stafla u zid :)

Deo foruma namenjen velikim projektima, koji ne spadaju u nameštaj
User avatar
munja
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 239
Joined: 02 Feb 2011 21:06
Location: Velika Gorica, HR

stafla u zid :)

Post by munja »

Pozdrav svima!
ako sam fulao temu, molio bih admine da ju presele :hjarta:

Naime, kako imam radionu u garazi koja je u sklopu kuce, koja je stara, nemam nikakve izolacije. Rijesenje je izolirati dva zida u garazi da bi napravio toplinsku izolaciju dijela kuhinje i dnevnog boravka.
kuca je gradjena od onih sivih betonskih blokova.
moja zamisao je bila stafle 5x7cm pricvrstiti u zid svakih 40cm, stavit vunu i pokrit to knaufom. Isao bih na 40cm razmaka jel bih na taj knauf objesio dosta toga teskog (alat i slicno)

cime i kako najjeftinije pricvrstit te stafle u zid?
ima li tko ikakvih iskustava?
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

Tiple i šarafe, mora držati, ja bih stavio one dugačke tiple koje se zabijaju kroz štafnu
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

Пре вуне на зид залепи таласасти картон (онајза паковање намештаја) да канали кроз њега иду вертикално и на доњоји горњојивици остави пар милиметара да ваздух може да дође до картона и да горе оде из њега.
Мало ћеш смањити изолациони ефекат али ћеш сачувати минералну вуну од кондезата а у кухињи ти зидови неће добити пролећно зелену боју
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
munja
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 239
Joined: 02 Feb 2011 21:06
Location: Velika Gorica, HR

Post by munja »

феникс wrote:Пре вуне на зид залепи таласасти картон (онајза паковање намештаја) да канали кроз њега иду вертикално и на доњоји горњојивици остави пар милиметара да ваздух може да дође до картона и да горе оде из њега.
Мало ћеш смањити изолациони ефекат али ћеш сачувати минералну вуну од кондезата а у кухињи ти зидови неће добити пролећно зелену боју
dobar savjet, hvala!
User avatar
munja
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 239
Joined: 02 Feb 2011 21:06
Location: Velika Gorica, HR

Post by munja »

ropee wrote:Tiple i šarafe, mora držati, ja bih stavio one dugačke tiple koje se zabijaju kroz štafnu
kakve tiple da tražim? s druge strane, u bauhausu to košta ko svetog petra kajganu, 8 šerafa, 115 dužina čini mi se košta 26kn!!! oko 4 eura.
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

Bauhaus je općenito skup za takve stvari.

evo ti izgleda tipla dugog tijela:

http://www.fischer-hrvatska.hr/proizvod.php?id=85
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
trnac
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 23 Sep 2015 19:30
Location: Zagreb

Post by trnac »

Ne znam da li je ropee mislio na "udarne tiple"?

S takvim tiplama smo pričvrščivali kanalice za mrežne kablove. Mana je što je glava tiple i glava vijka ostanu izvan, odnosno ne mogu se upustiti u sam materijal.
Last edited by trnac on 02 Nov 2015 09:43, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sto ne mogu? Radio sam dosta sa takvim tiplovima (bas postavljajuci kanalice).
Najpre i njih ima vise sorti, sa poluokruglom i sa konusnom glavom...
Uzmes one sa konusnom glavom, i eventualno malo frezenkujes (najcesce nema potrebe, konus se sam utisne za toliko u mekanu camovinu).

Dosta su brzi za rad od klasicnih, posto rupu busis direktno kroz staflu i kroz zid, nema obelezavanja i prenosenja mera... Stavis tipl i ukucas. Ako treba da se skine, tek tada se koristi srafciger.

Mada, i ovi koje je ropee postavio isto se buse rupe direkt, samo moraju da se srafe.
User avatar
mario99
Šegrt
Posts: 40
Joined: 13 Nov 2014 09:23
Location: vinkovci

Post by mario99 »

Ja bih stavio standardne tiplove od 8x50mm i sarafe duze za 5cm. Ne znam kakvi su ti tiplovi sto idu kroz staflu, ali mislim da ti netreba da tipl ide previse duboko u blok jer je blok u sredini supalj a teret drzi dio tipla koji je u stjenci bloka. Nedavno sam stavljao rostilj od stafli za brodski pod i sarafio sam sa takvim sarafima na razmaku od 40cm i drzi odlicno, a cijena sarafa sa tiplom je bila oko 1,5kn.
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Jos jedna sugestija, posto vidim da se radi o blokovima koji su suplji ako imas mogucnost busi sa burgijama za beton koje su namenjene da buse bez vibracija i tako izbegavas da ti prilikom busenja blok pukne i da dobijes vecu rupu nego sto ti treba :)
Ja sam na ovaj nacin po svojoj radionici zatiplovao sve i svasta a i na raznim drugim mestima gde su blokovi i drzi ne mrda nigde...
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

mario99 wrote:Ja bih stavio standardne tiplove od 8x50mm i sarafe duze za 5cm. Ne znam kakvi su ti tiplovi sto idu kroz staflu...
Problem sa standardnim tiplovima je sto moras da: razbusis staflu, postavis je na zid, obelezis gde busiti rupu na zidu, sklonis staflu, izbusis rupu (i ona naravno malo pobegne), ubacis tiplove, ponovo vratis staflu, malo se patis da potrefis tiplove koji su pobegli...

"ja ne znam kakvi su ti, al ja bih stavio druge" :)

Tipl ko tipl, samo sto je napravljen tako da mu je telo dugacko.
Postavis staflu na zid, busis direkt kroz nju i zid, ubacis tipl, zasrafis.
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

mbole wrote:Postavis staflu na zid, busis direkt kroz nju i zid, ubacis tipl, zasrafis.
Којом то бургијом бушиш и штафлу и зид?
Ја сам то радио да прво пробушим штафлу обичном бургијом а после кроз те рупе видија бургија у зид
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
munja
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 239
Joined: 02 Feb 2011 21:06
Location: Velika Gorica, HR

Post by munja »

Kole-Stolar wrote:Jos jedna sugestija, posto vidim da se radi o blokovima koji su suplji ako imas mogucnost busi sa burgijama za beton koje su namenjene da buse bez vibracija i tako izbegavas da ti prilikom busenja blok pukne i da dobijes vecu rupu nego sto ti treba :)
Ja sam na ovaj nacin po svojoj radionici zatiplovao sve i svasta a i na raznim drugim mestima gde su blokovi i drzi ne mrda nigde...
kakve su to? imam klasične za beton sa onom "krunom" na vrhu. jel mogu s tim i kroz drvo?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Kroz camovinu sasvim lepo radi iole ostra SDS vidija, samo iskljucis udaranje.

Moze i da prvo busis rupe naravno, naravno, tako je i bolje, al... nakon sto zasrafis prvih 30 komada, pocnes da razmisljas kako bi moglo i onako, a nakon 60 zakljucis kako i ovo sasvim lepo radi :)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Nego, moram da se malo umesam, pre ove rasprave o srafovima.

Izmedju te termoizolacije i gips kartona koji ti je unutrasnja obloga moraces da postavis parnu branu, tj paro nepropusnu foliju, da bi sprecio vlazenje zida i budjanje zidova kad tad. Na donjoj stranui podvrnes foliju na unutra, tako da obuhvati sa donje strane termoizolaciju sto vise, i prilikom montiranja se trudis da foliju sto manje izbusis. Kartoni sa spoljne strane termoizolacije prema zidu nece spreciti kondenz, niti ce bilo cemu pomoci.
Post Reply