Moj sto za glodalicu

Deo foruma namenjen velikim projektima, koji ne spadaju u nameštaj
User avatar
diplmajstor
Majstor
Posts: 298
Joined: 30 Apr 2009 09:59
Location: Zemun
Contact:

Post by diplmajstor »

Evo konačno i poslednjeg nastavka videa o izradi mog stola za glodalicu

https://youtu.be/ryveDEzbfgg

Svim forumašima želim srećnu i plodonosnu Novu godinu :skool:
Kad naiđe oluja jedni grade zidove - drugi prave vetrenjače
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Uzasnem se kad ti vidim prste ovako blizu glodala :o

Napravi par "guralica" od bilo kakvog otpadnog materijala... mnogo je jeftinije od pristiju.

Svidja mi se ideja ovog dubinomera iskoriscenog kao DRO (ovo je koliko vidim za podesavanje nozeva na abrihteru, ali u sustini je dubinomer)..

Sa druge strane, mislim da si previse zakomplikovao sa pantograf mehanizmom za fino podesavanje firunga.
Mnogo je jednostavnije resenje sa zakretanjem.

Tada je malo komplikovanije vezivanje DRO-a (mora da bude na okretnom stubicu), ali izbegavas nadodavanje zazora u svakom clanku (zakretanje u sustini ima samo zazore u jednom lezistu i u vretenu), tako da je moguce potpuno zaobici DRO i citati direktno sa vretena (ko na manuelnom strugu).
Zahvaljujuci DRO, i sa ovim resenjem mozes da podesis perfektno, ali ocekujem da imas veliki backlash.

Cisto "marketinski"... Pretpostavljam da ovo na engleskom prica podmladak? To je lepo, ali je neuskladjeno sa onim sto se vidi na klipu (ruke sigurno nisu od klinca, a u jednom momentu se pojavi i bradonja :)).
Ako vec pucas na engleski auditorijum, pronadji nekog ko glasom odgovara onome sto je na snimku.
User avatar
diplmajstor
Majstor
Posts: 298
Joined: 30 Apr 2009 09:59
Location: Zemun
Contact:

Post by diplmajstor »

Hvala Bole na korisnim sugestijama :buga:.
Najpre sam probao varijantu sa zakteranjem, ali nije ni blizu po preciznosti postavljanja.
Kad naiđe oluja jedni grade zidove - drugi prave vetrenjače
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

20 po tudjem dupetu ne boli. Tako ni glodalo preblizu tudjih prstiju :D

Ne vidim na videu, jesi li predvideo neki nacin stelovanja vertikalnosti firunga? Za mnoge stvari je to kriticna funkcija.

Kod ovih komlikovanih resenja firunga jako smeta nedostatak odvojjenog podesavanja izlazne i ulazne daske. Kod tebe to moze podlosakama ispod izlazne daske, ali to nije najbolje resenje. No opet svakom svoje.

NIkada mi ne bi palo na pamet resenje sa pantografom za paralelno pomeranje. Zanimljivo resenje. Nikada nisam razmisljao na taj nacin, pre bih ga pravio kao slojku, tj sloj na sloj, sa klizacima od POM-a. I na primitivnim alatima mogu da se naprave da imaju mala odstupanja, ispod pola stotog.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

POM?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Polyoxymethylene. Acetal kopolimer. Delrin.

Ne mozes da kupis u Politermu dok ne kazes da ti treba POM.

Lako se obradjuje stolarskim alatima, tj onim sto je nama dostupono, a rendetom se dobijaju ultra glatke povrsine koje lepo klizaju. Za klizace sa malim hodom, u ravanskim uslovima gde moze da se prosto istera paralelnost, idealno.
User avatar
diplmajstor
Majstor
Posts: 298
Joined: 30 Apr 2009 09:59
Location: Zemun
Contact:

Post by diplmajstor »

BR wrote:Ne vidim na videu, jesi li predvideo neki nacin stelovanja vertikalnosti firunga? Za mnoge stvari je to kriticna funkcija.
Za sada nisam, ali znam da će mi u jednom trenutku zatrebati. Pomislio sam da za to koristim naginjanje spoljnih kliznih dasaka pomoću zavrtnjeva, bez da diram konstrukciju iza. Usput bih to mogao da iskoristim i za podešavanje koje pominješ (ulazna i izlazna daska). Å ta mislite o toj varijanti?

U, pa taj POM deluje krajnje interesantno za razne namene. U kom obliku se prodaje (ploče, šipke,...)?
Kad naiđe oluja jedni grade zidove - drugi prave vetrenjače
User avatar
diplmajstor
Majstor
Posts: 298
Joined: 30 Apr 2009 09:59
Location: Zemun
Contact:

Post by diplmajstor »

Principijelno:
Image
Kad naiđe oluja jedni grade zidove - drugi prave vetrenjače
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Distancere mozes da koristis za podesavanje upravnosti ploce na sto. Ne trebaju ti cetiri, tri su dovoljna, jedan gore, dva dole. Donje prakticno i ne pomeras, stelujes samo gornji. mozes i da ga provuces da izadje sa zadnje strane, pa je onda stelovanje upravnosti relativno lako.

