Koliko mi je pomogla nedelja bezbednosti?

Neobičan forum, ali po meni veoma bitan
Post Reply
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Koliko mi je pomogla nedelja bezbednosti?

Post by zoranp »

Čitam sve ove postove vezane uz nedelju bezbednosti ili HTZ tjedan i želio bih prvo pohvaliti Bojana na odličnoj ideji da proglasi nedelju bezbednosti, jer se malo tko zamisli i promisli o mogućim opasanostima i posljedicama rutine.
Namjerno koristim riječ rutina, jer se nesreće dešavaju uglavnom iskusnim majstorima koji, kao posljedicu automatskog i rutinskog rada iskusnog starog lisca zaborave da maknu prste ispred ubodne pile ili cirkulara.

Čitam postove članova i redovito pronalazim slabe karike vezane za sigurnost, unutar svoje vlastite radionice i moram priznati da prilikom ulaska u nju i rada u njoj bolje uočavam i primječujem nedostatke, te odlučujem da i nešti učinim po tom pitanju.

Predlažem da svatko, tko to želi, na kraju nedjelje unutar ove teme napiše da li je i kako odlučio povećati razinu bezbednosti (sigurnosti) svog radnog mjesta.
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

Samo da kažem da ideja nije moja, već sam je pozajmio sa engleskih sajtova. Međutim, ako je ideja pozajmljena to ne znači da ne moramo da imamo raznorazne nedelje... :)
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

metabo wrote:Ideja je odlična. Samo mislim, bar do sada, da je odziv prilično mršav. Bila bi interesantna statistika čitanja poruka.
Na žalost, citiram samog sebe. Tužno.
Image
User avatar
yetta
Majstor stolar
Posts: 442
Joined: 10 Apr 2008 10:08
Location: BEOGRADA

Post by yetta »

Поздрављам идеју о проглашавању "НЕДЕЉЕ БЕЗБЕДНОСТИ У РАДУ". Аматер сам међу столарима и сматрам да се овом питању требају придружити подједнако и професионални и аматерски столари. Неко је једном рекао мудру изреку: "Човек је наше највеће благо" (што је и тачно) али, столар без пара прстију, тешко да се држао ове мудрости !!!
Нека ми опросте професионални столари ово што ћу рећи (поготово ако су доживели такву страхоту као што је ампутација прстију), у младости (пре аматеризма) користио сам услуге професионалних столара, и када бих видео столара без прстију ја сам се у моменту ограђивао од његових услуга, сматрајући да је неодговоран и непажљив у раду и вероватно непрецизан. Убеђен сам да је столарска уметност такође "Хлеб са седам кора", да је наш аматеризам такође једна од кочница егзистенцији професионалним столарима али ево јавно изјављујем да се столаријом бавим из чисте љубави према финоћи и мирису дрвета и да ниједан израђен столарски предмет нисам никоме продао (све остаје у мом домаћинству).
Својевремено сам купио ручну фрезу али сам пре тога на овом сајту (а и страним), данима ишчитавао све што се тиче руковања фрезом и безбедним радом. Па и када сам требао да је први пут применим, тражио сам (и добио) упутства како "то и то урадити" (захваљујем се на свим одговорима).
Придружујем се недељи безбедносни тако што сам купио за моју бор машину уместо футера са кључем - футер чије се чељусти затварају са кликом (PROFESSIONAL DRILL CHUCK 2-13 mm 1/2-20UNF).
А због чега: Зато што ми се већ пар пута десило да заборавим кључ у футеру кад ми је бор машина на сталку а укључим погон ?!? На срећу кључ се до сада катапултирао супротно од мене а једном можда и неће, ко ће га знати ?! (кључ од футера - бар за мене, је ђаволска ствар).
Са новим футером тог проблема сада више нема, једино ми је остала навика да по цео боговетан дан трагам по столу за кључем када мењам бургију а што је интересантно, кључ ми више више не треба !!!!
Поздрав столарима професионалцима и аматерима и људи чувајте здравље јер "ЧОВЕК ЈЕ НАЂЕ НАЈВЕЋЕ БЛАГО".
ПС. знам ко је то рекао али несмем да кажем јер је сада мода да га сви пљују а ја не !!
Last edited by yetta on 30 May 2008 19:50, edited 1 time in total.
Ko hoće, nađe način, ko neće - nađe opravdanje
User avatar
Marko Enter
Majstor majstora
Posts: 623
Joined: 26 Dec 2007 19:32
Location: Smederevo,Nemacka-Hagen

