Prednost crjepa ili tegole kao krovo pokrivaca

Deo foruma namenjen velikim projektima, koji ne spadaju u nameštaj
User avatar
lazo
Dodavač alata
Posts: 1
Joined: 08 Sep 2009 14:02

Prednost crjepa ili tegole kao krovo pokrivaca

Post by lazo »

Radim obnovu krova letvanje daska kondor itd ,trebam savjet dali crep ili trgolu sta je bolje?
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Lazo,

VELIKA SLOVA se koriste kad se nešto naglašava. Sva velika slova u rečenici dovode do kontraefekta. Ljudi koji to čitaju misle da VIČEÅ . Ja sam naslov teme i celu tvoju poruku preradio i molim te da se pridržavaš ovih pravila.

Å to se tiče odgovora na postavljeno pitanje nadam se da će se ubrzo javiti neki majstor sa pravim rešenjem, iako tema nije baš stolarska. Meni lično, crep više ide uz zidane i trajne objekte. Funkcija i jednog i drugog je da ne propušta vodu. Sve ostalo su estetske nijanse.
radmit
Moderator
Moderator
Posts: 1866
Joined: 11 Feb 2009 19:56
Location: Pozega
Contact:

Post by radmit »

Crep!Samo koji ?
User avatar
digger
Majstor
Posts: 352
Joined: 23 May 2008 14:59
Location: Tamo daleko

Post by digger »

Ziveo pod crepom, sada pod tegolom. Rado bih se vratio na crep. Postojaniji. Ono sto je nezgodno kod njega je sto trazi mnogo jacu krovnu konstrukciju - tegola je mnogo laksa. Sa druge strane, tegola strada od sunca i kise. Na zapadu se dosta koristi tegola, jer je jeftinija od crepa. Crep koriste samo oni koji imaju dosta para.

Milos
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ako sam dobro ukapirao sa nekih prikaza na TV-u i tegola ima raznih sorti.
Izgleda da ja glavna razlika u "osnovi" odnosno materijalu koji se tokom proizvodnja natapa bitumenom. On moze da bude od fiberglasa do kartona.
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Crijep ima dušu i oduvijek su ga ljudi stavljali a bogme i sami izrađivali i stavljali na svoje kuće,staje i tako dalje.Danas kod nas u mojim krajevima "zbog snjega" to im je izgovor ljudi stavljaju lim a ima ga svakakvog i brzo se postavlja i lagan je.Na tebi je odluka jer ćeš ga ti gledati a i financije utječu dosta na sve,kako su ti kolege već rekle i zbog same krovne konstrukcije koja je ili skuplja za crijep ili malčice jeftinija za tegolu i lim.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Interesantno je to sa limom.
Kucu u selu smo svojevremeno pokrili limom (ne znam tacno kako se zove, dugacke table, sirine jedno metar, trapezasto profilisane, fabricki zasticene).
Ne znam sta je fabricka zastita na njima, al ne verujem da je neka boja (inace je boje crepa), posto evo 29 godina nije ni mrdnula. Izgleda ko da je juce postavljena.
Ah da, selo je u bas "prijatnim" uslovima, na 1100m nadmorske visine, jedno 15Km od Savnika (zavejano barem 4 meseca godisnje, tako da moze samo helikopterom da se dodje).

Naravno sve je stvar ukusa, ali meni tegola bas izgleda lepo.
Ne zaboravite da crep nakon desetak godina nahvata sve is vasta na sebe (neke lisajeve, gljivice, travu koj li je djavo), i onda bas i ne deluje tako fino.
radmit
Moderator
Moderator
Posts: 1866
Joined: 11 Feb 2009 19:56
Location: Pozega
Contact:

Post by radmit »

