pregradni zid

Deo foruma namenjen velikim projektima, koji ne spadaju u nameštaj
User avatar
sandraswe
Šegrt
Posts: 22
Joined: 23 Nov 2011 00:53

pregradni zid

Post by sandraswe »

Molim vas za pomoc i savet u vezi pregradnog zida, treba da jednu prostoriju podelim na dva dela tako da me sad zanima koja je najbolja varijanta pregradnog zida i koja je povoljnija, dimenzije tog zida su visina 2.5 i sirina3.0
Hvala unpred
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Ako na taj zid nećeš ništa stavljati vješati najjednostavnije je sa gipskartonskim pločama najlakše njjeftinije.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
runer
Vrhunski majstor
Posts: 1146
Joined: 18 Feb 2010 11:11
Location: Backa Palanka

Post by runer »

Bas tako.
Ko ne zna da ne zna bezi od njega!
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

pregradni zid gdje??? Najbrže i najjednostavnije je od gipskartonskih ploča , ukoliko se napravi kako treba, možeš na njega objesit što te volja.

Ukoliko trebaš čvrstu pregradu , moj savjet je napraviti konstrukciju ( ja najviše volim štafnama 5 x 8 ) montirati sa jedne strane gips ploče , ukoliko trebaš razvući struju, razvučeš kablove, u prazninu ubaciš tervol, potom sa druge strane zatvoriš gips pločama . Ukoliko želiš max. čvrstoću tog zida onda ga obložiš sa duplim pločama :tummenupp:
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14944
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Takodje, ako zelis da kacis nesto malo teze, moguce je da preko konstrukcije prvo usrafis OSB plocu, pa preko nje gipskarton.
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

Je , ali je OSB ploča skupa . Ukoliko se radi konstrukcija od štafni 8 x5 , može se u nekoj određenoj visini dodati poprečne letve ( ja sam tako radio pregradu na koju sam kačio kuhinju ) , a ukoliko dođu još dva sloja gipsanih ploča , to je odlična podloga . :prsgore:
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14944
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Kolko para, tolko muzike, sto bi rekli :)

Naravno ako znas gde ce sta doci, i/ili ako lepo zapises/nacrtas gde tacno dodju stafle i poprecne letve, nema neke preke potrebe za ovim.
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

:D Mbole,

nedavno sam postao majstor (prešavši 250 postova :skratta: ) tako da sam mlad :skratta: , za zidove knaufa konstrukcija se radi na razmaku svakih 62,5 cm ( knauf, rigips ploče 2000/2500 x 1250 x 12.5 ) ili na razmaku svakih 60 cm ( placo 2000 x 1200 x 12/10 ) . Na temelju ovih saznanja , vrlo je lako , potegneš metar od zida i uvijek znaš di je konstrukcija . :tummenupp:

Ja sam cijeli stan napravio od gips-kartonskih ploča ( potkrovlje ) , jedino na što nisam računao je instalacija centralnog grijanja , zaboravio sam staviti nosače na visinu radijatora , tako da su mi dva radijatora klimavi ko babin zub :smejanje: :smejanje: , no i to ću ovog ljeta popraviti .
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
sandraswe
Šegrt
Posts: 22
Joined: 23 Nov 2011 00:53

Post by sandraswe »

taj zid ce deliti deciju sobu i trpezariju, nista se na njega nece kaciti cak i vrata idu harmonika tako da nece biti jakog cimanja i udaranja, ja sam mislio napraviti neku osnovu od recimo 1m ciglom tako da bude ojacano pa nastaviti nekom drvenom konstrukcijom na koju bi stavio ili gips ploce ili stiropor posto sam vec unutra radio izolaciju pa mi to sad prilicno dobro ide...
hvala svima na savetima
User avatar
caca
Majstor
Posts: 289
Joined: 22 Mar 2011 18:40
Location: BGD

Post by caca »

Netreba ti zid od cigle,radi ceo od gips ploca i metalnih profila, UW i CW profila.
User avatar
dragisa dragisa
Majstor
Posts: 352
Joined: 07 Dec 2008 14:28
Location: Beograd-Mirijevo

Post by dragisa dragisa »

caca wrote:Netreba ti zid od cigle,radi ceo od gips ploca i metalnih profila, UW i CW profila.
ПослушајЦацу.
Tri puta meri, jednom seci... i tako jedno pet šest puta
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14944
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Apsolutno se slazem. Cigla je potpuno nepotrebna. Radio sam takve pregradne zidove u bivsem stanu, u kancelariji...