Post by Marko Enter »

yetta wrote:Нека ми опросте професионални столари ово што ћу рећи (поготово ако су доживели такву страхоту као што је ампутација прстију), у младости (пре аматеризма) користио сам услуге професионалних столара, и када бих видео столара без прстију ја сам се у моменту ограђивао од његових услуга, сматрајући да је неодговоран и непажљив у раду и вероватно непрецизан.
Nemora da znaci da ako je stolar nepazljiv i neprecizan da mu se desi da isece prst, to se moze desiti svakom stolaru!! Takodje isto i ne samo stolarima ja znam mnoge dobre majstore koje su se povredili sa raznim masinama , znam jedan slucaj covek kad je brusio brusilicom onom velikom mislim da je bila oko 2,6 kW i precnikom kamena 230 mm i brusilica mu se nekako odbila i posekao stomak jedva covek ostao ziv! A to je bio stariji covek nije da kazes pocetnik pa nezna, nego to se prosto desi , svaka masina koja se vrti velikom brzinom moze da bude opasna (busilica,brusilica,frezer,cirkular,strug,elektricne testere itd.)
pozdrav i veliki oprez sa masinama
Marko
Bez znanja nema zanata :)
User avatar
riki
Šegrt
Posts: 39
Joined: 29 Jan 2008 10:47

Post by riki »

Pozdrav svima stolarima.Dobar blog za bezbednost pri rabota i zastita od nesakani momenti.Mogu reci kad sam radio u radionicu za gragevinska stolarija ,gazda pred da te upute da radis sa masine izgovarao e molim vas da pazite da ne se desi nesto.Ali bez razlika koliko vremena si radio desio se nesto strasno. Radio sam na abrihter profili za prozora koi su bili lepeni ,kada odjednom je parce stao ,ali ruka nije stala,i odose dva prsta od desne ruke.Prosli su 5 godine od tog dana ali danas nije ti isto kako porano.Pokusao sam da ucim drugi zanat ,ali nije mi islo bas dobro.I vratio sam se na stolariju jer je najbolja egzistencija jel da.ALI ako vidim da ima opasnosti kada radim nesto bolje je vratiti ili ne uzimaj taj posao nego da se ponovo desi nesto.Zastita ima ,sano mogu reci da ni jedan stolar ne koristi.uzecu primer abrihter ,sta kazete dali ima zastita za ta masina? POZDRAV svima i vardite se
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

Ja sam se povredio zato sto sam bio nervozan i nedovoljno pazljiv,Gurnuo sam malic,domalic i srednjaka u abrihter,svaki prst je rasekao po jedan noz,svi su bili poseceni po jedno santim u dubinu(sve kosti su ostale nepovredjene),danas se vidi i nije strasno,ja kazem da sam super prosao,kada sam se povredio niko od musterija nije 15dana usao u radionicu(cak ni oni kojima je ekstra bilo hitno),tada sam naucio a sada se prisecam da kvalitet i paznja nemaju rok i cenu.
Stolaru je (po meni)najveci neprijatelj bes i nervoza,zato nemaju mesta u radionici.
User avatar
yetta
Majstor stolar
Posts: 442
Joined: 10 Apr 2008 10:08
Location: BEOGRADA

Post by yetta »

