Moj sto za glodalicu

Deo foruma namenjen velikim projektima, koji ne spadaju u nameštaj
User avatar
diplmajstor
Majstor
Posts: 298
Joined: 30 Apr 2009 09:59
Location: Zemun
Contact:

Moj sto za glodalicu

Post by diplmajstor »

Evo pošto sam konačno završio sve delove stola - da vam predstavim šta sam napravio. Rešio sam da mi sto bude stalno u funkciji pa sam za te potrebe "žrtvovao" solidnu glodalicu Mannesmann (Valjda sam pogodio broj slova n :D ) davnih dana kupljenu u Nemačkoj, a za rad iz ruke ostavio novopridošlu Bosch od 1200w. Konstrukciju sam napravio od metalnih kutija sa pločama od univera-medjapana.

Image

Firung je dobro poznato rešenje, fiksiranje se vrši pritezanjem dva zavrtnja sa navrtkama u Al profilu. Cevka naravno služi za odvod piljevine

Image
Image

Image

Fora koju sam ugradio na ovaj sto je vezana za podizanje i spuštanje glodalice. Poznata rešenja podrazumevaju dugotrajno mehaničko okretanje neke osovine i prenos tog okretanja na vertikalno mrdanje glodalice. Kod česte zamene noževa ovo zna da bude malo zamorno :forbannad:. Zato sam angažovao ispravni elektromotor iz stare Einhell šrafilice koja je odradila svoje i kojoj se usput polomila drška :/. Motor sam postavio u donju ploču

Image

, tako da viri futer u koji je stegnuta navojna šipka M8 (da bi je bolje držao futer, skinuto je malo navoja pod uglom 120 stepeni na delu koji ulazi u futer).Navojna šipka prolazi kroz navrtku zavarenu na konstrukciju koja je zavrtnjima pričvršćena za donju stranu glodalice.Uh, :P evo slika:

Image

Image

Ispod donje ploče pored motora je ispravljač koji daje 12V i dovoljno struje za pokretanje motora šrafilice.

Image


Na futer je postavljen drveni prsten sa podelom u desetim delovima milimetra za potrebe finog podešavanja visine

Image

Regulacija broja okretaja je na ovoj glodalici rešena kružnim potenciometrom koji sam takođe izmestio na gornju ploču u levi ugao tako da je pristupačna a ne smeta pri radu

Image

Kontrolna tabla sadrži grebenasti prekidač za uključivanje-isključivanje glodalice i svetleći prekidač za uključivanje ispravljača. Takođe, iz šrafilice je prebačen prekidač za uključivanje- isključivanje motora i poluga za promenu smera okretanja.

Image

Poluga na gore + prekidač = glodalica ide gore, obrnuto = ide dole :D. Da nebi preterao sa podizanjem i spuštanjem :D:D i zakucao glodalicu u ploču, postavio sam dva mikroprekidača koji prekidaju oba napojna kabla motora šrafilice i koji definišu gornju i donju "mrtvu tačku". Između ovih mikroprekidača se kreće poluga pričvršćena na telo glodalice, koja pritiska prekidače.

Image

E sad, da bi iz gornje i donjeg "mrtvog" položaja bilo moguće pokrenuti motor šrafilice, na oba mikroprekidača su dodate diode koje propuštaju struju u obrnutom smeru u odnosu na stanje nepritisnutog mikroprekidača, tako da se sve odvija neosetno: Kad se glodalica zaustavi u gornjoj mrtvoj tački, poluga za promenu smera se spusti na dole, pritisne prekidač i glodalica ide na dole :spyfoordig: (ista logika je i u obrnutom smeru).

Image

Ajmo dalje :) . Da bi bilo lakše kontrolisati visinu noža, ugradio sam digitalni merač visine koji je montiran sa prednje strane stola

Image

a koji je napravljen od "osakaćenog" digitalnog nonijusa koji se kupuje kod Kineza za par stotina dinara a ima sasvim zadovoljavajuću preciznost

Image

Odsekao sam sve suvišne delove, skratio dužinu lenjira i zasekao brusilicom na par mesta gde će se provući zavrtnji i sajla i dobio ovo:

Image


Nonijus je pričvršćen za postolje napravljeno od debljeg lima koje je ušrafljeno sa čela gornje ploče. Sajla za bicikl je sa jedne strane pričvršćena za glodalicu tako da njeno podizanje isteže sajlu

Image

dok drugi kraj sajle izvlači lenjir nonijusa

Image

Da bi se sajla držala zategnutom i da bi se pri spuštanju glodalice lenjir nonijusa vraćao u prethodni položaj, postavljene su dve opruge kao što se vidi na slici.
Znači, podižemo glodalo do nulte pozicije

Image

svedemo pokazivač na nulu

Image

a onda nastavimo podizanje do željene visine (odnosno fino podesimo ručnim okretanjem prstena ;))

