Puna pluca prasine

Neobičan forum, ali po meni veoma bitan
pebas
Majstor početnik
Posts: 149
Joined: 15 Jul 2017 13:12
Location: Novi Sad

Re: Puna pluca prasine

Post by pebas »

Procitao sam sve ali pet godina je proslo pa molim vas koju masku je najbolje sada uzeti za finu prasinu?
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Puna pluca prasine

Post by singer »

Istu kao i za farbanje...3M SERIJE 6000 I 7000...
ili ciklon sa filterom od 5 mikrona ... ;)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Re: Puna pluca prasine

Post by BR »

A dodatno preciisciivac vazduha iznad radnog mesta. Sad to vise ni9 ko0d nas nije preskupo, sa obzirom na benefite koje donosi.
pebas
Majstor početnik
Posts: 149
Joined: 15 Jul 2017 13:12
Location: Novi Sad

Re: Puna pluca prasine

Post by pebas »

singer wrote: 31 Oct 2021 10:21 Istu kao i za farbanje...3M SERIJE 6000 I 7000...
ili ciklon sa filterom od 5 mikrona ... ;)
Ok. Ja sam koristio 3m ali onu od 300-400rsd. =|
BR wrote: 31 Oct 2021 10:36 A dodatno preciisciivac vazduha iznad radnog mesta. Sad to vise ni9 ko0d nas nije preskupo, sa obzirom na benefite koje donosi.
Ja znam za ove sobne preciscivace. Jesi na to mislio, moze link neki?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Re: Puna pluca prasine

Post by BR »

Mislio sam na industrijske. Ovakve. kAce se ispod plafona, iznad radnog mesta.
nr1_400-12-015_01.jpg
Skoro sam gledao, trebaju mi dva komada, jedan za malu radionicu na terasi ovde, i jedan za veliku. Kod nas ih ima u dve veliicine, cena je bila 220 i recimo 320 eura + na obe PDV. bio sam u jednoj radionici u kojoj su instalirani, i odlicno rade.


Sa druge strane, sledece nedelje montiram u jednoj radio0nici ventilator od 300mm u precniku, industrijski, 1600 m3 na sat, sa idejom da ubacuje svez vazduh unutra, i time izbacuje napolje onaj sa cesticama na drugoj strani. Ne mislim da ce to da zameni filter, ali ocekujem da ce sve zajedno dovesti do toga da konacno imam cist vazduh u celoj radioniici.
pebas
Majstor početnik
Posts: 149
Joined: 15 Jul 2017 13:12
Location: Novi Sad

Re: Puna pluca prasine

Post by pebas »

Hvala puno na iscrpnom odgovoru @BR.

To je za mene mislim sada previse vec. U garazi sam trenutno. A auto bi trebao tu da je po planu. Kad i ako budem radionicu pravio onda cu sve te dodatne uredjaje i instalacije praviti.

Ta fina prasine ide sa cirkulara i dok brusim najvise. Mozda malom glodalicom kad radim isto je primetim, na diht/abrihteru je nema uopste (ili je ne vidim?).

Eto pitanja, u kom delu posla ima najvise te prasine?

I kad farbam napolju Irkolin Gold da li treba masku da nosim, odnosno da li se nosi maska samo kad pistoljem za farbanje farbas ili uvek bez obzira sto mazes cetkom/valjkom?
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Puna pluca prasine

Post by singer »

Najgora je kod brusenja,tj najfinija i najopasnija.
Taj problem mozes resiti sa slajfericom i odgovarajucim usisivacem za nju(onaj sto ima automatiku).
Sa cirkulara tesko ,jedino maska jer nemas haubu.....
pebas
Majstor početnik
Posts: 149
Joined: 15 Jul 2017 13:12
Location: Novi Sad

Re: Puna pluca prasine

Post by pebas »

singer wrote: 31 Oct 2021 17:47 Najgora je kod brusenja,tj najfinija i najopasnija.
Taj problem mozes resiti sa slajfericom i odgovarajucim usisivacem za nju(onaj sto ima automatiku).
Sa cirkulara tesko ,jedino maska jer nemas haubu.....
Hvala i sta mi radite...c c c...otprilike sve je super i :dobrod: i jesi spremio dodatnih par hiljada evra za stege, za maske, za ciklone, filtere, dodatni prostor... :eek: :ups: O tome nisam razmisljao. :)

Ali kad je bal nek je bal pod maskama. =D

Molim te sta je usisivac sa "automatikom"? Imam obican usisivac, on ispada iz igre?

