GRADNJA BRVNARE TJ DASCARE

Deo foruma namenjen velikim projektima, koji ne spadaju u nameštaj
User avatar
GRADITELJ
Dodavač alata
Posts: 1
Joined: 05 Feb 2010 10:29

GRADNJA BRVNARE TJ DASCARE

Post by GRADITELJ »

Nosim se mišlju da sagradim jednu drvenu kućicu na planini dimenzija 8*6 m.
Posedujem prostor i bukovu šumu na tom prostoru i što je najbitnije u blizini je strugara.
Provio bih kućicu čije bi grede i stubovi bili dimenizija 14 sm * 14 sm a "ispun" daske debljine 8 sm. U nosece stubove bi se usekli useci u koje bi se slagale daske debljine 8 sm a širine 25 sm.
Konkretna pitanja su:
- pošto sam ograničen isključivo na bukovinu da li se od nje može praviti ovo što sam zamislio. Pošto se sve mora raditi na licu mesta da li "trpi" bukva urezivanje na licu mesta.
- drugo ograničenje je "sušenje gradje". Nešto sam čitao da bi moglo da segradi sa sirovom gradjom i onda da se suši prirodno na vec postojecem objektu.
- da li poynajete nekog sa takvim iskustvom

Postoji još morepitanja ali za poćetak toliko.

Unapred zahvalan na odgovorima.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Moze da se uradi ali umjesto ispune od daske od 8 cm bolje je napraviti dupli zid sa nekom izolacijom izmedju
User avatar
srdjan983
Šegrt
Posts: 21
Joined: 01 Aug 2009 21:57

Post by srdjan983 »

"Nosim se mišlju da sagradim jednu drvenu kućicu na planini dimenzija 8*6 m. Posedujem prostor i bukovu šumu na tom prostoru i što je najbitnije u blizini je strugara...
Konkretna pitanja su: itd "

GRADITELJ-u , dobro dosao. Na konkrektno pitanje, dobi konkretan odgovor:) . Posto imam drugara koji je uporan da istera svoju pricu( slicna je tvojoj- osim sto na njegovom posedu , pored kvalitetne sume, najbliza strugara je 80km).
1. Sigurno da se moze raditi od bukovine , samo sto ces povesti racuna kad ces je seci a sto se tice obrade na licu mesta , nece biti problema odgovarajucim alatom. Kod bukve je problem , tvrdoca , tezina...
2. Posle rezanja , gradju bi bilo pozjelno , sloziti po propisu , zastititi krajeve i ostaviti najmanje godinicu dve... da se prirodno susi( uzimajuci u obzir da razmisljas o "startu" direktno posle rezanja ).
3. Ne poznajem nikoga sa takvim iskustvom ali verujem da ce se neko javiti.
pozdrav
salchi-ciro
Samostalni majstor
Posts: 166
Joined: 17 Sep 2008 17:00
Contact:

Post by salchi-ciro »

Bukva-djavolsko drvo.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

srdjan983 wrote:GRADITELJ-u , dobro dosao. Na konkrektno pitanje, dobi konkretan odgovor:) . Posto imam drugara koji je uporan da istera svoju pricu( slicna je tvojoj- osim sto na njegovom posedu , pored kvalitetne sume, najbliza strugara je 80km).
Pa vjerovatno u okruzenju ima neko ko radi uslugu rezanja daske na mobilnoj brenti, tako da tif 80 km nisu problem moze se rezati i u sumi ako treba!
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

salchi-ciro wrote:Bukva-djavolsko drvo.
Upravo tako, pogotovo za ovu namjenu jer je direktno izlozena svim atmosverskim uticajima a poznato je da se bukva najvise deformise!

Kad se okvasi nema toga sto ce je zadrzat a da se ne rasiri koliko ona hoce!!!
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

moj drugarski savet je da bukvu menjas za camovinu ili borovinu(finansijki ces bolje proci a i meko drvo je zdravije za zivot)pogledaj skandinaviju(najgrdja varijanta arish)jer bukva nije za exterijer.
drvo(najvise "tvrdo")se krivi baca,ako ga stegnes onda ispuca sto ti je dodatni problem jer ce se u pukotine navatati svega i svasta)bukva ima poseban smrad kad truli(to mozes da pitas ljude koji se bave susenjem gradje) i svaka 5-ta koja izadje iz susare pobudjavi(povrsinski)zato je bolje smrca,jela,camovina,borovina(beli ili tamni):)laksa je za obradu a i tezinski zbog konstrukcije.
pozdrav!!!
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
runer
Vrhunski majstor
Posts: 1146
Joined: 18 Feb 2010 11:11
Location: Backa Palanka

