Nezgode koje se desavaju na stolarskim masinama

Neobičan forum, ali po meni veoma bitan
User avatar
borob
Precizni šegrt
Posts: 55
Joined: 12 May 2008 06:55

Nezgode koje se desavaju na stolarskim masinama

Post by borob »

veoma ruzna tema ali.......... deo svih nas koji se bavimo obradom drveta!
Imam drugara koji u sali kaze : ako skupis zdrave prste na rukama 5 stolara, neces imati sa cim da se poceses!! Glupo ali skoro istinito!
Pa prijatelji ko ima lose iskustvo, mozda je ovo mesto da se to isprica ili pokaze kako bi mladji bili sto pazljiviji, zar ne!?
Evo , ja cu prvi................
Na ovoj slici je moja leva saka sa ostatkom prstiju :D
Image

a ovde je oziljak ako se dobro vidi, gde sam veoma dobro prosao posto je spala testera sa banseka (strugare) u radu i ........kao sto vidite, bilo je mnogo srece.
Image

ja bih licno voleo da sam usamljen primer ali cisto sumnjam.
User avatar
pajja
Vrhunski majstor
Posts: 1023
Joined: 26 Jan 2008 17:10
Location: Bela Crkva - Banat
Contact:

Post by pajja »

BBBBRRRRRRRR tema
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Skoro sam gledao Sam Malooff-a, snimak nekog seminara. On je imao 2 povrede i pricajici o njima konstatovao je da su se desile na bezvezan nacin, u smislu, video je komad da stoji pored testere koja se jos nije zaustavila, on da ga skloni i... ili ova radnja na masini je rizicna ali da probamo, pa jednom - dva puta uspe ali treci put kvrc! Sve u svemu najveci broj povreda se desava kada padne koncentracija i iz gluposti. Jedan moj drug kaze:" Kad radim na masini ne vidim nista oko sebe!" To se odnosi na situaciju da dok, recimo, radis na abrihteru podignes na trenutak pogled da vidis ko ulazi u radnju.... Ono sto je interesantno: Svima se desilo da su mnogo puta bili u neposrednoj opasnosti i za trenutak izbegni ozbiljne povrede. To su opomene koje treba vrlo ozbiljno shvatiti. Vecina nas to prenebegne. Onda se dese povrede. Ali ne iznenada. Za hobicne ste je bolje da vise koriste rucne (neelektricne) alte nego da sve rade na masinama. Na masinama je brze ali gde mi hobisti zurimo? Naravno, nedostaje nam vestina ali vremenom i to ce da se usavrsi. Ja imam neka profilna renda koja sam nasledio od dede i kojima nisam mogao nista ljudski da odradim jer sam mislio da sam glup pa neznam kako se to radi a na kraju se ispostavilo da nozevi nisu dovoljno ostri. Sad ovo prevazilazi ovu temu ali cu jos dodati jednu opasku: Nekada kada se islo na zanat, ali znaci od malena pa do majstora a ne ono praksa iz skole, ucile su se razne stvari, kako da se odnosis prema musterijama, prema ostalim kolegama, kako se resavaju krizne situacije u poslu, kako se odnositi prema alatu, masinama, sigurnosti u radu, kolegama... Toga u udzbenicima nema a vrlo su bitan aspekt posla.
Nadam se da nisam udavio!
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
branimir
Majstor majstora
Posts: 691
Joined: 13 Dec 2007 09:46

Post by branimir »

Hvala bogu nisam imao vecih nezgoda na masinama, sem par skidanja mesa na prstima (frez masina i abrihter),
tako da su svi prsti na broju. Kod mene i posle 25 godina rada postoji doza straha prema masinama, a narocito kod startovanja, tako da sam stalno skoncentrisan na ono sto radim i na cemu radim. Masina se treba bojati, jer su tu velike brzine u pitanju.
Covek ako nije raspolozen za posao i ako nije skoncentrisan na posao treba ga prekinuti, jer ce steta biti manja
od one koja bi nastala usled povrede.U stolarskom poslu zurba ne postoji.
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Na brzinu se samo muve hvataju:)
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
Marko Enter
Majstor majstora
Posts: 623
Joined: 26 Dec 2007 19:32
Location: Smederevo,Nemacka-Hagen

Post by Marko Enter »

borob ; a na levoj saki kako si odseko prst , to jest kojom masinom , cirkularom ??
moja baba dok je pre radila u nemackoj na frez masini otkinula parce prsta do kraja nokta na srednjem prstu
Ja za sada hvala bogu da kucnem u dro imam sve prste nadam se da ce ako i da ostane

pozdrav
Marko
Last edited by Marko Enter on 01 Feb 2009 15:50, edited 1 time in total.
Bez znanja nema zanata :)
User avatar
borob
Precizni šegrt
Posts: 55
Joined: 12 May 2008 06:55

Post by borob »

Marko Enter @ neka tako i ostane! samo pazljivo!
A prst je otisao na frezeru , vertikalnom stonom, pre 15-ak godina..........

Velja@ posle boja svi generali su pametni, ova tema je zamisljena da mladi ljudi imaju uvid u to sta se sve desava nepaznjom pa da budu pametni i pre boja!

