Strah od mašina-stolni cirkular

Neobičan forum, ali po meni veoma bitan
User avatar
Zvone
Precizni šegrt
Posts: 73
Joined: 01 Jan 2019 18:25
Location: Mostar

Strah od mašina-stolni cirkular

Post by Zvone »

Mozda je za vas profi stolare glupo pitanje, ali zanima me kako ste savladali strah od rada na stolnom cirkularu. Također me zanima koje sigurnosne mjere korisite, pritom posebno mislim na neku vrstu zastite iznad pile? Odgledao sam dosta youtube klipova o sigurnosti pa sam na kraju malo i zbunjen. Da napomenem nisam po prirodi plašljiv, imam dosta alata kojim radim, ali stolnog cirkulara me posebno nesto strah. Nedavno je susjed bravar koji mi je pravio reducir cauru isao probati cirkular, izazvao je kickback unatoc mome upozorenju, srecom bez posljedica je proslo. On je penziju zaradio na glodalici i tokarskom stroju, ide prstom skroz blizu lista pile maltene par cm. Ja nisam smio ni gledati. Kad sam se pomalo zarazio sa ovom bolescu oko obrade drveta, zarekao sam se sebi da nikad necu stolni cirkular uzeti, pa izmisljao razna cuda i pomagala za rucni cirkular ( njega me zacudo nimalo nije strah) ali svjestan da bez stolnog nista ozbiljno se ne moze raditi, nabavih i njega. Sad sam malo pilao na njemu ide to fino, pila nova ostra, ali gaće mi se tresu kad ga upalim.
User avatar
nebman
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 25 Jan 2014 22:48
Location: Sabac

Post by nebman »

Kolega,
Dok te strah , nema problema. :-) . Sala na stranu, po mom misljenju masine za obradu drveta su opasnije od masina za obradu metala. Za razliku od metalaca, mi stolari previse toga pridrzavamo, nanosimo ili guramo rukama .
Saveti od mene : nemoj zuriti, razmisli sta radis, od pocetka se navikni da komade guras " guracima", firung neka ti bude sto veci i masivniji i dobro fiksiran, kada je firung postavljen paralelno sa testerom i dovoljno je pravilan mnogo je lakse, ako nemas montiraj "ajkulin rep ili pero iza testere", nemoj stedeti na testerama, ledja neka ti budu okrenuta zidu da niko ne moze da te prepadne otpozadi, u pocetku pravi ceste pauze, u pocetku nemoj seci materijal deblji od 3 cm, izbegavaj drvo koje steze prilikom razrezivanja i nauci se da ne stojis iza daske koju seces , vec polu sa strane ... i srecno !!
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Fino rečeno. Kada se prestaneš bojati postaneš neoprezan. A kada postaneš neoprezan 5 pivi naručuješ ovako: :rock:
User avatar
Zvone
Precizni šegrt
Posts: 73
Joined: 01 Jan 2019 18:25
Location: Mostar

Post by Zvone »

Uh uh ne spominji mi pive i stolare. Najvise me upravo i strah amputacije prstiju nije me toliko cak ni strah daske u stomak koliko same pile. Nedavno sam gledao na youtube lik ima 4 ona osiguraca prije i poslije pile ima potiskivac daske ka dolje a isto po 2 ceslja sa strane i jos neku veliku plasticurinu preko pile malo sam se i smijao tome. A čini mi se da ću ja biti jos i gori. Problem je sto svaka ova zastita koči u radu i usporava pa se ljudi s vremenom opuste i bace to sve sa strane i onda dodje do nesreće. Stavim onu zastitu za uši da ga bar ne čujem kako sikće ☺ i naocale naravno.
User avatar
elektrolog
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 230
Joined: 15 Sep 2015 15:37
Location: Beograd Voždovac

Post by elektrolog »

Kao što reče Nebman, dobro je dok se plašiš.

Ali, moj savet je da dok radiš na njemu koristiš zaštitu za uši(čepiće ili one "slušalice") Zašto? Zato što čovek prirodno ima strah od buke, a stoni cirkular je prilično bučan pa je moguće da te ta buka plaši...

Kad sam počinjao da radim, imao sam isti strah od male brusilice. Još kad je moj komšija idiot stavio na malu brusilicu veliki kamen, pa zamalo ostao bez noge(čitaj više od godinu dana nosio šine u nozi) mom strahu nije bilo kraja! Onda mi je jedan majstor predložio da stavim "slušalice" i upalilo je...
User avatar
Zvone
Precizni šegrt
Posts: 73
Joined: 01 Jan 2019 18:25
Location: Mostar

Post by Zvone »

Zvone wrote:Stavim onu zastitu za uši da ga bar ne čujem kako sikće ☺ i naocale naravno.
Napisao sam da koristim zastitu za usi bas iz toga razloga, mada ovaj moj mali gude nije bas puno bucan. Ger od parkside je prilicno bucniji od ovoga.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nazalost, metalske masine izazivaju mnogo vise povreda, pravo zbog toga sto su "potuljene".

