Израда абрихтера

Deo foruma namenjen velikim projektima, koji ne spadaju u nameštaj
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

EndruMartin wrote:А да баталим и столарију, има добрих мајстора столара, све то што бих правио може да се купи?
Ништа, уживајте...и извињавам се на сметњи...
Kolega sa takvim zivcima ne znam kako bih ti pomogao! Ocigledno si pobrkao forum i pomoc treba da trazis na nekom drugom mjestu!!!
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

Ajmo sad svi malo da se smirimo i da budemo civilizovani, kao što i jeste. :)

Ne vidim u čemu je problem napraviti abrihter. Ljudi bili na mesecu, a ne može jedan abrljihter da se pravi. :D
User avatar
peradetlic
Majstor majstora
Posts: 912
Joined: 06 Mar 2009 20:50
Location: Baranda-Ils
Contact:

Post by peradetlic »

ajde da pravimo taj abrihter ili nećemo
mada u principu ko nemože da kupi fabrički najbolje da pravi sebi
za sve je kriv Toma Sojer
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Bojan wrote:Ajmo sad svi malo da se smirimo i da budemo civilizovani, kao što i jeste. :)

Ne vidim u čemu je problem napraviti abrihter. Ljudi bili na mesecu, a ne može jedan abrljihter da se pravi. :D
Covjek je odreagovao na moj odgovor ljuto potpuno bez razloga!!!
Nisam ga ubjedjivao da ne pravi i da nezna da napravi vec da treba potraziti polovnu fabricku masinu jer trenutno masine nisu na cijeni pa moze manje da ga kosta nego sam da je pravi!!!

Tako da ti ova prica ne stoji Boki ako si na mene mislio!
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

Nisam mislio ni na koga određeno, naravno. Često sam svedočio nerazumevanju između korisnika zbog nesavršenosti medija-foruma.

Na to sam mislio.
branimir
Majstor majstora
Posts: 691
Joined: 13 Dec 2007 09:46

Post by branimir »

Da spustimo malo tenziju.
Vec ako si kupio glavu za abrihter uradio si vise od pola posla.Pretpostavljam da si uz
nju dobio remenicu, ako ne, nije problem da se napraviti ali i kupiti. Moj ti je savet
da oba lezaja budu samopodesiva, ne samo jedan jer postolje nikada nije idealno ravno,
a i bice lakse montirati.Postolje pravi od vinkla iliti L profila 50x50.To ti je sasvim dovoljno
da masina bude stabilna.Kako pravis abrihter gornja ploca ti moze biti i od 5 ili 4mm lima i
bez problema ce odraditi posao( kod par starijih majstora sam naisao na gornje ploce
radjene od blazujke i rade dugo godina). Potrebna brzina na osovini abrihtera, posto imas tri noza
je 4500 obrtaja.
U sustini to bi bilo sve. Ako imas volje ipak se isplati praviti.
Ja sam ti ocigledan primer za to, i najverovatnije sam jedini na forumu koji (vise od 20 godina)
radim na masinama sopstvene proizvodnje.

Od stolarisanja ne treba odustati, ipak je sa drvetom lepo raditi, a kad vidis ruku svojih delo
zadovoljstvo je samim time vece.
User avatar
peradetlic
Majstor majstora
Posts: 912
Joined: 06 Mar 2009 20:50
Location: Baranda-Ils
Contact:

Post by peradetlic »

nisi jedini i ja radim na svojim mašinama koje sam sam pravio
nije bilo para za fabričke a mašinac po struci a drvo droga
za sve je kriv Toma Sojer
User avatar
peradetlic
Majstor majstora
Posts: 912
Joined: 06 Mar 2009 20:50
Location: Baranda-Ils
Contact:

Post by peradetlic »

evo ovako izgleda moj pravljeno pre nekih 16-tak godina


Image
Last edited by peradetlic on 12 Dec 2010 18:21, edited 1 time in total.
za sve je kriv Toma Sojer
User avatar
EndruMartin
Brzi dodavač alata
Posts: 9
Joined: 16 Nov 2010 07:42

Post by EndruMartin »

Sasa wrote:
Bojan wrote:Ajmo sad svi malo da se smirimo i da budemo civilizovani, kao što i jeste. :)

Ne vidim u čemu je problem napraviti abrihter. Ljudi bili na mesecu, a ne može jedan abrljihter da se pravi. :D
Covjek je odreagovao na moj odgovor ljuto potpuno bez razloga!!!
Nisam ga ubjedjivao da ne pravi i da nezna da napravi vec da treba potraziti polovnu fabricku masinu jer trenutno masine nisu na cijeni pa moze manje da ga kosta nego sam da je pravi!!!

