Moj sto za glodalicu

Deo foruma namenjen velikim projektima, koji ne spadaju u nameštaj
User avatar
diplmajstor
Majstor
Posts: 298
Joined: 30 Apr 2009 09:59
Location: Zemun
Contact:

Post by diplmajstor »

Ivane hvala na savetu, samo što čini mi se viljuškasti ključ treba nagnuti pod nekim uglom da bi lepo uhvatio navrtku. E tu imam dilemu da li ti taj ugao dozvoljava da dovoljno stegneš nož, a da ne oštetiš navrtku :forbannad:
Kad naiđe oluja jedni grade zidove - drugi prave vetrenjače
User avatar
Ivan 1
Samostalni majstor
Posts: 151
Joined: 13 Mar 2009 12:13
Location: Vinkovci

Post by Ivan 1 »

Kad podignem zadnji kraj ključa, on fino uhvati maticu i može dobro zategnuti.
Ovo ti je ideja, a ti vidi jeli izvodivo kod tebe. Ispod stola nije više za matore kao što sam ja.
User avatar
diplmajstor
Majstor
Posts: 298
Joined: 30 Apr 2009 09:59
Location: Zemun
Contact:

Post by diplmajstor »

OK, razmišljao sam o viljuškastom ključu koji je blago savijen u obliku slova S što bi obezbedilo "čist" zahvat navrtke, samo ne znam gde da nabavim takav ključ, jer pravljenje teško dolazi u obzir (ojačanje materijala, žilavost i šta sve već imaju standardni ključevi)
Kad naiđe oluja jedni grade zidove - drugi prave vetrenjače
User avatar
sloba10
Majstor majstora
Posts: 746
Joined: 10 Mar 2010 22:12
Location: vinski Srem

Post by sloba10 »

diplmajstor wrote:OK, razmišljao sam o viljuškastom ključu koji je blago savijen u obliku slova S što bi obezbedilo "čist" zahvat navrtke, samo ne znam gde da nabavim takav ključ, jer pravljenje teško dolazi u obzir (ojačanje materijala, žilavost i šta sve već imaju standardni ključevi)
Бар у Земуну има доста разних мајстора. Од обичне жице сави облик који ти одговара и понесеш тај "шаблон" и виљушкасти кључ код неког ауто-лимара и он бренером угреје кључ и савијеш га према шаблону.
Решено за вјеки вјеков!
Дођох, видех, побледех
User avatar
diplmajstor
Majstor
Posts: 298
Joined: 30 Apr 2009 09:59
Location: Zemun
Contact:

Post by diplmajstor »

Važi Slobo, probaću tu varijantu za oba ključa
Samo da više ne savijam kičmu :D:D
Kad naiđe oluja jedni grade zidove - drugi prave vetrenjače
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Ok setio sam se teme.
User avatar
diplmajstor
Majstor
Posts: 298
Joined: 30 Apr 2009 09:59
Location: Zemun
Contact:

Post by diplmajstor »

Evo, konačno je gotov i firung za sto :skool:. Pravio sam ga od postojećeg firunga, skraćujući ga tako što sam izrezao lajsnu širine oko 10cm. Lajsna se fiksira za klizače u stolu preko dva zavrtnja (kao i ranije). I u firungu se takođe nalaze dva zavrtnja koji labavo prolaze kroz klizače u stolu, dodatno stabilizujući firung i sprečavajući njegovo odvajanje od površine stola. E sad, prednja strana firunga je sa lajsnom povezana preko navojne šipke i dve okrugle šipke koje prolaze kroz fiksirane klizače i služe za dodatno držanje pravca.

