravio probleme.

Da i jos nesto sam zaboravio. Ove horizontalne grede na dva i nesto metra prekidaju vertikale? Kako su grede spojene na njih? Cepovima? Sta ih osigurava vertikalno?

Ko je pomerio polozaj prozora na galeriji i smestio ga ispod slemenjace?
User avatar
mokricvor
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 02 Oct 2017 00:15
Location: beograd

Post by mokricvor »

pokusacu da vam odgovorim

. pokrivac je crep
. ispuna su talpe od camovine, uglavljene su u zljeb u stubovima, kasnije medjusobno spojene nekim lajsnama s unutrasnje strane
. ima dva stuba od poda do slemenjace, evo slika



.slemenjaca je duzine oko 450 cm

.rogovi su 340 i 615 cm

dimenzije ne znam da vam kazem napamet dok ne premerim

. postoji greda koja je umetnuta iza dimnjaka i naleze na onaj uski deo zida od opeke koji spajadimnjak s tim zidanim zidom ka kuhinji i toaletu.
Last edited by mokricvor on 18 Oct 2017 21:12, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Da odgovorim na jedno pitanje sam sebi, sada videh da je oznacen samo jedan presek, posto strucnjak nije znao kako da resi sranje koje je sam napravio, pa onda nije ni pravio drugi presek koji je obavezan. U njemu bi trebali da se vide kosnici na glavnom rasponu..

Ali su stubovi koji idu iznad galerije lepo ucrtani u osnovi etaze.

A sranje koje pominjem je to sto mu se sirina galerije nije uklapala u raster spoljnih stubova koji je sam definisao, pa je onda slemenjacu stavio na sred raspona. Zbog toga nije mogao da ima kosnike na spoljnim zidovima. Pa je onda lakse zabasuriti tako sto se ne nacrta presek, bez obzira sto je na njemu mogao da postavi cetiri kosnika na srednjim stubovima.


Gde je lokacija? Okvirno?
User avatar
mokricvor
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 02 Oct 2017 00:15
Location: beograd

Post by mokricvor »

''Da i jos nesto sam zaboravio. Ove horizontalne grede na dva i nesto metra prekidaju vertikale? Kako su grede spojene na njih? Cepovima? Sta ih osigurava vertikalno?

Ko je pomerio polozaj prozora na galeriji i smestio ga ispod slemenjace?''


prozori su idiotski kiks izmedju nazovi projektanta koji se bunio da manji prozori ne daju dovoljno svetla po standardima i izvodjaca koji je gledao da izbegne krov starog jednog objekta, tj zastakljene verande, koja se naslanja na novi objekat i svojim najvisim delom udara tacno na mesto gde bi prozor bio po planu

ovo prvo pitanje ne znam razumem tacno na sta mislite
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Pisemo u isto vreme.

Ovo sto je sada postavljeno je jos gore. Kosnici koji su postavljeni nemaju nikakvu svrhu, posto opterecenje prenose samo ekserima (Srafovima) . Nema nikakve mehanicke veze izmedju njih i stubova (zaseka, cepa)

Stubovi za koje sam pitao su postavljeni na galeriji, ali nisu kontinualni. Ostaje pitanje kako su postavljeni (Gledajuci sve greske, plasim se da su samo naslonjeni, pa zaheftani sa dva srafa.

Ovo moze da se okrpi, ali vam se nece svideti ni kako to izgleda, niti koliko ce to da kosta.
User avatar
mokricvor
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 02 Oct 2017 00:15
Location: beograd

Post by mokricvor »

BR wrote:Da odgovorim na jedno pitanje sam sebi, sada videh da je oznacen samo jedan presek, posto strucnjak nije znao kako da resi sranje koje je sam napravio, pa onda nije ni pravio drugi presek koji je obavezan. U njemu bi trebali da se vide kosnici na glavnom rasponu..

Ali su stubovi koji idu iznad galerije lepo ucrtani u osnovi etaze.

