malterisanje plafona

Deo foruma namenjen velikim projektima, koji ne spadaju u nameštaj
branimir
Majstor majstora
Posts: 691
Joined: 13 Dec 2007 09:46

Post by branimir »

Profesore ako lepis stiropor, nadam se da si to radio, lepilo je izmedju i vazduh je izmedju i to je
dovoljno, parna brana izmedju monte i stiropora ne postoji, znas koji se viskozitet lepila pravi.
I na kraju, odliku sta ce primeniti uvek donosi onaj ko finansira.
I Profesore, ako imas mogucnosti pogledaj malo te kanale, mnogo ces nauciti.
Ako imas Drimboks i tanjir mogu ti to omoguciti mesec dana.
User avatar
MapleMan
Majstor majstora
Posts: 825
Joined: 11 Mar 2010 12:23
Location: Kamenica Sr

Post by MapleMan »

Branimire, nema između prostora stiropora i plafona nikakvog vazduha ali i može da ima buđi jedino ako imaš vlage na tavanu ili ako je još sveža bila gradnja i ako na tavanu nisi stavio izolaciju ? Onda neko stavlja na plafon deblji stiropor ,recimo da će posle preko tog stiropora postaviti G-ploče ! Zato pametni ljudi lepo sa gletaricom za pločice (a to je ona sa rebrastim krajem ili ti češljem ) nanose punu lepka po svakoj kocki stiropora ! Time se rešava to što tebe zbunjuje ! Buđi nema !!! Ovo piše neko ko je radio na zgradama. Računaj jedno 11-12 tona polifixa i jedno 250 do 300 kanti bavalita da mi je prošlo kroz ruke ! A to spuštanje plafona ( najčešće u WC i kuhinjama po stanovima ili stubovima ) je ista priča. Najčešći slučaji su ! Podkrovlja ili duplexi gde ima kosina i gde je samo kondor postavljen po ploči a nema izolacije ,jer kondor nije izolacija . e tu se stvara buđ po kosinama i posle skidanja maltera !! Jer buđ ostaje i živi u malteru ,onda se lepi stiropor i pegla lepkom i posle gletom tu drugog leka nema. Ima jedan štos molerski koji je dobar za kuhinje , kupatila , špajizi hodnici ... svuda gde se stalno temperatura menja i negreje ili dolazi do brze promene temperature. Å tos je što je sve izmalterisano buđ radi ! Ljudi kupuju razne špecije pa mažu četkama da nestane to nema smisla nemože se ubiti gljivica koja je u malteru i vlagi jer zidovi se znoje !!! zato se skida stari glet do maltera koji je obično crn i jedan truli sloj tog maltera par milimetar, pa se soba ostavi da se provetri (nekada su to majstori rešavali sa Kalinom !! gletovali takve zidove da neizbija vlaga ponovo, Kalin je mastan kao plastelin a tvrd kao gips ! ) i posle malog prosušivanja. Emulzija !!!!! bez razvodnjavanja postoji i u gustom stanju kao već glet masa koju bi trebalo razbistriti vodom i nanositi posle valjkom ali to se neradi ako je negde došlo do jake buđi jer svako kvašenje ponovo zida je još veće Sra... zato se četkom razmaže gusta emulzija i dobije se podloga ta podloga je kao plastika kada se osuši i onda je spremno za ostalo !! Toliko da se zna !!
Dva put zine , a tri put slaže
branimir
Majstor majstora
Posts: 691
Joined: 13 Dec 2007 09:46

Post by branimir »

Javorko, mene nema sta da zbunjuje, jesi postavljao ali izgleda da nisi skidao postavljeno, to su
dve razlicite stvari.I koliko znam, nikada se lepilo ne nanosi na citavu povrsinu stiropora, ili se mozda
varam.Javorko, Palanka je blizu, svrati na pivo, a bice i poucno, jer se ima sta i videti.
I na kraju, ja nikoga ne ubedjujem, svako je dovoljno odrastao da zna sta mu je ciniti i
User avatar
Almirko
Šegrt
Posts: 30
Joined: 28 Dec 2011 18:47
Location: BIH - Tuzla

Post by Almirko »

Prilikom gradnje kuće i izljevanjanja ploča između spratova odmah sam po zašalovanom dijelu poredao stiropor od 5cm tvrdi na toj je kasnije došla armatura i kasnije beton....kad sam skinuo konstrukciju ispod je ostao stiropor koji je beton zalijepio(kasnije nisam imao troškove za ljepilo), kasnije stavio mrežicu u 2 reda unakrsno pregletovao i preko toga je išao rofix i evo dan dans nema problema sa ovom solucijom...