Masina koja ubedljivo vodi u broju povreda je stubna busilica (i te povrede uopste nisu naivne). A deluje "naivno".

Kao i sa svakom drugom masinom, glavna zastita se nalazi izmedju usiju. Ako tu nemas, nijedna druga ti nece pomoci.

Jednostavno, nesto nosi previse rizika u sebi. Prst na santimetar od lista je ko da vuces kartu na 20 :)

Najbolja zastita na svetu je: nikada nista ne radim a da nije prenocilo. I nikad ne radim: ajd jos samo ovo...
Imam obicaj da kad legnem preturam po glavi kako cu sutra raditi nesto. Al do najsitnijih detalja. Ovo cu da uzmem ovako, guram s ove strane...

Naravno profesionalac ne moze to sebi da dozvoli, za njih vaze sasvim drugacija pravila.
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Sto se zastite tice danas mi stigo mail od festoola u vezi sa cirkularom. Naime kako sam ukapirao kupili onu americku firmu SAW STOP jos 2017 godine I da ce uskoro poceti proizvodnja poteznog stoning cirkulara sa Tom zastitom za prste. Nesto kao erica samo bezbedno.
Sigurno ce biti skup al cuvace prste
Last edited by daleko on 13 Jan 2019 00:18, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Sto se cene tice. Jos nigde nisam video prste na ponudi. Ako to uzmemo u obzir, ne postoji preskupa masina, ako ih cuva tamo gde jesu trenutno.

Sto se tice bezbednosti, ona se drasticno povecava smislenim dzigovima, i kvalitetom masine. Male masine, koje se krive pod opterecenjem su najopasnije, posto ne znas njihovu reakciju. Kada i ako se masina ukruti, pocinje mogucnost koriscenja dzigova, koji ce drzati ono sto radis u odgovarajucem polozaju, a pri tome obezbediti da tvoji prsti i ostali delovi budu odgovarajuce daleko.

Uska odeca, koja ne vitla okolo, zastita za usi i oci se podrazumeva.

I da na kraju, strah od masine treba prevazici, ali nikako ne i postovanje prema njoj.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Samo se pridržavaj uputstava i sve će biti u redu.
User avatar
Zvone
Precizni šegrt
Posts: 73
Joined: 01 Jan 2019 18:25
Location: Mostar

Post by Zvone »

Dobro planiranje naravno smanjuje mogucnost nesrece. I ja puno planiram unaprijed, toliko da navecer ne mogu zaspati pa se ujutro probudim umoran. Nazalost, statistika nam ne ide na ruku, kad tad paznja popusti, ispadne nam čaša iz ruke, krivo stanemo nogom itd... Sve to kad se preslika na cirkular posljedice su fatalne. Plan mi je napraviti tu zastitu iznad koja ce biti spremna da sprijeci taj trenutak koji ce se sigurno dogoditi. Vidio sam već pri probi cirkulara da ce to smetati pri radu i usporavati ali nema veze. Ovaj cirkularcic planiram staviti na cvrsto metalno postolje i okolo mu napraviti prosirenje radnog stola, znaci nista one njegove limene noge.
User avatar
Zvone
Precizni šegrt
Posts: 73
Joined: 01 Jan 2019 18:25
Location: Mostar

Post by Zvone »

https://youtu.be/Y8iBLDmy1Vc
Jedna od moćnijih kombinacija sto sam vidio do sad sto se tice zastite. Nisam jedini koji se boji cirkulara izgleda ☺
User avatar
nebman
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 25 Jan 2014 22:48
Location: Sabac

Post by nebman »

Kolega,

Ovo resenje sa youtube-a je uslovno primenjivo samo ako na cirularu imas pero iza testere, ali i tada nije posebno pametno, jer tacka iz koje se gura materijal je skroz uz firung sto nije dobro.
Materijal prilikom obrade treba da se gura na testeru ali i na firung , uostalom takav ti je princip i sa forshubom.
User avatar
Zvone
Precizni šegrt
Posts: 73
Joined: 01 Jan 2019 18:25
Location: Mostar

Post by Zvone »

Znam kolega, mislio sam sa aspekta zasticenosti pile. Znam da je ovakvo guranje obratka u principu nepravilno, treba ga gurati sto blize testeri i po mogucnosti prema firungu. Ovo je samo jedna od ideja zastite od pile. Sta je forshub to mi je nepoznat pojam?
Last edited by Zvone on 13 Jan 2019 22:37, edited 1 time in total.
User avatar
nebman
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 25 Jan 2014 22:48
Location: Sabac

Post by nebman »

Vucni aparat sa 2, 3 , 4 tockica. Stoji iznad testere ima svoj pogon i vuce /gura materijal prilikom secenja. Moze da se koristi na cikularu, a cesce se koristi na frezeru.
https://www.youtube.com/watch?v=eiP3-QVl5Us
Post Reply