Ojacanje drvene konstrukcije

Deo foruma namenjen velikim projektima, koji ne spadaju u nameštaj
User avatar
venzinatiko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 219
Joined: 25 Feb 2017 12:55
Location: Kragujevac

Ojacanje drvene konstrukcije

Post by venzinatiko »

Krenuo sam da pravim sam radionicu bez ikakvog predhodnog iskustva i naisao na problem da mi se konsrukcija u sredini klati napred nazad !
Ideju sam nasao na netu i dosta njih je na ovaj nacin odradilo pa mi nije jadno gde sam pogresio ili je to jednostavno tako?
Image
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Takva konstrukcija se ukruti tek kad stavis oplatu.
Ili moras da imas kose elemente (dijagonale, kosnike...)

Potpuno isto kao sto je korpus namestaja sav klimav dok ne dobije ledja.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

https://www.youtube.com/channel/UC_tXuC ... sAg/videos

Koliko vidim, konstrukcija ti je slična ovoj. Pogledaj sve snimke redom, jeste da dugo traje ali čovjek stvarno fino objašnjava. Ako si pogriješio skontaćeš kako da popraviš prije nego što bude prekasno.
User avatar
venzinatiko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 219
Joined: 25 Feb 2017 12:55
Location: Kragujevac

Post by venzinatiko »

Postavio sam par kosnika nikakva vajda . Na kraju videcu da li ce se nesto promeniti kad svuda stavim oplatu .
A sto se tice snimaka lom sam ih pregledao i po njima sam sve i radio . Iskreno mislim da se na tim snimcima 99% rade objekti od 10-20m2 i da su iz tog razloga stabilni . Dok je kod mene jedan zid 8m dugacak i da na tu duzinu tesko fa valja ovaj sistem gradnje .
Ipak hvala na odgovorima
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Ako kosnicima nazivas ono na slici onda kao da ih I nemas. Postolje odredjena pravila. Kosnik ide od dna do vrha zida, mora da sece bar jednu vertikalu, barem dva po zidu, u uglu se rade kao u ogledalu.....
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Duletov salon je sigurno duzi od 8m, a i bar duplo siri od ovog tvog, i pravljen je od stafni 8X5 sa vrlo slicnom ili cak istom konstrukcijom.
Nazalost, slike su nestale sa .-om.
http://www.stolarskaradionica.com/forum ... id=831&p=1

Sto rece daleko, ovo sa slike nisu kosnici, vec igracke.

Ajde da ponovim. Ni jedna konstrukcija koja nema dijagonalu ili oplatu vec samo letve nije kruta. Poluge su prevelike. Pri tom, dal je 8 ili 15 ili 30 metara dugacko nije bitno. Posto je donja ucvrscena za pod, broji se visina.
Ako imas 3 metra visine, kad to preneses na presek gredice koji je recimo 10cm, dobijes odnos od 30:1. Posto je obicno zakovano na sredini, dobijes 60:1.
To ce reci da kad gurnes stub sa 5 kila (sto je smesno, iako nemamo takav osecaj, recimo obarac uobicajenih pusaka sa ovih prostora okida na oko 3 kilograma), to se uveca 60 puta, to jest kao da cupas te eksere sa 60X5=300 kila.
Kad se onako samo oslonis na stub, ko frajer na banderu dok ceka nekog, ta sila je mnogo veca od 5 kila, pa na ekserima imas isto tako proporcionalno vecu sliku.
Mora da se klacka dok god ne dobije oplatu ili dijagonale.
I dijagolnale moraju da budu tacno upasovane.

Dovedi zid u vinklu, postavi privremeno dve dugacke dijagonale da ga tu drze (moze preko konstrukcije, sa unutrasnje ili spoljasnje strane, zavisi koju ces prvo da zatvaras), zatim postavi oplatu, i posle toga mozes dijagonale da skines.
Dve dijagonale treba da budu ukrstene to jest da ne idu obe u istom smeru.
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

vencanica greda na kojoj stoje rogovi od cega je (stafla greda...) i iz koliko je delova? predpostavljam 8 m nije izjedna ...... imas lom u konstukciji zato se klati u sredini .......
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Jbt... tek sad sam ponovo procitao i video ovo "na sredini", i uklavirio da je jedna i frtalj stranice vec pod oplatom (ne valja kuckati poruke kad si umoran :)).

Sto kaze art... kako si nastavljao tu gredu? Cudno deluje ovaj deo iznad vrata na slici. A i pozadi ko da je do pola dupla stafla, a deo do kuce samo sa jednom (mala slika, jedva se vidi).
User avatar
venzinatiko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 219
Joined: 25 Feb 2017 12:55
Location: Kragujevac

Post by venzinatiko »

Reseno
Na ovoj slici sto sam izbacio nije bilo kosnika koje sam postavio ,nisu oni ni pomogli jer zidovi su bili stabilni na poprecan pritisak .
Juce sam pokrio sa limom i sada nigde ne mrda a zidovi su i dalje goli .

To na sredini iznad vrata je stegnuto sa 6 navojnih sipki m12 i podloskama Fi 70mm (3levo -3 desno ) a gornja horizontala gde ima oplate su 4 stafne od po 4 m spajane sa boga oca eksera i navrtki .
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Tebi se verovatno krov upredao, pa zajedno sa njim i gornji deo konstrukcije.
Kad si stavio lim, ukrutio si krov (isto ko i sa zidovima), i tad se sve smirilo.
User avatar
BojanPN
Majstor stolar
Posts: 466
Joined: 05 Jun 2017 09:57
Location: Paracin
Contact:

Post by BojanPN »

Ubaci par slika da vidimo kako si to sve skockao :)
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

i sama krovna kostukcija bi volela da ima spreg (kosnik) da ti vetar nebi guzvao lim .......
User avatar
venzinatiko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 219
Joined: 25 Feb 2017 12:55
Location: Kragujevac

Post by venzinatiko »

Stavio sam kosnik pre lima ali msm da ne bi bilo lose jos jedan ..
Image

Image
User avatar
BojanPN
Majstor stolar
Posts: 466
Joined: 05 Jun 2017 09:57
Location: Paracin
Contact:

Post by BojanPN »

Fino si ovo sredio , voleo bih da ja imam ovakav prostor :(
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Lele... pa ti ces da izlazis res pecen iz radionice ovih dana.
Post Reply