Image


Navojna šipka prolazi kroz kuglični ležaj za koji je učvršćena sa dve navrtke, a na drugom kraju je povezana sa navrtkom čija je izrada opisana u temi viewtopic.php?id=2653&p=2. Ovaj sistem povezivanja se pokazao sasvim OK, nema lufta i sve deluje dosta utegnuto, tako da se isplati malo više truda :troona: oko navrtke - Preporučujem :tummenupp:.
Image

Pored navojne šipke je merač relativnog pomeranja firunga u odnosu na fiksiranu letvu. Merač se sastoji od aluminijumskog profila pričvršćenog za letvu, pera koje se fiksira leptir navrtkom i lenjira pričvršćenog za firung. "Relativna" nula se može postaviti u bilo kom položaju, tako što se pero podesi na "0" i fiksira leptir navrtkom.

Image

Obrtanjem navojne šipke, pomera se firung u odnosu na fiksiranu letvu, a vrednost pomeranja se očitava na lenjiru.

Image
Image

Zbog dodavanja navojne šipke i merača, morao sam malo da preuredim odvod prašine ubacivanjem jednog kolena i drugačijim spojem na odvod ispod stola, što sve skupa nije zahtevalo neki veći trud :oskyldig:.
Na ovom mestu prestajem sa daljim doradama stola i konačno prelazim na njegovo korišćenje (Osim ako se ne javi neka nova ideja, ili neko od kolega sa foruma ne predloži još nešto što bi valjalo da se doradi :buga:.
Kad naiđe oluja jedni grade zidove - drugi prave vetrenjače
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

U zdravlju ga koristio! Svaka čast na trudu.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Jako lepo reseno.
Sad samo da se bacis na koriscenje.
User avatar
diplmajstor
Majstor
Posts: 298
Joined: 30 Apr 2009 09:59
Location: Zemun
Contact:

Post by diplmajstor »

Hvala Majstori :buga::buga::buga:
Kad naiđe oluja jedni grade zidove - drugi prave vetrenjače
User avatar
sposobni@amater
Šegrt
Posts: 33
Joined: 31 Mar 2009 12:07
Location: zlatibor

Post by sposobni@amater »

a gde ima da se kupi ovaj al profil za stelovanje firunga?
Odlicno odradjeno, svaka cast
User avatar
diplmajstor
Majstor
Posts: 298
Joined: 30 Apr 2009 09:59
Location: Zemun
Contact:

Post by diplmajstor »

Image
Dragi moji stolari, evo da vam prikažem novu (treću) verziju mog stola za glodalicu, u koju sam ugradio u međuvremenu stečena znanja i brojne dosetke. Pratioci ove teme će uočiti da je pored mnogih izmena, stari dobri, ne tako moćni Neckermann ruter i dalje tu (nikako da crkne, samo zamenjeni ležajevi :D).
Osnovicu stola čini metalna konstrukcija od kutija 40x40mm. Gornja površina je komad radne ploče za kuhinje debljine 40mm sa glatkom površinom. Otvor u ploči je takav da u krajnjoj gornjoj poziciji rutera, debljinu ploče svodi na 10mm čime dobijam jako lepu radnu visinu standardnih glodala. Sto je, zahvaljujući točkićima mobilan, a neophodna stabilizacija potrebna za rad, postiže se jednostavnim preklapanjem metalnog podnožja.

Image

Za motorno podizanje i spuštanje rutera se koristi motor+reduktor baterijske šrafilice na 12V, koju uspešno hrani ispravljač od oko 150W. Podloga na koju je pričvršćen ruter se vertikalno kreće po kliznim ležajevima. Prenos je realizovan nazubljenim kaišem i kaišnicima koji vrte navojnu šipku. Dodatno, sa spoljne strane stola je dostupan točak čijim se okretanjem visina rutera/glodala fino podešava.

Image

Za merenje vertikalne pozicije glodala sam iskoristio digitalno merilo sa eksternim displejem, što je jako zgodno za očitavanje, a pri tom se lako sklanja kad se firung skida. Nulta pozicija se postavlja proizvoljno, a postoji i mogućnost kumuliranog prikaza visine glodala. Mikroprekidači definišu raspon u kome se ruter visinski pomera tako da se izbegava moguće oštećenje mehanizma za prenos. Zamena glodala se vrši u krajnjem donjem ili gornjem položaju.

