Prva pomoć

Neobičan forum, ali po meni veoma bitan
Post Reply
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Prva pomoć

Post by Bojan »

Prva pomoć je nešto što bi svi trebalo da poznaju. Voleo bih da u ovoj temi popričamo o ovome.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Bojan wrote:Prva pomoć je nešto što bi svi trebalo da poznaju. Voleo bih da u ovoj temi popričamo o ovome.
Za početak, minimalno što je potrebno je sterilni zavoj, hipermangan i peroksid. Naravno, mobilni je neizostavan!
Ko ima malo više godina (hmm) ima neko znanje i iz 1. pomoći iz auto škole.

Koliko god banalno zvučalo, ali u preventivne svrhe bi trebalo uvek imati kockice leda u zamrzivaču i čistu najlon kesu
(za zamrzivač). Puj, puj, da se pomerim s mesta. Ne dogodilo se!

... ali zašto samp prva pomoć? I aparat za gašenje požara je (barem) isto toliko važna stvar. U tu gupu bih
stavio i detektor gasova.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nazalost u ovom zanatu je Esmarhova podveska isto tako neophodan deo prve pomoci.
U slucaju bilo kakve teze povrede, prva stvar je zaustaviti krvarenje. U takvim slucajevima zaboravite dezinfekcije i slicno. To ima smisla kod sitnih ozleda. Kod krupnih, sto pre stavite prvi zavoj na ranu (to je onaj sa jastucetom), i hitno potrazite lekara. Ako je ozleda stvarno krupna, kao sto je recimo povredjen krupniji krvni sud tipa vene na zglobu sake, onda prvo Esmarhova podveska, onda prvi zavoj i hitno kod lekara.
I najvaznije, ne paniciti bez obzira na tezinu ozlede.

Sto se tice PP aparata, nijedna radionica ne bi smela da bude bez njega.
Pod detektorom gasova si verovatno mislio na detektor dima, posto u stolarskim radionicama drugih gasova retko ima (plin nije bas preporucljiv u stolarskoj radionici).
User avatar
Đorđe
Moderator
Moderator
Posts: 311
Joined: 06 Jan 2008 16:30
Location: Apatin

Post by Đorđe »

ImageSaduče za prvu pomoć: prvi zavoj(jastučie), sterilni zavoj,gaza,alkohol,hidrogen,jod,flasteri,makaze,...
Sanduče za prvu pomoć mora imati posebno vidljivo i uvek dostupno mesto u Radionici! Nedaj Bože da dođe do neke povrede a ono prva pomoć zatrpana sa kojekakvim materijalom!!!!!
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

mbole wrote:Pod detektorom gasova si verovatno mislio na detektor dima, posto u stolarskim radionicama drugih gasova retko ima (plin nije bas preporucljiv u stolarskoj radionici).
U pravu si, detektor dima. Ali kad bolje razmislim, kako se radionice obicno nalaze u blizini garaza (ili u samoj garazi) ni detektor CO, CO2 ne bi bio na odmet. U vecem prisustvu mogu da omame i otruju, a to bitno moze da utice na pribranost prilikom rada opasnim masinama.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Bila mi u posjeti inspekcija zastite na radu i kao sto to obicno biva kaznili me mandatnom kaznom od 165E, ali to da mi ucine jer kazna moze biti mnogo veca!
Kaznu su mi pisali zbog neadekvatne kutije za prvu pomoc!
Znaci imam kutiju za PP i u njoj dosta toga, sam sam je pravio i punio, ali oni kazu da to nije dovoljno vec da postoji jos stvarcica i da postoji zakonom odredjeno sta sve treba da sadrzi kutija PP u radionicama gdje se radi na masinama sa visokim rizikom od povredjivanja(a ni oni ne znaju sta je to)!