Moj prijedlog je da polijepiš stirpor 3-5cm nemoraš tiplati nema potrebe, mrežica... gletovanje i kasnije šta hoćeš...sav ovaj posao možeš da uradiš sam...
User avatar
sandraswe
Šegrt
Posts: 22
Joined: 23 Nov 2011 00:53

Post by sandraswe »

hvala svima, ovaj sajt je zaista od pomoci, a majsori moji kako onda da izbegnem i malterisanje zidova, ruke me ubijju od bacanja maltera, postoji li neko jednostavnije i brze resenje za zidove u pitanju su spavace sobe i mala trpezaeija
User avatar
sloba10
Majstor majstora
Posts: 746
Joined: 10 Mar 2010 22:12
Location: vinski Srem

Post by sloba10 »

Almirko wrote:nemoraš tiplati nema potrebe
А мене учили да се не типла да би типлови држали стиропор него се типла да у случају пожара не би летеле табле упаљеног стиропора по комшилуку. Кад би типле могле да држе стиропор онда лепак не би ни био потребан.
Дођох, видех, побледех
branimir
Majstor majstora
Posts: 691
Joined: 13 Dec 2007 09:46

Post by branimir »

sandraswe wrote:hvala svima, ovaj sajt je zaista od pomoci, a majsori moji kako onda da izbegnem i malterisanje zidova, ruke me ubijju od bacanja maltera, postoji li neko jednostavnije i brze resenje za zidove u pitanju su spavace sobe i mala trpezaeija
Najjednostavnije resenje je da platis majstore, ali kako si na drugom forumu rekla da traze mnogo onda je resenje u sopstvenoj radnoj snazi.
Rekla si da zidovi nisu problem vec samo plafoni, sam sam sebi malterisao i kucu i nuzprostorije tako da znam
da se malter baca isto i na zidove i na plafon, sve je u zglobu tako da nije neki teret, sem sto kod perdasenja plafona
treba malo jaci pritisak i to je najveci teret, posto su ruke stalno podignute.
Cula si i druge predloge pa je na kraju ipak izbor tvoj.Dobila si vise odgovora nego na prethodnom forumu,
ovde se uvek dobije neki odgovor bez obzira sto je sasvim drugaciji profil foruma u odnosu na pitanje.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Lepio sam kao sto javorko kaze, rebrastom lopaticom po celoj povrsini. Nikako ne vidim zasto bi moralo da se radi tackasto.

Ako sam dobro razumeo, kuca (il stan sta je da je) je vec izolovana, a samo je pitanje kako sto jednostavnije odraditi povrsinu zidova i plafon, a da to ne bude klasicno malterisanje.

Najbrze i najjednostavnije resenje je jednostavno zalepiti gipskarton ploce na zidove, na plafon zalepiti stiropor/stirodur sta vec vise odgovara, ili cak one dekorativne ploce od malo gusceg stirpora 5mm debljine, prekreciti sve i gotovo.

