Nezgode koje se desavaju na stolarskim masinama

Neobičan forum, ali po meni veoma bitan
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

pa ja nisam zidar :pun: ,vec umetnik :ongel:

ako te zavarim s njom nece ti biti nezna :smejanje::smejanje::smejanje::happy::happy::happy:

:skool:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Treba biti mnogo oprezan da bi se sacuvao. Poucno je i cuti kako se sta kome desilo. Neke stvari vam nece nikada ni pasti na pamet. Na primer, znam za slucaj da je covek pridrzavao dasku pri ulasku u diht i nozevi nalete na cvor i u trenutku izbace dasku unazad i ovome rascepalo celu saku. Zatim, znam za slucaj, covek iz mog komsiluka, radio na kombinirci i futer mu zahvati radni mantil i on se nekako istrgne, mantil mu se rascepao na dva dela. Kaze, imao je srecu da se otrgao inace bi pao na masinu u pokretu. I savetovao mi je da nikada ne nosim radni mantil nego odelo uz telo.
Licno nisam imao ozbiljnijih povreda. Mora se voditi racuna, nisu to igracke. Mora se i misliti na takve neprijatnosti i imati neka kutija sa kompletom prve pomoci, mora se stavljati zastita i na svaku masinu. Onaj u Osijeku poginu pre par godina od zuba cirkulara. I vatrogasni aparat se treba imati.
User avatar
slovenija
Majstor
Posts: 278
Joined: 21 Oct 2012 20:28

Post by slovenija »

singer wrote:pa ja nisam zidar :pun: ,vec umetnik :ongel:
http://www.youtube.com/watch?v=_RVObHAH ... re=related

::neznam::
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

Upravo zavrsavam pojacanje i prilagodjavanje hoby cirkulara nemacke proizvodnje. O tome cu kasnije kad ga zavrsim.

Sinoc, uradio do pred kraj pravljenje novog firunga, a postavio sam i novi noz od 24 zuba (fi 250 mm).
Probam meko drvo na raznim uzduznim debljinama rezanja i sve ide kako treba. I dobijem ideju da probam i bukvu staru nekoliko godina. Ona je (naravno) ogrevno cepano drvce.
Secem jednu duzinu (oko 30 cm), pa drugu i trecu. E na cetvrtoj, kada sam hteo da napravim cetvrtasti presek - drvo je proslo prednji rez testere, ali kada sam hteo da ga proguram do kraja testere - ne znam sta se desilo, na volseban nacin se iskosilo i taj zadnji deo testere (koji izlazi iz stola) ga baca prema meni. Udara me u stomak i saku desne ruke, a najveci udar (verovatno prvi) ide u jagodicu i nokat palca desne ruke.
Siknula je krv iz prsta ispod nokta i mnoooooogo zabolelo. Stomak je u redu, salo je amortizovalo udar, a i neka stara jakna koja se pocepala od udara.

Nisam isao kod lekara (iz straha da mi ne cupaju nokat ili rade nesto jos gore), stavljao sam hladne obloge i rakiju (naravno hladnu) na prst i u grlo.
Kokoske kljucale celu noc. Srce je bilo u tom prstu celu noc i cini mi se da je dobro sto je povremeno isla i krv ispod nokta, tako da sam se povremeno oslobadjao pritiska u prstu ispod, a hteo je da eksplodira bukvalno. Uglavnom nisam spavao celu noc, a tek pred zoru malo, dok me opet nije probudilo kljucanje.
Nokat je sada ceo otvoreno plave boje i dalje povremeno kljuca, evo vec 24 casa posle nezgode, ali hladna obloga smiri situaciju. Drzim misa kompjutera i kucam ovu poruku i mislim da ce polako utihnuti kljucanje, pa bol, a na kraju posle vise od mesec dana narasce novi nokat, a stari otpasti.

Mnogo sam dobro prosao. Da me je onaj komad lupio po ovoj ludoj glavi - pitanje sta bi bilo.

