LKV krovne konstrukcije

Deo foruma namenjen velikim projektima, koji ne spadaju u nameštaj
Post Reply
User avatar
bata
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 24 Apr 2009 13:30

LKV krovne konstrukcije

Post by bata »

Jeste da ovo nije forum o građevini nego o stolariji, ali ipak je u pitanju drvo:

LKV je skraćeno od laki krovni vezači.
(preporučujem pretragu po ovim pojmovima da bi ste videli slike koje ja ovde nisam imao vremena da kačim)

tu tehniku pravljenja krovnih konstrukcija (i sličnih: nadstrešnice, magacinske i sportske hale...)
sam primetio na sajmu građevine pre desetak dana.

Zanimljiva je po tome
-kako se drveni delovi konstrukcije povezuju - posebnim pločastim okovom a bez užljebljenja među gredama/letvama ,
-zatim po tome što (tako kažu) zahvaljujući dobrom proračunu iskoriste značajno manje drveta
nego uobičajenim načinom izrade krovne konstrukcije,
-izrada je fabrička, tako da se na terenu prilično brzo montira
-i najzad - po tome što su (opet, tako kažu, ali ništa u brojkama) te konstrukcije jevtine.


Ima li nekih saznanja o tim konstrukcijama, ili još bolje iskustava sa njima ?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sto se tice same konstrukcije, trik je relatino prost (sto ne znaci da ga je prosto i izvesti, to jest isprojektovati).
Ceo fazon je u tome da svaki element resetke koja cini konstrukciju bude napregnut na istezanje. Odnosno da ni jedan ne sme da bude opterecen na sabijanje.
Jefinoca potice od toga sto su sami elementi od daleko tanjeg materijala, pa su samim tim i jeftiniji (umesto greda koriste se daske i letve). Posto su za istu zapreminu drveta letve i daske jeftinije od greda...
E sad konkretne cifre ne znam.
User avatar
bata
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 24 Apr 2009 13:30

Post by bata »

Ja ne baratam najbolje sa terminologijom, pa ću da pitam:

Å ta (u praksi) znači da elementi ne smeju da budu opterećeni na sabijanje ?

Koja je razlika između daske/letve i grede iste zapremine ? Pretpostavljam u snazi (gustina materijala) ?


Ako si stručan/iskusan da li bi mogao da pretpostaviš neku slabu tačku ovih konstrukcija ?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Znaci da letvu ne smes da pritiskas uzduz, posto ce da se izvije i pukne.
Drugim recima ako neku relativno tanku letvu (ili sipku od metala isto je) pokusavas da pokidas ona ce moci da istrpi veliko opterecenje. Ako pokusas da je sabijes izvice se i puci. Recimo na letvu bi u principu mogao da okacis klavir i da ona izdrzi njegovu tezinu (znaci klavir visi okacen o letvu). Medjutim ako stavis klavir na letvu koja stoji uspravno ona ce se slomiti.

Sta je "relativno tanka letva"? Letva kojoj je jedna dimenzija znacajno veca od druge dve. Znaci recimo letva 150X3X3cm.

Daska je komad drveta koji ima poprecni presek dugackog pravougaonika, znaci recimo jednu dimenziju reda 1-5cm, drugu 10-30cm.
Letva ima poprecni presek koji je kvadrat ili pravougaonik blizak kvadratu. Znaci nesto tipa 3X3cm, 3X5cm.
Greda je veeeelika letva. Drugim recima poprecni presek tipa 10X10cm, 10X20cm i vece.

Nisam strucan u LKV-u, ali ti nosaci imaju klasicnu resetkastu konstrukciju, koja se (ako se dobro secam) uci negde na I ili II godini Masinca, pa mi ostalo u secanju.
Takva resetkasta konstrukcija je ako se dobro secam dosta laksa (odnosno ima manju zapreminu materijala) od konstrukcije koja je napravljena od punog materijala a ima istu nosivost. Ukupna zapremina letvi od kojih je napravljen resetkasti nosac je manja od zapremine potrebne grede da bi nosivost bila ista.

Pored toga, za istu zapreminu drveta, skuplje je drvo koje je veceg poprecnog preseka (kubik grede je skuplji od kubika letve).
User avatar
NEX
Majstor
Posts: 375
Joined: 02 Feb 2009 21:34

Post by NEX »

Jel vi pricate o BINDERIMA?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nemam pojma kako to zovu. Ja sam isto cuo za LKV, a binder ne znam sta je.
User avatar
NEX
Majstor
Posts: 375
Joined: 02 Feb 2009 21:34

Post by NEX »

Pa svaka pilana ima lake resetkaste nosace tj bindere to je ono colara uzduz pa colara popreko pa ekseri i sve tako redom.
Nemoguce mbole da to nisi video!?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ma verovatno sam video, samo ne znam da se to tako zove.

Recimo ovako nesto: http://www.lkvcentar.com/01_lkv_centar.htm
radmit
Moderator
Moderator
Posts: 1866
Joined: 11 Feb 2009 19:56
Location: Pozega
Contact:

Post by radmit »

Binder samo u razlicitim oblicima
Post Reply