Image

Komandna kutija objedinjava osnovne funkcije i realizovana je eksterno, uz mogućnost preklapanja i podešavanja nagibnog ugla.

Image

Posebna priča je firung, koji me je dosta namučio, dok nisam dobio prihvatlji rezultat. Firung se kreće po teleskopskim vođicama za fioke i kao takav pored klasičnog načina upotrebe, ima i mogućnost pomeranja u odnosu na referentnu poziciju. Kvaka je u dodatnom, paralelnom segmentu firunga koji se može pomerati u odnosu na fiksirani, osnovni deo, u rasonu od oko 70 mm. Očitavanje pomeranja pokretnog dela firunga u odnosu na fiksirani se vrši na prilagođenom digitalnom merilu. Fiksiranje kompletnog firunga se vrši zatezanjem vijka kroz radnu ploču. Time se postavlja radna pozicija u slučaju klasične upotrebe firunga, ili se definiše referentna pozicija ("0") u odnosu na koju se pokretni deo firunga pomera ručnim okretanjem odgovarajućeg vijka. Paralelnost pokretnog dela firunga u odnosu na fiksirani je obezbeđena sa dva makazasta "X" elementa sa kugličnim ležajevima na krajevima. Posle podešavanja, pokretni deo se fiksira vijkom u odnosu na stacionarni deo firunga.

Image
Image

Naročitu pažnju sam posvetio mogućnosti podešavanja mašine, tako da je moguće podesiti vertikalnost glodala u pravcu napred/nazad, kao i levo/desno. Razmišljao sam i o mogućnosti postavljanja rutera/glodala pod podesivim uglom u odnosu na radnu ploču, ali sam za sada odustao što zbog nedostatka prostora na već definisanom rešenju, a što zbog zasićenja i osećaja "ovo neće nikad biti gotovo :butter:".
Odvođenje prašine sam rešio "dvokanalno", sa gornje površine radne ploče crevom kroz pomični deo firunga, a sa donje kroz poseban ruterom ukopani kanal u samoj radnoj ploči. Pri tom je ulaz u donji kanal "dlakav":cool: što pomaže hvatanju piljevine, naročito u krajnjim gornjim pozicijama rutera. Otvori na ruteru su poklopljeni tako da piljevina ne upada direktno, a ostaje protok vazduha radi hlađenja.

Image

Tu su još vrata sa držačima glodala i fioke za sitnice i za spuštanje težišta ;)
To je ukratko, a za širi (i življi) prikaz možete pogledati video čiji je prvi deo ovde https://youtu.be/z9nqBBviRyQ Image
Last edited by diplmajstor on 21 May 2019 14:32, edited 1 time in total.
Kad naiđe oluja jedni grade zidove - drugi prave vetrenjače
User avatar
BojanPN
Majstor stolar
Posts: 466
Joined: 05 Jun 2017 09:57
Location: Paracin
Contact:

Post by BojanPN »

Odlican sto u poredjenju sa mojim izgleda kao svemirski brod . Sve pohvale
User avatar
diplmajstor
Majstor
Posts: 298
Joined: 30 Apr 2009 09:59
Location: Zemun
Contact:

Post by diplmajstor »

Hvala Bojane :tummenupp:
Evo za tebe (i ako još nekog uopšte zanima :D ) drugog dela videa o izradi stola za glodalicu.
Image

https://youtu.be/RlIo7Da-C80
Kad naiđe oluja jedni grade zidove - drugi prave vetrenjače
User avatar
diplmajstor
Majstor
Posts: 298
Joined: 30 Apr 2009 09:59
Location: Zemun
Contact:

Post by diplmajstor »

Image

Ukoliko pratite serijal o izradi mog stola za glodalicu, onda pogledajte treći, pretposlednji nastavak
https://youtu.be/Nk2MWXl1_J0
i upucajte neki Like ;)
Kad naiđe oluja jedni grade zidove - drugi prave vetrenjače
Post Reply