Израда абрихтера

Deo foruma namenjen velikim projektima, koji ne spadaju u nameštaj
User avatar
EndruMartin
Brzi dodavač alata
Posts: 9
Joined: 16 Nov 2010 07:42

Израда абрихтера

Post by EndruMartin »

ПОсле доста прочитаних постова овде који су ми неизмерно помогли у причи о абрихтеру, прегледа доступних нових и половних абрихтера, данас, после посете бувљаку на Бубањ потоку одлучио сам да правим абрихтер.
Ђта је превагнуло?
Однос потреба и платежне могућности, најкраће речено.
Наиме, глава абрихтера са три ножа, стегом за циркулар, малим фрезером и великом главом за бургије кошта 160 евра. Глава је на носачима, један самоштелујући и један фиксни лагер, 350мм.
Мотори се могу наћи за 100-120 евра, 2,2 KW, плоче су ми саветовали да нађем на отпаду, на кило...
Е, сада.
Волео бих да чујем савете и предлоге у вези постоља, подешавања, позиција, преноса, значи, све што вам падне на памет а може да буде корисно не само мени већ и некоме следећем "самоградитељу".
Слике ће ићи како се буде напредовало...
Поздрав.
User avatar
emcanke
Majstor
Posts: 349
Joined: 04 Sep 2008 13:07
Contact:

Post by emcanke »

Motor trofazni 3 KW... Nadji dobrog metalostrugara i samo opusteno...!
User avatar
EndruMartin
Brzi dodavač alata
Posts: 9
Joined: 16 Nov 2010 07:42

Post by EndruMartin »

Да мало конкретизујем, колико сам схватио, цела прича око абрихтера се врти око прецизности подешавања плоча? Или постоји још неки детаљ који је "скривен" од нестручне јавности?
Плоче које бих узео, претпостављам да бих морао да однесем на неко равнање? Да ли је то нешто слично равнању глава мотора?
Рам ћу највероватније сам радити. Које профиле препоручујете и шта на крају даје тежину абрихтеру?
За мотор ћу видети од овог лика који продаје и главу, а занима ме и да ли је могуће повећати бројобртаја тиме што би на мотору био већи носач клинастог ремена а на глави мањи? Колико се ту губи снага?
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Najpre napravi kalkulacuju koliko bi kostala samogrdanja. Lepo si poceo motor, glava, ploce na otpad. E tu je glavna fora otpad. Otpad kupuje jeftino ali prodaje x2 do x4. ove ploce znaju da teze. Onda imas gvozde za posotlje i na kraju rad strucnjaka.Ima i neko pravilo sto vise tezi masina, vibracije su manje. Gruba kalkulacija bi bila od 500eur pa navise.
Druga solucija ti je polovnjak pogledaj oglase. Ovde u Makedoniju cene su pale, Homemade kombinirka krece od 250 eur, a fabricke od 600 eur na pr http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Ind ... 872&Idx=37
User avatar
EndruMartin
Brzi dodavač alata
Posts: 9
Joined: 16 Nov 2010 07:42

Post by EndruMartin »

@dikar
Само, до Солуна сто сомуна...превоз, царина, изађе лепа цифра?
Други детаљ је изазов. Мислим, могу ја да пазарим Метаба и да се занимам, само, некако ми то није то. Некако имам утисак да ћу тиме што ћу направити ту машину, можда озбиљније почети да се бавим дрветом (колико год озбиљан може аматер да буде).
Ова машина са линка је ок и да је овде, не би било проблема али када саберем и одузмем...може да испадне скупља дара него мера...
User avatar
dragisa dragisa
Majstor
Posts: 352
Joined: 07 Dec 2008 14:28
Location: Beograd-Mirijevo

Post by dragisa dragisa »

Процуњајмало по Мрежи и види како су други радили.
Tri puta meri, jednom seci... i tako jedno pet šest puta
User avatar
EndruMartin
Brzi dodavač alata
Posts: 9
Joined: 16 Nov 2010 07:42

Post by EndruMartin »

Сад сам бацио поглед, челик у плочама се откупљује по 15 динара прва класа, без гуса, преко 5мм дебљине.
Обзиром на спец. теж. челика, плоча од 1500x500x10 би тежила око 60 кг. Да је четвороструко скупље, изађе 3.600 динара, две плоче 70 евра.