Jeli se neko susretao sa slicnim propisom i gdje se moze pronaci taj spisak obaveznog sadrzaja kutije za PP u stolarskim radionicama kao rizicnim!?
Last edited by Sasa on 22 Feb 2011 12:40, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

U Srbiji, prema zakonu o zastiti na radu iz 2005 vazi pravilnik iz 1971 godine.
Da li vazi i u Crnoj Gori, to vec ne znam.
Evo ga izvod koji se odnosi na prvu pomoc:

1. Materijal i oprema za pružanje prve pomoći
Član 7.
Kod svih radova, bez obzira na broj zapošljenih lica, mora postojati ormarčić ili torba snabdevena sanitetskim materijalom i sredstvima za pružanje prve pomoći.
Izuzetno od stava 1. ovog člana, organizacije odnosno radilišta na kojima je zapošljeno manje od 10 radnika moraju imati najmanje tri sterilna prva (zaštitna) zavoja, 50 g vate, jedan komad flaster-zavoja, jednu manju anatomsku pincetu i makaze sa zavrnutom glavicom, a ako postoji povećana opasnost od povređivanja, mogu se postaviti ormarčići sa potrebnim sanitetskim materijalom za pružanje prve pomoći.
Član 8.
U svakoj organizaciji odnosno radilištu, mora na svakih 50 zapošljenih radnika postojati ormarčić snabdeven sanitetskim materijalom i sredstvima za pružanje prve pomoći (u daljem tekstu: ormarčić za prvu pomoć).
U ormarčiću iz stava 1. ovog člana mora se uvek najmanje nalaziti sledeći sanitetski materijal:
1) 2 komada flaster-zavoja;
2) 5 manjih i 5 većih sterilnih prvih (zaštitnih) zavoja;
3) 4 komada kaliko-zavoja dužine 5 m a širine 8 cm;
4) 2 trouglaste marame i 4 sigurnosne igle ("ziherice");
5) 3 paketića bele vate po 10 g i 1 paket proste vate od 100 g;
6) 6 komada naprstaka od kože u tri veličine;
7) 1 manja anatomska pinceta;
8) 1 makaze za rezanje zavoja, sa zavrnutom glavicom;
9) 1 Esmarh guma 80 do 100 cm dužine a 2,5 cm širine;
10) 4 udlage za prelom kostiju vatirane, i to 2 komada Kramerovih po 100 cm i 2 komada po 50 cm dužine a 10 cm širine.
Ormarčić se stalno mora održavati u urednom stanju. Zabranjeno je stavljati u takav ormarčić materijal i predmete koji se ne smatraju sanitetskim materijalom.
Član 9.
Organizacija može odrediti da se ormarčić iz člana 8. ovog pravilnika popuni i drugim sanitetskim materijalom i sredstvima, uzimajući u obzir mogućnost naročitih povreda u odnosnoj organizaciji odnosno na radilištu, kao što su opekotine, trovanja, ujedi zmija i sl.
Član 10.
Utrošeni materijal iz člana 8. ovog pravilnika mora se odmah nadopuniti drugim odgovarajućim materijalom. Radi toga, organizacija odnosno radilište dužno je da ima u rezervi najmanje dvostruku količinu sanitetskog materijala iz tač. 1. do 6. stava 2. člana 8. ovog pravilnika, a ako je organizacija odnosno radilište od najbližeg mesta snabdevanja sanitetskim materijalom udaljeno više od 50 km - najmanje trostruku količinu. Taj materijal se čuva na za to određenom mestu.
Član 11.
Ormarčić za prvu pomoć mora biti smešten na lako pristupačnom mestu i na spoljašnjoj strani nositi znak crvenog krsta.
Na ormarčiću iz stava 1. ovog člana mora biti označeno:
1) adresa najbližeg lekara (eventualno i telefonski broj);
2) adresa i telefonski broj najbliže zdravstvene ustanove;
3) za pojedine radne smene: imena lica osposobljenih i određenih za pružanje prve pomoći.
Član 12.
U svakom ormarčiću za prvu pomoć treba da se nalazi uputstvo za rukovanje sredstvima za pružanje prve pomoći i kratko uputstvo o načinu pružanja prve pomoći pri povredama i naglim oboljenjima radnika na radu.
Uputstvo za rukovanje sredstvima za pružanje prve pomoći i uputstvo o načinu pružanja prve pomoći moraju biti istaknuta i na radnim mestima sa povećanom opasnošću od povređivanja i zdravstvenih oštećenja.
Član 13.
Ormarčić za prvu pomoć mora biti zaključan. Ključ se mora nalaziti kod lica koje je osposobljeno i određeno za pružanje prve pomoći u odnosnoj radnoj smeni i ne sme se iznositi van organizacije odnosno radilišta. Rezervni ključ mora se nalaziti kod rukovodioca odnosnog odeljenja ili radilišta.
Član 14.
Ako se u krugu organizacije odnosno radilišta nalazi zdravstvena stanica ili druga zdravstvena organizacija, umesto ormarčića iz člana 8. ovog pravilnika postaviće se u pojedinim odeljenjima odnosno na pojedinim radilištima torba od kože ili od nepromočivog jakog platna snabdevena sanitetskim materijalom iz člana 7. ovog pravilnika.
Član 15.
Ako u organizaciji odnosno na radilištu postoji potreba ulaženja u prostorije, rezervoare, jame i slična mesta na kojima može doći do razvijanja otrovnih gasova i para, potrebno je da, pored ostale opreme za pružanje prve pomoći, postoje i najmanje dva izolaciona aparata sa komprimovanim kiseonikom, kao i lica osposobljena za rukovanje tim aparatima.
Kod radova kod kojih postoji mogućnost trovanja gasovima, mogućnost davljenja i sličnih nezgoda, moraju postojati stalno u pripremi naprave za spasavanje i sredstva za pružanje prve pomoći sa kiseonikom i kompletnom opremom (nosila, pulmotor ili inhalator, protivotrovi). Takvim napravama i sredstvima za pružanje prve pomoći rukuju za to naročito osposobljena lica.
Član 16.
U organizaciji odnosno na radilištu na kome postoji povećana opasnost od povređivanja i oštećenja zdravlja moraju postojati podesna nosila za prenošenje povređenih odnosno naglo obolelih lica. Takva nosila moraju radi prenošenja povređenog odnosno naglo obolelog lica, u pogledu konstrukcije, odgovarati svojoj nameni. Nosila moraju stajati na određenom mestu.
Član 17.
Radi obezbeđivanja ukazivanja pomoći i prevoženja povređenih ili obolelih radnika na šumskom, građevinskom ili sličnom radilištu mora biti obezbeđeno prevozno sredstvo za prevoz povređenog odnosno naglo obolelog lica. Prevozno sredstvo mora biti podešeno tako da se lice kome je potrebna lekarska pomoć može prevoziti u ležećem stavu (na nosilima).