Radio sam gipskartonom, otvarao ga (jer se menjao raspored) i nikada nikakvih problema nisam video.
Jedino sto zaista nisam radio je gipskarton na plafonu, na rostilju, ali jesam par "poluspustenih" (recimo po ivicama sobe, pa u njega ide rasveta), ili kompletno spusteni plafon. Otvaralo se ponekad da bi se radila revizija elektricne instalacije, provukli neki novi kablovi, i nikada nismo videli "gremline".
branimir
Majstor majstora
Posts: 691
Joined: 13 Dec 2007 09:46

Post by branimir »

Nisu problem spavace sobe, problem su prostori gde su isparavanja(kuhinja, kupatilo).Medjuprostor manji od
5cm je podlozan stvaranju budji.Licno sam imao taj problem sa amerckim plakarom kod sebe, bio je od zida do zida
i od poda do plafona, pojavilo se vlazenje i budj, bo je odmaknut od zida ali je poledjina povukla, zid je pritom bio suv, tako da
sam ga morao podici od poda 5cm, sa strana i do plafona tako da je omogucena ventilacija i budj se nije pojavila.Poucen tim
iskustvom kada sam radio kuhinju, donji elementi su pravljeni sa dubinom od 50 umesto 55 cm, sa strane po 2cm ostavljen prostor
od plocica, podignuti 10cm od poda tako da je obezbedjena ventilacija i izbegnuta pojava vlazenja i budji.S ozirom da je prizemlje u
pitanju pojava se manifestovala u zoni poda, izolacija uradjena .Inace, gradjevinci kazu da je za kuce potrebno 2 godine da se totalno odvlaze.
Last edited by branimir on 05 Jan 2012 10:21, edited 1 time in total.
User avatar
MapleMan
Majstor majstora
Posts: 825
Joined: 11 Mar 2010 12:23
Location: Kamenica Sr

Post by MapleMan »

branimir wrote:Javorko, mene nema sta da zbunjuje, jesi postavljao ali izgleda da nisi skidao postavljeno, to su
dve razlicite stvari.I koliko znam, nikada se lepilo ne nanosi na citavu povrsinu stiropora, ili se mozda
varam.Javorko, Palanka je blizu, svrati na pivo, a bice i poucno, jer se ima sta i videti.
I na kraju, ja nikoga ne ubedjujem, svako je dovoljno odrastao da zna sta mu je ciniti i
Praksa je jedno a reklame su drugo ,za pivo sam tu uvek ! :tummenupp:
Kao prvo ja sam napravi poseban alta za skidanje maltera sa zida ,to čisto da se zna ali ga neće te videti ;) Drugo Drže Branimire malo mesta ima da bih ti opisao u kakve sam stanove ulazio i u kojim sam situacijama bio što se tiče skidanja gleta maltera ! Sa plafonima evo recimo jednog slučaja. Zgrada stara 7 godina Kosovska ulica u novom sadu strogi centar 5-soban stan kuhinja ! Žut plafon nadima se na sredini od kraja do kraja recimo ko da se neko ispišao na njega + i smrdi !!! Čovek nezna šta će moli za savet ! Ništa rekoh ali prvo pitanje dali znaš druže šta je iznad tvoje kuhine ,pitam ga ? Da li Komšija ima kerove mačke svinje koze !! :D Kaže čovek ne a šta je iznad tvoje kuhinje u njegovom stanu !! ?? Kaže neznam odemo gore pozvonimo na vrata Ok dobar dan ! Vidim kupatilo !! Siđemo dole celu kuhinju pokrijem najlonom i po dijagonali od kraja do kraja skinem špahlom sve !! i imam šta da vidim ? Fi 150 cev zagipsana celom dužinom pa ištemana u plafon gumice na sastavu popustile ??? Cev od WC šolje :buga: Da se ispovraćaš !! Ko je kriv predpostavite ! No odradilo se i to ! Ali je tužba podneta bila investitoru ! I čovek je dobio keš !! Toliko o novim zgradama samo, Ali ima i još gore od toga !
Last edited by MapleMan on 05 Jan 2012 14:14, edited 1 time in total.
Dva put zine , a tri put slaže
User avatar
MapleMan
Majstor majstora
Posts: 825
Joined: 11 Mar 2010 12:23
Location: Kamenica Sr

