Puna pluca prasine

Neobičan forum, ali po meni veoma bitan
User avatar
Lizard
Precizni šegrt
Posts: 71
Joined: 17 Dec 2013 00:34
Location: Nis

Puna pluca prasine

Post by Lizard »

Danas sam radio neke delove kosnica i prilicno napunio pluca prasinom tako da sad otezano disem i osecam blago stezanje u plucima.Postoji li prva pomoc za ovaj slucaj ili ce se to ocistiti samo od sebe.
Sledeci put stavljam masku , prvo molersku a onda neku bolju.Vido sam u brikolazu neku koja je kostala oko 50 e i delovala mi je prilicno dobro.
Iscitacu sve o tome ovde.
Treba mi savet kako da ocistim pluca.
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Sorej za astmu, zaboravio sam tacan naziv, inace treba da ga ima u svakoj apoteci (cena 5-6 evra). Ako stezanje nastavi obavezno kod lekara, nemoj da se zezas.
Inace to sto si napisao je prvi simptom astme
User avatar
ZASto
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 238
Joined: 01 Dec 2013 11:15
Location: Београд, Врачар
Contact:

Post by ZASto »

Ahm, baš da očistiš pluća, malko teže, potrebno je vreme. Inače, smrtnost među ljudima koji rade u fabrikama koje se bave preradom drveta, gde ima puno drvene prašine, je veća nego kod normalne populacije.

Pogledaj sajt http://billpentz.com/woodworking/cyclone/

Ima dosta da se čita!!!
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
User avatar
Lizard
Precizni šegrt
Posts: 71
Joined: 17 Dec 2013 00:34
Location: Nis

Post by Lizard »

Ljudi hvala ,
Iskreno ovo mi je prvi a i bogami zadni put da mi se to desi , prosto mi je nelogicno da se neko jednom nadise prasine i da ne moze to da ocisti , verujem da moze da bude problem kod stolara koji su stalno izlozeni udisanju , uzecu neki sirup za iskasljavanje ili cu da se javim lekaru pa cu da ocistim pluca i vise nikad bez zastite sa filterima u radionicu.Iskreno mislim da ste malo preterali dajuci komentare
User avatar
Lizard
Precizni šegrt
Posts: 71
Joined: 17 Dec 2013 00:34
Location: Nis

Post by Lizard »

...evo vec ej malko bolje , doduse samo malko a skoro je 20 sati proslo , trebace par dana da se sredi to , osecam se ko da mi neko sedi na oplucima , inace ne pusim i bavim se sportom , ce izdrzim
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

sirup za iskasljavanje i kupi kapi za inhalaciju. Maske one deblje za prasinu, ima "3M" da se kupe i kostaju oko 1 evro/kom, ja ih koristim i za prskanje voca i vinograda. Trebao bi da imas i neku ventilaciju za prasinu i lakiranje, ako te poslove mislis duze da radis, a drugo je ako ih radis sad pa ko zna kad. Trebaju i cepici za usi, rukavice, zastitne cipele, kombinezon, zastitne naocare... pa sve do vatrogasnog aparata i kompleta za prvu pomoc za nedaj Boze. Sve sto se pise po forumima je relativno i neobavezujuce, cesto ima nagadjanja, pa treba i razmisljati da li je sve bas tako.
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

Pezzo wrote:Sve sto se pise po forumima je relativno i neobavezujuce, cesto ima nagadjanja, pa treba i razmisljati da li je sve bas tako.
А ја схватио да је и ово форум :pucko: :smejanje:
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

a ovde sto pise se slucajno potrefilo https://sh.wikipedia.org/wiki/Astma#Profesionalna

btw ja je imam vec 4 godine, zasad je jos uvek hronicni bronhitis tako da ne koristim jos sprej protiv stezanja pluca i olaksano disanje. Doduse ove simptome osetim kad farbam uljanim ili nitro bojama, narocito je zeznuta osnovna boja za drvo.. Inace dobio sam ga od cigareta (3-4 kutije dnevno), a moj sin ima pravu astmu i koristi spej, ne pusi cigarete, a bolest je dobio zato sto se nagutao prasine od struganja glet mase.
User avatar
rsinisa
Majstor
Posts: 296
Joined: 22 Sep 2010 07:11
Location: Smederevo

Post by rsinisa »

A ja zbog isparenja pobeg'o od elektronike medj' stolare... Ali džaba, od sudbine se, izgleda, ne može pobeći. Mada sam na samom početku posle čitanja nekih tekstova vezanih za zdravlje i drvnu prašinu odmah kupio masku i redovno je koristim zajedno sa zaštitnim naočarima i "slušalicama" za uši.
Doduše, nešto u poslednje vreme i ne radim stolariju, najnovije što sam radio vezano za tu oblast bilo je cepanje drva za ogrev ;).

