Dječje igralište

Deo foruma namenjen velikim projektima, koji ne spadaju u nameštaj
User avatar
tomislavm
Majstor
Posts: 337
Joined: 22 Sep 2008 09:58
Location: Sv.I.Zelina, Zagreb
Contact:

Dječje igralište

Post by tomislavm »

Krećem u izradu dječjeg igrališta i ovdje ću stavljati slike i opis što i kako budem radio.
Zasad sam u fazi planiranja i nabavke materijala.

Prvo pitanje koje imam je vezano uz spoj okomitog stupa i dvije horizontalne grede koje su pod 90o.
Radi se o platformi koja će biti izdignuta 50-tak cm od poda i na kojoj će biti drvena kućica.

Gruba skica....

https://picasaweb.google.com/tomislavm/DjecjeIgraliste


Ukupna dimeztija platforme bi bila nekih 3 do 3,5m x 1,60-1,80m.

Predviđene dimenzije greda su 10x10cm do 10x14, pri čemu će biti lamelirane iz 2 ili 3 dijela (nisam još odlučio točno).

Trebam savjet kako napraviti taj spoj pri čemu su kriteriji redom:

1.čvrstoča
2. izgled spoja, ne želim da šarafi i sl. konstrukcijski nose spoj već samo da učvršćuju eventualno, ne želim da se vidi "end grain".
3. ....


Imam par ideja kako to napraviti, ali sigurno netko zna optimalan način kojeg ja ne znam....

Unaprijed hvala na svim savjetima.

P.S.
Metalni kutnici mi nisu opcija samo da napomenem
Last edited by tomislavm on 06 Apr 2011 16:55, edited 1 time in total.
User avatar
runer
Vrhunski majstor
Posts: 1146
Joined: 18 Feb 2010 11:11
Location: Backa Palanka

Post by runer »

Ako se ja pitam to bih uradio klasicnom vezom tj cafnovanjem. Iznutra bih stavio na spojeve kosnike pod 45stepeni i povezao bocne gredice tj horizontalnice i kroz sredinu kosnika vijak koji treba da navuce sve u trougao sila spregnutih ujednu tacku odnosno da poveze kosnik i noseci stub. Takav primer imas na stolici za sedenje samo sto bi ti pravio mnogo vece i jace.
Ko ne zna da ne zna bezi od njega!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Evo par spojeva iz one japanske knjigice koji zadovoljavaju ovo sto si trazio (da nema spajanja srafovima i da se ne vidi poprecni rez):
Image Image

Image Image

Trebali bi i kosnici izmedju stuba i greda, ili dijagonala (zavisi kolika je sirina ove platforme), da ukrute konstrukciju, kako ne bi mogla da se ljulja levo-desno/napred-nazad
User avatar
tomislavm
Majstor
Posts: 337
Joined: 22 Sep 2008 09:58
Location: Sv.I.Zelina, Zagreb
Contact:

Post by tomislavm »

@runner

Shvatio sam prijedlog i našao sam slično rješenje samo što konstrukcijski rješenje sprečava jednu gredu da izlazi iz spoja a drugu gredu bi mogao ubušiti rupu i staviti šaraf ili tiplu tako da samo sa jednim šarafom osiguravam kompletan spoj.

https://picasaweb.google.com/tomislavm/ ... 3662300754

Å to mislite o ovom spoju?


@mbole

Ovi japanski spojevi su zakon samo se bojim da bi to mogao napraviti...mislim da bi prije uništio barem 10-tak greda prije nego bi mi spoj ispao dobro.

Å to se učvršćenja (kosnika) tiče, naravno da sam ih predvidio, samo sam tek jučer počeo raditi u Skechup--u pa nisam baš odmah znao nacrtati to što sam htio.

Nova slika konstrukcije:

https://picasaweb.google.com/tomislavm/ ... 4046819954

Spojeve žutih kosnika i crvenih greda rješiti ću spojem na lastin rep...estetski mi se dopada i mislim da će super izgledati kad se bude vidio taj spoj a grede će biti ofarbane u različite boje.
A mislim da je dovoljno čvrsto., s time da bi sa unutarnje strane stavio šarafe samo da osiguravaju kosnik od ispadanja iz konstrukcije.

https://picasaweb.google.com/tomislavm/ ... 6329021842
https://picasaweb.google.com/tomislavm/ ... 5755070866
Last edited by tomislavm on 07 Apr 2011 10:31, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ovaj prvi "japanac" jeste malo komplikovan za izradu ustvari trazi veliku preciznost), ali ovaj drugi uopste nije tako slozen kao sto izgleda na prvi pogled. U sustini to je skoro pa obican cep i rupa. Ono sto mi se svidja je ovaj "stepenik" koji u sustini nosi opterecenje, i posto je dosta sirok, moze to mnogo bolje da uradi od relativno uskog obicnog cepa. Ovaj "tanki cep" je tu samo da bi imalo zasta da se "zakjluca" tiplom.
Probaj, siguran sam da ces ga odraditi "dok kazes keks".

Ovo sa lastinim repom je malo nezgodno za kosnike. Imas deo na kome sila ide bas tako da lepo otkine lastin rep duz godova (smakne ih). A ona druga strana "repa" je maltene paralelna sa silom, pa ko i da ne postoji.
A imam utisak i da je nepotrebno. Bilo bi dovoljno samo useci malo gredu i stub i ubaciti kosnik unutra (naravno nekako ga i osigurati da ne ispadne levo ili desno, recimo tiplom). Kosnik je u principu opterecen na sabijanje a ne na cupanje (kad krenes da izvijas ram tako da se kosnik cupa, silu preuzme onaj sa druge strane).
User avatar
tomislavm
Majstor
Posts: 337
Joined: 22 Sep 2008 09:58
Location: Sv.I.Zelina, Zagreb
Contact:

Post by tomislavm »

Ok, oko tih kosnika ću još malo rasmisliti...da ne zakompliciram previše, a opet htio bi napraviti nešto što izgleda posebno, ne kao svi ostali kosnici.

