Ojacanje drvene konstrukcije

Deo foruma namenjen velikim projektima, koji ne spadaju u nameštaj
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Jel planiras da grejes taj prostor? Ako ne ne vidim razlog za postavljanje termo izolacije. Opsijes krov odozdo daskom i napravis ventilirajuci sloj da odvodi toplotu sa lima. Jedino moras da obezbedis strujanje vazduha tj da ostavis prostor na slemenu i na dobjoj strani da vazduh slobodno struji. To je bolje resenje od stiropora.

Sta god od krovnog pokrivaca stavis na tom prostoru dobro je. Lim na dasci lepo radi ako se zadovolje ostali uslovi. Nije nista topliji od bilo cega drugog ako se uradi kako treba. Ovde gde pravim slicnu radionicu kvadratni metar daske ie 2.5 eura sto je manje i od osb-a pa ne postavljam pitanje oko toga sto mi treba dva sloja. Krov ce biti ili lim ili tegola preko daske.

Sto se tegole tice imam tegolu na kuci koja stoji od 86 godine. Original italiansku iz Vitorio Veneta ne secam se proizvodjaca vise. Postavljena je sa originalnim ekserima koji imaju telom uvijenim u spiralu na dascanu podlogu. I dan danas toji a nema ni 31 godina. Naravno ima ostecenih komada ali nista za dramu. Pri tome mi je kuca podno Maljena, na grebenu i vetrometini. Videla je vise vetra nego normalne kuce za 100 godina. Pretprosle godine mi je vetar oborio tri bora i lipu ispred kuce sve zdrava stabla. A tegola stoji i dalje. Svi problemi sa tegolom poticu samo od toga sto majstori kod nas ne zele da je postave kako treba a onda je najlaksi izgovor da tegola nevalja.

A presovanu trsku bih izbegavao u sirokom luku. Ona je dobra samo ako se obuce u malter ili onome kome insekti u izolaciji ne smetaju. A i kao termoizolacioni materijal je losa.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Ako bude postavljao tegolu na dasku koju mu predlažeš da kupi, verovatno u strugari, ima da dobije talase kao na moru. S obzirom da suve građe nema ni za lek, OSB je najjeftinije i najbolje rešenje. Kod mene na Savi su sve krovove splavova počeli da podaščavaju. Nakon 2-3 godine to nije ličilo ni na šta pa su su se prebacili na OSB - lakše, brže bolje.
Trsku baš hvale kao insekti neće da se zavlače unutra - čitao negde , nemam ličnog iskustva.

Ovo sa daskom što ti BR predlaže mi se čini kao najbezbolnije rešenje. Ako hoćeš da greješ zimi, obavezno da se doda neka izolacija.
User avatar
venzinatiko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 219
Joined: 25 Feb 2017 12:55
Location: Kragujevac

Post by venzinatiko »

Grejao bi ponekad sigurno .
Ja sam lim stavljao na letvu 3x5 i ispod nje da krenem ostalo . Eto mu 3cm ventilacije .
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Iz mog nekog iskustva, izolacija i grejanje se ispalti za neki duzi boravak. Izolacija mora da bude kompletna, krov, pod i zidovi. Ako toga nemas, i ne ulaze ti se , ja se ne bih mnogo ni trudio. Raspali neku bubnjaru za sve pare i uzivaj dok ti ne dosadi :)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Letva 3x5 postavljena popreko na rogove ne obezbedjuje adekvatnu izolaciju. Ona obezbeduje vazdusni prostor koji nije vetren. Ako se postavi na rogove a ostavi otvorenom na slemenu i na okapnici prica je potpuno drugacija posto ce zagrejan vazduh da se dize i izlazi na slemenu obezbedjujuci prinudnu ventilaciju. Opet u onome sto planiram postavicu talpe 5x8 preko donje daske na pozicijama rogova pa novu dasku na njih. Na slemenu ce postojati prorez od 5 cm elom duzinom malo ispod slemena prakticno dupli krov. Na zalost pisem sa telefona pa ako uspem da skiciram sa paper 53 postavicu skicu ako ne kada stignem kuci.

Re: osb. Ne volim ni da ga vidim kamoli stavim na kucu. Razlog za krivljenje krovova pokrivenih daskom nije samo daska koja nije suva nego i dimenzije i rasponi rogova. Kod nasih amaterskih a i profesionalnih graditelja uvek postoji izgovor a vrlo cesto taj izgovor nema veze sa onime sto se stvarno desilo. Sa osnim rasponom rogova od 60 cm stvarni raspon koji daska treba da pokrije je 50-52 cm a na tom rasponu je krivljenje minimalno. No kod nas moze rog i 5x8 a moze i na 80 cm i eto idealnih uslova za krivljenje.