KOmpletan tekst pravilnika: http://www.podaci.net/_ZAKON/propis/Pra ... v7121.html
User avatar
Arax
Majstor početnik
Posts: 131
Joined: 03 Apr 2008 19:55
Location: Smedereva

Post by Arax »

Koliko god banalno zvučalo, ali u preventivne svrhe bi trebalo uvek imati kockice leda u zamrzivaču i čistu najlon kesu
(za zamrzivač). Puj, puj, da se pomerim s mesta. Ne dogodilo se!
Ђто кажеш не догодило се, али ипак не дајбоже да се деси, да рецимо одсечемо прст, и да он остане у једном комаду, да ли је најбоље стави ти га у кесу са ледом и правац хитна или шта је најбоље у том случају. опет кажем не дајБоже....
Летети је лако научити само треба скочити и промашити земљу.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Hvala profesore, inace da napomenem za sve Vas kolege koji imate radionice u kojima zaposljavate druga lica obavezno je i jednom u tri godine odraditi pregled masina i za to dobijete sertifikat o ispravnosti i obavezno je za sve zaposlene da poloze ispit zastite na radu (nije bitno jesu li prijavljeni ili ne) i za one koji rade na masimama na kojima je povecana opasnost od povredjivanja obavezan je ljekarski pregled jednom godisnje! Bitna stavka je da svaki poslodavac ukoliko primijeti da se zaposleni cudno ponasa (da je pod dejstvom alkohola ili nekih drugih psihoaktivnih supstanci) ima pravo da ga povede u najblizu zdravstvenu ustanovu na testiranje. Sve ovo je najbitnije zbog samog zdravlja zaposlenih ali i zbog poslodavaca koji cesto "bezpotrebno" snose odgovornost za povrede zaposlenih!!
User avatar
peradetlic
Majstor majstora
Posts: 912
Joined: 06 Mar 2009 20:50
Location: Baranda-Ils
Contact:

