Zdravlje i sporedne stvari

Neobičan forum, ali po meni veoma bitan
User avatar
Zhana
Dodavač alata
Posts: 3
Joined: 07 Feb 2008 19:55
Location: Beograd

Post by Zhana »

Nedavno sam u jednoj knjizi o obradi drveta pročitala da je prašina od tisovine, bresta i bukve toksična i kancerogena.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Na vise mesta po netu sam citao da to vazi za maltene svo tvrdo drvo.
User avatar
Mladen
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 234
Joined: 07 Nov 2007 23:07

Post by Mladen »

Не верујем да је дрво такво само по себи. Мислим да је проблем што се оно хемијски третира приликом складиштења, па те отровчине остају у дрвету, тј. прашини.
Али далеко од тога да прашина не шкоди и без хемикалија.
User avatar
Marko Enter
Majstor majstora
Posts: 623
Joined: 26 Dec 2007 19:32
Location: Smederevo,Nemacka-Hagen

Post by Marko Enter »

mbole wrote:Na vise mesta po netu sam citao da to vazi za maltene svo tvrdo drvo.
I ja sam isto tako citao

pozdrav Marko
Bez znanja nema zanata :)
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

Nije u pitanju drvo samo po sebi, već je u pitanju mikronska drvena prašina koja ulazi u pluća i tu se zadržava.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Naravno, na prasinu sam i mislio. Bilo bi dosta tesko ubaciti cepanicu ili colovu dasku u pluća :)
Mislim moglo bi, al onda je trovanje najmanji problem :)
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Prasina ispod 5 mikrona prolazi kroz dzak uobicajenih ususivaca da prasinu a moze da lebdi u vazduhu i do 24h. Ta prasina je i najopasnija. Zato se preporucuje da se montiraju napolju. Naravno i zbog buke. Za unutrasnju montazu se stavljaju filteri nalik onim za kola ali je njihova cena dosta visoka.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Post by zoranp »

Mene je presjeklo u desnom ramenu,očito se upalio živac, ne mogu da dignem ruku višelje od brade.
User avatar
pajja
Vrhunski majstor
Posts: 1023
Joined: 26 Jan 2008 17:10
Location: Bela Crkva - Banat
Contact:

Post by pajja »

svi imate dobre komentare a i dobra resenja jedino ne znam ko se i koliko njih pridrzava
i jos nesto - nikad nije kasno da se nesto preduzme
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

zoranp wrote:Mene je presjeklo u desnom ramenu,očito se upalio živac, ne mogu da dignem ruku višelje od brade.
Hmm, mene taj proziva vec neko vreme, jedino sto jos ni jednom nije skroz zaglavio. Doduse nije ni cudo koliko vremena provodim u stolici kuckajuci.
Na zalost ne smem vise da "divljam" sa vezbanjem i razmrdavanjem. Vec sam imao dve operacije kicme, samo u lumbalnom delu, a one su delimicno takodje posledica dugotrajnog sednja, a delimicno povremenog "ludovanja" tipa nosenja koferceta od 60kg u jednoj ruci sa osmehom na licu (ebi ga u avion sme da se unese samo 10Kg :), ili glumljenja dizalice za keca dok kum menja tocak (lele sto sam bio blesav).
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

mbole wrote:.......... ili glumljenja dizalice za keca dok kum menja tocak (lele sto sam bio blesav).
AU! :rolleyes:
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Post by zoranp »

Evo, sad sam si i sve prste isjek'o na sudoper, a još je procvala i topola i ne mogu da spavam zbog alergije.
User avatar
Rendisha
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 249
Joined: 09 Apr 2008 11:35
Location: Beograd

Post by Rendisha »

Posto se spominju maske, da se ukljucim :-) Obzirom da imam problema sa alergijom, cim sam poceo malo vise da se petljam s drvetom razmisljao sam i o kupovini neke maske (respiratora), obzirom da sam osetio da mi prasina ni malo ne prija. Papirne maske, pogotovo one jeftinije, nicemu ne sluze jer uopste ne zaptivaju dobro. Zato sam narucio (nisam kupio ovde, jer ispade jeftinije naruciti iz Amerike) jednu relativno pristojnu masku - 3M Respirator Assemblies 6000 Series i 2 para filtera. Treba malo vremena da se navikne na otpor pri udisanju, ali bukvalno moze da znaci razliku izmedju zivota i smrti! Ako je ne koristim, verovatno me ocekuje kijavica, curenje nosa itd...

Ko ima problema sa alergijama neka ozbiljno razmislja o necemu takvom, jer jedan anafilakticki sok je dovoljan... da ti bude i poslednji :rolleyes:
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Eh, imas srece pa bar ne nosis naocari. Strasna je muka naci masku koja nece da ih zamagli. Ja jos uvek nisam uspeo da nadjem neku koja bi odgovarala a da ne kosta bas grdno.
User avatar
Rendisha
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 249
Joined: 09 Apr 2008 11:35
Location: Beograd

Post by Rendisha »

Veci problem sa ovakvom maskom je sto je nezgodno uopste drzati naocare, jer pokriva nos. Inace ako nadjes naocare koje mogu da se uklope, nema problema, jer maska dobro zaptiva (ako ne zaptiva, mozes da je bacis) i vazduh izlazi samo kroz centralni otvor - "izduv", pa ako ti i to smeta, nista te ne sprecava da potrazis neko parce creva (npr. od usisivaca), koje bi odgovaralo precniku uzduva i napravis malu surlu :) tako da ti odvodi vlazan vazduh
Post Reply