Pozdrav.
Sinisha
Last edited by rsinisa on 31 May 2015 20:54, edited 1 time in total.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Od necega se mora umreti :P:part::part::part:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
JOCCCA
Šegrt
Posts: 25
Joined: 23 Mar 2013 21:20
Location: Krusevac

Post by JOCCCA »

Pumpicu mialim da ne treba koristiti na.svoju ruku kao i gomilu drugih lekova.Pumpica inace zna da utice na srce.Postoji preporuka tipa dnevno.max 3puta bas zbog toga.
Bolje otici kod doktora i resiti.Znam da je mucno.Nikad vise bez prave maske je najbolje.
User avatar
CroWiz
Precizni šegrt
Posts: 53
Joined: 11 Feb 2013 12:37
Location: Zagreb Zapad

Post by CroWiz »

Treba se, po mom iskustvu, dosta hidrirati, tako da se pluca dosta vlaze, te piti caj od sljezovog korijena, sto potice stvaranje sluzi, koja onda slepa piljevinu van.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

A jos je pametnije nositi masku sa P2 filterima. Nije ni preskupo, 3m 6200 polumaska, i dva filtera P2 ili P3 kostaju oko 25 eura.

Postoj i druge varijante ot[prasoivanja prostora, i dodatnih HEPA filtera za radionicu, ali je to druga prica.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

BR wrote:A jos je pametnije nositi masku sa P2 filterima. Nije ni preskupo, 3m 6200 polumaska, i dva filtera P2 ili P3 kostaju oko 25 eura.

Postoj i druge varijante ot[prasoivanja prostora, i dodatnih HEPA filtera za radionicu, ali je to druga prica.
Imam neku Kinesku masku (Woby) sa izmenljivim filterima koja stvarno radi posao. Mana joj je što je neviđeno neudobna i zamagljuje zaštitne naočari.
Ova 3M 6200 uopšte nije skupa, čak je jeftinija kod nas na oglasima nego u inostranstvu.


BR, Imaš li neki predlog za otprašivanje radnog prostora ?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Bolje uzmi 3m 7500 seiju, tj kod nas uvoze samo jednu 7502, koja je srednje velicine. U pitanju je najbolja polumaska koju 3M pravi, u odnosu na 6000 seiju, (Ope kod nas uvoze samo 6200, a ne i 6100 i 6300 koje su prva manja, a druga veca od srednje) Razlika je u tome sto se 7500 pravi od slikona, za razliku od neke sinteticke gume na 6200, pa em traje duze, em ne iitira kozu.

Sto se tice otprasivanja radnog prostora, pri kraju sam pronalazenja svih delova za resenje. Idejami je da napravim klasicni filter za vazduh, kakav se koristi po zapadnim zemljama, i koji u sustini provlaci prilicno veliku kolicinu zaduha koji uzima iz radionice kroz filter i vraca ga nazad, pa smanjuje kolicinu najpopasnije sitne prasine u vazduhu poprilicno. Veze se na svetlo u raqdionici, pa radi non stop.

Nasao sam filtere u klasi G5 i F5 odgovarajuce dimenizje, mislim da sam nasao i centrifugalni ventilator odgovarajuceg protoka i snage, i samo da napravim kucist kada sve to pokupim.

Inace takvih vazdusnih fiiltera ima gomila po Engleskoj i Americi, i kostaju reda 300 eura tamo. To ne znaci da bilo ko kod nas uvozi nekvu takvu smislenu napavu.

Naravno, ako radis samo alatima na manuelni pogon, onda ti nista od toga ne preba, jer nema fine letece prasine.
Post Reply