Post by peradetlic »

od ove godine i u srbiji svaka radionica i lokal bez obzira moraju imati kutiju prve pomoći na zidu
prodaje se po apotekama isti fazon kao za auto neko se opario i na tome
no bez obzira u radionici treba mada kad se desi nesreća zaboravimo daje tu
za sve je kriv Toma Sojer
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Pozdrav kolegama stolarima i prijateljima stolarije.
Tema je započeta davno ALI nije bezveze i mislim da bi je trebali redovitije otvarati i zabaviti se njome.
Pošto mi je žena u medicinskoj struci i k tome još u kirurgiji upitao sam za stručno mišljenje ili savjet u vezi postavljenog pitanja kolege Araxa,NARAVNO NEDAJ BOG SE DOGODI IKOME ali rekla je da je najbolje staviti nastradali prst ili ..... u vrećicu sa ledom da se sačuvaju njegove funkcije i naravno put HITNE POMOĆI ali i potražiti nekog dobrog kirurga koji je specijaliziran za živce tetive i mišiće zbog budućeg normalnog funkcioniranja istog dijela tijela.
Da se nadovežem na sve ovo jednim slučajem.Naime kod nas tu u Rijeci je dečko radio u staklarnskoj radionici i neka mašina mu je odsjekla cijelu šaku i sva sreća šta je blizu bolnica i bio radio kirurg za te stvari i sredio mu čovjek ruku kao da njie i ništa bilo.
Opet nedaj Bog nikome ALI vrag nikada nespava pa stoga i mi Vi moramo biti spremni na najgore u svako doba dana i noći.
Å ta se tiče djelatnika mislim zaposlenika koji su zaposleni kod nekog gazde i da se dogodi da je neko od njih sumnjiva ponašanja (kako reče Saša) gazda ili neko od nadređenih poslovođa su dužni takvog djelatnika udaljiti od opasnih mašina ili sa njegova radna mjesta a to znam jer je moj stric imao slučaj ozljede jednog radnika na svojoj pilani i dobio od inspekcije naravno kaznu i objašnjenje kako i zašto.
Eto nadam se da sa malo pridonio ovoj temi i pomogao koliko sam mogao,nadam se da će tema biti aktivna i nadalje jer je dosta važna.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
JOCCCA
Šegrt
Posts: 25
Joined: 23 Mar 2013 21:20
Location: Krusevac

Post by JOCCCA »

Tema bitna ali opet pala u zapecak.
Kod nas se pominje da su najopasnija mesta masine sa pokretnim delovima i zupcanicima ovde treba dodati i sa mogucnoscu secenja na bilo koji nacin.

Posto je lako povrediti se u nasoj struci jeste bitno imati sve sto moze da pomogne.Obicno nista nije skupo kad se desi ali do tad kukamo da nemamo.