Marko Enter wrote:znam jedan slucaj covek kad je brusio brusilicom onom velikom mislim da je bila oko 2,6 kW i precnikom kamena 230 mm i brusilica mu se nekako odbila i posekao stomak jedva covek ostao ziv!
Dule wrote:...Ja sam se povredio zato sto sam bio nervozan i nedovoljno pazljiv...
Ето поштоване колеге зашто је врло оштроумно проглашена "НЕДЕЉА БЕЗБЕДНОСТј" и требало би прогласти "ГОДјНЕ БЕЗБЕДНОСТј".
Добро је од нас што смо критични и самокритични, сви се учимо на својим а нажалост и туђим грешкама.
Био сам пре годину дана у надзору монтаже на једном објекту. Добар, искусан, веома поуздан радник на моје очи брусилицом је секао неке профиле у полусагнутом положају. У једном тренутку је требао да одсечени комад склони да би одсекао следећи. Угасио је брусилицу и ставио иза себе са још ротирајућом резном плочом на горе. Усправио се, и ја не знам из ког разлога, коракнуо уназад !! Пресекао је ахилову тетиву. Добар, искусан, веома поуздан радник данас је инвалид са трајним последицама.
Ово нема везе са столаријом (колега је машин-бравар) али има везе са нервозом, непажњом или још по нечем.
Е сад то "још по нечем": Док сам му повезивао ногу (био сам једини присутан и очевидац) осето сам жестоки задах пива. То ме је шокирало јер га дуго познајем и знам да не пије. Правдао се да је била врућина и да је попио само једно пиво !?! Како је ова монтажа била у Хрватскојтако је и извештајса увиђаја био крајње коректно написан са свим детаљима. А детаљи су: ...да је "повреда наступила не намерно али услед непажње руковаоца оруђем за сечење метала. Да је у крви радника пронађено (само) 0,9 промила алкохола итд. итд...." !!!
Није се могло утицати (а мислим да то не би ни било коректно).
Тих 0,9 промила је направило хаос и око "повреде на раду" и остаривања права на "осигурања код повреда".
То што сам ја данима скакао у сну, преживљавају то што сам видео (а то што се десило трајало је две до три секунде), то је моја брига али жао ми је човека, он је ипак мојколега. Наиме, свака секунда је огромна само ако се и трен човек искључи или изнервира. Овајнаш посао или хоби, треба волети. Ако не иде - застати и размислити зашто не иде. Ако и даље не иде, стати са послом, трк на рачунар и на страницу www.stolarskaradionica.com, потражити решење или савет. Ту су наше колеге професионалци и сигуран сам да су нам као и досад вољни у муци се наћи.
Ако нам се чешће појављују слични послови и некакав помоћни алат је потребан, ја бар лично, чешће скочим на извандредан сајт:
http://www.ukworkshop.co.uk/forums/view ... light=jigs
Last edited by yetta on 01 Jun 2008 23:05, edited 1 time in total.
Ko hoće, nađe način, ko neće - nađe opravdanje
User avatar
Marko Enter
Majstor majstora
Posts: 623
Joined: 26 Dec 2007 19:32
Location: Smederevo,Nemacka-Hagen

Post by Marko Enter »

Pa da , covek se povredi kad se najmanje nada na to

pozdrav Marko
Bez znanja nema zanata :)
User avatar
scuba
Šegrt
Posts: 39
Joined: 08 Jun 2008 23:10
Location: Beograd

Post by scuba »

Ljudi, nedelja bezbednosti je za nama u trenutku dok ovo pisem ali godine rada su pred svima. Dobro znamo sta treba a sta se ne sme. Pitanje je samodiscipline. Svako je sebi sef. I svako sebi kroji kapu. Znaci da svako treba da se pridrzava pravila uvek i na svakom mestu tokom rada. A kad ne zna pravila, onda prvo pita pa radi. Nije sramota ne znati, sramota je ne pitati, pogotovu ako imate koga. Prva stvar koju sam naucio kao klinac u radionici je da svi majstori jos uvek imaju po 10 prstiju na rukama i da tako treba i da ostane. A tamo se radilo 365 dana u godini i to vrlo ozbiljno. Na industrijskim masinama. Tacno je da se nesrece desavaju i najgore je sto ne mogu sve da se sprece ali ako smo vec svi svesni rizika, ne treba srljati jos dalje. Pritisak rokova se smanjuje organizacijom posla a ne brzim (brzopletim) radom. Da ne ponavljam do sada receno, disciplina i samodisciplina rulz. A sta nam je onaj gore namenio, to ce i da bude. Faktor nas samih treba svesti na minimalni minimum minimuma.
Post Reply