A imam ciklon ovaj ali 10cm precnik cevi, mogu li njemu neku nadogradnju kupiti za crevo pa da kad ukljucim njega i ovo od usisivaca crevo prikopcam pa neka vuce, neko iskustvo?

MOLIM VAS i drugi deo pitanja iznad za farbanje sa maskom ili bez mi nemojte preskociti.
:pivo:
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Re: Puna pluca prasine

Post by BR »

Zavisi cime farbas, ako je bilo koja farba s organiiskim rastvaracima nosi se maska sa odgovarajucim filterima. gledas one koji fiiltriiraju tecnosti niske tcke isparavanja.

Automatsko ukljucivanje usiisivaca nije neophodno, ali je jako zgodno. Koliko mi se cini, po forumu se vrtela jedna od sema za automatsko paljenje usisivaca, sa kojom svki usisivac ima automatski start kad ukljucis masinu.

Sto se prasine tice, brusenje, i u mom slucaju bansek, na kome jos uvek nisam resio otprasivanje. Al ima vremena.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Puna pluca prasine

Post by maricaiivica »

Za Irkom Gold (lazua) i mazanje cetkom/valjkom ti nije potrebna maska.
Automatika na usisivacu nije bas iz 3 elementa, da bi je bilo ko pravio
User avatar
sonus70
Samostalni majstor
Posts: 178
Joined: 30 Jul 2017 10:38
Location: Novi Sad

Re: Puna pluca prasine

Post by sonus70 »

Ja sam uradio svetogrđe i pazario onaj Parkside "plekani" :) usisivač što ima na sebi utičnicu za " do 2000W". Radi za sve pare u uslovima "ponekad mi treba" . A sasvim fino dođe i kao običan usisivač kad treba malo srediti auto ili tako nešto u garaži. Baš sam ga i uzeo kad sam kupio malu zelenu bosch pex 300 brusilicu. Natakne se umesto filtera i milina. Nisam verovao da može tako dobro da skuplja prašinu
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Puna pluca prasine

Post by maricaiivica »

Kakvo svetogrdje, artu ditu je super plek za sitnu lovu
pebas
Majstor početnik
Posts: 149
Joined: 15 Jul 2017 13:12
Location: Novi Sad

Re: Puna pluca prasine

Post by pebas »

Hvala svima na odgovorima.

Za automatiku sam skapirao na sta se misli tek sada. Ne bih to pravio ja. Nije mi to presudno, moze i rucno da ga palim i gasim po potrebi.

Ok dva pitanja:

Uglavnom obican usisivac moze da podnese da vuce sitnu prasinu kod brusenja? (imam neki stari bez kesa onih papirnih, voda se sipa)

Ja imam otprasivac veci, 2kw snage ali je cev 10cm precnika. Postoji li nacin da na tu cev dodam reduktor/koleno manjeg precnika za usisivac, pa oba da usisavaju istovremeno?

Je li iko na to naisao negde mozda...
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Re: Puna pluca prasine

Post by BR »

Zasto oba? Inace, taj veliki iima veliki protok, malu razliku u pritiscima, a kod usisvaca je obrnuto, mali protok, veliika razlika u pritiiscima. Kad ih spojis, smetaju jedan drugom.

MOje iskustvo je da voda ne pomaze mnogo, samo dobar filter, i kesa kod pojedinih resenja.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Puna pluca prasine

Post by mbole »

Ta automatika sluzi da ne bi u 4 od 10 slucajeva zaboravio da ukljucis usisivac, a to shvatio tek na pola reza.
Pitaj me kako znam :)

"Kanta" usisivac je nenadhebiv kada su u pitanju iole vece kolicine otpada, i pri tom imas malo sitnog, malo onog krupnijeg... sareno... naravno, za rucni alat, za stacionarne masine je tu ciklon/otprasivac
Te vodene... ostaviti domacicama i marketingu.
Post Reply