Tipovi "montaznih" kuca

Deo foruma namenjen velikim projektima, koji ne spadaju u nameštaj
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

Sve sam ih pregledao i imam utisak da je sve povrsno,da li ima neko ko zna koja je ono "specijalna"folija,u predstavljanjima kolega Kalavir je napisao da radi montazne kuce,pomagaj...
User avatar
Misko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 240
Joined: 21 Dec 2007 14:45
Location: Beograd

Post by Misko »

Pošto sam jedno vreme i sam bio dosta zainteresovan za montažnu kuću proučio sam dosta tematike oko istih, po pitanju folije koristi se obična paro propusna folija kako bi osb ploča mogla da "diše". Istu foliju koristiš i za visoka potkrovlja koja se stavlja kao parna brana.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nesto mi se ovde ne slaze. Ta folija ili treba da je paropropusna ili da je parna brana (odnosno paroNEpropusna). Ne moze da bude i jedno i drugo.
Obzirom da je "specijalna" folija sa spoljasnje strane lici da treba da bude paropropusna.
Parne brane (odnosno paroNEpropusne folije) se postavljaju sa unutrasnje strane na horizontalnim povrsinama ispod izolacije, kako bi sprecile da para ovlazi izolaciju.
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

Da li smem sa spoljne strane zida da stavim sirovu ivericu 10mm,posto je imam dosta(stizala mi je kao ambalazna)umesto osb ploce,a na nju bih lepio stiropor 5cm i izolaciju,unutra bih isao gipsanu tablu i nesto sto se pere ili makar lako skida prasina.misljenje?
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Post by zoranp »

Da li neće iverica bubriti od vlage s vanjske strane, ipak je osb impregniran i vodootporan.
Možda da u donji red prema zemlji ipak staviš osb na jedno pola metra a onda nastaviš sa ivericom koji nečim dobro premažeš da ne upija vlagu?
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

Objekat pravim na vec postojeci objekat,star nekih 130godina,zidan kamenom i poplocan hrastovim gredama 15*15 iz tog razloga i pravim montazno,ne bih voleo da ga nepotrebno opteretim,ponude su smesno skupe od 14000e,za povrsinu od 55m2,samo zid okolo i krov,normalno i brodski pod da poravnam postojeci.A da visina podruma nad zemljom je 190cm.Imam i dilemu krova(za sada),inace kao i sve u zivotu i to ce se resiti a onda ce te imati fotoizradu.
User avatar
djagi
Majstor
Posts: 309
Joined: 12 Dec 2007 01:11
Location: Trstenik

Post by djagi »

Ja bih stavio tu ivericu posto je vec imas,a preko lepis stiropor koji ne pije vlagu.Lepak kojim lepis stiropor je otporan na vodu tako da nema nikakve veze sa ivericom koja ce da izdrzi dok sa lepak osusi.Koristi lepak mislim da se zove CM11,sa njim se lepe i plocice i dobro drzi.Racunam da preko stiropola na spolja postavljas jos jedan sloj lepka i mrezicu pa posle neka fasada tipa bavalit ili neka druga koja se plastificira tj plasticna je pa posle sve to i peres crevom.Ako sam mogo nesto da ti pomognem to je to
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nisam siguran da bih se usudio da stavim sirovu ivericu, pogotovu ambalaznu (najgoru). Ne poznajem sve faktore koji uticu, al bojim se da je rizik preveliki.
Opet cena od 14KE mozda i nije tako smesna. Tipicne cene za prizemne objekte, bez temalja u sivoj fazi, su reda 200-250E po kvadratu. 55*200=11000 odnosno 55*250=13750, al ti jos imas problem da to nije prizemlje vec 190cm visine. Kad malo bolje razmislis "samo zid okolo, krov i pod" su ustvari cela kuca :) Dobro treba jos vrata i prozori, al verovatno ces i to imati.
User avatar
djagi
Majstor
Posts: 309
Joined: 12 Dec 2007 01:11
Location: Trstenik

Post by djagi »

Odignuto je od zemlje dovoljno pa nije problem i iverica drzi cvrstinu dok nalepi stiropor.E sad,kostur mora da bude dobar da bi nosio krov.Ne ubedjujem te samo dajem misljenje.Da ne bude "da se ja pitam ja bih autobus proterao ovuda"
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ne brinem se ja za cvrstinu iverice, vec za to kako vuce vlagu.
User avatar
Misko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 240
Joined: 21 Dec 2007 14:45
Location: Beograd

Post by Misko »

mbole wrote:Nesto mi se ovde ne slaze. Ta folija ili treba da je paropropusna ili da je parna brana (odnosno paroNEpropusna). Ne moze da bude i jedno i drugo.
Obzirom da je "specijalna" folija sa spoljasnje strane lici da treba da bude paropropusna.
Parne brane (odnosno paroNEpropusne folije) se postavljaju sa unutrasnje strane na horizontalnim povrsinama ispod izolacije, kako bi sprecile da para ovlazi izolaciju.
Da, u pravu si sa načinom postavke kao i u vezi folije, bio sam pomalo premoren pa nisam najbolje objasnio koja se polaže spolja a koja iznutra.
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

Tek sada mi nije jasno,na zidu da li lepim stiropor na foliju ili na ivericu(osb)?
User avatar
Misko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 240
Joined: 21 Dec 2007 14:45
Location: Beograd

Post by Misko »

Image
nisam siguran da sam dobro postavio sliku al da probamo
User avatar
Misko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 240
Joined: 21 Dec 2007 14:45
Location: Beograd

Post by Misko »

Image

Image

Image

eto nada se da ti je sada jasnija prica oko konstrukcija .
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

Hvala Misko,mislim da mi je sve jasno,jos da mi neko izracuna konstrukciju krova na cetri vode i krecemo u nabavku materijala.hvala
Post Reply