Post by MapleMan »

sloba10 wrote:
Almirko wrote:nemoraš tiplati nema potrebe
А мене учили да се не типла да би типлови држали стиропор него се типла да у случају пожара не би летеле табле упаљеног стиропора по комшилуку. Кад би типле могле да држе стиропор онда лепак не би ни био потребан.
Loše su te učili :D U vezi požara nema smisla ni govoriti .To su te učili nadri majstori ! Tipla se zbog toga da u slučaju potresa ili zemljotresa ne odpadnu ploče one su ploče kada na njih nabaciš i mrežu i lepak i bavalit !! I imaju dobru masu Druga stvar pored te je takođe jedan slučaj u novom sadu gde je jedna zgrada ostala bez izolacije skoro pola 5-ospratnice po dijagonali šta je bio uzrok !! VETAR koji je načeo celom dužinom vertikalno ivicu zgrade uzrok je LOÅ E tiplanje kroz blok tipli , načešće ne drž od 5 koliko se stavlja ! I popuste bar 3 ! Usput i štednja lepka !! Ima majstora koji čak i nabijaju drvene čepove umesto tipli. Pa kada drvo istruli ? Možeš svirati u prste !! :skratta: Ipričaću svežu priču jednog majstora iz švedske koji je radio svuda po evropi ,čovek je keramičar ! Pošto nije imao posla sa keramikom prihvatio se demit fasade u Austriji na jednoj zgradi ! I lepo čovek radi lepi ploče kad TUV inspekcija !!!! Lik izvadi skener prošeta se po pločama gde je radio i gleda gde ima lepka gde nema ! :skratta: Dva tir santimetra ovde fali ovde fali ovde fali ,malo pomalo 12 kvadrata mu nađe da skine i odradi ponovo ... Tuk !!! Ode lova iz džepa sve ponovo sve moraš da platiš ! Nikad više u Austriju !!! E tako se radi !!!
Dva put zine , a tri put slaže
User avatar
peradetlic
Majstor majstora
Posts: 912
Joined: 06 Mar 2009 20:50
Location: Baranda-Ils
Contact:

Post by peradetlic »

za bilo koji stiropor se odlučiš 2cm ili 3cm nema potrebe za debljim
ceresit ct85 po celoj tabli stiropora se nanese nazubljenom gletericom posle mreža gletovanje a na tavansku ploču mineralna vuna 10cm
i mirna bačka nema potrebe za tiplovanjem kao što sam rekao


ja sam sebi kuću sam malterisao i spolja i iznutra zaj**ano dok ne savladaš tehniku pogotovo plafon treba skela da ti je od plafona do vrha glave 10cm i bacaš iz zgloba ili nanosiš holblom kao da gletuješ a plafon treba dan ranije išpricati cementnim mlekom da povuče malter da ne otpada
kako god da ga izmalterišeš posle ga izgletuješ pa je extra


ja stiropor nikad nebi stavio iznutra pogotovo ko ima centralno grejanje spolja da i imam ga spolja na svojoj kući prošli mesec sam stavljao
za sve je kriv Toma Sojer
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

peradetlic wrote:ja stiropor nikad nebi stavio iznutra pogotovo ko ima centralno grejanje
Zbog?

Jasno je da je sto se tice izolacije bojle spolja, no nekada ne postoji mogucnost za takvo nesto, a nekada jednostavno uopste nije bitan kao izolacija, vec samo da se pojednostavi posao, to jest da se ne bi malterisalo.
Nije problem nauciti da malterises (mos misliti nauke :)), ali je jednostavno daleko lakse zalepiti tablu, nego nabacivati malter. Pored toga mnogo cistiji posao.
User avatar
peradetlic
Majstor majstora
Posts: 912
Joined: 06 Mar 2009 20:50
Location: Baranda-Ils
Contact:

Post by peradetlic »

zbog kondeza koji će se stvarati između stiropora i tavanice
koji će se pojaviti posle par godina
za sve je kriv Toma Sojer
branimir
Majstor majstora
Posts: 691
Joined: 13 Dec 2007 09:46

Post by branimir »

Najjednostavnije resenje, ne treba busenje ni tiplovanje ni stiropor, lepak za stiropor naneses u dva sloja
i stvar resena.E, koliko je dobro, to neznam, Englezi to praktikuju.
Post Reply