Dodatno amateri ovde jako malo koriste resurse koji su im dostupni. Jos nisam video dasku koja od odbija da se osusi ako se ostavi koji mesec a obicnompokrivanje krova nije posao koji se radi danas za danas tj ijutru ti padne na pamet ideja da ces da kupis dasku ne bi li pokrio krov istog dana. Da ne pominjemo solarne susare koje se em lako prave em kostaju vrlo malo ( em su jedino mesto na kome vredi koristiti OSB) koje omogucavaju da amateri za vrlo malo para dodju do materijala za projekte.

Sto se izolacije za grejanje prostora tice slazem se sa lazovicem. Ne vidim svrhu ako ne izolujes i zidove a ni tanka izolacija ne pomaze. Ako planiras da grejes stalno debljine izolacije koje obezbedjuju komfor su znatne. Prosle godine sam gledao jedan projekat za rekonstrukciju krovnih prostora u holandiji uskladjen sa novim evropskim zahtevima za energetsku efikasnost koji je ukljucivao samo 28 cm mineralne vune ispod dascane obloge. To ne znaci da je toliko potrebno i ovde no vrlo brzo cemo doci na to.

Inace sta si radio za prijavu gradnje? Ja planiram da udjem u legalni proces za prijavu izgradnje pomocnog objekta.
User avatar
venzinatiko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 219
Joined: 25 Feb 2017 12:55
Location: Kragujevac

Post by venzinatiko »

Pa za radionicu je sasvim dovoljno po meni oko 12cm na zidu stiropora ili vune plus osb spolja plus lim spolja plus daska unutra na zidu . Drvo od 3cm je sigurno ekvivalentno supljem bloku od 8 cm . Meni je za sad bitno da grube radove zavrsim pre odmora a unutrasnju izolaciju zida i plafona do zime .
Sto se dozvola tice . Otisao i saznao da treba upotrebna,lokacijska dozvola pa projekat... Posto mi kuma radi u opstini izracunala mi je na grubo da za to treba oko 98 000 din . I onda sam se odlucio na ovu varijantu .
Lemenke koje su pokretne ne traze dozvolu 😉
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Morao bi da sednem da racunam ali ovako napamet 12 cm nije dosta ni na zid od giter bloka od 20 cm. Jedina prednost je sto ce brzo da se greje ali ce brzo i da se hladi posto nema masu. Za radionicu moze da prodje ako preskaces lepljenje tokom hladnijih dana ili napravis ubutra komoru za lepljenje koju dodatno izolujes i grejes.

Sto se dozvola tice moguce ako si u gradskoj zoni. Kod mene to nije slucaj pa je postupak skracen. I ne predaje se projekat za pomocni objekat vec samo idejno resenje. Ne trazi se dozvola vec samo prijavljujes radove. taksa ne bi trebalo da bude ni pola od toga a barem si bezbedan od rusenja.
Online
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Kada su moji roditelji kretali sa gradnjom kuce na selu, trazili legalan prikljucak na vodu.
Ovi im rekli, projekat, saht,...1200€
Ali...vu se prikljucite, napravite skicu toga i prijavite nelegalan prikljucak. Kostace vas kazna 400 i saht 200 :)
Ove cifre sam odokativno pisao, po secanju. Mozda sam omasio za 200€, ali upola jeste. Informacija od prosle godine
Srbijooo :pun:
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

ja nemam nikakve termo izolacije na 100 kvadrata radionice 3 metra visine . plafon gips ploce nailon ,zidovi puna cigla ,ne volim da radim u hladnom cele zime imam posla i nikad se nisam smrzao u radionici sto rece kolega nazlovic dobra bubnjara.....ako imas posla znaci imas i piljevine znaci bice ti topla radionica pa da je i plastenik :smejanje: bitna stvar je da sve dobro dihtuje

skoro sam morao da rastavim stari drveni ambar (za koji sam mislio da je prenosiv objekat )jer su me terali da platim legalizaciju istog
tako da bas ne znam da ce te spasiti sto si pravio limenu radionicu ..... ali ko zna sta je po zakonu u ovoj drzavi , naj jeftinije je prvo izgradi pa legalizuj za 5000 din plus arhiteta :D
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Limena radionica nije nikakva olakdavajuca okolnost sto se tice nemanja dozvole. A gradnja bilo cega sto je iznad limita postavljenih u zakonu (10 m2 za nadstresnicu i 15 m2 za senik a razlika je sto nadstresnica moze da ima 3 zida i bude otvorena samo sa jedne strane a senik ne sme da ima ni jedan vertikalni zid) bez odobrenja za gradnju ili gradjevinske dozvole pored automatskog izdavanja naloga za uklanjanje povlaci i krivicnu odgovornost pa i zatvorsku kaznu.