PS - zaboravio sam da kazem da iza lista testere nije imalo ono pero (ne znam kako se zove), koje je u pravcu lista, a ni ona zastita iznad lista. Takvog sam ga kupio i sada sam u fazi izrade svega toga, ali me cacka djavo da "probam" s vremena na vreme po nesto.
Last edited by micha56 on 16 Oct 2016 16:58, edited 1 time in total.
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Pametni skolu uce na tudjim iskustvima, a oni drugi, na spostvenim. Ima i onih trecih, koji ne nauce ni na svojim (znam jednog stolara koji prste sece santimetar po santimetar, na levoj ruci nema dva iznad prvog i drugog zgloba, na desnoj jos dva, jedan ceo, jedan samo vrh prsta, i sve to iz nekih sest sedam odvojenih puta. I danas nema nikakvu zastitu na cirkularu, a drvo gura opet isto rukom. Kad farmacija nema odgovor na problem, tu resenje treba traziti od tekstilne industrije)

Imao si vise srece nego pameti, a pitanje je koliko jos imas srece, tako da ti od sada samo pamet pomaze. Ili predji na rucne alate, oni su daleko manje opasni.
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

Nema vise.
Hteo ne hteo - ovo je ostavilo strah kod mene u ovoj ludoj glavi (znam iz dosadasnjeg iskustva), tako da cu uvek imati strah kada ukljucujem ovu masinu, a i bilo koju drugu. Dobio sam opomenu zestoku, celu noc sam razmisljao o onome sta je moglo da mi se dogodi ...

Naravno, zavrsicu je sa svim onim dodacima za zastitu, pa opet - djavolak ne ore i ne kopa, nego vreba.
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Povratni udar zna biti dosta nezgodan. Zato je stolarima tesko narucivati 5 pivi u kafani :) U dosta slucajeva prodjes samo sa manjim povredama, ali malo malo...
Zbog toga je STRASNO VAZNO koristiti cirkular na pravi način, mada mi svako malo pokusamo progurati neki komad "preko reda". Buduci da ti ovo nije pravo zanimanje vec hobi, preporucio bih ti da pogledas nekoliko klipova o koristenju cirkulara. Sitne greške te na kraju kostaju prsta. Youtube je dosta dobar izvor informacija te vrste. Mislim da nisam pogledao ni jedan los informativni video o tome. Pokusaj sa ovima, jednostavni su i ne tuše puno
https://www.youtube.com/user/sawstop
I da, dobra je stvar da se bojis cirkulara. Ja ga se bojim jos odkad sam prvi put radio sa njim i nikad nisam nista odsjekao.
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

Jeste, a koliko kosta ova naprava sto ukoci cirkular? Video sam ovo na jos nekim snimcima sa YT.
Znam, manje mnogo od mojih prstiju, ali ako nemas para za tako nesto? Onda da predjem na rucni alat, mnogo manje je opasan ...?
Pa ja sam za ceo "cirkular" platio 50 evrica, sad ga prosirujem, poboljsavam i ojacavam za od prilike jos toliko. Nista nesto spektakularno, ali o tome cu da pisem u odeljku moji radovi, ali onda kada zavrsim sve.

I znam da ga koristim (teoretski), znam da treba prvo i osnovno da bude dobro nastelovan u pravcu i vertikali, pa da ima odgovarajuca pomagala na sebi (pero, ono iznad, firung i td.) i da se OBAVEZNO koriste one rucice sa kojima se gura materijal, nikako prstima.
Ali eto, djavo ne da mira i morao sam da ga probam bas na tvrdom drvetu, a znam da ga skoro nikad necu koristiti za tvrdo drvo, posto je slab. Eventualno za ivericu, a i to ne moram - odem da je kupim i ljudi mi usluzno iseku po mojim dimenzijama.

Pa samo da sam imao ono pero iza lista cirkulara, pa tesko da bi se drvo uprelo i vratilo nazad. Ali ...
Last edited by micha56 on 16 Oct 2016 19:12, edited 1 time in total.
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

svaki alat je opasan pa i rucni...

mene je 2012 godine ujela za prst keksarica,jagodica i nokat kaziprsta-ne pitaj kako ....

p.s. mozda i zato sto nije klasicna ::neznam::
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

retko opasan posao,svaki alat je sposoban da povredi (a u stolarskom ima ih mnogo),jedini spas je nauciti u startu ispravno ga koristi ,jer covek je rob svojih navika . meni se zabo komad drveta u cevanicu, provukao se pored svih zastita ,list testere je otkinuo napuklo drvo i kao metak zavrsilo mojoj nozi, tri sava .ni sad neznam ni kuda ni kako ::neznam::
mada bih i sam mogao naruciti najvise 4.2/3 pive u kafani ,i to iskljucivo zato sto sam isao precicom kao mlad stolar :D
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Posle ameri blesavi kad stalno trube o zatitnim naocarima, slusalicama...

Ko sto neko napisa... prsti su najskuplji.
Ok, tu smo gde smo, jasno je svima nama da dzaba prica o sawstop-u kad nemamo ni za kikiriki, al brdo stvari mozemo sami da odradimo.
Pogotovu mi koji se ovim bavimo iz hobija. Pa niko nas ne juri, nemamo rok, ne mora da bude gotovo za juce...