Да процуњам и видим како су други радили? Хммм...хвала, никада се не бих сетио тога...
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

S obzirom da se drzis poslovice: U Solun dinar somun, al do Soluna trista somuna!
Predlazem ti da ipak potrazis neki polovni abrihter, strpi se i procesljaj oglase, siguran sam da ces naci neki za manje para nego sto ces potrositi na samogradnju jer ima uvijek nepredvidjenih troskova!
User avatar
EndruMartin
Brzi dodavač alata
Posts: 9
Joined: 16 Nov 2010 07:42

Post by EndruMartin »

А да баталим и столарију, има добрих мајстора столара, све то што бих правио може да се купи?
Ништа, уживајте...и извињавам се на сметњи...
User avatar
peradetlic
Majstor majstora
Posts: 912
Joined: 06 Mar 2009 20:50
Location: Baranda-Ils
Contact:

Post by peradetlic »

napravi ti lepo sam abrihter isplati se i nećeš se pokajati ja sam sebi pravio pa šljaka već 16 god. bez problema
i gledaj odma da tako praviš da ima i diht na sebi a valjke za diht i donju ploču možeš i posle nabaciti
a motor najbolji od 3kw 2800 o/min. severov ima ih na sve strane da se uzmu
za sve je kriv Toma Sojer
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

EndruMartin wrote:@dikar
Само, до Солуна сто сомуна...превоз, царина, изађе лепа цифра?...
pa napisao sam "na primer.....", nisam ni mislio da pazaris u Makedoniju, kao drugo proveri Vase sajtove uvek se nesto nadje.
Inace veoma tacno je da je cela finta precizno podesavanje ploca abrihta, tj kvalitetno resenje za podesavanje ploca i naravno nozeva.
Izazov kao i svaki izazov. Najpre definiraj dimenzije pa onda nadji majstora koji se u to razume, jer od toga ispadne "Vise dara nego mara"
Last edited by dikar on 12 Dec 2010 00:23, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

EndruMartin wrote:Које профиле препоручујете и шта на крају даје тежину абрихтеру?
За мотор ћу видети од овог лика који продаје и главу, а занима ме и да ли је могуће повећати бројобртаја тиме што би на мотору био већи носач клинастог ремена а на глави мањи? Колико се ту губи снага?
Snaga uvek ostaje ista. Promenom remenica menjas odnos broja obrtaja i obrtnog momenta.
Postoji optimalni broj obrtaja za svaku dimenziju glave. U sustini postoji optimalna brzina rezanja (linearna brzina), a ona zavisi od broja obrtaja glave i od njenog precnika (brzina je 2pi*r*broj obrtaja, naravno svedeno na odgovarajuce jedinice). Sto je veci precnik, to manji broj obrtaja.

Takodje sto je precnik glave veci to manji broj obrtaja moze da "izdrzi" sama glava, a da ne pocne da se trese, bacaka, ispaljuje nozeve...

Sto je veca sirina glave, to ti treba snazniji motor. Naravno da nije isto terati dasku od 15cm i dasku od 30cm preko abrihtera, za ovu drugu treba dva puta snazniji motor.

Tezinu mozes da postignes na vise nacina. Debelim i velikim profilima od kojih pravis postolje (sto je dobro ali i skupo), a mozes jednostavno i da okacis par betonskih blokova preko konstrukcije sto ce da ga "umiri". Naravno prvo konstrukcija mora da bude dovoljno jaka (ustvari dovoljno kruta) da se ne uvija, pa tek onda prelazis na stednju sa betonom.
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

EndruMartin wrote:Сад сам бацио поглед, челик у плочама се откупљује по 15 динара прва класа, без гуса, преко 5мм дебљине.
..
Ako krenes na otpad ponesi i neki lenjir,ili profil koji ima ravnu liniju da bi proverio ravninu ploca. Na otpadu ima dosta krivih ploca. Sto se gusa tice ja mislim da je bolji od celika, jer celik moze da se uvije, iskrivi, mada 10mm je solidno.
Ja sam za stolni cirkular kupovao 5mm koji se iskrivio (malo ali dovoljno za nerviranje) kod glodanja kanala za testeru.
User avatar
peradetlic
Majstor majstora
Posts: 912
Joined: 06 Mar 2009 20:50
Location: Baranda-Ils
Contact:

Post by peradetlic »

no sve u svemu treba dobar bravar da sve izvari ako ne znaš da variš i malo mašinskog iskustva da smisliš komponente ako ne kopiraš od negde
i dobar strugar i glodač
ja kad sam pravio sebi kupio neki polovan abrihter za malo para bile dobre ploče na njemu i motor
a konstrukciju pravio novu

i to je jedna varijanta kupiti polovan pa ga preraditi za svoje potrebe
za sve je kriv Toma Sojer
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Pogeledaj i ovu temu viewtopic.php?id=277
Post Reply