Organizacija i održavanje radnog prostora i opreme

Neobičan forum, ali po meni veoma bitan
Post Reply
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Organizacija i održavanje radnog prostora i opreme

Post by zoranp »

Vrlo bitna stvar za siguran rad je organizacija radnog prostora (radionice i gradilišta), kao i redovito održavanje čistoće i reda u njemu.
Alati i strojevi koji se koriste, takodjer moraju biti ispravni, čisti i ako se trenutno ne upotrebljavaju trebali bi se nalaziti na svom uobičajenom mjestu (koferu ili polici).

Radionica:
Mnogo puta sam imao priliku vidjeti stolare kako gaze po piljevini koja se nataložila od prošlog stoljeća. Takav pod posut piljevinom i iverjem pimjeren je samo za nastambe sa hrčcima i glodavcima koje ljudi drže za ljubimce, ali u radionici pod mora biti čist i uredan. Izgovor kako je to stolarska radionica pa u njoj mora biti piljevine ne drži vodu, jer svaki obrazovan majstor zna da je piljevina lako zapaljiv materijal i kao takva predstavlja opasnost, ujedno u njoj se mogu skrivati raznorazni čavlići i vijci koji vrlo lako mogu probiti džon cipele, a ne želim niti razmišljati o tome što bi se desilo kada bi se u istom trenutku rukovalo s nekom mašinom sa brzovrtećom oštricom.

Alati i strojevi
su vrlo bitna stavka za sigurnost. Ispravan stroj i njegova oprema su osnovni preduvjet za siguran rad.
Svakako bi trebalo radionicu opremiti kvalitetnim alatima i mašinama, ali znamo da debljina novčanika često ograničava mogučnosti i želje. Bez obzira da li se radi o profesionalnom ili hobi stroju, svaku mašinu treba povremeno očistiti, pregledati i ptovjeriti da li postoje oštečenja na kučištu, na pokretnim i nepokretnim dijelovima, da li je priključni strujni kabel neoštečen, a posebno pažljivo treba obratiti pažnju na prihvate i stezne čeljusti za nastavke, bitove, borere, šajbe isl. Nije dovoljno samo pogledom provjeriti ispravnost, već uzeti odgovarajući alat, te njime provjeriti da li svi vijci mehanizma još uvijek stoje tamo gdje trebaju biti.
U slučaju kvara stroj treba odmah izbaciti iz upotrebe i otkloniti kvar, da li ćemo to uraditi samostalno ili će to obaviti ovlašteni servis, to nije bitno. Najvažnije je da je sve ispravno.
Tupe alate i nastavke, potrebno je naoštriti, a oštečene i otkrhnute šajbe i nastavke je najbolje baciti u smeće.
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

Vidim da je poruka pregledavana, a niko nista nije napisao. Ovo mi govori da se preko ovog "problema" cistoce u radionici preskace, ili se otvara i skilji samo jednim okom na njega. Drugi deo posta - alati i strojevi je perfektno napisan i o ovome ne verujem da imam sta da dodam, samo mogu da se slozim.

Ali, prvi deo...

Cistoca u radionici... Slazem se i u ovom zapazanju sa zoranom, ali bih voleo da cujem jos neko misljenje.
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

:rolleyes:
Cistoca radionice,nadstresnice,magacina i Dvorista ili placa ispred radionice je nesto sto svakog od nas cini srecnim ili tuznim kada dodjemo do nje,strasno je vazno i zbog musterija a i zbog zdravlja svih njih koji provode znacajan deo vremena u njima.
Ovih dana se nosim mislju da svoju radionicu ogletujem(racunam da ce tako manje zadrzavati onu sitnu prasinu),a sigurno ce mi biti osvetlenija i prijatnija za rad.
Pod(beton) sam premazao farbom za beton (belom) puno je lakse za odrzavanje i svetlije(postaje mi jako potrebno svetlo,stizu godine),itd

Sto se tice alata strasno volim kada u sred noci sidjem u radionicu trazim nesto od alata i tacno otvaram trecu fijoku stavljam ruku u desno cose i vadim ga a ono je tu,nazalost u zadnje vreme nije bas uvek tako(radimo da bude tako)
branimir
Majstor majstora
Posts: 691
Joined: 13 Dec 2007 09:46

Post by branimir »

zoranp wrote:Vrlo bitna stvar za siguran rad je organizacija radnog prostora (radionice i gradilišta), kao i redovito održavanje čistoće i reda u njemu.
Veoma dobar uvod, a ostali deo teksta je na svom mestu. Sve je dobro napisano, jedino preostaje
da to ljudima predje u naviku, potrebno je vreme.
Iz licnog iskustva znam koliko je u cistom i dobro organizovanom prostoru zadovoljstvo raditi.
User avatar
pajja
Vrhunski majstor
Posts: 1023
Joined: 26 Jan 2008 17:10
Location: Bela Crkva - Banat
Contact:

Post by pajja »

branimir wrote:Iz licnog iskustva znam koliko je u cistom i dobro organizovanom prostoru zadovoljstvo raditi.
vrlo lep osesaj !!!
User avatar
Sale
Zarezivač olovaka
Posts: 18
Joined: 26 May 2008 17:31

Post by Sale »

Bojan wrote:Vidim da je poruka pregledavana, a niko nista nije napisao. ....
Naravno da se pregleda i "kradem" ideje za vreme kad budem pravio radionicu (kandidat je neuspela garaža koju su majstori zidari skratili taman da ne može da stane auto :rolleyes: )
User avatar
Šurda
Brzi dodavač alata
Posts: 5
Joined: 20 Aug 2015 22:28
Location: Varaždin

Post by Šurda »

Po prirodi sam šlampav i u mojoj radioni vlada kreativni nered tj. sve mi je na dohvat ruke :)
User avatar
-NIKOLA-
Majstor majstora
Posts: 564
Joined: 11 May 2012 17:11
Location: Novi Sad

Post by -NIKOLA- »

od ćaleta (koji je električar) sam poprimio da sve ima svoje mesto i da se sve vrati na svoje mesto nakon upotrebe... Komšije se oduševljavaju kada dođu na pivo i komentarišu da mi je radionica skockana i kao apoteka. A najlepši mi je osećaj, kada nakon završenog posla, uzmem metlu u šake, počistim sve, izduvam prašinu, izbacim đubre, pa pređem zogerom (jer sam stavio pločice dole) i onda sednem da popijem pivo (jer imam obodinca u apoteci :smejanje:) i uživam u pogledu :skool: :stolt:

Takav mi je i sto na radnom mestu, ali bez piva :smejanje:
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ajde priznaj da je to ustvari posledica drila iz pandurskog internata :)
Kako bese: uniforma pod kapu, cipele ociscene i uglancane... pa onda moze na spavanje.
User avatar
-NIKOLA-
Majstor majstora
Posts: 564
Joined: 11 May 2012 17:11
Location: Novi Sad

Post by -NIKOLA- »

mbole wrote:Ajde priznaj da je to ustvari posledica drila iz pandurskog internata :)
Kako bese: uniforma pod kapu, cipele ociscene i uglancane... pa onda moze na spavanje.
Jao kad se setim na akademiji, a sve je moralo da bude pod konac, jedva sam se na to navikao :pun:
Post Reply