Najjednostavnije je sa UW/CW profilima, nema mnogo pameti, sve leze samo.

Zasrafis profil za patos i plafon. U njega ubacis vertikalne profile na svakih 60cm (njih nigde ne srafis). Krajnje profile okreces punom stranom prema bocnom zidu.
Preko toga stavis plocu i prisrafis je za profile na svakih 30cm. Neophodna srafilica, i koristi iskljucivo njihove srafove. jako velika pomoc je bit za srafilicu koji j ebas za ovu namenu, i iskljucuje okretanje srafa ne na silu, vec na dubinu.
Spojeve izmedju ploca, prvo zamazes fugenfilerom (imas lepo ivicu ploce od jedno 5cm koja je malo tanja, i gde izmedju ostalog dodju i srafovi, i to popunis), utisnes spahlom u njega bandaz traku, predjes jos jednim slojem fugenfilera (poravnas sto je vise moguce sirokom spahlom ili gletericom). Kad se osusi, presmirglas da skines grube neravnine, pregletujes samo spojeve, to jest taj deo u koji si utiskivao traku. Opet smirglanje, pa gletovanje, pa smirglanje... dok ne budes zadovoljan kako to izgleda. Koristi njihov glet (knaufov ne znam kako se zove, rigipsov je Rimano 0-1 ili Rimano 0-3)
Spoj ploce sa zidom i plafonom ispunis akrilnim kitom (gips karton i okolni zidovi ne "rade" isto, pa bi spoj ispunjen gipsom/gletom pucao).
Kad si sve to zavrsio, predjes kompletan zid akrilnom emulzijom, i kad se osusi prekrecis.

Ako imas vrata na tom zidu, vertikalni profil postavljas tako da je zatvorena strana ka vratima, na visini gornje ivice stoka postavis jedan horizontalni (zaseces ga da "obuhvati" vertikalni profil). Naravno na tom mestu nemas donjeg horizontalnog profila. I dalje profile uopste ne srafis medjusobno. Samo preko njih zasrafis iskrojenu plocu.

@ropee Samo treba da zapamtis od kog si zida krenuo :)
Nego, rigipsove ploce su 120 sirine i ima ih od 200cm do preko 300 visine, a uobicajene su 270 (bolje malo odseci nego nastavljati). Knauf pravi 125.
User avatar
pedja pg
Zarezivač olovaka
Posts: 19
Joined: 12 Aug 2012 16:03
Location: podgorica,montenegro

Post by pedja pg »

pozdrav svima,sve su ti vec napisali,jos samo da vidis kako ces vrata postavit tj,sirinu stoka i ako nema svjetlosti dnevne ostavi izvise vrata svetlarnik,a na tom zidu pregradnom dodaj -ugradi prikljucke struje,svijetlo itd,izmedju ploca naravno,slikaj tu sobu,ako ti ne bude dovoljno prostora ugradi klizna vrata
User avatar
pedja pg
Zarezivač olovaka
Posts: 19
Joined: 12 Aug 2012 16:03
Location: podgorica,montenegro

Post by pedja pg »

mbole wrote:Takodje, ako zelis da kacis nesto malo teze, moguce je da preko konstrukcije prvo usrafis OSB plocu, pa preko nje gipskarton.
pozdrav bole,moze obicnu ivericu,parcad daske colarice izmedju profila na tu neku visinu dje ce kacit,ako postavlja ivericu ili osb ploce dovoljna mu je gipskarton ploca od 9mm
User avatar
Thezmaj
Brzi dodavač alata
Posts: 5
Joined: 27 May 2020 18:02
Location: Kanjiza

Post by Thezmaj »

Pozdrav svima. Novi sam na forumu a i u ovom svetu majstorstva..
Ineteresuje me, ukoliko bih da posatvljam pregradne zidove od gipsa, a vec imam spusten plafon(gipsane ploce), kako da UW-CW konstrukciju privcrstim u isti?
Post Reply