stafla u zid :)

Deo foruma namenjen velikim projektima, koji ne spadaju u nameštaj
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Feniks, jesi bio u pravu sa kartonom, onako kako je prica postavljena, a ne onako kako sam je ja rastumacio ne znam zbog cega. Kada stavis karton ispod spoljne izolacije, imas ventiliranu fasadu.

Inace salonit nije kancerogen, sve dok se ne lomi i krza.. Tek kada pocne da leti azbest, onda nastaju problemi. Dok je fiksiran, bolje ga ne dirati.
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

Fenikse,slazem se sa tobom,nisam hteo da pisem sastav od deset strana i da davim ljude...princip je isti...da,svuda moze doci do kondenzacije kad je razlika temperatura prevelika ali posto su to unutrasnji zidovi,ne moze doci do kondenzacije,samim tim folija je bespotrebno bacanje para...
Last edited by nikola28 on 02 Nov 2015 23:18, edited 1 time in total.
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

Br,izvinjavam se ako sam bio drcan,ali mislim da ces se sloziti da je u ovom slucaju,u uslovima normalne eksploatacije,folija nepotrebna?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Slozicu se, posto je ovde suprotan slucaj.. Nego sam u zadnjih mesec dana imao jedno deset pitanja o naknadnoj izolaciji, sve bi ljudi stavljali izolaciju unutra, pa sam iz nekog razloga preskocivsi sam pocetak, ukapirao da je prica ista.

Nego, nije mi jasno sto izoluje zid izmedju kuce i garaze, kada to nicemu ne sluzi, ako ne izoluje ostatak kuce.
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

Mozda je ostalo izolovano....sacekacemo da se vlasnik teme javi :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Dobro... svi su u pravu i niko nije u pravu :)

nikola... smanji malo dozivljaj, tj pisi malo kulturnije (koji vam je zadnjih dana, valjda promena vremena, sta li...)
takodje, potrudi se da prvo osmislis pa tek onda napisi, a ne postic za posticem... u nastavcima... citam da si navikao al nije ovo viber ili vajber :)

Iz prvog posta nije jasno da li je samo garaza neizolovana, ili je cela kuca neizolovana.

U prvom slucaju ovakvo resenje sa izolovanjem zida unutar garaze po mom misljenju i ima nekog smisla.
Iako je u pitanju garaza, taj zid je vrlo uslovno unutrasnji. Posto je garaza negrejana (pise u prvom postu), jednostavno nakon nekog vremena temperatura u njoj mora da padne na temperaturu okoline. Pa u tom trenutku taj zid postaje isto sto i spoljasnji. Ako stavis izolaciju na dva spoljasnja zida garaze, samo si produzio vreme za koje ce se garaza ohladiti. I da tako kazem: grejes garazu dnevnom sobom i kuhinjom.

U drugom slucaju, ta dva zida su najbolje izolovani zidovi u kuci, pa nema nekog smisla njih izolovati posto su ostali zidovi mnogo gori.

Moguca je i neka deseta varijanta ali dok se ne javi vlasnik teme, mozemo samo da nagadjamo.
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

Br,jedno pitanje...kad je zid uradjen kako treba,tj,bez naglih padova temperature,a samim tim i bez kondenzovanja,folija nije potrebna...i obrnuto...ako je zid od vise slojeva lose "spakovan",pa dolazi do velikih razlika u temperaturi,tj,padova,tj,kondenzacije,onda folija to resava?Ali opet to je ipak "krpez",jer,da je uradjeno kako treba ne bi ni doslo do kondenzacije...?
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

Mbole,na nekulturu odgovaram nekulturom...ali,ok,kapiram,moderator je uvek u pravu...i kada nije...
Ipak,postoji jedna razlika izmedju negrejane garaze i spoljasnjosti- u garazi nema vetra koji dodatno hladi prostoriju...ortak u stanu je imao situaciju da mu kondenzuje betonska greda iznad prozora samo zato sto je ta greda spolja izlozena vetru koji je dodatno hladi...i zatvorena garaza ce zbog toga uvek biti koji stepen toplija nego spoljasnjost...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Necemo da se prepiremo... ne talasaj vise.
Potpuno je nebitno da li je u pitanju moderator ili bilo koji clan. Postoji granica, i kad se predje, moj posao je da intervenisem.
Na moju zalost, tu granicu sam prinudjen da procenjujem, pa samim tim nekada i da pogresim.

Da se vratimo na temu.
Vetar ce samo brze hladiti prostoriju. Daklem samo je pitanje vremena. I dalje ces grejati garazu dnevnom sobom. Malo manje ili malo vise, ali imaces gubitak.

I dalje instistiras na tome da do kondenzacije dolazi samo pri naglom padu temperature. Sto jednostavno nije tacno.

Do kondenzacije dolazi u trenutku kada vazduh sa kolicinom vodene pare koju nosi u sebi dostigne temperaturu na kojoj vise ne moze da zadrzi tu paru u sebi, i para se kondenzuje. To je jednostavni zakon fizike, i nema toga sto ce ga zaobici.

To najcesce jeste upravo na delovima krive kada je pad nagao, ali to uopste nije uslov. Jednostavno se tacka rosista u gradjevinskim konstrukcijama najcesce nadje na delu gde je pad nagao. Ali uopste ne mora da bude tu.