Tako da ti ova prica ne stoji Boki ako si na mene mislio!
Чини ми се да не разликујеш љутњу од разочарења...
Надам се да не мислиш да сам само тако бупнуо на форум и открио "топлу воду" са израдом абрихтера? Дуго већ читам и пратим и оваји још неке форуме који се тичу обраде дрвета, од скоро сам се учланио овде јер ми се чини да је форум изузетан по садржајима и саветима управо онима који тек почињу.
Израда једне столарске машине је крупан залогајза било кога, у целојпричи нисам битан ја или то да ли се "љутим" или не, већ обједињавање те приче око израде машине. Неко ће за пар година можда видети овајтекст и направити следећу машину, ко зна са каквим бољим решењима. А сви ми ћемо на неки начин бити део тога. Већ то је довољно за дискутовање и размену идеја.
Гледао сам ја огласе, путовао по 100км да бих закључио да људи оглашавају машине по принципу "ја тако мислим а какво је реално стање - баш ме брига".
Рекао сам на почетку да ми није проблем да пазарим DH330 али верујем да то није то, мио стандар може да се нађе у јадном стању и прецењено. Да не помињем како ми никако не иде у главу да људи који продају те машине не могу ни да метлицом скину паучину и прашину, да не говоримо о подмазивању...не дају ми се паре за нешто што морам да поправљам уз улагање још толико пара колико сам дао за машину. Када кренем да правим машину она ће бити прилагођена мени, мојојвисини, мојим потребама и могућностима. То је поента.
User avatar
EndruMartin
Brzi dodavač alata
Posts: 9
Joined: 16 Nov 2010 07:42

Post by EndruMartin »

peradetlic wrote:evo ovako izgleda moj pravljeno pre nekih 16-tak godina


[url]http://www.stolarskaradionica.com/forum/uploads/thumbs/798_dsc03471.jpg[/url]
Видео сам ову машину на другојтеми, једино могу да кажем - свака част на истрајности.
Ова два ваљка између којих се налази абрихтер су погон за дихт?
Уводни пост са оне теме коју је поменуо dikar ме је мало поколебао око саме главе абрихтера, квалитет оних које могу да се нађу готове или израда (поменута је вагонска осовина, претпостављам због квалитета гвожђа)?
Видим да је најбоље да узмем U профиле за израду основе, некако имају најробуснији изглед. Претпостављам да и то треба потражити на неком отпаду?
User avatar
peradetlic
Majstor majstora
Posts: 912
Joined: 06 Mar 2009 20:50
Location: Baranda-Ils
Contact:

Post by peradetlic »

jeste to je diht

Image
i zadnja ploča se skida kad se pušta kroz diht nije se stiglo završiti šarke su negde u nekom ormanu
radi se

Image
za sve je kriv Toma Sojer
User avatar
peradetlic
Majstor majstora
Posts: 912
Joined: 06 Mar 2009 20:50
Location: Baranda-Ils
Contact:

Post by peradetlic »

inače je to samo abrihter sa dihtom i bor futerom i pravio sam ga za svoju visinu
za konstrukciju najbolji U profil kao što si kazao
glava 300mm kuppljena na buvljaku u NS od rusa jedino sam kućišta za ležajeve pravio nova ona ruska bila slaba
oba ležaja na glavi su samoštelujući dvoredni brzohodni mogu da izdrže do 7000 o/min
za sve je kriv Toma Sojer
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Metabo dh 330 je diht i to dobar, nije abriht masina. Ako kreces u samogradnju abrihta najpre definiraj dali ce biti abriht ili abriht/diht masina. to je bitno zbog same konstrukcije masine, Ne bih hteo da te razocaravam ali kod kombinacije abriht/diht je problem sto se nozevi lako rasteluju.
U temi "Izrada kombinirke....." bilo je rec o ukrajinskim glavama koje se nude na balkanu, zbog mekoce gvozdja nisu preporucljive.
To sto si nailazio na masine sa paucinom trebalo je da iskoristis, da skines cenu. Jednostavnije je da popravis masinu nego da je pravis. Promenis 2 lagera na glavi 2 na motoru, kais, malo ciscenja pa podmazivanje i to je to. Bitno je da je motor ok i glava nije iskrivljena
Ipak prati i dalje oglase sve je vise kombinirki na prodaju. Jednostvno sve manje potrosaca trazi drvene proizvode, Kod namestaja sve vise se traze iver ili medijapan, a kod gradjevinske stolarije sad je u trnedu pvc i al stolarija. Recesija je ucinila svoje pa su kombirke za drvo sad visak i ljudi ih prodaju.
Moj savet je da potrazis prvo majstora koji je radio ovakvu kombinirku, kad ga nadjes pitaj kome je pravio kombinirku i zatrazi adresu stolara kome ja radio i na kraju idi i pitaj stolara jeli masina dobra. Ako je dobar majstor rado ce ti dati navedene podatke, ako ne da ili masine nisu ok ili nije pravio masine.
ako nece onda trazi drugog majstora.
branimir
Majstor majstora
Posts: 691
Joined: 13 Dec 2007 09:46

Post by branimir »

peradetlic wrote:nisi jedini i ja radim na svojim mašinama koje sam sam pravio
nije bilo para za fabričke a mašinac po struci a drvo droga
Malo sam provocirao, da bih saznao koliko nas ima.
Neka se i drugi jave.
User avatar
peradetlic
Majstor majstora
Posts: 912
Joined: 06 Mar 2009 20:50
Location: Baranda-Ils
Contact:

Post by peradetlic »

:D:D:D
za sve je kriv Toma Sojer
Post Reply