Strah od mašina-stolni cirkular

Neobičan forum, ali po meni veoma bitan
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

borism25 wrote:Tema ima svojih prednosti koje smo vjerujem svi naglasili ali ima ljudi di sjednu na bicikl i slome se vise nego sto se stolar za cijelog zivota ozlijedi na drvetu. ...
Znam jednog :P
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Koliko se sjećam svi znamo jednog :)
User avatar
Zvone
Precizni šegrt
Posts: 73
Joined: 01 Jan 2019 18:25
Location: Mostar

Post by Zvone »

Realno je dosta sportova opasnije od rada na cirkularu. Npr skijanje, otkad pratim mislim da je 10tak skijasa izgubilo zivot i to profesionalnih. Samo brate, urodjeni neki strah od ovih rotirajucih pila, bar kod mene je tako. BR me dobro ohladi sq ovim pomagalom sto sam htio praviti da bude ruka oblozena okolo, ici cu onda na kombinaciju kolica za neke rezove i rada uz firung kad je potrebno uz maksimalni oprez i naravno dobra dugacka pomagala za guranje obratka, zastita iznad pile obavezna! Sve ovo naravno kad budem imao pristojan cirkular a ne ovo g.vno.
Last edited by Zvone on 17 Jan 2019 22:14, edited 1 time in total.
User avatar
kriviekser
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 231
Joined: 15 Oct 2008 09:07
Location: Beograd

Post by kriviekser »

Zvone, uzmi marker pa na ploci cirkulara ispisi tipa:USPORI, RAZMISLI PA SECI!!!
User avatar
Zvone
Precizni šegrt
Posts: 73
Joined: 01 Jan 2019 18:25
Location: Mostar

Post by Zvone »

https://youtu.be/X0KrNAeU1xU
Nemojte mi se smijati ovo je samo proba fercera li ovako i mogu reci da ide dobro. Ovo je nabrzaka sklepano, guma ova slabo trenje ima ali aku busilica bez problema vuce dasku. Plan mi je napraviti sa jacom busilicom preko reduktora i naravno da tocak za vucu ima i prije i poslije pile. Svaka sugesija je dobrodosla.
User avatar
sizif
Šegrt
Posts: 34
Joined: 19 Oct 2007 14:24
Location: beograd

Post by sizif »

Sa ovakvom ange bange skalamerijom i pogotovu tim kilavim stegama deluje vrlo opasno cak i za prototip, nekad covek bezeci od manjeg zla naleti........
User avatar
Zvone
Precizni šegrt
Posts: 73
Joined: 01 Jan 2019 18:25
Location: Mostar

Post by Zvone »

Ocekivan odgovor, nesto ovako sam i ocekivao.😈 Ovakvi odgovori nisu nikome od pomoći, naravno da sam svjestan sta je ovo ovako sa stegama. Mislim da sam prilicno sposoban procijeniti faktor rizika, zato i kazem ovo je bila samo proba moze li vuci dasku protiv vucne snage cirkulara. Naravno da nece ovako raditi uređaj, planiram napraviti preko reduktora pogon i dva vucna tocka da imaju jedan prije a jedan poslije pile. Smisao i jeste da vidim hoce li funkcionirati ovako sklepano i kao sto kazes "opasno". Neko ce reci pa sta ce ti to uopce ako se bojis okani se ćorava posla i gotovo...
Last edited by Zvone on 04 Feb 2019 17:43, edited 1 time in total.
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 583
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

Zvone wrote:............................... okani se ćorava posla i gotovo..............................
:buga::buga::buga:
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Nije mi jasno zašto to radiš. Dosadno ? Višak prstiju?
Sa ovim su veće šanse da se iskasapiš nego sa običnom letvom za guranje komada
Ustvari mogu ti dati savet....
Prvo uzmi i pročitaj kako sve ponaša koje drvo prilikom rezanja na cirkularu, kako sve pravilno namešta firung, koliko testera treba da bude dignuta iznad materijala, koja se testera za šta koristi..... I još svašta nešto.
E onda ćeš shvatiti zašto niko ne pravio tako nešto.
Last edited by daleko on 04 Feb 2019 21:27, edited 1 time in total.
User avatar
Zvone
Precizni šegrt
Posts: 73
Joined: 01 Jan 2019 18:25
Location: Mostar

Post by Zvone »

Ok zanemarite ovo sto sam postavio...
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Mislim da previše komplikuješ. Zašto jednostavno ne napraviš sebo nešto ovako:
Image

Bar nećeš gubiti vrijeme izmišljajući toplu vodu.
User avatar
BlackStecker
Šegrt
Posts: 26
Joined: 28 Jun 2016 22:17
Location: Pancevo

Post by BlackStecker »

Tema stara godinu dana ali da ipak dodam odgovor, slazem se po pitanju straha od cirkulara - za moje potrebe kada stavim sve na papir o cirkularu, jednostavno previse losih stvari koje moze da krene po zlu a premalo dobrih.

Potpuno razumem da je ova masina za profesionalce jednostavno nezaobilazan alat, ali za moje cackanje u hobi/SSM varijanti - potapajuci cirkular i potezni ger rade odlican posao. Stoni cirkular bi mi "legao" odlicno za uzduzne rezove (o tome sam razmisljao sto puta), ali cu ipak napraviti nesto kao Festool MFT sto sa onom sinom od gore + outfeed sto. Jeste da ima cimanja i akrobacija sa vecim dimenzijama materijala, i da se potrosi vise vremena, ali mislim da su moji prsti sigurniji u ovoj varijanti :tummenupp:

U svakom slucaju nisam komercijalista za potapajuce cirkulare :skratta: nego samo sam hteo da dodam da ima resenja za hobiste a da se ne juri odmah stoni cirkular kao prva masina, pogotovo kada se vide oni fensi YouTube kanali sa radionicama od 300m2 :lyssna:
Post Reply