Razlika u ceni krovne konstrukcije za kucu od 100 kvadrata nije visa od 200-300 evrica mora bre i za tegolu da se podasca pa ter papir izolacija A sto Strkac rece crep ima dusu.Kad pomenuste lim ja planiram za radionicu pokrivku od lima jeftiniji je od bilo koje druge pokrivke .Pogledajte ovaj sajt ljudi tu kod mene proizvode te pokrivke mozda vam bude trebalo www.pankomerc.com.
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Ja sam trebao prošle godine mjenjati krov (pokrov)na krovu u Ogulinu i informirao sam se u vezi lima.Naime imaš ga koji je samo farbani a na farbu daju garanciju 15 godina,ima ga pocinčani i farbani i još k tome plastificirani neznam točno koliko je za tog garancija.Å ta se tiče boja ima ih svakakvih skoro sve osnovne boje i da su bez neke posebne nadoplate a uz sve to može biti još i profilirani tako da ti izgleda kao crijep.I naravno o svemu ovisi i cijena,ja sam imao ponudu od nekih 13€ za farbani i plastificirani sa ugradnjom po kvadratu i oko 18€ profilirani po kvadratu isto sa ugradnjom.A za ovo šta si pomenuo Bole za crjep ima neki premaz od čini mi se Fakolita za protiv tih gamadi i toga svega.
Čovijek sniva a Bog realizira!
radmit
Moderator
Moderator
Posts: 1866
Joined: 11 Feb 2009 19:56
Location: Pozega
Contact:

Post by radmit »

Nemojte mi verovati ali mislim da je ovde 500-600 din taj bojeni znaci 5-6eura ima svakojakih profila.Ma Bole jeste tegola lepa slazem se sa tobom ali izgleda da i tu ima nekog falsa zale se ljudi,meni je betnski crep na kuci prezadovoljan sam ali i na njemu se poceo hvatati neki k...c nema ga previse al viim negde i negde.A kako je na Savniku kada sleti sneg sa lima ?
User avatar
digger
Majstor
Posts: 352
Joined: 23 May 2008 14:59
Location: Tamo daleko

Post by digger »

Za sletanje snega sa lima postoje granicnici koji to ne dozvoljavaju. Moze se videti po kucama koje imaju jako strme krovove po Austriji, Svajcarskoj...

Slazem se da je tegola jako lepa, ali... Ono sto mi se dopada kod lima je postojanost. Ono sto ne je da je bucan kada pada kisa (tako kazu oni koji imaju krov od lima).

Tegola i njena osnova. Nije problem u osnovi od koje je napravljena, vec u bitumenu. On se ispere i odlepi se, i pocinje da se krivi. Kada je u takvom stanju, nije ni da ga poklonis neprijatelju. :)
User avatar
Gaga
Majstor
Posts: 262
Joined: 13 Mar 2009 13:58
Location: Kolasin

Post by Gaga »

interesantno je da niko od kolega ne kaže da ima puno proizvođača tegole. Ona originalna je Tegola kanadeze ili
kanadska šindra. Proizvodi je po licenci jedna italijanska firma.
Osnovni sastojci tegole su Kvarcni pijesak i oksidisani bitumen. Ovaj krovni pokrivač spada među najskuplje
krovne pokrivače, ukoliko se postavi po propisima proizvođača. A ukoliko ga ugradi ovlašćeni serviser, dobijete
garanciju za ugradnju 60 godina, jer je materijal neuništiv. Jedino ga možete fizički uništiti. Dezena ima kakvih poželite,
a ima onih specijalnih, na primjer za planinska područja onaj sa kojeg snijeg ne može kliznuti, do onih koji se
ugrađuju u područjima visokih temperatura, preko 50 stpeni celzijusa. U takvim tipovima je ugrađena bakarna folija
tako da se oksidisani bitumen ne može razliti, pa čak ni deformisati. Sve ovo slučajno znam, jer sam jedno kratko vrijeme bio ovlašćeni serviser Lesnine iz Ljubljane. A Lesnina jedini ovlašženi uvoznik bivše nam Jugoslavije.
No kolega Lazo stvar je ukusa, a bogami i finansija, tako da je odluka na tebi. A poznato nam je svima da danas imamo
u Evropi proizvođača tegole, više nego država. Nijesam čuo da je ima i iz Kine.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Taj lim je kupljen svojevremeno u Sevojnu. Nemojte me drzati za rec ali cini mi se da su tada stricevi pricali kako je eloksiran odnosno tako neka elktrohemijska obrada (nisam se bas peo na krov da ga gledam, prilicno je visoko, a tada kad je postavljan mene je mnogo vise zanimalo da jurim čobanice nego da zagledam lim :)).