Legalizacije novoizgradjenih objekata vise ne bi smelo da bude ako ova drzava iole zeli da izgleda ozbiljno. EU je ulozila prilicno para kroz projekte u Srbiji za popis postojecih objekata sve sa idejom da porez mora da se plati i na najmanju supu. Bas zbog toga sve vezano za gradnju ilegalnih objekata pomno prate i vrse pritisak da se dosadasnja praksa zaustavi. Meni je to razlog sto planiram da ono sto radim pravim potpuno legalno posto najverovatnije sledi otreznjenje za sve one koji ne ocekuju ozbiljnost. A na kraju ukljucujuci i stres i dodatne troskove ispadne jeftinije na pocetku uraditi kako treba.

O tome kako je to nekada izgledalo govori i papir iz 84 godine kada su moji roditelji podneli zahtev za gradjevinsku dozvolu sve sa kompletnim projektom a urbanista iz opstine doneo resenje da opstina ne izdaje dozvole za gradnju izvan urbanog podrucja te da mogu da grade bez dozvole. Kada je pocela legalizacija taj papapir im je lepo podnesen te su na kraju prihvatili da je objekat legalan i bez placanja takse. Ostalo samo da se plati konverzija zemljista.
User avatar
venzinatiko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 219
Joined: 25 Feb 2017 12:55
Location: Kragujevac

Post by venzinatiko »

O tome i pricsm sve vreme ako bude a nadam se da nece uzimam srafilicu,teslu i cekic i razmontiram . Idem na rizik.
Rizik stvara kapital😁
Ja sam licno bio za legalno al kad mi rece sumu koja je gotovo ista kao izgradnja onda sam odustao . Imam inace i supu koju su slikali pa planiram nju da srusim i kazem da je ovo ta supa😉
Online
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

To ce da pije vodu samo ako je na istom mestu i iste kvadrature. Oni se vode snimcima koje mozes i sam da pogledas
http://geosrbija.rs/rga/?gui=1&lang=3
User avatar
mokricvor
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 02 Oct 2017 00:15
Location: beograd

Post by mokricvor »

Pozdrav,
mozete li mi dati sugestije na koji nacin bi se mogla ucvrstiti konstrukcija drvenog kucerka na slici
Last edited by mokricvor on 18 Oct 2017 21:10, edited 1 time in total.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Nadji nekog iskusnijeg tesara da to pregleda na licu mesta, da vidi sta je za zamenu od delova konstrukcije, a sta i kako bi se trebalo ojacati. Ovako po slikama je tesko bilo sta reci.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

:/

Jako tesko napisati ukratko. Ovde nema ni jednog elementa za prihvatanje horizontalnih opterecenja. Moraju da se postave kosnici, ali ne odoka, vec onako kako treba.

Prvi korak koji treba preduzeti je naci arhitektu koji je ovo nacrtaio, uzeti mu diplomu, pa je zapaliti. Ne vredi ni papira na kome je odstampana, pa je glupo reciklirati je. Ako nema diplomu, to se ne vidi, ali ga treba pitati da treba da operise slepo crevio, da li bi pristao da ga operise gradjevinski tehnicar?

Samo opis slojeva zida je fenomenalan. drvena obloga, termo izolacija i drveni zid. Sedi -8.

E sad, sta god da se ovde uradi bez demonitranja ovoga sto je uradjeno, tesko da ce da da odgovarajuce rezultate. Ako postavite kosnike kako treba, prilicno cete sebi ograniciti prolaze, i prostor za postavljanje termo izolacije. Ovajko na sliku, ni jedan spoj nije odggovarajuce osiguran, ako neki spojevi cak nisu reseni obicnim naslanjanjem i ekserom ili srafom.Mozda bi moglo da pomogne postavljanje unutrasnje obloge koja bi bila dovoljno jaka da prenese horizontalna opterecenja (recimo sper 12mm) ali o tome moze da se prica tek kada se ovo pogleda na licu mesta, posto fotografije ne otkrivaju sta sve ne valja.

Nego, rasponi tavanjaca su mu 110 cm? A preko njih stavlja dasku?

Takodje, sta vezuje rogove? Ili su predvidjeni samo da budu spusteni na vencanice? Pa sta mu bog da?

Kako se meni cini, da bi bilo posteno resenje, ovo ce morati najpre sve dole.
Post Reply