Image

I na kraju, :hurra: odprašivanje je izvedeno plastičnim cevima, kolenima, redukcijama i rebrastim crevima

Image

Prašina se usisava odozgo kroz cev na firungu, a odozdo kroz adapter dobijen uz glodalicu, koji je montiran sa donje strane stola

Image

Sto je isproban i OK je za rad. Jedino što nisam uspeo elegantno da rešim postavljanje i skidanje noža :rodna: pa treba saviti kičmu u vidu gimnastike :D:D:D
Kad naiđe oluja jedni grade zidove - drugi prave vetrenjače
User avatar
runer
Vrhunski majstor
Posts: 1146
Joined: 18 Feb 2010 11:11
Location: Backa Palanka

Post by runer »

Bas lepo prikazano svaka cast.
Ko ne zna da ne zna bezi od njega!
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

:buga::skool::hurra::tummenupp:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
tishler
Moderator
Moderator
Posts: 1008
Joined: 31 Jan 2010 21:14
Location: Tuzla

Post by tishler »

bravo majstore :tummenupp::hurra:
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs

www.stolarskaradionica.com
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

Odlicno prikazano a i odradjeno kao za sebe bravo
smirglaj nikad dosta
User avatar
dragisa dragisa
Majstor
Posts: 352
Joined: 07 Dec 2008 14:28
Location: Beograd-Mirijevo

Post by dragisa dragisa »

Нема шта друго да се каже, капа доле.
:buga::buga::buga:
Tri puta meri, jednom seci... i tako jedno pet šest puta
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Bravo,
kad imaš ovako fensi sto :buga: treba ti i fensi firung sa finim podešavanjem. To ti nije teško da dodaš
:hurra:

P.S.
Ovo sa sjalom mi se jako sviđa
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

tebi treba priznati magistraturu :hurra: :hurra: :hurra:

Nego kako si zakacio glodalicu za stol, vidim da nemas dodatnu plocu i da si je direktno ubacio.
Last edited by dikar on 26 Dec 2010 11:07, edited 1 time in total.
User avatar
Damir 66
Majstor
Posts: 331
Joined: 09 Sep 2009 23:16
Location: Zagreb

Post by Damir 66 »

:tummenupp::tummenupp::tummenupp:
User avatar
diplmajstor
Majstor
Posts: 298
Joined: 30 Apr 2009 09:59
Location: Zemun
Contact:

Post by diplmajstor »

Hvala svima na lepim rečima i smajlijima :D . To mi je najveća nagrada.
metabo wrote:Bravo,
kad imaš ovako fensi sto :buga: treba ti i fensi firung sa finim podešavanjem. To ti nije teško da dodaš
:hurra:
U pravu si metabo, razmišljam o tome
dikar wrote:Nego kako si zakacio glodalicu za stol, vidim da nemas dodatnu plocu i da si je direktno ubacio.
Možda se ne vidi na slikama ali postoji osnovna ploča (napravljena od radne ploče za kuhinje) i sa njene gornje strane je pričvršćena glodalica zavrtnjima. Na ovu ploču je postavljena tanja od medjapana u kojoj je naravno napravljen prorez za stopu glodalice
Kad naiđe oluja jedni grade zidove - drugi prave vetrenjače
branimir
Majstor majstora
Posts: 691
Joined: 13 Dec 2007 09:46

Post by branimir »

Pohvale za entuzijazam.
User avatar
Ivan 1
Samostalni majstor
Posts: 151
Joined: 13 Mar 2009 12:13
Location: Vinkovci

Post by Ivan 1 »

diplmajstor wrote:Sto je isproban i OK je za rad. Jedino što nisam uspeo elegantno da rešim postavljanje i skidanje noža :rodna: pa treba saviti kičmu u vidu gimnastike :D:D:D
Odlično odrađeno.
Ne znam kako izgledaju ključevi za tvoju glodalicu, ja imam Makitinu i ovako sam rješio saginjanje.
Ključ koji ide na osovinu glodalice napravio sam od flaha i savio ga, tako da ga gurnem kroz rupu za glodalo.
Drugi ključ za maticu malo sam sastrane izbrusio. Glodala mjenjam kada su u najvišem položaju.
Evo slika:
Image
Image
Image
User avatar
Badzin
Šegrt
Posts: 42
Joined: 24 Sep 2008 22:41

Post by Badzin »

Ivane čemu ova drška od mašinice za meso,čemu ona služi.Poz
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Ma to je rucka za lift
Nego Ivane daj neku sliku lifta
User avatar
Ivan 1
Samostalni majstor
Posts: 151
Joined: 13 Mar 2009 12:13
Location: Vinkovci

Post by Ivan 1 »

dikar wrote:Ma to je rucka za lift
Nego Ivane daj neku sliku lifta
viewtopic.php?id=1174
Post Reply