Post by runer »

Sto je jos bitno bukva kao i jasen na atmosfeskim padavinama najbrze truli. Zato je ipak cam ili bor najpogodniji.
Ko ne zna da ne zna bezi od njega!
User avatar
grufic
Šegrt
Posts: 37
Joined: 03 Jun 2010 13:16

Post by grufic »

.
Last edited by grufic on 10 Jul 2010 00:02, edited 1 time in total.
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Poštovani prijatelju ja bih ti savjetovao da se maneš ćorava posla pogotovo radi bukve,moj savjet ti je da tu bukvu koju imaš porušiš u okviru mogućnosti i da ju prodaš nekome ko se bavi izradom namještaja jer je ona za to najpogodnije a za svoj projekt uzmeš jelovinu ili smreku ubiti to ti je skoro pa isto male su razlike ali je to drvo baš za to em je lakše za obradu em sto drugih stvari.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Tako je Strki!
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Strki on nije GRADITELJ koji oce bukvu nego grufic :lol::lol::lol:
pozdrav!!!
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Stvar je sveopće poznata da su u Slavoniji ljudi gradili kuće od hrasta jer ga tamo ima najviše kod nas u Gorskom Kotaru ljudi su gradili kuće od jelovine oliti čamovine kako je Vi zovete i dan danas ljudi rade kuće od jelovine ili djelomično a pod tim djelomično mislim na vanjske dijelove znači fasada nazovimo je tako (mada ja to nesmatram fasadom na ovaj način izvedeno znači sa drvetom).

A zašto jelovina?
Zato jer je ima najviše,zato jer se lako obrađuje zato jer je lagana (kako je već neko spomenuo ovdje),zato jer dobro upija premaze a samim time se stvara i dobra zaštita od raznih nametnika.

Imam prijatelja koji radi kuće od trupaca koji su obrađeni da bi se ujednačila njihova vanjska dimenzija radi lakšeg sastavljanja kuće ali radi ih i od poluoblica i od lameliranih oblica.U ovom slučaju bih najiskrenije sabjetovao po svom skromnom znanju da kolega Graditelj kako sam i naveo porušiš tu bukvu koliko ti dozvoljava šumarija ili druge neke okolnosti i da ju zamjeniš za jelovinu ili nešto od tog roda drveta.A sada šta se tiče na koji način raditi o tome možemo raspravljati u nedogled jer svako ima neki svoj način koji mu se sviđa.

Ali da ja radim ja bih napravio ovako okvir od gda npr.14x14 a to znači stupovi na koje se stavljaju grede koje će služiti za strop ili eventualno za sprat,izvana bih pokucao dasku i na dasku bih stavio neki terpapir za izolaciju i onda vertikalno letve na koje bih zabijao završne daske ali sa malim preklop jedne preko druge onaj stil kao u kaubojskim filmovima znate na šta mislim.Unutra zbog bržeg rada i financija bih stavio gipskartonske ploče ili rigips kako već ko zove i naravno između izolacija od kamene vune ili nešto tako

.Nadam se da sam barem malo pomogao a ako još nešto treba tu smo ima nas dosta koji se razumiju u sve to pa ćemo pomoći.A šta se tiče rezanja trupaca u daske ili grede ima jedna dobra ideja i funkcioniše dobro ali nije za velike količine vrijedi pogledati http://www.ablett.jp/workshop/csm.htm
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Å trki, prijatelju!
Da li ti dišeš dok kuckaš. Pa ova poruka je krajnje nepregledna i samo entuzijasti mogu da je CELU pročitaju. Ubaci neki nov red i pasus. Biće mnoooooogo preglednije.
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

metabo wrote:Å trki, prijatelju!
Da li ti dišeš dok kuckaš. Pa ova poruka je krajnje nepregledna i samo entuzijasti mogu da je CELU pročitaju. Ubaci neki nov red i pasus. Biće mnoooooogo preglednije.
Ajde trudit ću se ubuduće da to malo normalnije pišem.
Čovijek sniva a Bog realizira!
Post Reply