Za podesavanje izlazne daske ta konstrukcija nije. U sustini, odradila bi to, no shimovi su u tom slucaju mnogo udobniji (naravno, ako tako stelujes vertikalnost, shimovi otpadaju) Posle prvog puta nikada vise ti nece pasti na pamet. Mozda bi najelegantnije resenje u tom slucaju bilo da imas duplu prednju dasku firunga, pa da pod izlaznu stranu poturas nesto kada treba da je izbbacis. To nije savrseno resenje, jel si ogranicen samo jednim pomeranjem, ali je bolje nego kada ga nema. Recimo poturis 1, 2, 3 ploce pertinaksa 0.5mm.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

diplmajstor wrote:U, pa taj POM deluje krajnje interesantno za razne namene. U kom obliku se prodaje (ploče, šipke,...)?
Od Delrina se godinama prave industriski zupcanici. Kod nas ga ima u plocama i sipkama. Kod nas je oko 10 eura po kilogramu, i jedino pitanje je koliko hoce da se zezaju da seku male komade, posto se ne reciklira onako lako kao HDPE, gde hoce da otseku sta god ti treba po dimenziji.

Znam da mi je jednom trebalo nesto, pa su pristajali da mi prodaju samo ceo kvadrat 6mm, koji je bio reda 80 eura. Drugi put sam bez problema kupio male komade, za neki firung.

Ista prica kao za tekstolit, ako imas srece imas, ako ne, onda se menja necim drugim.
User avatar
diplmajstor
Majstor
Posts: 298
Joined: 30 Apr 2009 09:59
Location: Zemun
Contact:

Post by diplmajstor »

BR wrote:Distancere mozes da koristis za podesavanje upravnosti ploce na sto. Ne trebaju ti cetiri, tri su dovoljna, jedan gore, dva dole. Donje prakticno i ne pomeras, stelujes samo gornji. mozes i da ga provuces da izadje sa zadnje strane, pa je onda stelovanje upravnosti relativno lako.

Za podesavanje izlazne daske ta konstrukcija nije. U sustini, odradila bi to, no shimovi su u tom slucaju mnogo udobniji (naravno, ako tako stelujes vertikalnost, shimovi otpadaju) Posle prvog puta nikada vise ti nece pasti na pamet. Mozda bi najelegantnije resenje u tom slucaju bilo da imas duplu prednju dasku firunga, pa da pod izlaznu stranu poturas nesto kada treba da je izbbacis. To nije savrseno resenje, jel si ogranicen samo jednim pomeranjem, ali je bolje nego kada ga nema. Recimo poturis 1, 2, 3 ploce pertinaksa 0.5mm.
Tako je, tri komada su dovoljna.
Ako sam te dobro razumeo duplu prednju dasku predlažeš kako bi se na jednoj podešavala upravnost, a na drugoj distanca, umetanjem ploča.
I onda ja komplikujem, jel :D:D
Da, ili tako, ili podmetanjem ploča koje dimenzijama "pokrivaju" distancere.
Kad naiđe oluja jedni grade zidove - drugi prave vetrenjače
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Upravo tako. Dupla prednja daska jeste malo komlikovanije resenje za pravljenje, ali je posle, sa strane korisnika elegantnije. OSim ako ne napravis neki mehanizam koji dasku pomera paralelno sa hodom od nekoliko mm, sto je jos komplikovanije, i skupo. Zahtevalo bi dosta rada.

Ovako, vezujes prednju dasku za zadnju sa dva srafa, a kada je skines, mozes da poturis tanku plocu celom povrsinom. Recimo alu lim 0.5mm. Uvek mozes da dodas jedan dva tri, sve ostale paralelno, ako se malo potrudis da lim bude iusecen kako treba, bez riseva.
User avatar
diplmajstor
Majstor
Posts: 298
Joined: 30 Apr 2009 09:59
Location: Zemun
Contact:

Post by diplmajstor »

Evo jednog korisnog dodatka - Pin ruter ruka

https://youtu.be/_pgJxyoijiY

Image
Kad naiđe oluja jedni grade zidove - drugi prave vetrenjače
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Jako zgodan dodatak, i ne samo za posude. Ako radis spoljne konture, em omogucava da se visina uradi iz nekoliko prolaza, sto nije slucaj sa kopirnim glodalom, em koristis glodalo koje je nekoliko puta jeftinije.
User avatar
diplmajstor
Majstor
Posts: 298
Joined: 30 Apr 2009 09:59
Location: Zemun
Contact:

Post by diplmajstor »

Image

Došlo je vreme da zamenim ruter u mom stolu, pa sam to iskoristio da se malo poigran sa izdvajanjem vazdušnog toka za hlađenje rutera kako bih umanjio količinu čestica koje prolaze kroz motor.

Prvi deo:
https://youtu.be/caB7PGSNA5c

Drugi deo:
https://youtu.be/OI5-HJRmGfY
Kad naiđe oluja jedni grade zidove - drugi prave vetrenjače
Post Reply