Branimir@ E to je prava stvar! treba da postoji umeren strah kako bi covek bio sto pazljiviji! I nikada se do kraja ne osloboditi, obicno kada je covek najsigurniji u sebe..............:mad:
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Nadam se da me niste pogresno razumeli! Ja ovu temu maksimalno podrzavam. Vise puta sam bio u neposrednoj opasnosti pa se posle razmisljam sta da je krenulo po zlu?! Puno gresaka se pravi i iz nepoznavanja koriscenja alata i potecijalnih opasnosti. Puno ljudi je samouko a tad se mnoge stvari preskacu.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Ja na sreću nisam izgubio niti jedan dio tijela jest da sam imao prilike prdnuti na rosu ali kao cijelo biće ali nisam a nema sada to ni veze.Htio sam napisati i reći ovo jednom smo ja i mama (ja sam imao nekih 13 godina) rezali drva na cirkular i ona je tom prilikom izgubila tri prsta a dobila je i rez po samom zglobu šake i na svu sreču ostala je šaka.A to se dogodilo isto tako na kraju posla bio je jedan otpadni komad bukve koji je imao na sebi ogroman smogor i ona da ga ja nebih išao cijepat kasnije sjekirom ona će ga još raspilit na pola i to je to dosta za danas i odeše prsti nisama nezna a ni ja sada kad vratim film u glavi kako se ustvari to dogodilo samo na jednom krv šprica na sve strane komad je na stolu prsti isto i to je to njih nema i moš ga frigat.Zato ljudi moji stvarno nikad dosta opreza sa tim vragovima,bez njih nemožemo neke stvari napravit a u njima je i najveća opasnost.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
Nikola
Majstor majstora
Posts: 658
Joined: 13 Sep 2007 11:55
Location: Beograd

Post by Nikola »

Ja sam proslog leta ubacio malo palac u abrihter... imao sam srece pa mi je otkinuo samo vrsak palca, dobro je da ga nije povukao vise, ali bogami je sikljalo i trebalo je vremena da zaraste, posto nisam usivao. Ravnao sam neke dascice 5cm siroke, 2,5 debele, i kad sam posle 10-ak radio zadnju nisam stavio plasticnu zastitu koja ide preko dela noza koji se ne koristi, prst mi malo skliznuo... Dobro je da me je zmija samo malo gricnula, al sad se i gustera plasim! Nikad vise nisam upalio abrihter a da nisam podesio tu zastitnu sinu, a vise i ne radim kad sam umoran, kad me nesto muci pa razmisljam o tome... Treba raditi samo bistre glave i dobro se skoncentrisati na to sto se radi.
Trt, mrt, zivot ili smrt!
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

bogami nikola proso si ko i ja na isti nacin.ja sam odsekao srednji prst(ispitivac)tj skratio(malo je duzi od kaziprsta),morali su da mi kost"uvinklaju"i da iscupaju nokat da bi ga zasili posto mi je nakoso upo u valjak abrihtera.bilo je jako hladno i prsti suvi,a na dasci prasine od gatera pa je lako skliznuo.
savet:ABRIHTUJTE U GUMENIM RUKAVICAMA,jer guma teze klizi.
kolega stolar,imenjak,dve ulice pre mene je abrihtovo neke fosne pa kako je drzao odozgo cetiri prsta osim palca je poravno(sreca pa je imao duze nokte(umetnicke),osle su samo jagodice.
zato pazte na se.pozdrav!!!
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
DrNikola
Majstor stolar
Posts: 455
Joined: 12 Mar 2008 22:41
Location: Beograd
Contact:

Post by DrNikola »

Pa moram da kazem da je tema odvratna ali šta ćemo kad je to naša stvarnost. Ja sem pre jedno tri godine uspeo da osmirglam prste na veliku tračnu šlajfericu i to tri komada. Radio sam u firmi neki krevet od Jasenovog masiva i na stranici sam imao čvorčic koji sam zasekao i izvadio pa je trebalo okrpiti rupicu, nadjem odgovarajući komad ali naravno prevelik i umesto da ga zalepim pa posle višak skinem dletom i malo ošmirglam meni padne na pamet da sve to sto sam sad opisao uradim na tračnoj (komad je jedva bio 2 sa 2 cm možda i manje). Odem ja do šlajferice podignem gornju zaštitu i možete zamisliti šta se dalje desilo, palac i dva prsta do njega potkratih. Sledeće sto sam uradio bilo je: " Å efe daj narodnu medicinu" tako smo zvali prvu pomoć. Ali bogu hvala pa je sve prošlo bez da se išta vidi. Slažem se sa kolegom Nikolom ni slučajno ne treba raditi za mašinom kad osetiš umor i kad ti mozak nije usresredjen na to što radiš.

To je bilo od mene čuvajte se šta da vam kažem!

Pozdrav!
User avatar
bane
Precizni šegrt
Posts: 69
Joined: 12 Nov 2008 18:35
Location: Stockholm

Post by bane »

Evo malo da ozivim temu. Probusio sam ruku busilicom
Image
Kolega drNikola, radio sam u jednoj firmi 6 meseci iskljucivo za slajfericom 8 sati dnevno, osmirglao prste bezbroj puta, ume da boli ali nikog slajferica nije tolko bolela kao mog kolegu kome je smirgla u toku rada usla izmedju prsta i nokta, uuuuuuu sto je skakao..
Last edited by bane on 06 Dec 2009 20:00, edited 1 time in total.
User avatar
saša
Majstor stolar
Posts: 408
Joined: 27 Apr 2008 17:37
Location: Zaječar

Post by saša »

Ljudi, svaki posao nosi sa sobom svoje opasnosti...Stolari će pokazati ruku bez prsta ili sa rupom u dlanu...(sa dugačkom linijom života) ali šta će pokazati piloti, električari, pojedini policajci...Nije sve tako crno...Glavu gore...Od nečeg se mora umreti...i od nečeg se mora živeti....
Pozz
Bolje je živjeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bedi
User avatar
malli
Majstor početnik
Posts: 105
Joined: 03 Jun 2011 23:18
Location: Indjija

Post by malli »

Ovih dana je godišnjica.

Image

Veliki o.f.:groota:
Nije znanje znanje znati već je znanje znanje dati.
Post Reply