YTONG gradnja

Deo foruma namenjen velikim projektima, koji ne spadaju u nameštaj
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

Jevreji imaju lepu izreku na tu temu:
Kad pametan čovek gradi kuću on pravi jedan ulaz i makar dva izlaza.
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
Vinkl
Majstor početnik
Posts: 106
Joined: 19 Dec 2012 11:38
Location: Beograda

Post by Vinkl »

ropee wrote:neznam zašto misliš da je ovaj objekat loš po pitanju zaštite . Pa rijetko ćeš koju budalu nać da ide provaljivati kroz zid .
Ovo što je Dule napravio je odličan objekat , ako je pravilno izoliran sa unutrašnje strane , ne treba ti mnogo ni za grijanje zimi , a i dobro podnosi ljetnje temperature .
Daleko da je los al' hocu da kazem da ce tesko neko da maznjava u salonu namestaja tj. da stavi fotelju ili krevet "pod misku" i tutanj!! :)
U prosecnoj radionici je dovoljno da u torbu stavi 3 alatke i eto belaja, eto ozbiljnijeg minusa :groota:


Da se vratim na prvobitnu temu... YTONG daje mogucnost da im posaljete osnovnu skicu nekog zamisljenog objekta i ako je moguce sa vertikalnim presekom te ce vam oni u nekoliko dana poslati specifikaciju i cenu koliko bi kostao takav objekat (u materijalu) ako se gradi YTONG sistemom. Ja sam sinoc poslao pa cu postaviti ovde kad dobijem nazad povratnu informaciju.

Dobra stvar je da se unutrasnji zidovi ne malterisu vec ih je potrebno samo izgletovati.

Dule, hteo sam da pitam u vezi ove tvoje planirane radionice... ova sarena polja su masine tj. raspored, jel da? Sta je veliko zeleno polje? Presa ili montazni sto?

Pitao bih i sve ostale koji su voljni da posavetuju... Kad ste pravili ili biste pravili svoj radionicki prostor - na koje stvari biste posebno obratili paznju ili sta niste predvideli a posle se pokazalo kao potrebno ili da bi bilo korisno? (naravno, dva ulaza skroz imaju smisla)
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

moja radionica od 120m2 zidana siporeksom(ytong-om) na 12 cm debljine,na svaka 2m' betonski stub i na kraju izliven preko svega betonski serklaz :)

sirina radionice 4,70m

odozgo krovna konstrukcija :happy:

temelji su u preseku30x40

mislim da "tvrda" gradnja ne moze jeftinije ::neznam::
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

"Kad ste pravili ili biste pravili svoj radionicki prostor - na koje stvari biste posebno obratili paznju ili sta niste predvideli a posle se pokazalo kao potrebno..."
-----

Nema univerzalne radionice. Pre nego sto bilo sta pocnes da gradis, moras manje-vise tacno znati sta ces raditi i sa kakvim i koliko velikim masinama, pa tek onda planiras. Ako mislis koristiti vece masine, moraces da imas i vise prostora i jace armirani pod, jacu instalaciju, jacu ventilaciju, adekvatan magacinski prostor i td. Znaci, ne racunaj da ces moci raditi sve i svasta i da ti se to isplati.
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

Zidanje zidova ytongom od 12 cm kod nas ne prolazi , min 25 debljine , a to znači i duplo skuplje .
A funkcionalnost ti ovisi o tome šta želiš raditi , teško ćeš na to dobiti odgovor , trebaš vidjeti koliko ti treba i da li ti treba skladišni prostor za materijal , okov , ... te za gotove proizvode , ako radiš radionu udaljenu od kuće trebaš i wc , svlačionicu , malu kancelariju za račune ,nacrte , plan rada ( doduše kancelariju možeš i kući , a wc može služit i kao svlačionica ) .
Razmještaj strojeva, njihova veličina , dužina obrade komada , itd .
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
Vinkl
Majstor početnik
Posts: 106
Joined: 19 Dec 2012 11:38
Location: Beograda

Post by Vinkl »

singer wrote:moja radionica od 120m2 zidana siporeksom(ytong-om) na 12 cm debljine,na svaka 2m' betonski stub i na kraju izliven preko svega betonski serklaz :)

sirina radionice 4,70m

odozgo krovna konstrukcija :happy:

temelji su u preseku30x40

mislim da "tvrda" gradnja ne moze jeftinije ::neznam::
A cime si izolaciju radio, ako si radio? Kazu da ytong ne trazi malterisanje unutrasnjih zidova, samo gletovanje... Cime grejes toliki prostor?
Nema univerzalne radionice. Pre nego sto bilo sta pocnes da gradis, moras manje-vise tacno znati sta ces raditi i sa kakvim i koliko velikim masinama, pa tek onda planiras. Ako mislis koristiti vece masine, moraces da imas i vise prostora i jace armirani pod, jacu instalaciju, jacu ventilaciju, adekvatan magacinski prostor i td. Znaci, ne racunaj da ces moci raditi sve i svasta i da ti se to isplati.
Slazem se potpuno, zato se brinem da ne omanem u planiranju. Znamo samo da cu montazni sto da imam "odavde pa do tamo" :P:skratta:
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sam siporex je u sustini dosta dobar izolator. Daleko bolji od bloka.
Naravno nije zabranjeno dodati izolaciju bilo koje vrste (nje nikad ne moze da bude mnogo).
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Vinkl wrote:A cime si izolaciju radio, ako si radio? Kazu da ytong ne trazi malterisanje unutrasnjih zidova, samo gletovanje... Cime grejes toliki prostor?
izolacija je samo "plafon" -stirodur 2cm a pokrivac je lim.