Najveci broj nezgoda se desava upravo pri kraju ili na samom pocetku posla. Ono cuveno: ma samo jos ovo...

Mislim da sam negde vec pisao, najopasnija alatka u radionici je ona koja izgleda najbezazlenije. Statisticki, najveci broj povreda (koje uopste nisu lake, ginuli su ljudi) se desava na stubnoj busilici. Upravo zato sto deluje "naivno" u odnosu na cirkular, glodalicu... pa se ljudi opuste.

Ne znam dal sam pisao ovde ili na jednom drugom forumu. Pre jedno godinu dana, provlacim neke kablove po tavanu u firmi s kolegom. Racunarski mrezni kablovi, tavan je sa betonskom plocom, jeste malo toplo, zagusljivo i mracno, al svako bi rekao... koj ce ti djavo tu neka zastitna oprema.
Drzim u ruci parce bakarne zice, da njome privremeno privezem rebrasto crevo za krovni nosac, mracno cose, vicnu se zica, posto je bio mrak, kapci nisu ni skontali da treba da se sklope... ostar secicama odsecen kraj zice po sred oka.
Eto cemu sluze zastitne naocari.

Na svu srecu, nije bilo nista preterano ozbiljno, al je bolelo jedno 4-5 sati ko djavo. Cak se ispostavilo da sam imao srece sto mi se to desilo, posto inace ne bih imao razloga da odem kod ocnog, a ovako su mi otkrili povisen ocni pritisak na tom oku (koji je inace jako zaguljena i podmukla stvar, vodi u glaukom, a kad shvatis da se nesto desava, vec si poluslep).
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Micha - nisam mislio da kupis sawstop, na njih sam prve naišao kad sam pisao o ispravnom korištenju cirkulara. Jednostavno objašnjavaju, a ponešto se i nauči. Postoji nekih par pravila kojih se treba pridržavati kad se radi sa stonim cirkularom: uvijek guraš komad sa one strane sa koje ti je graničnik, dio koji otpada ostavljaš slobodan, komad moraš gurati po ploči što je ravnije moguće, ne smije se izdizati, poželjno je stajati sa prave strane... Dosta toga je logično samo po sebi i baš zbog toga se najlakše i zaboravi, pa onda... Ako se naučiš kako treba nećeš praviti nepotrebne greške.
Koliko razumijem nisi prije nešto mnogo radio sa drvetom, a samim tim ni sa alatima za drvo, pa te zato savjetujem da pogledaš par video snimaka o tome. Iznenadio bi se šta se sve može naučiti. Å to se tiče reference samih snimaka i onih koji ih prave, vidi se da se bave sa tim već godinama a svi prsti na rukama. Ovi naši se trebaju dobro okupiti da izbroje do deset na prste :)

Art of wood - ti jednostavno naručiš 4 velika i jedno malo pivo :)

Moje neko pravilo je: što se više bojiš mašine sa kojom radiš manje su šanse da ćeš se povrijediti sa istom. Tu nema onoga, ovako ći onako ću ili još samo ovo na brzinu... Možda je najbolji primjer da se na prastarom cirkularu sa motorom od 7.5 kw nikad nisam posjekao, ali sam zato izvalio palac zatvarajući haubu na autu
Jedina nezgoda sa cirkularom (do sada) je bila kad sam izvalio nokat na klupi formatizera. Ali sam zato srubio kaziprst na rucnu slajfaricu!!!!!! O žagama i dlijetima da ni ne govorim...
Malo je morbidno, ali takva je tema: znao sam čovjeka kojem je žaga cirkulara uhvatila rukav, povukla mu ruku i prerezala sve do kosti. Nije na vrijeme zaustavio krvarenje i jbg
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

Ma ljudi, svaki posao je opasan na svoj nacin.

Pre godinu, dve odem da pregledam srednje uvo i na onom aparatu sa slusalicama gde ti pustaju tonove odredjene frekvencije, a ti treba da javis kad ih cujes - oni utvrde neko ostecenje i pitaju me: Da li je pukla bomba pored mene? - ne, jel radim u nekoj industrijskoj hali sa velikom bukom? - ne. I onda se ja setim - pa bavio sam se muzikom, narocito u vreme dok sam svirao bas gitaru i obozavao sam da stojim ispred pojacala, a kad potegnem one dublje tonove, a bubrezi igraju rock&roll. Sta li je tada bilo sa usima, ne znam, ali na pregledu sam saznao. Bas za te tonove sam ogluveo.