A sranje koje pominjem je to sto mu se sirina galerije nije uklapala u raster spoljnih stubova koji je sam definisao, pa je onda slemenjacu stavio na sred raspona. Zbog toga nije mogao da ima kosnike na spoljnim zidovima. Pa je onda lakse zabasuriti tako sto se ne nacrta presek, bez obzira sto je na njemu mogao da postavi cetiri kosnika na srednjim stubovima.


Gde je lokacija? Okvirno?
lokacija, obronci fruske gore

i da, naravno, kako uvek biva, sad valja ispravljati i to uvek izadje skuplje i gore nego u startu uloziti
Last edited by mokricvor on 02 Oct 2017 16:10, edited 1 time in total.
User avatar
venzinatiko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 219
Joined: 25 Feb 2017 12:55
Location: Kragujevac

Post by venzinatiko »

Ipak sam postavio stiropor spolja. Duplo jeftinije od lima . Da li ce ispucati lepak videcemo. Uglavnom koristio sam najskuplju ceresitovu mrezicu tako da su sanse za pucanjem malo smanjene . Nakon 10 dana nema nikakvih mikropukotina..
Uttoseno za ovo sto vidite na slici 130 000 din 28m2
Unutra je na plafon postavljeno:
Rigips
Paropropusna folija
10cm stitopora
Lim
Teoriju da ide parna brana iza rigipsa prepusticu nekom drugom jer bi se kondenzacija stvarala vec tu i vracala na rigips !
Image
Last edited by venzinatiko on 06 Oct 2017 08:35, edited 1 time in total.
User avatar
šantjer
Majstor
Posts: 299
Joined: 12 Oct 2011 23:31
Location: Zagreb

Post by šantjer »

venzinatiko wrote:Teoriju da ide parna brana iza rigipsa prepusticu nekom drugom jer bi se kondenzacija stvarala vec tu i vracala na rigips !
[url]http://www.stolarskaradionica.com/forum/uploads/thumbs/9476_wp_20170929_18_21_14_pro.jpg[/url]
Baš to je greška. Tu se neće stvarati kondenzacija jer neće biti uvjeti. Na toj granici temperatura zraka neće biti tako niska da bi se para kondenzirala i to upravo zbog toga što je nakon te brane (gledano iznutra prema van), toplinska izolacija. Tu je trebala biti parna brana, a nakon sloja izolatora paropropusna folija. Ovako si baš dozvolio pari da uđe u izolator. Običan stiropor također upija vlagu, ne kao npr. vuna ali ipak upija. Kad ta vlaga dosegne dalje slojeve stiropora prema vanjskoj njegovoj plohi, postoji mogućnost njene kondenzacije jer se temperatura poprečno u izolatoru prema vanjskoj plohi smanjuje. Tako nastala voda moči izolator čija se izolacijska svojstva time smanjuju.
Ni parna brana neće potpuno spriječiti prodor vlage u izolator ali će ga bitno smanjiti, a kako je uvjet za kondenzaciju osim dovoljno niske temperature još i koncentracija pare, vjerojatnost za njen nastanak je bitno smanjena.
Tebi je dodatno situacija loša zbog lima. Kad para dođe do njega, a on hladan (kako samo metal može zimi biti), evo ti vode kolko hoćeš za natapanje stiropora.
Popravljaj to ako ikako možeš.
User avatar
venzinatiko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 219
Joined: 25 Feb 2017 12:55
Location: Kragujevac

Post by venzinatiko »

Folija je postavljena tako da ako nesto prodje ide van objekta-napolje . Mozda si u pravu al ga ne bi skidao sad da ce da se srusi . Ostavicu ovako i na prolece skinuti jednu tablu da vidim da li je neki haos nastao. Ako nista rigips je makar jeftin .
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Imaces vlagu u stiroporu, koja ce mozda da se isusi preko leta, a mozda i nece. Trebalo je da stavis parnu branu, al prioca slicna kao za struju.

Sta je tu je..

Sretno da koristis prostor.
Post Reply