grejanje je reseno tako da imam svakako pec za cg -greje kucu i nesto radionice ,a dogrevam pomalo el.kaloriferom (prosecna temperatura u radionici tokom zime je oko 9-10' C

imam ostavljene izvode na peci za radijatore da postavim sto imam u planu jer ovo sa strujom je prelazno resenje.;)

nevalja u radionici toplo-mala produktivnost :skratta::skratta::skratta:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Vinkl
Majstor početnik
Posts: 106
Joined: 19 Dec 2012 11:38
Location: Beograda

Post by Vinkl »

singer wrote:nevalja u radionici toplo-mala produktivnost :skratta::skratta::skratta:
:) ja imam neku vrstu traume onomad dok sam pocinjao sa caletom... taj prvi prostor u kome je radionica bila nije mogao da ugreje, ja mislim, ni vulkan!!!
uvlacila se zima i u mozak! :skratta:

zato sada samo razmisljam da izolujem, da ususkam.... :rodna:
User avatar
Vinkl
Majstor početnik
Posts: 106
Joined: 19 Dec 2012 11:38
Location: Beograda

Post by Vinkl »

Stigla ponuda iz YTONG...

Kazu treba mi 43m3 za objekat 12x8x4 do ploce. Po ceni od 68 EUR za m3 to izadje 2,924 EUR plus 860kg lepka po ceni od 197,80 EUR - sve u svemu 3,121.80 EUR.

Rec je o Termobloku TB30 - 62.5x30x20.

Cena moze jos nize posto mi njihov predstavnik prodaje rece da je data ponuda za maloprodaju, kad neko hoce par kubika... U mom slucaju stize kamion direkt iz fabrike i ako mogu da organizujem viljuskar onda bi mi dali m3 po ceni od 58EUR m3. :happy:
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Post by DataS »

Vinkl wrote:Oni poskakali kao osureni kad sam ih pitao jel' to neki siporeks sistem. Kazu, gospodine nemojte da se vredjamo i onda udarise da hvale svoj proizvod i isticu razlike.
Jedna od najvećih fabrika siporeksa u staroj YU (Tuzla) je sada u njihovom vlasništvu.:)
Na ovom forumu ćeš teško dobiti savete u vezi ovakvog načina gradnje, pošto stolarstvo sa tim ima veze samo kad dođeš do prozora i vrata. :)
Kod Ytonga se moraš držati određenih pravila koja su potpuno drugačija od uobičajenih načina gradnje kod nas (blok, cigla) ako hoćeš da napraviš objekat energetski efikasan.
Ako hoćeš da ti posluži samo da što jeftinije popuniš zidove i koristitiš ytong u gradnji kao i klasične blokove, verovatno ćeš ponovo uvrediti gospodu iz Xelle ako budeš tražio neki savet.
AKo tražiš informacije vezane za prednost ovakvog načina gradnje, to možeš da vidiš iz njihovih brošura. To vredi samo ako se pridržavaš njihovog načina gradnje. Npr. vertikalni stubovi se izvode uz pomoć posebnih elemenata koje možeš naći u njihovoj ponudi. Da bi uradio ploču (ako je imaš), horizontalne serklaže, kako da dobiješ površine koje ćeš samo da gletuješ i sl. verovatno ćeš onaj spisak od par kubika ytonga da proširiš, da angažuješ nekog od majstora sa spiska na njihovom sajtu.
Last edited by DataS on 05 Feb 2013 22:51, edited 1 time in total.
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

cijena je stvarno odlična za tu veličinu prostora :prsgore:
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
fuz80
Zarezivač olovaka
Posts: 11
Joined: 12 Feb 2012 00:10
Location: Ratkovo

Post by fuz80 »

ja malo da se umešam ....

ja sam radio stolariju ali zbog slabe potražnje drvene stolarije prešao sam na građevinu... što se tiče Ytong-a i veličine objekta cena je extra ... ali ako sam ja dobro skontao visina tog objekta je 4metra .... iz iskustva mislim da za stolarsku radionicu to je puno visoko .... od 3 metra do 3,30m je dosta ... teško je zagrijati taj prostor ..
Pozdrav od Nikole :skool:
User avatar
fuz80
Zarezivač olovaka
Posts: 11
Joined: 12 Feb 2012 00:10
Location: Ratkovo

Post by fuz80 »

e sad na dimenzije tog ytong bloka mislim da ne treba da stavljaš stubove mnogo blizu .... 3- 4 metra razdaljine ... a izolacija je poželjna ... kako zidova tako i plafona ...
Pozdrav od Nikole :skool:
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Kakva je racunica za ceo posao?
Temelj, pod, tavanicu, krov i stolariju? A ruke?
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
Post Reply