Zamisli zid koji je od cistog stiropora. Pad temperature kroz njega je skoro linearan (da uprostimo). Ako je unutrasnjost na 20 stepeni i recimo zasicena parom 90% (sto uopste nije neobicno u kuhinji), a spoljasnjost na 0 stepeni, do kondenzacije ce morati da dodje unutar stiropora. Iako nema naglog pada, vazduh na 1 stepen ne moze da zadrzi 80% vlage i mora da je kondenzuje (kondenzovace i pre toga, al nebitno, ovo je samo primer, mrzi me da trazim tacne podatke).
A posto je spoljasnja povrsina stiropora na 0 stepeni, vazduh koji kroz njega prolazi ce morati da dostigne 1 stepen negde unutar njega.
Dal ce to biti na pola stiropora, na 12 mikrona ispod povrsine, nebitno. Bice negde unutar njega.

Ako imas viseslojni zid, samo sad kriva nece biti prosta linearna, vec neka sa razlicitim nagibima od tacke do tacke. U zavisnosti od karakteristika i debljine pojedinih delova zida, ta tacka moze da se nadje na delu koji je pod strmim uglom (tj nagli pad) ali uopste ne mora da bude na njemu.

Kad se nadje gde je tacka u kojoj dolazi do kondenzacije pare, tada se zakljucuje da li je folija potrebna ili ne, ili mora da se primeni neki deseti sistem. Ako je tacka kondenzacije dovoljno blizu spoljasnje povrsine materijala kao sto je stiropor, koji generalno nema mnogo problema sa kondenzovanom vlagom, nema potrebe ni za parnom branom.

Ali ako je tacka rosenja negde (bilo gde) unutar materijala kao sto je vuna, koja ima i te kakvih problema sa kondenzovanom vlagom tj. vodom, mora se nekako smisliti resenje da se ili ta tacka pomeri van vune, ili da se pari uopste ne dozvoli da do vune dodje.

A koje ce biti odabrano zavisi od konkretnog slucaja, dal izolujes zid ili krov ili plafon ili... sta ti smeta od konstrukcijskih elemenata koje mozes ili ne mozes da zaobidjes, pomeris...

Betonska greda, neizolovana sa spoljasnje strane, ce uvek kondenzovati. Bilo vetra ili ne. Beton je dobar provodnik toplote, i njegova povrsina unutar stana je dovoljno hladna, da do kondenzacije dodje odmah na njoj.
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

Sta god da napisem,post ce mi biti obrisan,tako da necu da nastavljam...Munjo,uzivaj,ne bacaj pare na foliju,u ovom konkretnom slucaju nece doci do kondenzacije u delu zida koji bi mogao da predstavlja problem...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nemoj prevrtati moje reci.
Niti ti je neko rekao da ne pises, niti na bilo koji nacin zabranio da ucestvujes u diskusiji na koju se ova tema odnosi.
Ono na sta se moje "ne talasaj" odnosilo je dalja diskusija oko toga ko je kulturan a ko ne.

Mozemo da se ne slazemo u misljenjima, normalno je da se ne slazemo, inace niko nikada nista ne bi novo naucio, i dok god tu razliku iznosimo na pristojan nacin, nema nikakvih problema.

Ajmo opet na temu.
Sad mi pade napamet nesto sto od pocetka zaboravljam da napisem.

Najstrmiju promenu temperature u kompozitnom zidu imas upravo u materijalu koji je najbolji izolator. A ne u materijalu koji je najlosiji.
Daklem ako imas kompozitni zid od betonske ploce debele 20cm i stiropora debelog 5cm, na jednosj strani 20 stepeni na drugoj 0 stepeni.
Na 20 cm betonske ploce ces imati promenu temperature od par stepeni, a na 5cm stiropora ces imati promenu temperature reda 18 stepeni (nisam racunao, tako da odnosi verovatno nisu bas tacni ali princip je taj).
Bolji provodnik toplote uvek ima manju razliku temperature na svojim povrsinama, bas zato sto dobro provodi toplotu.

I da... ako nema kartona koji je feniks dodao, to jest ventilacije, imace kondenzaciju upravo na sastavu mineralne vune i knaufa (nije me mrzelo pa sam iskopao na netu neki kalkulator i uneo priblizne dimenzije pojedinih materijala zida 2cm maltera, 20cm betonskog bloka, 5 cm mineralne vune, 1.2cm knaufa). Za temperaturu unutrasnjosti sobe sam uzeo 25 stepeni relativnu vlagu 80% a za temperaturu spoljasnjosti (tj unutrasnjosti garaze) 5 stepeni (naravno isto je i kad uzmes 0 stepeni u garazi).
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

Tema je bila o pričvršćivanju štafli na zid a vi je prebaciste na kondenzaciju i izolaciju :P

Kad smo već kod toga, u postu piše da je kuća stara neizolirana, ozidana sa betoskim blokovima, a radiona se naslanja na zid kuhinje i dnevnog boravka.
štafne + izolacija kamena vuna + gips kartonske ploče će u ovom slučaju dati i toplinsku i akustičnu izolaciju tog dijela .
Moj prijedlog je da i vanjske zidove radione obloži sa izolacijom ( naravno na vanjske zidove treba postaviti parnu branu) pa će i zrak u samoj radioni biti puno ugodniji za rad u hladnim vremenima, još potpomognuto pećicom na drva nema potrebe ni izlazit iz radione :P
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

U pravu si,Ropee,napravismo digresiju,ali mislim da je svako po nesto naucio...i,Bole,daj link za taj R-kalkulator :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

http://vesma.com/tutorial/uvalue01/uvalue01.htm

A ovde imas demo verzije kompletnog softvera koji je funkcionalan valjda 30-tak dana (nisam ga probao): http://www.builddesk.co.uk/software/builddesk-u/

Mozemo i da preselimo diskusiju u drugu temu, al mislim da ce munji cela prica na kraju biti korisna.
Ako vec moze da nesto uradi bojle...
Post Reply