Slazem se sto je neko rekao da je najbitnije zaustaviti krvarenje sto pre.Gubitak krvi dovodi do kolapsa irgabizma i natocito je opasnk kad smo sami.U firmama nekim je obicno zabranjeno da covek radi sam jer onda nema ko da mu pomogne.Treba biti pribran jer nervoza dovodi do brzeg rada srca i brzeg protoka krvi.Povredom vece arterije mozemo da obezbedimo da krv istice velikom brzinom sto moze da znaci da covek moze da izgubi u nekim slucajevima dovoljbo krvi za kolaps u roku od 2-3 minuta.Slozicete se to brzo prodje dok mi zaustavimo krvarenje.Napomenuo bih za one koji zive daleko od zdravstvene ustanove da esmarhova poveska koju je ovde neko pomenuo je dobra za zaustavljanje krvarenja ali je i opasna.Obicno ide uz nju mali karton koji vecuna smatra nepotrebnim a na.kome pise Esmarh postavljen.Pise se vreme postavljanja.Zasto je bitno.Posle 20 minuta od postavljanja esmarha ako nismo stigli do doktora ona mora da se popusti malo da bi se prokrvili delovi iza nje u odnosu na srce jer oni imaju opasbost od odumiranja.U ratu ekstremitet koji je za amputaciju ne mora jer ce ga seci ali ako nije rat kod vas u radionici razmisljajte o tome.Bije naivno.Ima onih koji za to vreme ne mogu stici do lekara.

Vrste zaustavljanja krvarenja
1.digitalno pritiskom na arterije iznad povredjenog dela prema srcu dok ne postavite zaustavljanje krvarenja na drugi nacin.Time smanjujete ili zaustavljate dotok krvi dok be poatavite zavoj.Ovo je prvo nacin i radi se prvo on ako je moguce a radimo ga sami ili lice koje nam pomaze.

2.prvi zavoj.Svi znamo sta je.Jastuce na ranu ali se jastuce ne dira rukama zbog sterilnosti.Onda drugo jastuce preko prvog.Samo kod prostrelnih ili probodenih rana gde postoji i izlazna rana drugo jastuce na izlaz.

3.kompresivni zavoj.Na ranu se poatavlja kaliko zavoj bez razvijanja i priteze drugim kaliko zavojem oko mesta povrede.Da bi se obezbedila sterilnost na ranu prvo sterilna kompresa ili gaza.

4.tamponada rane.Rana koja ima ostecenje ili otgnuce dela tkiva pa imamo "rupu" u nju trpamo zavojni materijal dok je ne popunimo do nivoa gde je tkivo bilo a onda kaliko preko svega toga.Radi se kad je ulegnuce preceliko i kada bismo stavili prvi zavoj ili nesto drugo ima prostora za stvaranje barice krvi ispod i time se obezbedjuje naknadno krvarenje.

5.esmarh.Samo kod obilnog krvarenja.Mora se otpustati na 20min kao sto sam vec naveo.Obavezno se upisuje vreme postavlajnja u minut.
Last edited by JOCCCA on 20 Aug 2015 15:32, edited 1 time in total.
User avatar
JOCCCA
Šegrt
Posts: 25
Joined: 23 Mar 2013 21:20
Location: Krusevac

Post by JOCCCA »

Zaboravio sam da kazem da bi povredjeni deo trebao da bude vise od srca po nastajanju povrede zbog smanjenja dotoka krvi i da bi ovezbedili dovoljne kolicine za srce i vitalne organe(kod obilnog krvarenja je ovo bitno).
Sa velikim smanjenjem kolicine krvi u telu covek pada u nesvest mada se to desava i od soka cesto pa treba paziti i postaviti povredjenog
u polozaj za takvo stanje.


Cini mi se da niko ne pomenu strujni udar.Mogucnost je kod nas velika usled ceste mogucnosti da presecemo neki kabl ili da dodirnemo nekim metalnim delom prethodno ogoljen uvodnik i slicno.Povredjenog odvojiti od izvora el.energije ali ne rukama vec izolatorom.Ako je u nesvesti proveriti rad srca i disanje.Po prestanku prustupiti jardiopulmonalnoj reanimaciji.30kompresija (100kompresija u minuti je brzina) i 2 udaha (jedan pa sacekati prateci da li pocinje disanje a ona drugi) ako i dalje nema disanja inda opet sve.


Kad se povrati po mogucstvu ga mlatiti po glavi isecenim kablom da zapamti bolje.Hi.
Post Reply