Sto se tice sletanja snega, nikada bas nisam ukapirao u cemu je trik da sneg ne treba da sleti? Ajde nek me neko prosvetli :)
U Savniku svi upravo zele da on sleti, odnosno da se uopste ne nakupi na krovu. Tamo sneg ume da napada po metar-dva za noc, i da polomi krov ako se nakupi na njemu. Skoro sam gledao jednu emisiju sa pocetka sedamdesetih gde jedan dedica opisuje kako je na Krnovu (visoravan u blizini), fenomenalnom receniciom: Kako je na Krnovu? Tamo se, braco moja, djavoli zene :) (sto ce reci tamo je ooooozbiljna mecava). Inace tih problema nismo imali od kad je kuca napravljena, nikada se na krovu nije zadrzalo ni malo snega. Table su iz jednog komada pod dosta strmim uglom.
Nemam neku bolju slikicu, al evo kako izgleda:
Image

Sto se tice buke kad pada kisa, ima je, al meni je nekako prijatna. Zaspim dok si reko ašovče. Naravno, sto ljudi sto ćudi.

E sad, mana lima je sto mora da se oooozbiljno uradi termicka izolacija. Kad ugreje, na tavanu je ko u susari (mi nismo stavljali izolaciju).
User avatar
NEX
Majstor
Posts: 375
Joined: 02 Feb 2009 21:34

Post by NEX »

Kada se sneg zaleti sa vrha krova ,on pokrene i sneg u podnozju krova i tako stvore malu lavinu koja moze da ,,grune,, odjednom i ako pada sa visine to moze biti opasno.
Mislim da snegobrani sluze da malo uspore a prvenstveno usitne i pocepaju celu gromadu snega.
Zato se i stavljaju naizmenicno.
To je moje tumacenje,a verovatno limari iskustveno znaju nbolje.
Moja radnja je pokrivena limom a nemam plocu vec bindere koji su odozdo podsiveni lamperijom i vunom staklenom izmedju.
Kada krene pljusak zveci, sacuvaj boze,ali drugih zamerki nemam.
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Å ta se tiče zašto snjeg sa krova dolje ili ne kod nas u Ogulinu ima tumačenje da ako je snjeg na krovu on dolazi kao jedna vrsta izolatora neda toplini van jer prije nisu ljudi stavljali izolaciju krova.A zašto snjeg dolje sa krova,upravo iz težinskih razloga.Sada zašto se stavljaju oni snjegobrani na limene krovove,kako kaže NEX da razbiju cijelu lavinu i da nesleti naglo da nekoga neubije ako se slučajno nađe ispod krova.Å ta se tiče buke ako se samo stavi ona klasična izolacija,znači daske i ter-papir ima je ali ne toliko nesnošljivo,a kako kaže Bole zaspim ko beba,i još ako žena da sisu veselju nema kraja.Da se vratim na ono šta sam htio još reći,a to je da se danas rade i krovni paneli znači lim dole prohilirani lim gore a u sredini poliuretan (valjda se tako zove) i to mislim da je za sada najbolja stvar jer imaš sve i izolaciju toplinsku i dugotrajnost lima i s jedne strane imitaciju i ljepotu crijepa.E pa sada ko voli neka izvoli.
Čovijek sniva a Bog realizira!
Post Reply