A ko je tada, pa i sada video nekog muzicara sa onim antifonima. Pa bas je stos da sebe cujes vise od drugih. A ja ogluveh i dok pricam sa nekim, a on pogodi tu frekvenciju - ma nista ga ne cujem.
Dobro, bilo je i drugih "opasnosti" na tom poslu, napiju se gosti, napiju se muzicari, napije se gazda ili sef - mora da budu batine, jedino je pitanje ko ce da ih dobije, a onda se potezu i nozevi, razbijene flase i slicno.

Nego nista od ovoga ne bi bilo da sam se cuvao, kako kao muzicar, tako i kao stolar.
Cuvajte se bre ljudi, a narocito se klonite rutine, a ako ste pocetnik onda NIKAKO ne probajte nesto, a da se pre toga niste propisno zastitili. Pa bas tu djavo sedi i ceka Vas.
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

sasasasa wrote:Micha - nisam mislio da kupis sawstop, na njih sam prve naišao kad sam pisao o ispravnom korištenju cirkulara. Jednostavno objašnjavaju, a ponešto se i nauči. Postoji nekih par pravila kojih se treba pridržavati kad se radi sa stonim cirkularom: uvijek guraš komad sa one strane sa koje ti je graničnik, dio koji otpada ostavljaš slobodan, komad moraš gurati po ploči što je ravnije moguće, ne smije se izdizati, poželjno je stajati sa prave strane... Dosta toga je logično samo po sebi i baš zbog toga se najlakše i zaboravi, pa onda... Ako se naučiš kako treba nećeš praviti nepotrebne greške.
Koliko razumijem nisi prije nešto mnogo radio sa drvetom, a samim tim ni sa alatima za drvo, pa te zato savjetujem da pogledaš par video snimaka o tome. Iznenadio bi se šta se sve može naučiti. Å to se tiče reference samih snimaka i onih koji ih prave, vidi se da se bave sa tim već godinama a svi prsti na rukama. Ovi naši se trebaju dobro okupiti da izbroje do deset na prste :)
Radio sam u drvetu ubodnom testerom, burgijom, bruslicom, slajfericom i raznim rucnim alatom, ali nisam cirkularom, cak ni rucnim, a sad imam oba, a pored toga imam i frezer, elektricno rende (za koje kazu da jede prstice samo tako) i td.
A sto se tice edukacije preko odredjenih knjiga i YT - sve to gutam zadnjih godinu dana, cak imam i gomilu od vise gigabajta snimljenih slika, videa i knjiga u elektronskom izdanju na temu obrade drveta, pravljenja tih alata i td. Pa sa Matthiasom Wandelom sam prijatelj, naravno virtuelni, dao mi je cak dosta saveta oko obrade drveta, pravljenja banseka i cirkulara, imam njegove projekte, ali ...

Rekao sam teoretski, a delom i prakticno mislim da znam sve oko obrade drveta, bar sam video kako to rade amerikanci, kanadjani, nemci, a konacno i sa ovog foruma saznajem jos mnogo korisnih saveta i kako rade nasi iz cele Juge.

Ma nista od toga nije doslo do izrazaja kad sam probao onu prokletu cepanicu da secem cas i na brzinu na delimicno sklopljenom cirkularu.

Nailazi noc, a ovaj moj palac pocinje ponovo da puslira i otekao je za vise od polovine svog volumena. Ima da prsne u komadice, ako ovako nastavi. E to je trenutno moj najveci problem. Od sinoc nisam pogledao cirkular, kao da mi je najveci neprijatelj i lako cu sa njim, ali treba ovaj patrljak da resim. Pocinje ponovo da boli ...
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

po pravilu tup alat i koji nije za tu namenu naj cesce nanosi povrede ,naj lakes se nauci kada si u radionici segrt i po mogucnosti duzi period (nema se realan osecaj preko video snimka kada testera uhvati komad i prozujuiti pored glave :( ),previse se bojati masina moze da ima kontra efekat ,isto tako i preterana samouverenost.neki se ljudi posle povreda nikad ne vrate ovom zanatu imaju strah koji ne mogu da savladaju .masina ne povredjuje coveka nego on sam sebe
sto rece mbole zastitne naocare ,znam coveka kojem je cvor koji je izleteo iz dihta izbio oko ,dana dva pred penziju
ja ih nisam nosio pre toga ,a sad itekao nosim,sto je vec neko rekao bolje uciti na tudjim greskama
Post Reply