Možda nešto ovako:
https://picasaweb.google.com/tomislavm/ ... 2335914594

A ovo:
https://picasaweb.google.com/tomislavm/ ... 3436761378

je otprilike ovo što bi htio napraviti...fale detalji kućice, ograde i sl., ali u globalu to mi je cilj.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Da, ovaj prvi izgleda lepo.
Funkciju vrse oba, ali meni barem, ovaj prvi izgleda interesantnije.
User avatar
tomislavm
Majstor
Posts: 337
Joined: 22 Sep 2008 09:58
Location: Sv.I.Zelina, Zagreb
Contact:

Post by tomislavm »

mbole wrote:Da, ovaj prvi izgleda lepo.
Funkciju vrse oba, ali meni barem, ovaj prvi izgleda interesantnije.
Ok, hvala...

Za vikend slijedi lameliranje greda za osonovu konstrukciju....ako završim konačno ovaj tamburaški bas kojeg restauriram...

Pogledao sam malo bolje ovaj drugi japanski spoj koji si mi preporučio....budem probao na kraćim komadima to napraviti danas ili sutra poslje posla....javim kako je prošlo.
User avatar
runer
Vrhunski majstor
Posts: 1146
Joined: 18 Feb 2010 11:11
Location: Backa Palanka

Post by runer »

Sve sto si nacrtao je ok. Mislim da nisi nista pogresio. Kad napravis slikaj da vidimo gotovo.
Pozdrav!
Ko ne zna da ne zna bezi od njega!
User avatar
Draggan
Precizni šegrt
Posts: 60
Joined: 01 Oct 2010 23:38
Location: Smed.Palanka

Post by Draggan »

Ja planiram nesto ovako da napravim za klinca:

Image
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Cuj za klinca. I tata bi... :)
Pa kad se zavuces unutra na dremku...
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Post by djuro2 »

tomislavm wrote:Za vikend slijedi lameliranje greda za osonovu konstrukciju....ako završim konačno ovaj tamburaški bas kojeg restauriram...

Pogledao sam malo bolje ovaj drugi japanski spoj koji si mi preporučio....budem probao na kraćim komadima to napraviti danas ili sutra poslje posla....javim kako je prošlo.
Za necim slicnim ce se i meni potreba javiti kroz neko vrijeme pa sa zanimanjem pratim napredak...
Od kojeg materijala ces raditi to postolje?
Last edited by djuro2 on 07 Apr 2011 22:26, edited 1 time in total.
User avatar
tomislavm
Majstor
Posts: 337
Joined: 22 Sep 2008 09:58
Location: Sv.I.Zelina, Zagreb
Contact:

Post by tomislavm »

djuro2 wrote:Za necim slicnim ce se i meni potreba javiti kroz neko vrijeme pa sa zanimanjem pratim napredak...
Od kojeg materijala ces raditi to postolje?
Sve skupa mislim napraviti od jele/smreke/bora....imam suhih greda nešto pa ću ih pohoblati, ispiliti i poljepiti...to je za osnovnu konstrukciju.
Dalje ću se snalaziti....planiram koristiti daske, lamelirane daske na 4-5cm debljine, brodski pod i poluoblice.

Pokušati ću poslikati cijeli proces i stavljati slike na forum kako napreduje projekt, a obzirom da nikad tako nešto nisam radio još i mene zanima kako će to sve skupa teći.
Last edited by tomislavm on 08 Apr 2011 09:33, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Evo par ideja za kosnik (takodje iz male japanske knjige).
Opet je prvi malo komplikovaniji, mada ako ga radis spajanjem dasaka onda moze da se odradi bez nekih problema:
Image

Drugi je mnogo jednostavniji, a mislim da dekorativno deluje sa ovim klinom/tiplom:
Image
User avatar
tomislavm
Majstor
Posts: 337
Joined: 22 Sep 2008 09:58
Location: Sv.I.Zelina, Zagreb
Contact:

Post by tomislavm »

Prošlu subotu sam bio kod kuma i njegovim klincima je punac koji je stari majstor stolar napravio dječju kućicu i za kosnik je koristio ovaj prvi spoj iako ne vjerujem da je čitao knjige o japanskim spojevima....tako da ima ovakvih spojeva i kod prigorskih majstora.

Stavio sam par novih slika sa detaljima kako mislim izvesti ovaj spoj tri grede na:

https://picasaweb.google.com/tomislavm/DjecjeIgraliste

pa prokomentirajte ako vam se da. Spoj je varijanta ovog japanskog koji mi je predložio mbole, ali malo jednostavniji za izvesti. Ima dosta "mesa" koje ustvari drži kao klasičan čep-rupa spoj, a pomoću jednog drvenog tipla spoj se zaključa od izvlačenja.
Ove tiple mogu napraviti ukrasne na tokarskom stroju i taj dio mi se dopada i estetski.

O spoju za kosnik ću još razmisliti, prvenstveno o estetici, svi ovi spojevi mi se čine dovoljno čvrsti.

Pomoću Festool Kapex-a i ručne pile oba ova spoja za kosnik se mogu jako brzo i lagano izvesti (i točno).


P.S.
Izračunao sam da samo za grede trebam oko 0,6m3 građe (ako ništa ne smrdam :skratta::skratta:) ....sve skupa to se dosta brzo množi, ali nema veze, kad već radim neka to bude kako spada i na ponos a ne nešto sklepano na brzinu.
Last edited by tomislavm on 08 Apr 2011 16:29, edited 1 time in total.
Post Reply