Opsesivno-kompulzivni poremećaj

Neobičan forum, ali po meni veoma bitan
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Opsesivno-kompulzivni poremećaj

Post by Pezzo »

pise "Blic" danas o tome, pa pomislih... ima ih dosta takvih i ovde na forumu... :stolt: ja sam tu blizu, negde na granici, stalno razmisljam kako sve da spakujem da ne bacam bas sve redom... borim se da ne budem drastican slucaj :)

"- Od malih nogu sam voleo da majstorišem. Kada sam odrastao, počeo sam da skupljam alat kog sada imam u nebrojenim količinama. Mislim da u stanu imam preko 300 šrafcigera..."

"kod kuće ima raznorazne bušilice, burgije, testere - motorne, ručne, ubodne. Pored krupnijih stvari, ni sam ne zna koliko ima "sitnih drangulija", kao što su vodovodne gumice, šmirgle, šrafovi i ekseri."

http://www.blic.rs/vesti/ekonomija/upoz ... ce/2pg55jq
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

I ja se pronasao ovde :D
Od kako znam za sebe voleo da majstorisem a sada kada od toga zaradujem samo skupljam alat za alatom, gvozdurije od kojih planiram da pravim masine i sve ostalo sto nigde ne planiram al ko zna, mozda zatreba :D
Sad znamo bar koja nam je dijagnoza :lol: :lol: :lol:
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Fala bogu za sada je pod kontrolom....
User avatar
bule
Samostalni majstor
Posts: 174
Joined: 17 Dec 2013 22:04
Location: Novi Beograd

Post by bule »

Đe me nađe
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Meni se nekako čini da doktorica nije knjige pročitala od fakulteta... koji je izgleda davno završila...
OKP, ili međunarodno prihvaćena skraćenica OCD je više kao:

Bušilica MORA stajati tu. Malo lijevo... još malkice... još milimetar...sad se ukosila... sad je paralelna, još samo malo... evo je! Å ta će brusilica tamo? ...

Sad nešto ganjam po netu, tek jedan od pet hordera ima OCD, tako da ako nemaš sve i jednu čačkalicu koju si koristio od 1993, nije ti ništa :)

Kako mi odošmo na psihologiju?
User avatar
Drvofil
Zarezivač olovaka
Posts: 10
Joined: 17 Feb 2014 16:28
Location: Šabac

Post by Drvofil »

Neki baca,neki skuplja a srecni obojica.
Požuri polako!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Daleko je ovo od nas.
Imamo vecina brdo alata, i "skupljamo ha ko hrčci", ali niko od nas najverovatnije nema ni 3 ista srafcigera, ili ukupno 30 a kamoli 300.

Sve zavisi cim se bavis, a ako su ti interesovanja siroka...
Za elektroniku mi treba bar 6 malih PH
Za stolariju bar 3 PZ
Za racunare i auto bar 3 "normalna" PH
Dodaj na to 3 mala, 3 osrednja i bar jedan veliki ravan.
Dodaj sitne torks za elektroniku i racunare (jedno 6-7 komada)
Par vecih najcescih torks za rad oko auta

Ovi likovi su sasvim druga liga,
A tek novinari... njima je sve osim jednog cekica, lepljive trake i WD-40 totalni visak alata :)
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Realno, wd40 je svakome potreban...da "podmaze"... 💀
User avatar
Rile75
Precizni šegrt
Posts: 72
Joined: 16 Sep 2012 08:06
Location: Kruševac

Post by Rile75 »

Iskreno ja volim alat, a volim i da cuvam stvari koje uvek mogu da zatrebaju u domacinstvu da se nesto napravi ili popravi. Tu spadaju razne vrste i velicine cevi, gvozdja, vodomaterijala, limovi....Cale me skoro terao da zovnem Cigane da odnesu u staro gvozdje, nisam dao...trebace nekad...A alat volim i da imam i da upotrebim, i posebno insistiram na sledecem: svaka stvar ima svoje mesto, dakle gde uzmes tu vrati. Mislim da to nije nenormalno, vec neophodno :)
Ništa na silu, samo veći čekić...
stari
Moderator
Moderator
Posts: 468
Joined: 08 Aug 2009 13:53
Location: Kastav

Post by stari »

Rile75 wrote:Tu spadaju razne vrste i velicine cevi, gvozdja, vodomaterijala, limovi....
Isti problem.I kada se nakupi velika hrpa (nema više mjesta), idem to rasčistiti. Pola pobacam i nakon 3-4 dana baš mi od tih bačenih komada zatreba . E moj Marfi !!!.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

To je dio našeg folklora... Skupljaš stvari jer ti nekad mogu zatrebati, budući da je kod nas 90% populacije u fazonu uradi sam (svako na svoj način). Prosječnom zapadnjaku je skupljanje neracionalno jer je navikao da plaća za sve što mu treba. Npr, na zapadu je normalno baciti čitavu veš mašinu kad je mijenjaš, a kod nas ni za živu glavu ne bacaš motor - ko zna kad ćeš praviti neku okretaljku ili nešto slično...

Kad smo kod toga, moj komšija napravio tokarski stroj i ubacio u njega motor od usisivača. Kaže da radi...
User avatar
elektrolog
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 230
Joined: 15 Sep 2015 15:37
Location: Beograd Voždovac

Post by elektrolog »

Gde me nađe sa temom... Ja sam svakodnevno u potrazi za novim komadom alata kako ne bih negde na terenu propišao majčino mleko što nemam baš taj alat! Imam 2 kompletne garniture šrafcigera(ukupno preko 25 komada), VDE 1000V i obične, jedno 14 raznoraznih klešta, ključeve u svim oblicima i još raznog drugog alata i sve to uvek nosim sa sobom na intervenciju i svaki od tih alata koristim, sve mi treba! Imao sam problem sa koferima koji su se raspadali od težine alata i onda sam prežalio pare i investirao u kofer sa točkićima koji je atestiran na 40kg i sad sam miran... bar dok ne pređem tih 40kg! :-)

Ali, baš sam hteo da Vas pitam šta radite sa starim neispravnim električnim alatom??? Imao sam 5 neispravnih bušilica, 3 male brusilice, 2 polomljene velike brusilice, neki el. pistolj za spajalice za tapaciranje nameštaja, 2 ubodne... Godinama sam čuvao, ali me situacija naterala da ih bacim. sad sam podstanar u zgradi bez mogućnosti da tako nešto skladištim i to bi mi prilikom selidbe pravilo problem... jbg...

Da li to iko reciklira? Pre 5 godina je bosch imao akciju: odneses stari alat(brusilicu, stemericu, busilicu...) i dobijes nov alat sa 25% popusta! Tako sam kupio štemericu! Ali toga više nema, bar ja nisam video nigde...
stari
Moderator
Moderator
Posts: 468
Joined: 08 Aug 2009 13:53
Location: Kastav

Post by stari »

Ovdje u Hrvatskoj (Rijeka) imamo "reciklažna dvorišta" ili ako imaš više komada, nazoveš, i dođe ti kombi i odveze besplatno, Naravno, neće doći za jednu bušilicu, a i moraš čekati nekoliko dana.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Davno nisam imao nesto od elektricnog alata sto je ispustilo dusu.
A kad ispusti, i ako ne moze ili je neisplativa popravka... kanta.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Meni crkla mala brusilica zimus, stari se nešto igrao sa njom...
Prije dvije godine Boschova busilica mi crce nakon samo 34 godine, a ništa joj nisam uradio... Samo stao na već oštećen kabal :D
Kad malo bolje razmislim, to je to. Nikad mi ništa drugo nije ni crklo (bar mislim)
Post Reply